Определение по дело №11687/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 264081
Дата: 2 декември 2020 г.
Съдия: Даниела Душкова Павлова
Дело: 20203110111687
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

… /2.12.2020 г.

 

 

               Варненският районен съд, 14 състав, гражданско отделение в закрито заседание   в състав:

 

                                           Районен съдия: Даниела Павлова

 

 

                като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 11687 по описа за 2020 година,  за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Производството е образувано по молба с пр.осн.чл.124 ГПК, вр.чл. 537, ал. 2 и 3 ГПК, вр.чл.88 и чл.90 ЗКИР от ищец М.С. ЕООД с ЕИК ********* срещу ответник  Е.Е.Б. ООД с ЕИК ********* за приемане за установено  със съдебно решение  в отношенията между страните наличието на несъществуващо обстоятелство, което е вписано в Служба по вписвания при РС Елхово на 27.06.2019 г., а именно Договор за безвъзмездно учредяване на сервитут – право на прокарване отклонение от общите мрежи и съоръжение на техническата инфраструктура от 18.03.2009 г., вписан в СВ Елхово с вх.рег.№ 1017, акт 80, том IV,  а в евентуалност  да се приеме за установено в отношенията между страните, че е извършено недопустимо вписване на същия договор. 

                В срока  по чл. 131 от ГПК   е постъпил отговор  от ответника. Същият е направил възражение  за местна неподсъдност на делото, като сочи, че подсъдността на иска се определя от местонахождението на имота по отношение на който е извършено вписването и компетентния съд е РС Елхово. 

            Съгласно  разпоредбата на чл.119, ал.1 - ал.3 ГПК лимитативно са посочени случаите, в които съдът има задължението да следи служебно за подсъдността и това са по отношение на родовата и на местната подсъдност според местонахождението на недвижимия имот, както и подсъдността на делото по  чл.108, ал.2, чл.113 и чл.115, ал.2 ГПК. В останалите случаи, съгласно ал.4, съдът може да се десезира от разглеждането на делото само при наведено възражение от ответника, заявено най-късно в срока за отговор.  В този смисъл определение от  25.04.2016 г., постановено по ч.гр.д.№ 658/16 г. на ВОС и други.

              Съгласно чл.3, ал.1 ЗКИР имотният регистър се състои от партидите на недвижимите имоти. В имотния регистър се вписват актовете, с които се признава или прехвърля правото на собственост или се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижими имоти, възбраните и ипотеките върху тях, както и други действия, обстоятелства и юридически факти, за които закон предвижда вписване – ал.2. Съдията по вписванията разпорежда вписванията в партидите на недвижимите имоти, които се намират на територията на съответния съдебен район – ал.3.

             Разпоредбата на чл.90, ал.1 ЗКИР сочи, че вписването в имотния регистър се заличава, когато по исков ред се установи недопустимост или недействителност на вписването, както и несъществуване на вписаното обстоятелство.

              Когато за района в който се намира недвижимият имот няма одобрена кадастрална карта, вписването се извършва по реда на Правилника за вписванията, одобрен с ПМС № 1486 от 13.12.1951 г. Съгласно чл.7 вписването се извършва по разпореждане на съдията по вписванията от службата по вписванията по местонахождението на недвижимия имот чрез подреждане на подлежащите на вписване актове в достъпни за гражданите книги, които се образуват: а) от подреждането на нотариалните актове по буква "а" на чл. 4 и б) (изм. - ДВ, бр. 86 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 63 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2014 г., в сила от 07.11.2014 г.) от подреждането на всички други актове по чл. 4.

                    От изложеното, съдът намира, че подсъдността на молбата  за  заличаване на вписано обстоятелство  се определя от подсъдността на молбата за вписване на обстоятелството, което в настоящия случай е договор за учредяване на сервитут върху недвижим имот. Приложима е императивната норма на  чл.109 ГПК, съгласно която  исковете за вещни права върху недвижим имот, за делба на съсобствен недвижим имот, за граници и за защита на нарушено владение върху недвижим имот се предявяват по мястото, където се намира имотът. По местонахождението на имота се предявяват и искове за сключване на окончателен договор за учредяване и прехвърляне на вещни права върху недвижим имот, както и за разваляне, унищожаване и обявяване нищожност на договори за вещни права върху недвижим имот.

                Предвид изложеното, съдът намира, че на основание чл.119, ал.2 ГПК производството пред РС Варна следва да се прекрати и делото да се изпрати на компетентния съд по местонахождение на недвижимия имот, който е РС Елхово.

 

            Мотивиран от изложеното, съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

          ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№ 11687/20 г., на осн.чл.118, вр.чл.109 ГПК. 

 

 

          Изпраща делото по подсъдност на РС Елхово. 

 

 

          Определението  подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му  на страните. 

 

                   

 

                                               Районен съдия: