Определение по дело №495/2024 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2899
Дата: 10 април 2024 г.
Съдия:
Дело: 20247040700495
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 март 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2899

Бургас, 10.04.2024 г.

Административният съд - Бургас - VII-ми състав, в закрито заседание в състав:

Съдия: ЙОРДАНКА МАЙСКА

като разгледа докладваното от съдията Йорданка Майска административно дело495/2024 г. на Административен съд - Бургас, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 284 и сл. ЗИНЗС.

Образувано е по искова молба, подадена от П. Г. П. с [ЕГН], понастоящем в Затвора-Бургас, ЗО-Дебелт, IVгр. против ГД „Изпълнение на наказанията“.

Претендира се обезщетение в общ размер на 35 200лв. за претърпени от ищеца неимуществени вреди вследствие поставянето му в неблагоприятни условия по време на престоя му в Затвора Бургас и по- конкретно в размер на по 800лв. за неудобства при всяко негово конвоиране в периода от 13.03.2019г. до 29.02.2024г., като уточнява, че за посочения период е конвоиран общо 44 пъти.

В изпълнение указанията на съда са депозирани поправена и уточнителна искова молба, ведно с приложен документ за внесена държавна такса.

Ищецът във всяка от подадените молби изрично заявява, че не желае да му бъде предоствена правна помощ, да му бъде назначаван служебен адвокат, като посочва, че желае се защитава сам.

Съдът намира, че настоящото производство е родово и местно подсъдно на настоящия съд; исковата молба е редовна, като отговаряща на изискванията на чл. 127 и чл. 128 от ГПК, като на ответната страна следва да бъде изпратен препис от исковата молба и поправените и уточнителни такива, като й бъде указано, че има право на писмен отговор в едномесечен срок от получаването на книжата.

О П Р Е Д Е Л И:

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание чрез видеоконференция на 07.06.2024 г. от 09.30 часа.

КОНСТИТУИРА като страни в производството:

ИЩЕЦ: П. Г. П. с [ЕГН];

ОТВЕТНИК: Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към при Министерство на правосъдието, [населено място];

КОНТРОЛИРАЩА СТРАНА: О. П. - Бургас.

ПРЕПИС от исковата молба вх.№ 2931/11.03.2024г., уточняваща искова молба вх.№ 3617/26.03.2024г., поправена с искова молба вх.№ 4129/09.04.2024г. по описа на съда/всички наименовани от ищеца „искова жалба“/, да се изпратят на ответника Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ София, който в едномесечен срок, считано от връчването следва да представи писмен отговор със следното съдържание:

1.посочване на съда и номера на делото;

2.името и адреса на ответника, както и на неговия законен представител или пълномощник, ако има такива;

3.становище по допустимостта и основателността на исковете;

4.становище по обстоятелствата, на които се основава исковете;

5. възраженията срещу исковете и обстоятелствата, на които те се основават;

6.становище по доказателствата и доказателствените искания, представени и сторени с исковата молба.

Указва на ответника, че към отговора на исковата молба следва да се представят – пълномощно, когато отговорът се подава от пълномощник и преписи от отговора и приложенията към него за ищеца.

УКАЗВА на ответника Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ София, на основание чл.131, ал.3 от ГПК, че в писмения отговор на исковата молба е длъжен да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, да представи всички писмени доказателства, с които разполага, както и, че на основание чл. 132 от ГПК към отговора следва да бъдат приложени пълномощно, когато отговорът се подава от пълномощник и преписи от отговора и приложенията към него, според броя на ищците.

УКАЗВА на ответната страна, че съгласно чл.133 от ГПК, когато в установения срок не подаде писмен отговор и не посочи становище, не направи възражения, не оспори истинността на представен документ, не посочи доказателства, не представи писмени доказателства и не упражни правата си по чл.211, ал.1, чл.212 и чл.219, губи възможността да направи това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

СЪОБЩАВА на страните на осн.чл.146 от ГПК вр.чл.140, ал.3 от ГПК проекта за доклад по делото, чрез връчване на преписи от настоящото определение:

Производството се провежда по реда на чл.203 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс/АПК/ във връзка с чл.284, вр. с чл.3 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража/ЗИНЗС/.

Ищецът П. Г. П. с [ЕГН], понастоящем в Затвора-Бургас, ЗО-Дебелт, IVгр. твърди, че в периода от 13.03.2019г. до 29.02.2024г. e бил конвоиран общо 44 пъти до външен лекар в [населено място] , по дела в [населено място], [населено място], [населено място], до [населено място], до затвора-Бургас и обратно, до зъболекар и др.. По време на всяко от пътуванията с конвои, ищецът изпитвал силен страх да не настъпи ПТП. Конкретно конвойното превозно средство, с което пътувал от ЗО-Дебелт до Затвора-Бургас нямало парно и климатик, поради което през зимата му било много студено, а през лятото – много горещо; от вътрешна страна това МПС било цялото в ръжда, подът му бил целият в дупки и при пътуване се виждал асфалта на пътя, през дупките влизал прах и изгорели газове от ауспуха. При конвоиране в превозното средство се качвали по 10-12 човека и било тясно; ищецът нямал поставен колан; не се возел „в правилната посока“; вътре пейките за сядане били малки и тесни и нямало дръжки. Твърди, че с този конвой се превозвала и стока от Затвора-Бургас до ЗО Дебелт, поради което вътре миришело на лук и вкиснати картофи и бил много мръсен. Така в него ищецът влизал с чисти дрехи и слизал „целият мазен“. Твърди, че МПС, което описва е [Марка] с рег.№ [рег. номер].

По отношение другите конвойни превозни средства, с които пътувал от [населено място] до Сливен, Софиа, Пловдив и Стара Загора твърди, че не е пътувал „в правилната посока“, нямал предпазен колан, нямало дръжки, вътре било студено, пейките за сядане били студени и малки, много бил неудобен за пътуване. От Пловдив до София пътувал с конвой „ковчезите“, в който „като затварят вратата я натискат във теб и е много тясно пространството във което се намираш“, по време на пътуването валяло дъжд и вътре имало теч на вода от тавана на МПС върху ищеца.

Извършено е изброяване и посочване по дати на различните конвои и дестинации.

Твърди се, че при всеки от извършените конвои ищецът е претърпял неимуществени вреди, които се изразяват в това, че е „поставен да бъда конвоиран в неблагоприятни условия“, „които уронват човешкото достойнство и пораждат чувство на страх и незащитеност от пътно транспортно произшествие ПТП“.

При така изложените обстоятелства и причини се иска ответникът да бъде осъден да заплати на ищеца общо 35 200лв./или по 800лв. за всеки конвой/, представляващи обезщетение за причинените неимуществени вреди. Ангажира доказателства. Сторени са доказателствени искания.

При тези фактически твърдения, съдът квалифицира претенцията по чл.284 ЗИНЗС.

УКАЗВА на страните, че следва да докажат фактите, на които основават своите искания или възражения.

УКАЗВА на осн.чл.101 ГПК на ищеца, че стореното доказателствено искане за допускане до разпит на св.М. Т. М. с [ЕГН] от ЗО-Дебелт не е съобразено с разпоредбата на чл.156, ал.2 ГПК, а именно не са посочени обстоятелствата, които ще се установяват с неговите показания, поради което относимостта на това доказателствено искане не може да бъде преценена, като липсва и посочен адрес на който да бъде призован.

УКАЗВА на основание чл.146, ал.1, т.5 от ГПК вр. чл.154, ал.1 от ГПК на ИЩЕЦА, че носи доказателствена тежест за установяване на съществуването на фактите и обстоятелствата, посочени в исковата молба, от които черпи благоприятни за себе си правни последици, както и че е негова доказателствената тежест за установяване по вид и размер на претендираните вреди.

УКАЗВА на основание чл.146, ал.1, т.5 от ГПК вр. чл.154, ал.1 от ГПК на ОТВЕТНИКА, че носи доказателствена тежест за установяване на съществуването на фактите и обстоятелствата, от които черпи благоприятни за себе си правни последици, като при оспорване фактическите твърдения на ищеца, следва да посочи кои от тях оспорва, като следва да обори същите с всички допустими доказателства.

УКАЗВА възможността на страните за провеждане на съдебно заседание чрез видеоконференция.

Липсват ненуждаещи се от доказване обстоятелства.

Да се изиска от ГД „ИН“ справка за времето през което ищецът е пребивавал в ареста –Ямбол.

Да се укаже на страните, че неявяването им в съдебно заседание е предпоставка по чл.238 ГПК за постановяване на неприсъствено решение против тях.

Да се призоват страните за насроченото съдебно заседание, като им се изпрати препис от определението.

Ищецът да се призове чрез началника на Затвора Бургас.

Да се призове Окръжна прокуратура – Бургас.

Преписи от определението да се изпратят на страните на основание чл.138 от АПК.

Определението не подлежи на обжалване.

Делото да се докладва след изтичане на едномесечния срок за отговор или при постъпването на писмен отговор от ответника.

Съдия: