Определение по дело №5503/2014 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 2294
Дата: 17 декември 2014 г. (в сила от 31 декември 2014 г.)
Съдия: Светлин Иванов Иванов
Дело: 20142120205503
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 декември 2014 г.

Съдържание на акта

                             

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

 

Днес, 17.12.2014 г., Светлин Иванов, съдия-докладчик по НОХД № 5503/2014 г. по описа на БРС, като разгледах материалите по досъдебно производство № 301 по описа за 2013 г. на РУП-гр.Созопол, ДП 2152/2013 г. по описа на БРП, за да се произнеса, съобразих следното:

 

Съдебното производство е образувано по внесен от прокурор в БРП обвинителен акт срещу К.С.Д. ЕГН ********** от гр. Севлиево, с повдигнато обвинение за това, че в съучастие като съизвършител с неизвестно неустановено лице, за времето от 16 часа до 17 часа на 12.07.2013 г. в гр. Созопол, област Бургас, с цел да набави за себе си имотна облага в размер на 4 600 лева, възбудил у Р С К заблуждение, и поддържал същото, че дъщеря й я блъснала кола, счупен й е гръбначния стълб,ще трябва да й се направи операция и да й се сложат златни пирони и златни пластини, като операцията струва 4 600 лева и се заплаща веднага, като с това й причинил имотна вреда в размер на 1 400 левакоято сума пострадалата успяла да събере, като взел тази сума на ръка от пострадалата – престъпление по чл. 209 ал.1 вр. чл. 20 ал.2 от НК.

След преценка на събрания в досъдебното производство доказателствен материал и съпоставянето му с повдигнатото обвинение се установява, че обвинителният акт не отговаря на изискванията на чл. 246 от НПК, поради което не е годен в настоящия вид и съдържание да осъществи процесуалната си функция да очертае и посочи фактическите и правни рамки на обвинението.

Съгласно диспозитива на акта, Д. е обвинен като съизвършител с неустановено лице да е възбудил и поддържал у пострадалата Кюмурджиева заблуждение, че дъщеря й е претърпяла пътна злополука, получила е увреждания и се налага спешна медицинска интервенция, чиято стойност от 4 600 лева следва да бъде заплатена веднага. В обстоятелствената част на обвинителния акт обаче липсват фактически твърдения тъкмо обв. Д. да е възбудил и поддържал у пострадалата неверните представи относно инцидента с дъщеря й. Подробно е описано как неустановено лице, представило себе си като „д-р Йорданов”, се свързало по телефона с К, предадено е в детайли съдържанието на разговора, чрез който тя е била въведена в заблуждение и по този начин мотивирана да се разпореди с наличната у нея парична сума от 1 400 лева, но действията по възбуждане, затвърждаване и поддържане на заблудата според прокурора се извършени не от обв. Д., а от неустановения му съучастник. По отношение на Д., в обстоятелствената част на акта е отразено, че той се е появил в дома на пострадалата малко преди 17.00 часа на 12.07.2013 г., заедно с К. се качил на втория етаж на къщата и участвал в неуспешния опит за отключване вратата към стаята на внука на пострадалата, получил от последната парична сума на стойност 1 400 лева в купюри от по 100 лева и 50 лева, след което напуснал дома й с парите. При така описаните действия прокурорът изрично сочи, че Д. преднамерено е мълчал, а така е и според показанията на свид. К (л.16, 17 от ДП).

От изложеното явства, че е налице противоречие между фактическото описание на поведението на Д. според обстоятелствената част на обвинителния акт, от една страна, и инкриминираните в диспозитивната част на акта факти, според които Д. е участвал във възбуждането и поддържането на заблудата у пострадалата, от друга страна. Съдържанието на обвинителния акт не дава отговор на въпроса, кога и как (с какви конкретни действия) Д. е участвал във възбуждане и поддържане на заблуждението, а тъкмо в това се състои изпълнителното деяние на престъплението по чл. 209 ал.1 от НК, за което той е обвинен.

Коментираните слабости и противоречия, допуснати при изготвяне на обвинителния акт, ограничават съществено установеното в чл. 55 ал.1 от НПК право на обвиняемия да узнае фактическите и юридическите основания на обвинението и конкретното му съдържание, за да ангажира своевременно адекватна защита срещу него.

Констатираното процесуално нарушение е от категорията на отстранимите по смисъла на чл. 248 ал.2 т.3 НПК. За неговото законосъобразно преодоляване е необходимо прокурорът да отрази в обстоятелствената част на обвинителния акт кога, къде и с какви конкретни действия обв. Д. е участвал във възбуждане и поддържане на заблудата, или евентуално да преоцени стореното от обвиняемия в контекста на възможните форми на съучастие, отразени в чл. 20 от НК.

Така мотивиран и на основание чл. 249 ал.1, ал.2 и ал. 3 вр. чл. 248 ал.2 т.3 предл. трето от НПК,

 

Р А З П О Р Е Ж Д А М :

 

ПРЕКРАТЯВАМ съдебното производство по НОХД № 5503/ 2014 г. по описа на БРС.

ВРЪЩАМ делото на прокурора за отстраняване на процесуалните нарушения и изпълнения на указанията по прилагане на закона, изложени в обстоятелствената част на разпореждането.

 

Разпореждането подлежи на обжалване и протестиране с частна жалба и частен протест в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Окръжен съд-гр.Бургас.

 

 

 

 

                                                Съдия-докладчик :

Вялно с оригинала :Д.К.