Определение по дело №1434/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 3
Дата: 8 януари 2020 г. (в сила от 8 януари 2020 г.)
Съдия: Мая Василева Гиздова
Дело: 20191510201434
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 30 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

2020

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

IV н.о.

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

8 януари

 

2020

 
 


на                                                                                                           Година

 

закрито

 

Мая Гиздова

 
В                                      заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 

 

 
        1.

 

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Като разгледа  докладваното от

Ч Н

 

1434

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    Производството по делото е по реда на чл.244, ал.5 от НПК и е образувано по повод постъпила жалба от К.К.К. ***, чрез повереника му адвокат К.П. ***,против постановление за частично прекратяване и спиране на наказателно производство,вх.№14/2019г., ДП№80/2019г., по описа на ДРП,ЗМ №5/2019г., по описа на РУ на МВР гр.Дупница,което е било водено срещу Николай Стоянов Данаилов за това, че: на 14.12.2018г. срещу 15.12.2018г. около полунощ в гр. Дупница, пред клуб – дискотека „Фейсис“, чрез нанасяне на удари с юмрук в областта на главата е причинил средна телесна повреда на К.К.К. ***, изразяваща се в счупване на долната му челюст, а именно : двустранна фрактура на долната челюст – в областта на ъгъла /при 8-ми зъб/ вляво и в областта на брадата /при 3-ти зъб/ вдясно, както и мекотъканни контузии на лицето – кръвонасядане и оток в областта на скулата и устата вдясно, и оток в областта на долночелюстния ъгъл вляво, довело до затрудняване на дъвченето и говоренето на пострадалия, като макар и непълнолетен е могъл да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си - престъпление по чл. 129, ал.1 във вр. с ал.2  във вр. с чл.63, ал.1, т.3 от НК.

В жалбата е посочено, че постановлението на Районна прокуратура-Дупница е необосновано и незаконосъобразно, и се моли същото да бъде отменено.

            От събраните в хода на досъдебното производство гласни и писмени доказателствени средства се установява следното:

На 14.12.2018г. вечерта пострадалият и приятелите му Александър Панев, Страхил Заров, Румен Начев и Милен Николов били на заведение в клуб „Фейсис“ в гр. Дупница. Заведението било пълно с хора и те стояли прави около маса, намираща се вдясно след входната врата на заведението. Консумирали водка и сок. Около полунощ в заведението имало много хора, които трудно се разминавали. По това време край масата на пострадалия минал обвиняемият Николай Данаилов, който се блъснал в него. Това станало повод двамата да си разменят предизвикателни реплики и жестове. Малко по-късно пострадалият, придружен от приятелите си и обвиняемият, придружен от свидетелите Славчо Павлов, Денис Страхилов и Драгомир Кацаров, тръгнали да излизат пред заведението. Докато се изкачвали по стълбите обвиняемият и пострадалият К.К. се сблъскали по стълбите, паднали и се изтърколили надолу до площадката пред тоалетните на заведението.

Навън пред дискотеката продължили да се изясняват и разправят. Наоколо имало и други хора. В суматохата някой от множеството нанесъл два юмручни удари в лицето на пострадалия К.К. – в областта на долната лява челюст, устата и дясната скула. Пострадалият изпитал силна болка, потекло му кръв от устата. Приятелите му Александър Панев, Румен Начев и Страхил Заров му помогнали да не падне. След това го съпроводили до спортната зала на гр. Дупница, откъдето К.К. наел такси, с което се прибрал у дома си. Там разказал на родителите си за случилото се, като посочил, че ударите са му нанесени от Николай Стоянов Данаилов.

От силните болки К.К. не успял да заспи, поради което заедно с родителите му – К. Чакърски и Албена Чакърска, отишли в центъра за спешна медицинска помощ в гр.Дупница. Там пострадалият бил прегледан и посъветван да си направи рентгенова снимка. На следващия ден, след като му била направена рентгенова снимка, пострадалият и родителите му потърсили съдействието на стоматолога д-р Карастоянов. Той погледнал снимката и казал, че челюстта е счупена на две места. Тъй като за преглед при него чакали много хора, д-р Карастоянов им казал да дойдат по-късно, за да им издаде медицинско свидетелство. Тогава родителите на пострадалия решили да отидат в София, където да потърсят медицинска помощ от специалисти. Първо отишли в стоматологичния факултет, откъдето ги насочили към УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“. Там били извършени всички необходими изследвания и прегледи на К.К.. Назначена била операция и на 17.12.2018г. такава му била извършена. След операцията К. не можел да се храни нормално – един месец се хранил през сламка. Лекуващият лекар в Пирогов им казал, че възстановителния период е около осем месеца, за да заздравее костта напълно, като през това време трябва да внимава какво яде.

От изготвената на досъдебното производство съдебно-медицинска експертиза е видно, че пострадалият К.К.К. от инцидента на 15.12.2018г. е получил следните травматични увреждания:

Двустранна фрактура на долна челюст – в областта на ъгъла /при 8-ми зъб/ вляво и в областта на брадата /при 3-ти зъб/ вдясно. Мекотъканни контузии на лицето – кръвонасядане и оток в областта на скулата и устата вдясно и оток в областта на долночелюстния ъгъл вляво.

Описаните травматични увреждания са причинени по механизма на удари със сравнително по-голяма сила с или върху твърд тъп предмет и отговарят да са получени по времето и по начина, за които се съобщава от пострадалия и част от свидетелите  - нанесени му два юмручни удара в областта на лява и дясна част на лицето. Така установената двустранна фрактура на долната челюст може да се получи и само от един удар в областта на левия долночелюстен ъгъл.

Така установената фрактура на долната челюст се отнася към медико-биологичния признак СЧУПВАНЕ НА ЧЕЛЮСТ, при което се затруднява практически значимо дъвченето и говора за период по-продължителен от месец.

Мекотъканните увреждания на лицето причиняват БОЛКА И СТРАДАНИЕ.

Уврежданията не са довели до постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота или разстройство на здравето, временно опасно за живота и др.

Срок за възстановяване при благоприятно протичащ възстановителен процес – за фрактурата до около 4-6 месеца, а за останалите увреждания до около 15-20 дни.

От материалите по досъдебното производство е видно, че относно авторството на деянието, довело до  причиняване на описаните наранявания на пострадалия К.К.К. са налице взаимно противоречащи си свидетелски показания. Налице са две групи свидетели, всяка от които сочи като извършител на деянието различно лице. Според пострадалия и свидетелите, които въпросната вечер са били в неговата компания, а именно : Александър Александров Панев, Страхил Василев Заров и Румен Емилов Начев лицето, което е нанесло увреждащите удари на К.К.К. е обвиняемия Николай Стоянов Данаилов от гр. Дупница. Разпитани в качеството на свидетели по делото, родителите на пострадалия Албена Чакърска и К. Чакърски са предали, съобщеното им от сина им К.К., в т.ч. и относно самоличността на лицето, което му е причинило нараняванията.

Според показанията на свидетелите Драгомир Кацаров, Денис Страхилов, Росен Карабельов, Славчо Павлов и Георги Йорданов Кацарски, К.К.К. е ударен с юмрук от Георги Йорданов Кацарски. Това обстоятелство признава самият Георги Кацарски, като в показанията си сочи, че около полунощ на 14.12. срещу 15.12.2018г. бил пред заведение „Фейсис“ със своя приятел Росен Карабельов, когато откъм стълбището на заведението се чула разправия. След това отвън излязла група момчета, сред които познал обвиняемия Николай Данаилов. Пред него вървял пострадалият, който тогава Георги Кацарски не познавал, а впоследствие научил, че се казва К.К., който викал и псувал, бил пиян. Тогава той се намесил като застанал между двамата и се опитвал да успокои К., но той не го чувал и насочил агресията си срещу него. Посегнал да го удари, но не успял, тъй като той /Георги Кацарски/ му нанесъл два юмручни удара в областта на лицето, след което К. политнал към витрините на кафето, а той и Росен се прибрали навътре в заведението.

Свидетелите Румен Деянски, Петър Велинов, Роберт Михайлов, Иван Галчин не са видели сбиване между обвиняемия и пострадалия пред заведението. Деянски, Велинов и Галчин са ги видели да се сблъскват по стълбите на излизане от заведението и да падат по тях, но не са видели какво се е случило отвън.

Приятелят на пострадалия свидетел Милен Николов също отрича да е видял сбиване между Николай Данаилов и К.К.. Отвън пред заведението имало много хора и не видял нищо, но от Страхил Заров научил, че имало сбиване между същите двама, но той не е видял и не знае подробности

С цел преодоляване на противоречията в показанията на посочените по-горе свидетели на досъдебното производство между тях са проведени очни ставки. Това обаче не е довело до изясняване и преодоляване на противоречията в показанията им. Пострадалият и част от лицата, които са били в компанията му са потвърдили показанията си, че обвиняемият, а не друг, е нанесъл ударите на К.К.. Съответно свидетелите Славчо Павлов, Драгомир Кацаров, Страхилов и Росен Карабельов потвърждават показанията си, че това е извършил Георги Кацарски, а не обвиняемият. Прави впечатление, че по време на проведените му очни ставки свидетелят Румен Начев е дал различни показания от тези, които е дал при проведения му по-рано разпит в качеството на свидетел. На очните ставки е заявил, че не е видял, когато е ударен К.. Отвън, като излязъл някой му казал, че К. е ударен от Николай, но не помни кой му казал това. Вече почти нищо не си спомнял от този случай предвид изминалото време, а и тогава бил пил. На разпита му в качеството на свидетел е бил категоричен, че пострадалият е ударен два пъти от обвиняемия и че той лично е видял това. На очните ставки вече сочи, че не видял нищо, дори че не е бил отвън.

С оглед горното се налага извода, че авторството на деянието, в което се е изразило престъплението, за което се води настоящото досъдебно производство, се явява недоказано. Пострадалият и част от свидетелите, които са били в неговата компания във вечерта на инцидента сочат категорично, че ударите са нанесени от обвиняемия Николай Стоянов Данаилов, а свидетелите Славчо Павлов, Драгомир Кацаров, Денис Страхилов и Росен Карабельов са категорични, че не обвиняемият Николай Данаилов е нанесъл юмручните удари на пострадалия пред заведението, а Георги Йорданов Кацарски - факт, който самият той потвърждава.

От справка от 11.01.2019г. от инспектор Николай Методиев Иванов – гр. „Противодействие на тежки престъпления“ /ПТП/ в РУ-Дупница, е видно, че веднага са изискани записи от камерите на фирмата, която води видеонаблюдение, но управителят заявил, че от началото на месец декември 2018г. сървърът на клуб „Фейсис“ е изключен и не може да се предоставят записи.

От докладни записки на инспектор Николай М. Иванов – гр. ПТП при РУ-Дупница, от 08.02.2019г. и от 04.07.2019г. е видно, че от проведените ОИМ в срока други свидетели – очевидци, на деянието освен тези, които са установени в хода на предварителната проверка не са били установени. В района на извършване на престъплението няма наличие на камери за видеонаблюдение. Извършителят на деянието до момента не е установен по категоричен начин.

При така установените факти и предвид непреодолимите противоречия в показанията на свидетелите е невъзможно по един категоричен начин да се приеме, че обвиняемия Николай Данаилов, а не друг, е извършител на престъплението, от което е пострадал К.К.К.. От друга страна не може да се приеме и че автор на това деяние е лицето Георги Йорданов Кацарски, доколкото самият пострадал е категоричен, че автор е обвиняемия, поради което не следва да се пренебрегва възможността Георги Кацарски да поема чужда вина с оглед евентуални негови отношения с обвиняемия Николай Данаилов. Фактът, че Георги Кацарски признава, че е извършил деянието, което се потвърждава от част от свидетелите, обаче разколебава в значителна степен тезата, че автор на престъплението е обвиняемият.

Тъй като авторът на това престъпление в хода на разследването не е установен, то наказателното производство следва да продължи по факта на извършеното престъпление по чл.129, ал.1 във вр. с ал.2 от НК за това, че :

На 14.12.2018г. срещу 15.12.2018г., около полунощ, в гр. Дупница, пред клуб – дискотека  „Фейсис“ чрез тнанасяне на удари с юмрук в областта на главата е причинена  средна телесна повреда на К.К.К. ***, изразяваща се в счупване на долната му челюст, а именно : двустранна фрактура на долна челюст – в областта на ъгъла /при 8-ми зъб/ вляво и в областта на брадата /при 3-ти зъб/ вдясно, както и мекотъканни контузии на лицето – кръвонасядане и оток в областта на скулата и устата вдясно, и оток в областта на долночелюстния ъгъл вляво, довело до затрудняване на дъвченето и говоренето на пострадалия - престъпление по чл.129, ал.1 във вр. с ал.2 от НК,

               Съгласно разпоредбата на чл.244, ал.5 от НПК постановлението на прокуратурата може да се обжалва от обвиняемия, пострадалия или неговите наследниципред съответния първоинстанционен съд в седемдневен срок от получаването на преписа. По делото не са представени доказателства, кога обжалваното постановление на ДРП е връчено на жалбоподателя, поради което и съдът приема, че жалбата е подадена в срока по чл.244, ал.5 от НПК, от лице легитимирано да обжалва, поради което е допустима.

               Съдът, като съобрази доводите изложени в жалбата и  събраните по делото писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното:

              Предмет на преценка в това производство,пред съда е законосъобразността на постановлението на Районна Прокуратура -Дупница, съобразно разпоредбите начл.244, ал.5 от НПК.

              

             На основание събраните по досъдебното производство доказателства с Постановление от 17.12.2019г., на Районна прокуратура-Дупница, за частично прекратяване и спиране на наказателно производство,вх.№14/2019г., ДП№80/2019г., по описа на ДРП,ЗМ №5/2019г., по описа на РУ на МВР гр.Дупница,обвинението срещу Николай Стоянов Данаилов с ЕГН:********** е било частично прекратено, за извършено престъпление по чл.129,ал.1,във вр. с ал.2 от НК, а производството по делото е спряно, поради не разкриване на  извършителя на престъплението.

                В хода на извършеното разследване, не са събрани безспорни доказателства за авторството на деянието, което е мотивирало прокурора да изготви постановление за спиране на наказателното производство, като в  постановлението е отрезено, че водещия разследването,заедно със служител при РУ на МВРДупница, съгласувано с наблюдаващия прокурор,следва да изготвят план, относно провеждане на оперативно-издирвателни мероприятия по досъдебното производство, и че по същото работата следва да продължи,и след спирането му,като са посочени и какви действия следва да бъдат извършени в тази насока.

 

               С атакуваното постановление прокурорът е постановил спиране на наказателното производство, тъй като в хода на разследването, въпреки проведените от разследващите органи необходими и възможни следствени действия, извършителят на престъплението не е бил разкрит. По делото са разпитани всички посочени свидетели.

                Съдът, обсъждайки събраният на досъдебното производство доказателствен материал, намира, че на предварителното производство не се са събрани достатъчно доказателства, от които да се направи категоричен и обоснован извод за авторството на деянието. Поради това, съдът приема, че атакуваното постановление на ДРП, с което на основание чл.244, ал.1, т.2 от НК е спряно наказтелното производство  срещу неизвестен извършител е законосъобразно.

                При постановяване на настоящия съдебен акт съдът се ръководи от разпоредбите на Тълкувателно решение № 2/2002 г. на ВКС. Предвид същото, Съдът има право да отмени Постановлението на прокурора и да му го върне, само когато констатира, че на досъдебното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, които налагат приповтарянето на определени следствени действия, както и ако са нарушени или ограничени правата на защита на обвиняемия, неговия защитник, гражданския ищец, гражданския ответник и техните повереници.

                              Спирането на наказателното производство от Прокурора е правно -регламентирана дейност, с която временно се преустановява извършването на процесуално- следствени действия, както и спиране на цялостната процедура по воденето на делото, поради възникнали  пречки за разкриване на обективната истина. Спирането има временен характер. Целта е постигане на процесуална икономия, като в същото време се насочат усилията на съответните органи за отстраняване на възникналите пречки и събиране на доказателства за разкриване авторът на деянието, докато делото е спряно .

                При отпадане на основанията за спиране, наказателното производство се възобновява по съответния законов ред и процедурата продължава до пълното изясняване на обстоятелствата по делото.

                Съдът, проследявайки извършените на досъдебното производството следствени действия, намира, че не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, което да налага отмяната на атакуваното Постановление за частично прекратяване и спиране на наказателно производство,вх.№14/2019г., ДП№80/2019г., по описа на ДРП,ЗМ №5/2019г., по описа на РУ на МВР гр.Дупница, поради не разкриване на  извършителя на престъплението.

                Предвид горното, съдът намира, че атакуваното постановление на ДРП, с което на основание чл.244, ал.1, т.2  от НПК е спряно наказателното производството по ДП№80/2019г., по описа на ДРП,ЗМ №5/2019г., по описа на РУ на МВР гр.Дупница,е законосъобразно, поради което и на основание чл.244, ал.5 от НПК следва да бъде потвърдено.

                На основание изложеното и чл.244, ал.5 от НПК, съдът

 

                                            О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

  

 ПОТВЪРЖДАВА  Постановление от 17.12.2019г., на Районна прокуратура-Дупница, за частично прекратяване и спиране на наказателно производство,вх.№14/2019г., ДП№80/2019г., по описа на ДРП,ЗМ №5/2019г., по описа на РУ на МВР гр.Дупница.

               На основание чл.244, ал.5, предл.2 – ро от НПК определението не подлежи на обжалване и протест.

              Препис от определението, ведно с досъдебното Производство да се изпрати на Районна прокуратура  - Дупница

                Препис от определението да се изпрати на жалбоподателя -К.К.К. ***, чрез повереника му адвокат К.П. ***.

 

 

                                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: