Определение по дело №131/2021 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 260109
Дата: 16 февруари 2021 г.
Съдия: Цвета Живкова Попова
Дело: 20212100600131
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

                                        О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Бургаският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на шестнадесети февруари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                                   Председател: Яни Гайдурлиев

                                                                      Членове:  Цвета Попова

                                                                                       Ангел Гагашев

разгледа докладваното от съдия Попова в.ч.н.дело № 131/2021 г. по описа на Бургаския окръжен съд и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 341, ал. 2 вр. чл. 249, ал. 3 НПК.

Образувано е по частен протест от прокурор при Районна прокуратура - гр. Бургас, ТО - гр. Поморие срещу определение от 12.01.2021 г., постановено в разпоредително заседание по н.о.х.д.№ 202/2020 г. по описа на Районен съд - гр. Поморие. С посоченото определение съдът на основание чл. 248, ал. 5, т. 1 вр. чл. 249, ал. 1 вр. чл. 248, ал. 1, т. 3 НПК е прекратил съдебното производство и е върнал делото на прокурора за отстраняване на допуснати на досъдебното производство отстраними съществени процесуални нарушения.

С протеста се предлага отмяна на атакувания съдебен акт като неправилен и необоснован.  

Бургаският окръжен съд, след като се запозна с материалите по делото и съобрази закона, прие следното:

Производството по н.о.х.д.№ 202/2020 г. по описа на Поморийския районен съд е образувано на 28.09.2020 г. по обвинителен акт на Районна прокуратура - гр. Бургас, ТО - гр. Поморие срещу И.Ж.И., ЕГН **********, с обвинение за престъпление по чл. 134, ал. 1, т. 1 вр. чл. 128, ал. 2 НК – за това, че на 2.02.2018 г. между 06:00 часа и 06:50 часа в гр. Поморие, в качеството му на длъжностно лице - „инспектор по качество“ по чл. 24, ал. 1 от Закона за здравословните и безопасни условия на труд, определено от работодателя „Зауба“ АД гр. Поморие за организиране на изпълнението на дейности, свързани със защитата от професионални рискове и превенция на тези рискове, поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност – извършване на товарно-разтоварни работи с челен товарач „Катерпилар 970F“ на площадка за съхранение на кофи за смет, находяща се в гр. Поморие, район „Топливо“, не е осъществил функциите си да ръководи, организира и координира съответната дейност – извършване на товарно-разтоварни работи, да следи за спазването на нормите за безопасност и да контролира и да спазва правилата за безопасни и здравословни условия, с което нарушил: чл. 281, ал. 1, ал. 2 и ал. 4 и чл. 284, ал. 1 от Кодекса на труда; чл. 4, ал. 1, т. 3, чл. 10, ал. 1 и ал. 2 и чл. 16, ал. 1, т. 6 от Закона за здравословните и безопасни условия на труд; чл. 3 и чл. 11, ал. 1, т. 1 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд; чл. 14, т. 4 от Наредба № 12 от 30.12.2005 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товарно-разтоварни работи и чл. 246, ал. 2 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, като е допуснал до работа по разтоварване на пластмасови кофи за смет с челен товарач „Катерпилар 970F“ работникът Ю. А. Д., заемащ длъжността „сметосъбирач“, без същият да е инструктиран и обучен по безопасни методи на работа, без работникът да е положил изпит по правилата за осигуряване на здравословни безопасни условия на труда и без да има необходимите знания и умение, които се предвиждат в правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труда в предприятието, без на работника да са осигурени безплатни лични предпазни средства, в това число обувки и като не е осигурил безопасна организация на товарно-разтоварния процес, по непредпазливост причинил на Ю. Д. тежка телесна повреда, изразяваща се в ампутация на трети, четвърти и пети пръст на ляво стъпало, както и дезартикулация на втори, трети и пети пръсти метатарзо-фалангиално, довели до постоянно затруднение на движението на ляв долен крайник.

В проведеното на 12.01.2021 г. разпоредително заседание районният съд е констатирал наличие на отстраними съществени нарушения на процесуалните правила на досъдебното производство, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, свързани със следните недостатъци в съдържанието на обвинителния акт:

-                     в обстоятелствената част на акта не са посочени конкретните действия или бездействия на обвиняемия, с които според обвинителната теза той е нарушил 12 нормативни разпоредби;

-                     не е посочено дали твърдените нарушения на изброените разпоредби са в причинна връзка с настъпилия вредоносен резултат;

-                     липсват изложени обстоятелства относно знанията и уменията, които е следвало да притежава пострадалият работник, като същевременно в заключителната част на обвинителния акт е посочено, че обвиняемият е нарушил чл. 3 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г., забраняващ да бъде допускано на работа лице без необходимите знания и умения, които се предвиждат в правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд;

-                     не е посочено какви лични предпазни средства не са били предоставени на работника във връзка с твърдените нарушения по Кодекса на труда, Закона за здравословните и безопасни условия на труд и Наредба № 7 от 23.09.1999 г.

Районният съд е приел, че при наличието на установените непълноти  обвинителният акт не е годен да изпълни основното си предназначение – да формулира обвинението, с което се поставят рамките на доказване по предмета на делото и осъществяването на правото на защита, поради което е прекратил съдебното производство и е върнал делото на прокурора.

В подадения протест се твърди, че обвинителният акт отговаря на изискванията на чл. 246 от НПК и е съобразен с ТР № 2/2002 г. на ВКС, ОСНК, като в акта подробно и коректно са описани разпоредбите, които според Прокуратурата обвиняемият И.И. е нарушил. В подкрепа на този правен извод били констатациите, обективирани в Протокол № ПР 1811248/19.04.2018 г. за извършена проверка от Дирекция „Инспекция по треда“- гр. Бургас и показанията на свидетелите К. и Е..

Вярно е, че в обвинителния акт са посочени разпоредбите, които според прокурора са били нарушени от обвиняемия. Нещо повече, съдържанието на заключителната част на акта е дословно пресъздадено два пъти в обстоятелствената му част. Не в това обаче се състоят констатираните от районния съд недостатъци на обвинителния акт, които бяха посочени по-горе в настоящото изложение. По отношение на тях в протеста не са изложени никакви съображения, аргументиращи искането за отмяна на атакувания съдебен акт.

Настоящият съдебен състав изцяло споделя извода на първия съд за нередовност на обвинителния акт, поради което и предвид липсата на конкретни възражения в протеста, не намира за необходимо да повтаря правилно установените пропуски в прокурорския акт. В допълнение следва да бъде посочена и допусната неяснота на обвинителния акт. В обстоятелствената част на акта е отбелязано, че злополуката е резултат от нарушени правила и норми и от страна на работника Ю. Д., който по време на работа е действал „без да осигури безопасност за своя живот и здраве в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструкции, вследствие на което е пострадал“ (л. 6, абзац последен от н.о.х.д. № 202/2020 г. на ПРС). Посоченото твърдение за дадени от работодателя инструкции е в противоречие с отбелязаните в акта обстоятелства, че обвиняемият И. не е инструктирал работниците за безопасна работа при извършване на възложената им задача и че Ю. Д. не е преминал нито начален, нито периодичен инструктаж по безопасност и здраве при работа. Допуснатото противоречие е съществено, защото наличието му прави неясна позицията на обвинението относно конкретното поведение на обвиняемия, с което е осъществено изпълнителното деяние на престъплението. Неяснотата в обвинителния акт (както и неговата непълнота, подробно описана от районния съд) относно елемент от обективната страна на състава на престъплението изключва неговата редовност и съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като винаги води до ограничаване правото на защита на обвиняемия. Посоченото нарушение може да бъде отстранено единствено чрез връщане на делото в предходната процесуална фаза и изготвянето на нов обвинителен акт.

С оглед на изложените съображения, въззивният съд намира, че атакуваното определение следва да бъде потвърдено, поради което и на основание чл. 345 НПК, Бургаският окръжен съд

                                             О П Р Е Д Е Л И:

         ПОТВЪРЖДАВА определение от 12.01.2021 г., постановено по н.о.х.д. № 202/2020 г. по описа на Поморийския районен съд, с което е прекратено съдебното производство и делото е върнато на прокурора.  

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                     Председател:

 

 

                                                                                       Членове: 1.

 

 

                                                                                                      2.