Решение по дело №2052/2017 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 март 2018 г.
Съдия: Милена Стоянова Стоянова
Дело: 20171320102052
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 юли 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 91

гр. Видин, 06.03.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Видинският районен съд, гражданска колегия, 3- ти състав в публичното заседание на седми февруари през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                                                  Председател: Милена Стоянова

 

при секретаря П. Йорданова след като разгледа докладваното от съдия Стоянова гр. дело № 2052  по описа за 2017г., за да се произнесе, взе предвид следното:

          Предявен е иск с правно основание чл. 127, ал. 2 от СК и чл. 143, ал. 2 и чл. 149 от СК.

          Твърди се от ищцата, че от съвместното съжителство с ответника се е родило детето Д.Д.А., родена на ***г. Посочва се, че малко след раждането на детето ответникът ги  е напуснал и не проявява никакъв интерес към детето, не се обажда, не го вижда и не плаща издръжка. Всички грижи по отглеждането на детето са поети от ищцата. Посочва се също, че детето е с влошено здравословно състояние, поради оперативна интервенция за отстраняване на камък в левия бъбрек и предстояща такава и за десния бъбрек. Ищцата полага грижи за още едно дете, родено на ***г.

          Иска се от съда да постанови решение, с което да предостави упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете на ищцата,  а ответникът  да бъде осъден да заплаща издръжка на малолетното дете в размер на 170.00 лева, считано от една година назад от подаване на исковата молба в съда.

          Ответникът в срока за отговор е депозирал такъв като е посочил, че иска е частично основателен. Оспорил е твърдението в исковата молба, че е напуснал семейното жилище и се е дезинтересирал от детето, като е навел доводи, че ищцата е напуснала общия им дом. От тогава ищцата не позволява ответникът да има контакти с детето си.

          Оспорил е размера на исканата издръжка като силно завишен, поради това, че е безработен и  е поискал присъждане на издръжка в минимален размер, както и е оспорил исковата претенция за заплащане на издръжка за минало време.

          По делото са събрани писмени и гласни доказателства, назначен и изслушан е  социален доклад от Д”СП” – Видин.

          Съдът, като се запозна с доказателствата по делото, установи следното от фактическа страна :

          От представения препис на   удостоверение за раждане серия № ********** от 02.05.2012г. от Община Видин, издадено въз основа на акт за раждане № 0182 от 02.05.2012г., е видно че страните по делото са родители на детето Д.Д.А. с ЕГН **********.

          От представеното ЕР № 3011 от 157/18.10.2017г. на ТЕЛК – Общи заболявания Видин при МБАЛ „Св. Петка“АД – Видин, се установява, че малолетното дете е с 50% намалена социална адаптация, считано от 20.07.2017г.  с водеща диагноза – остър тубулоинтерстициален нефрит. В мотивите на ЕР е посочено, че през м. 10.2016г. е направена операция на ляв бъбрек, поради наличие на камък в ляво. Същите обстоятелства се установяват и от представената Епикриза от 25.11.2016г. от отделение по Детска урология при УМБАЛС „Н.И.Пирогов“ – София.

          Разпитаният по делото свидетел Милчо И. Нешков – брат на ищцата установява, че за малолетното дете Д. се грижи нейната майка. Свидетелят посочва, че бащата не се интересува от детето, не са обажда и не дава никакви средства за нея. Детето е било оперирано от камъни в бъбреците.

          Съдът дава вяра на свидетелските показания като непротиворечащи на останалите събрани по делото доказателства.

          Социалният работник от О”ЗД” при Д”СП” - Видин, изготвил социалния доклад посочва, че към момента детето Д.  се отглежда от майката, подпомагана от бабата и дядото по майчина линия. Налице е силна емоционална връзка между детето и майката. Социалният работник е посочил, че връзката с бащата е прекъсната. Родителите на детето са се разделили малко след раждането й.  

          От социалния доклад и от представените писмени доказателства,  е видно, че майката към момента е в платен отпуск по майчинство за отглеждане на дете до навършване на две годишна възраст. Бащата е безработен  с регистрация в БТ – Видин, няма здравни осигуровки и личен лекар, страда от дископатия. Социалният работник е посочил също, че майката е затруднена финансово поради това, че всички разходи свързани с лечението на детето, са поети от нея.

            При така установената фактическа обстановка, Съдът намира следното от правна страна:

          Съгласно чл. 127, ал. 2 от СК, при разногласие относно упражняването на родителските права, спорът се решава от съда.

          Безспорно се установи в процеса от събраните писмени и гласни доказателства, че майката е поела всички грижи по отглеждането и възпитанието на детето. Същата има необходимия родителски капацитет. Проявява загриженост за отглеждането и възпитанието на детето. Тези обстоятелства не се оспорват от ответника. При тези данни съдът намира, че родителските права върху малолетното  дете ще следва да се предоставят на майката, а на ответника ще следва да бъде определен режим на лични контакти с детето. При определяне на този режим, съдът взе предвид обстоятелството, че връзката на детето с бащата е прекъсната, но поради ниската възраст на детето, то не осъзнава случващото се между родителите.  За да се избегне риска детето да развие синдром на родителско отчуждение, ще е необходимо Д. да осъществява  контакти с баща си. С оглед на това, съдът намира, че бащата ще може да вижда и  взема  детето всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 часа на съботния ден до 17.00 часа на неделния ден, както и един месец през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на майката, след което да го връща по местоживеенето му.

          Ще следва да се определи и местоживеенето на детето при майката в с. Покрайна, общ. Видин, ул. Пета № 115.

          По издръжката.

Съгласно чл. 143, ал. 2 от СК родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Съгласно чл. 142, ал. 1 от СК издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка и възможностите на лицето, което я дължи.

Бащата и майката са хора в трудоспособна възраст и са длъжни да осигуряват средства,  както за собственото си съществуване, така и за това на своето малолетно дете. Видно от представените писмени доказателства и изложеното в социалния доклад, и двамата родители към момента не работят. Майката е в отпуск по майчинство за отглеждане на друго малолетно дете, а бащата е безработен.

          При определяне размера на издръжката съдът следва да вземе предвид и безспорния факт, че детето страда от заболяване, заради което е с намалена социална адаптация. Заболяването на детето изисква лечение, за което са необходими средства, като до момента майката е поела изцяло разходите  не само във връзка с отглеждането на детето, а и във връзка с лечението му. Не се ангажираха никакви доказателства бащата да е подпомогнал по някакъв начин детето си. Майката има алиментни задължения  икъм друго по-малко дете. Бащата е безработен, не се събраха доказателства за доходите му, но този факт сам по себе си не може  да бъде основание съдът да пренебрегне нуждите на детето и да откаже присъждане на издръжка за минал период. Ответникът е в трудоспособна възраст и като такъв може, дори е длъжен да си намери   работа и да реализира доходи. Задължението му за издръжка към собственото му дете е безусловно.

          Именно поради изложените съображения, съдът приема, че в настоящия случай при определяне размера на издръжката, следва да вземе предвид както възможностите на родителите, така и нуждите на детето. С оглед на това, съдът определя размера на издръжката, която ответникът следва да заплаща за една година преди завеждане на делото за времето от 28.07.2016г. до 28.07.2017г. в размер на по 120.00 лева месечно – малко над минималната такава за този период.

          Съобразявайки данните по делото, обществено – икономическите условия в страната и  разпоредбата на чл. 142, ал. 1 от СК,  съдът приема, че за цялостната издръжка на детето  Д., която е на 5 години са необходими месечно 260.00 лева, от  които ответникът ще следва да бъде осъден да заплаща  150.00 лева, а остатъкът ще следва да се осигурява от майката на детето. Началният момент, от който се дължи тази издръжка, следва да бъде от датата на предявяване на иска  в съда- 28.07.2017г.

  Предвид гореизложеното, съдът намира, че ответникът ще следва да бъде осъден да заплаща месечна издръжка на малолетното си дете Д. за минало време за периода от 28.07.2016г. до 28.07.2017г. в размер на по 120.00 лева месечно, като искът до пълния претендиран размер до сумата от по 170.00 лева месечно – ще следва да се отхвърли като неоснователен и недоказан.

Ответникът ще следва да заплаща на малолетното си дете издръжка в размер на 150.00 лева месечно, считано от предявяване на иска в съда – 28.07.2017г., ведно със законната лихва при забава, като иска до пълния претендиран размер до 170.00 лева ще следва да бъде отхвърлен като недоказан

  С оглед изхода на делото и на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, ответникът ще следва да бъде осъден да заплати направените от ищцата разноски съобразно уважената част от исковете  в размер на 20.94 лева за платена държавна такса и 251.22 лева за  адвокатско възнаграждение.

Неоснователно е възражението на ответника за прекомерност на адвокатското възнаграждение. Същото е в минимален размер по Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, а в случая са предявени обективно кумулативно съединение искове за родителски права и издръжка.

          Ответникът ще следва да заплати и държавна такса върху присъдената издръжка в размер на 273.60 лева.

          Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

          ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето Д.Д.А. с ЕГН ********** на  майката Е.И.Н.  с ЕГН ********** като определя  местоживеенето на детето при майката на адрес: с. Покрайна, общ. Видин, ул. Пета № 115.

          ПРЕДОСТАВЯ правото на бащата Д.А.И. с ЕГН ********** *** да вижда и взима детето Д. при себе си  всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 часа на съботния ден до 17.00 часа на неделния ден, както и един месец през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на майката, след което да го връща по местоживеенето му.

  ОСЪЖДА Д.А.И. с ЕГН ********** ***  да заплати на малолетното си дете  Д.Д.А. с ЕГН **********, чрез нейната майка и законен представител Е.И.Н.  с ЕГН **********   издръжка в размер на по 120.00 лева месечно за периода от 28.07.2016г. до 28.07.2017г., като искът над тази сума до претендираната от 170.00 лева месечно –  ОТХВЪРЛЯ като неоснователен и недоказан.

  ОСЪЖДА Д.А.И. с ЕГН ********** ***  да заплаща на малолетното си дете  Д.Д.А. с ЕГН **********, чрез нейната майка и законен представител Е.И.Н.  с ЕГН **********  месечна издръжка в размер на 150.00 лева, считано от предявяване на иска в съда – 28.07.2017г., ведно със законна лихва при просрочие до настъпване на законни причини за отмяна или изменение на присъдената издръжка, като искът над тази сума до претендираната от 170.00 лева месечно   ОТХВЪРЛЯ като неоснователен.

          ОСЪЖДА Д.А.И. с ЕГН ********** ***  да заплати на Е.И.Н.  с ЕГН **********   разноски за платена държавна такса и адвокатско възнаграждение общо в размер от 272.16 лева.

          ОСЪЖДА Д.А.И. с ЕГН ********** ***  да заплати по сметка на ВРС държавна такса върху присъдената издръжка в размер на 273.60 лева.

          Решението подлежи на въззивно обжалване пред ВОС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: