Определение по дело №642/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1345
Дата: 28 май 2020 г.
Съдия: Даниела Илиева Писарова
Дело: 20203100900642
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 май 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

................./…………...2020г.

 

            ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито заседание на двадесет и осми май две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                            ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: ДАНИЕЛА ПИСАРОВА

 

            Като разгледа докладваното т.дело №642/20г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

            Производството е образувано по иск на П.К.Г., ЕГН **********, чрез пълномощника му адв.Вл.Ш. от ВАК срещу ГАРАНЦИОНЕН ФОНД, ЕИК *********, София, за осъждане на ответника да заплати на ищеца като увреден от ПТП, настъпило на 03.11.2019г., обезщетение за претърпени неимуществени вреди от получена средна телесна повреда, съчетана с емоционални и психически негативни преживявания, в размер на 50 000 лева, ведно с обезщетение за забавено плащане, считано от датата на увредата 03.11.2019г. до предявяване на иска, а така също и законна лихва до окончателното изплащане на обезщетението.

            Твърдят се обстоятелства, обуславящи пасивната легитимация на ГФ – София съгласно чл.557, ал.1, т.1 КЗ – ищецът е блъснат като пешеходец в гр.Варна, на ул.Тодор лайков №24, пред магазин Елба, от неизвестен автомобил, чийто водач е напуснал местопроизшествието и е неидентифициран. Твърди се понесена в резултат от удара средна телесна повреда – счупване на дясна пубисна кост, което е обусловило затруднение в движението на десен крайник за период от почти три месеца. Твърди се образувано ДП 470/2019г. на Пътна полиция при ОД на МВР –Варна ведно със спиране на наказателното производство по пр.преписка №14389/2019г. на ВРС.

            В исковата молба се прави искане за освобождаване от държавни такси и разноски за производството на основание чл.83, ал.2 ГПК както и искане за присъждане на адв.възнаграждение при условията на чл.38, ал.2 ЗА. Съдът констатира въз основа на депозираната от ищеца декларация за семейно и имотно състояние невъзможността на същия да заплати дължимата държавна такса в размер на 2 000 лева, поради което са налице основания за освобождаване на ищеца заплащането и съгласно цит.по-горе разпоредба.

            При преценка редовността на исковата молба съдът съобрази, че същата отговаря на изискванията на чл.127 и чл.128 ГПК – изложени са съществените фактически твърдения, подадена е от надлежна страна, чрез пълномощник с представено към исковата молба пълномощно, срещу надлежен ответник съобразно твърдените обстоятелства по чл.557 КЗ, с посочени петитум и цена на иска. Изпълнени са изискванията на чл.127, ал.4 ГПК за посочване на банкова сметка ***. Спазени са и специалните изисквания за предявяване на застрахователна претенция пред ГФ съгл. чл.380 КЗ вр.чл.558, ал.2 и чл.498 КЗ.

            Независимо от това, с оглед липсата на данни за постановена влязла в сила присъда и изричното искане за освобождаване на ищеца от заплащане на държавни такси и разноски, приложената декларация, съдът намира, че ищецът следва да бъде освободен от внасяне на държавна такса по иска, на основание чл.83, ал.2 ГПК. Същевременно, следва да се изискат данни за развитието на прок.преписка №14389/2019г. на ВРС както и преписи от документите по същата.

Относно процесуалният ред за разглеждане на спора:

Съдът намира, че спорът подлежи на разглеждане по общия исков ред доколкото ищецът има качество потребител на застрахователна услуга по смисъла на пар.13, т.1 от ЗЗП и чл.2 от КЗ. В този смисъл е цит.по-нататък определение №140/13.04.2020г. по т.дело №174/2020г. на Първо т.о., в което се отбелязва, че: «В определение № 349/07.07.2016 г. по ч. т. д. № 1433/2016 г., постановено след влизане в сила на новия КЗ, състав на второ т. о. на ВКС е приел, че е налице идентитет между понятието "потребител на застрахователни услуги" съгласно § 1, т. 1 ДР на КЗ /отм/ и понятието "ползвател на застрахователни услуги съгласно чл. 2, ал. 2 КЗ". Определението е постановено във връзка с изборната подсъдност по чл.113 ГПК, но разрешенията му са относими и към настоящия процесуален ред за разглеждане на спора. В същия смисъл е и определение № 518/25.11.2016 г. по ч. т. д. № 1855/2016 г. на първо т. о. на ВКС. Това обуславя валидността на правните изводи, изведени в определение № 179/14.03.2013 г. по ч. т. д. № 1360/2013 г. на второ т. о. на ВКС, в което е прието, че ищецът - физическо лице притежава качеството на потребител на застрахователна услуга, тъй като ползва застрахователна услуга, която не е предназначена за извършване на търговска или професионална дейност. Затова качеството му на потребител в широк смисъл, определя иска като иск на потребител. Съгласно редакцията на чл.113 ГПК (Изм. – ДВ, бр. 65 от 2018 г., в сила от 7.08.2018 г., доп., бр. 100 от 2019г.), исковете на и срещу потребители се предявяват пред съда, в чийто район се намира настоящия адрес на потребителя, а при липса на настоящ адрес – по постоянния. Образуваните дела се разглеждат като граждански по реда на общия исков процес. Съдът намира, че изменението касае настоящия спор, тъй като ищецът има качество „потребител на засрахователна услуга”.

            Въз основа на горното, съдът на основание чл.131 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И: 

 

ДА СЕ ПОСТАВИ СТИКЕР на делото съгл.чл.131 ГПК.

ОСВОБОЖДАВА ищеца П.К.Г., ЕГН **********,***, от задължение за държавна такса по т.дело №642/2020г. по описа на ВОС, ТО, на основание чл.83, ал.2 ГПК.

ИЗИСКВА справка от РП –Варна относно хода на пр.преписка №12488/2018г., ДП №470/2019г. на Сектор ПП на ОД на МВР –Варна и образувано наказателно производство по повод ПТП на 03.11.2019г. в гр.Варна с пострадало лице П.К.Г., ЕГН ********** както и изпращане на преписка от същото.

УКАЗВА на ищеца да представи допълнителни доказателства за получавани помощи за безработица, наследствена и/или друга пенсия и размер на тези доходи.

ДА СЕ ИЗИСКА от НАП чрез ТД на НАП –Варна информация относно П.К.Г., ЕГН **********, за регистрирани трудови договори в страната.

ПРЕПИСИ от исковата молба и приложенията да се връчат на ответника ГАРАНЦИОНЕН ФОНД АД, СОФИЯ, ЕИК *********, който може в едномесечен срок от връчването да депозира писмен отговор съобразно чл.131 от ГПК, който следва да съдържа посочване на съда и номера на делото, името, адреса на ответника както и неговия законен представител или пълномощник ако има такива; становище по допустимостта на иска и неговата основателност; становище по обстоятелствата, на които се основава иска както и възражения срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават; подпис на лицето. В отговора си ответникът е длъжен да посочи точно доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще установява с тях както и да представи всички писмени доказателства, с които разполага. В същия  срок ответникът може да предяви насрещен иск, да привлече трети лица и да предяви искове срещу тях.

            УКАЗВА на ответника, че когато в установения срок ответникът не подаде писмен отговор, не вземе становище по иска, не направи възражение, не посочи доказателства или не представи писмени доказателства, той губи възможността да направи това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

            УКАЗВА на ответника, че към отговора си следва да представи преписи от него и от доказателствата за връчване на ищеца.

УКАЗВА на ответника допълнително, че страната която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който и е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес като при неизпълнение на това задължение, всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за връчени. Страната, която живее или замине за повече от месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията – съдебен адресат ако няма пълномощник в РБ. Ако не стори това, всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за връчени.

УКАЗВА НА СТРАНИТЕ възможността за постигане доброволно уреждане на спора чрез спогодба или чрез Центъра за медиация при ВРС. НАСОЧВА страните към МЕДИАЦИЯ като алтернативен способ за разрешаване на спорове, на осн.чл.140 ал.2 ГПК и чл.11 ал.2 Закона за медиацията. РАЗЯСНЯВА на страните, че медиаторът може да съдейства /на страните/ за доброволното разрешаване на спора, който да приключи с постигане на споразумение, одобрено от съда. Освен това, чрез медиацията страните могат да разрешат и други свои конфликтни отношения, извън предмета на съдебния спор и да постигнат и по тях споразумение.

Медиацията може да бъде осъществена в ЦЕНТЪР ЗА МЕДИАЦИЯ към Окръжен съд - Варна, адрес гр.Варна ул.„Ангел Кънчев" № 12, ет.4 /сградата, в която се помещава СИС при ВРС/, без заплащане на такси. центърът предоставя безвъзмездно възможност на страните по делата да разрешат правния спор доброволно, посредством медиация и със съдействието на медиатор, всеки работен ден от 9 до 17 ч.  За съдействие към Центъра могат да се обърнат страни по неприключили граждански, частни наказателни и търговски дела, разглеждани в съдилищата от съдебния район на Окръжен съд Варна, вкл. Окръжен съд – Варна.

За участие в медиация страните могат да се обърнат към координатора за ВОС: Нора Великова - ет. 4, стая 419, на тел. 052 62 33 62, както и на e-mail: *********@***.** .

                                                                        СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: