Определение по дело №88/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 96
Дата: 31 януари 2019 г.
Съдия: Станчо Радев Савов
Дело: 20193100600088
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

гр.Варна, 30.01.2019 год.

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, в закрито съдебно заседание, проведено на 30.01.219г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:Светла Даскалова  

 

          ЧЛЕНОВЕ: Станчо Савов

Румяна Петрова 

 

като разгледа докладваното от съдия Савов ВЧНД № 88 по описа за 2019 год. на ВОС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

          Съдебното производство е  образувано по въззивна частна  жалба на К.Й.В.ЕГН:********** в качеството на пълномощник на ,,*******,, ЕООД  със седалище и адрес на управление гр.Варна  срещу определение №2 от 03.01.2019год., постановено по ЧНД №5457/2018 год. на РС Варна , втори   състав.

          С атакувания съдебен акт ВРС е прекратил производството по горепосоченото дело,  като е приел, че жалбата против постановление  на ВРП за прекратяване на наказателно производство по ДП №188/2017г. по описа на ОД на МВР Варна водено срещу Й.Г.Л.за престъпление по чл.227б ал.2 вр. ал.1 от НК  следва да бъде оставена без разглеждане като   недопустима и върната на представляващия ,,*******,, ЕООД  , тъй като е подадена от ненадлежна страна.

В постановлението си от 01.11.2018г. прокурор от РП Варна , след като се е запознал с материалите по ДП водено  срещу Й.Г.Л.за престъпление по чл.227 б ал.2 вр. ал.1 от НК   е приел, че съставът на това престъпление не е осъществен, поради което и е прекратил  наказателното производство.

       В жалбата се навеждат доводи за неправилност на атакуваното разпореждане на  ВРС. Излага се, че съда не е прецизирал фактическата обстановка по делото, като неправилно е приел, че дружеството представлявано от жалбоподателя не е пострадало от престъплението, тъй като то на практика е ощетено от действията на виновното лице. Твърди се също, че Л. е осъществила и състава на други престъпления, а именно наказуеми по  чл.201 и чл.209 от НК. Като цяло се твърди, че има право да обжалва актовете на компетентните органи, тъй като има интерес да бъде разкрита обективната истина по делото и съответно ощетеното дружество да бъде обезвъзмездено за претърпените вреди. Моли се разпореждането на РС Варна да бъде отменено.

           Настоящият състав на ВОС, намира, че жалбата е допустима за разглеждане, но по съществото се преценява като неоснователна по следните съображения:

 Преценявайки нормата на чл. 243 ал. 4 от НПК  и  престъплението по  чл.227 б ал.2 вр. ал.1 от НК   – по който е образувано и водено производството, първоинстанционния съдът е приел, че съставът на престъплението по който е водено делото не реализира резултат увреждане на определена категория лица.

 Приел е също, че жалбоподателя няма качеството на пострадало лице /не може да встъпи в процеса като граждански ищец и да предяви граждански иск/, тъй като в състава на престъплението по чл.227 б ал.2 вр. ал.1 от НК  което е в раздел ,,Престъпления против стопанството,, причиняването на щета  на определен субект  не е предвидено като  елемент  от обективната му страна.

В цялост е прието, че жалбоподателя нямат активна процесуална легитимация в процеса, не притежават правото на жалба, като е  прекратил образуваното производство без да се произнася  по доводите по съществото на делото.

Настоящият съдебен състав намира, че правилно и в съответствие със закона и  цялостната съдебна практика, ВРС е преценил недопустимостта на подадената жалба, като споделя направените изводи в постановения съдебен акт.

 Възможност да обжалват постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство имат ограничен кръг лица, изрично посочени в нормата на чл. 243 ал. 4 от НПК.

Предвид фактическите и правни положения, установени по делото,  в случая процедурата по съдебен  контрол спрямо постановлението на ВРП е неприложима.   

 Разследването по досъдебното производство е водено срещу лице  по чл.227 б ал.2 вр. ал.1 от НК,  а от това престъпление  не могат да последват вредите , които да обусловят качеството на  пострадал относимо към жалбоподателя В., като съответно същия в качеството на представляващ търговското дружество да бъде конституиран като граждански ищец в процеса.

Липсата на процесуална легитимация, представлява процесуална пречка за жалбоподателя да обжалва  по този ред постановлението на прокурора.

 Необходимата гаранция за контрола по законосъобразността на актовете на прокурора,  относима към сходни  с разглеждания случаи, е предоставената правна възможност по-горестоящата прокуратура да извърши служебна проверка по чл. 243 ал.10 от НПК. Евентуално в това производство могат да бъдат направени и изложени твърдения за извършени от Л. престъпления наказуеми по чл.201 и чл.209 от НК, тъй като единствено и само в правомощията на прокуратурата е да прецени срещу кого какви обвинения да повдигне с оглед събраните доказателства.  

Наличието на процесуална недопустимост на жалбата е пречка за произнасянето на съда по обосноваността и законосъобразността на прокурорския акт. Изложените до съдебните инстанции съображения не могат да бъдат предмет на произнасяне при липсата на надлежно сезиране.  Възраженията изложени в  жалбата, както беше посочено по горе, могат да бъдат депозирани пред по-горестоящата прокуратура, която може  да се прецени и дали  квалификацията на деянието е правилна.

Предвид изложените съображения разпореждането на РС Варна  като съобразено с материалния и процесуалния закон следва да бъде потвърдено.

 

По изложените съображения на основание чл. 243 ал. 8 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА определение №2 от 03.01.2019год., постановено по ЧНД №5457/2018 год. на РС Варна , втори   състав.

 

Определението е окончателно.   

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ: