Решение по дело №87/2019 на Районен съд - Своге

Номер на акта: 54
Дата: 29 ноември 2019 г. (в сила от 21 декември 2019 г.)
Съдия: Румен Атанасов Стойнов
Дело: 20191880200087
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Своге, 29.11.2019 г.

 

В    И  М  Е  Т  О   Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

         

Свогенският районен съд, първи състав, в публичното съдебно заседание на двадесет и девети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав :

 

          Председател : Румен Стойнов

 

при секретаря Мария Тодорова, като разгледа докладваното от съдия Стойнов нак.адм.хар.дело № 87/2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 59 – чл. 63 и чл. 83 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) във вр. с чл. 416, ал. 6 от Кодекса на труда (КТ). Образувано е по жалба подадена от Б. З. И. – А., като … на Йобин” ЕООД, със седалище и адрес на управление в гр. Своге, ул. „Люлин” № 24, ЕИК *********, срещу Наказателно постановление № 23-002730 от 05.04.2019г. - издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда Софийска област” (Д„ИТ”), с което за неизпълнение на задължението по чл. 128, т. 2 от КТ във връзка с чл. 272, ал. 1 от КТ и на основание чл. 414, ал. 1 от КТ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева.

В жалбата, както и в писмена молба от 29.10.2019г. – чрез пълномощник, се поддържа, че наказателното постановление е незаконосъобразно и неправилно, като се моли съдът да го отмени изцяло.

          Административнонаказващият орган, чрез пълномощник, дава становище за неоснователност на жалбата. Твърди, че издаденото наказателно постановление е правилно и законосъобразно.

Към делото е приета административната преписка по обжалваното наказателно постановление, както и допълнително представени писмени доказателства. Разпитани са четирима свидетели.

От събраните по делото писмени доказателства, както и гласни доказателствени средства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, съдът прие за установено следното от фактическа страна :

При проверка по спазване на трудовото законодателство в обект … „…, находящ се в района на … в гр. С., и в обект … „…, находящ се в района на … в гр. С., извършена на място на 19.02.2019г. от компетентните длъжностни лица от Д„ИТ”, както и при направената допълнителна поверка по документи на 25.02.2019г. в сградата на Д„ИТ” в гр. София, се установило, че дружеството-жалбоподател, в качеството му на работодател, не е изпълнило задължението си по чл. 128, т. 2 от КТ във връзка с чл. 272, ал. 1 от КТ спрямо лицата Д.М. и Л.Р.. Проверяващите констатирали, че през месец октомври на 2018г. работодателят е извършил вътрешни удръжки върху трудовите възнаграждения на посочените лица, разпитани по делото като свидетели, без да е било налице тяхното съгласие за това.

На 25.02.2019г. е съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) срещу „Йобин” ЕООД, за това, че в качеството си на работодател по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на КТ не е изпълнило задължението си по чл. 128, т. 2 от КТ във връзка с чл. 272, ал. 1 от КТ.

Съставеният акт съдържа всички реквизити посочени в чл. 42 от ЗАНН и при спазване на останалите изисквания на закона - чл. 40 и чл. 41 от ЗАНН. Актът е подписан от актосъставителя и от двама свидетели, присъствали при установяване на нарушението, както и от надлежно упълномощен представител на дружеството – пълномощно на л. 24 от делото. Последната се е запознала със съдържанието му, била е уведомена за правото в 3-дневен срок да се направят допълнителни възражения и обяснения, което е удостоверено с подписа ѝ под акта, като е получила и препис от него, където подробно е описано правото на възражение. Управителят на дружеството се е възползвала от това свое право и подала възражение в срок – на л. 34, следователно е била своевременно уведомена от пълномощника.

От страна на дружеството е представена Заповед № 1 от 12.02.2018г., приложена на л. 33 от делото. Посоченият документ няма достоверна дата, както и липсват данни да е връчен на свидетелката Р.. Последната в показанията си заявява, че е получила заповедта през месец март на 2019г., след съставяне на АУАН.

Поради горното съдът не кредитира Заповед № 1 от 12.02.2018г. като достоверна, относно датата на съставянето ѝ. Освен това същата заповед очевидно е съставена с оглед на процеса, тъй като в нея има вътрешни противоречия. От една страна е посочено, че е съставена на 12.02.2018г., а от друга страна в същата заповед е написано, че до момента, т.е. до 12.02.2018г. са направени удръжки в размер на 159,99 лева, както следва за м.08/2018г. – 53,33 лева, за м.09/2018г. – 53,33 лева и за м. 10/2018г. - 53,33 лева. Времето се движи винаги напред и никога назад, поради което към месец февруари на 2018г. никой не е можел да знае какво се е случило през месеците август, септември и октомври на същата година. В разчетно-платежната ведомост за месец октомври на 2018г. никъде не е посочена удръжка в размер на 53,33 лева, направена на Л.Р.. Относно лицето Д.М. такава заповед не е представена. Последната, разпитана като свидетел, заявява че : „Не са ми връчвани заповеди за тези удръжки. Подписах декларация в средата на месец март 2019г., че давам съгласие да ми бъдат направени удръжки, но аз вече си бях в срока на предизвестие за напускане на работа”.

Фактическите констатации, отразени в акта, не се опровергават от събраните и относими по делото доказателства. Свидетелските показания на разпитаните по делото служители на ДИТ, както и на свидетелките М. и Р., изцяло кореспондират със събраните по делото други доказателства и установени факти, поради което съдът ги счита за достоверни и ги кредитира изцяло. Съгласно чл. 416, ал. 1, изр. 1 от КТ : редовно съставените актове по този кодекс имат доказателствена сила до доказване на противното. По делото не се представиха достоверни доказателства, които да докажат противното. Представената от пълномощника разчетно-платежна ведомост касае месец януари на 2019г. и е напълно неотносима към предмета на доказване по делото.

Въз основа на съставения АУАН директора на Д„ИТ” е издал обжалваното наказателно постановление (НП), с което на основание чл. 414, ал. 1 от КТ на дружеството е наложена имуществена санкция в минималния предвиден в закона размер от 1500 лева. Със заповед № З-0058 от 11.02.2014г. изпълнителният директор на изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” е възложил на директорите на Д„ИТ” да издават наказателни постановления по АУАН, съставени от инспектори от съответната ДИТ. Със заповеди № З-0024 и № З-0025 от 08.01.2019г. е определен териториалният обхват на контролна дейност на служителите в Д„ИТ”.

Издаденото наказателно постановление съдържа всички необходими елементи по чл. 57 от ЗАНН, като е редовно връчено на 09.04.2019г. – според приложеното по делото копие от известие за доставяне, а жалбата е постъпила в Районен съд Своге на 11.04.2019г. В наказателното постановление и в акта не е налице непълнота, която да е съществена и да прави неясна волята на наказващия орган. Управителят на „Йобин” ЕООД е била напълно наясно за какво е санкционирано търговското дружество, в качеството му на работодател по смисъла на § 1, т. 1 от ДР на КТ. Неизпълнението на задължението към държавата е описано достатъчно ясно и конкретно, така, че да не възниква съмнение относно неговото съдържание. Всички елементи от състава му са изброени във фактическото описание, поради което правото на защита е гарантирано. Посочени са и нарушената законова разпоредба и нормата, въз основа на която е определена санкцията. Единствената грешка, която съдът открива в обжалваното НП е посочването на чл. 128, ал. 2, т. 1, като вярната правна квалификация е чл. 128, т. 2 от КТ. Посоченото несъотвествие по никакъв начин не се отразява на правата на санкционираното дружество, тъй като описаната в НП фактология ясно и недвусмислено показва, че се касае за неизпълнение от страна на работодателя на задължението му да плаща трудовото възнаграждение за извършената работа в уговорените срокове, като не е изплатил в пълен размер трудовото възнаграждение на свидетелките М. и Р.. 

При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи :

Подадената жалба е редовна и допустима, но разгледана по същество е неоснователна. Съгласно императивната разпоредба на чл. 128, т. 2 от КТ работодателят е длъжен в установените срокове да плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа, а според чл. 272, ал. 1 от КТ без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен в изрично посочени случаи. По делото безспорно се установи, че „Йобин” ЕООД през месец октомври на 2018г. не е изпълнило това свое задължение към държавата при осъществяване на дейността си, като е осъществен фактическият състав на чл. 83 от ЗАНН. Не са налице предпоставките на чл. 28 от ЗАНН, тъй като не се доказа по-ниска степен на опасност за установения ред на държавно управление в сравнение с предвидената от закона. Неизпълнението на задължението е формално, а не резултатно, и фактическият състав на същото не включва размер на причинени вреди, нито какъвто и да било друг резултат на увреждане, но същото засяга важни обществени отношения свързани с гарантиране на правата на лицата полагащи труд по трудово правоотношение. Наложената имуществена санкция е съобразена със КТ – в минимален размер, като е отчетена спецификата на конкретния случай.

По гореизложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

                   

Р   Е   Ш   И :

 

Потвърждава Наказателно постановление № 23-002730 от 05.04.2019г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда Софийска област”, с което на „Йобин” ЕООД, със седалище и адрес на управление в гр. Своге, ул. „Люлин” № 24, ЕИК *********, представлявано от … Б. З. И. – А., е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – София област в 14-дневен срок от съобщаването му на страните. Жалбата се подава чрез РС Своге.

 

 

 

 

       

  РАЙОНЕН СЪДИЯ :