Решение по дело №923/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260316
Дата: 1 март 2021 г. (в сила от 21 април 2021 г.)
Съдия: Методи Неделчев Антонов
Дело: 20205330200923
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е № 260316

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

01.03.2021                                                                    гр. Пловдив                               

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД            VII НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

 

На дванадесети октомври две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МЕТОДИ  АНТОНОВ

 

Секретар: Милена Георгиева

Като разглежда докладваното от съдията

АНД № 923 по описа за 2020 година

                                    

Р      Е      Ш      И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление /НП/ № 19-1030-009117 от 11.10.2019 г. на Началник  Група към ОД на МВР – гр.Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, упълномощен с МЗ № 8121з-515/14.08.2018г. на МВР, с което на В.П.В., ЕГН **********, с адрес: *** е наложено административно наказание за нарушение на чл.58, т.3 от Закона за движение по пътищата и на основание чл.178ж, ал.1, пр.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложена ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца.

  

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд Пловдив в 14 – дневен срок от съобщението до страните, че същото е изготвено.                                                     

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

      

 

 

МОТИВИ :

 

  Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

   Обжалвано е Наказателно постановление № 19-1030-009117 от 11.10.2019 г. на Началник  Група към ОД на МВР – гр.Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, упълномощен с МЗ № 8121з-515/14.08.2018г. на МВР, с което на В.П.В., ЕГН **********, с адрес: *** е наложено административно наказание за нарушение на чл.58, т.3 от Закона за движение по пътищата и на основание чл.178ж, ал.1, пр.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложена ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца.

   Жалбоподателят В.П.В., не се явява, редовно призован.

Административнонаказващия орган – Сектор „ПП“ при ОД на МВР - Пловдив, редовно призован, не изпраща представител и не взема становище по подадената жалба.  

   Пловдивският районен съд – VІІ н.с., като прецени събраните доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срок, допустима е и разгледана по същество е  ОСНОВАТЕЛНА.

На 12.09.2019 г. от актосъставителя Д.Б.П. е съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ против В.П.В., ЕГН ********** за това, че на 12.09.2019 г. в 20:14 часа в община Раковски на път Автомагистрала № А-1 като водач на товарен автомобил „ДАФ ХФ 105“ с рег. № ***се движи в лентата за принудително спиране в тъмната част на денонощието, като подминава една отбивка 150км., пътен възел Раковски и Белозем и продължава да се движи в лентата за принудително спиране като създава метални пред оставя за ПТП. Актосъставителят квалифицирал извършеното от жалбоподателя като нарушение на чл. 58, т.3 от ЗДвП.

Въз основа на така съставения акт е издадено и обжалваното наказателно постановление.

Разпитан в съдебно заседание, актосъставителят Д.Б.П. заявява, че поддържа съставения от него акт.

В жалбата си и в допълнителна молба, жалбоподателят моли съда да отмени НП като незаконосъобразно и необосновано.

Съдът намира, че така събрания доказателствен материал и с оглед тежест на доказване на административнонаказващия орган, извършването на посоченото административно нарушение на чл.58, т.3 от ЗДвП не се явява доказано по несъмнен начин.

Разпоредбата на чл.6 от ЗАНН сочи за административно нарушение онова деяние /действие или бездействие/, което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред. От цитираната легална дефиниция е видно, че за да представлява дадено деяние административно нарушение следва в условията на кумулативност да са налице два елемента-обективен и субективен /вина на нарушителя, която може да под формата на умисъл и непредпазливост/.

В случая от показанията на актосъставителя и от писмените доказателства – докладна записка и справката за нарушител/водач по безспорен начин не се установява наличието на обективния елемент – неправилно движение по автомагистрала от страна на жалбоподателя, без за това да е налице обективна причина. В този смисъл по никакъв начин не бяха опровергани твърденията на последния, че е продължил движението си в лентата за принудително спиране, поради това, че чул странен шум в автомобила и се усъмнил, че е налице техническа повреда на превозната средство. Нещо повече- твърдението на В. се подкрепя и от представените и приети писмени доказателства по делото – фактура и работна карта, видно от които още на следващия ден наистина е бил извършен ремонт на част от спирачната система на автомобила. Във връзка с това изцяло без значение е наведеното в АУАН, НП и показанията на актосъставителя твърдение, че водачът не е напуснал при първа възможност автомагистралата, тъй като посоченото поведение, дори да отговаря на обективната истина не представлява нарушение на чл.58, т.3 от ЗДвП, за което е ангажирана административната отговорност на В..

По делото не са налице и доказателства за съставомерност на деянието и от субективна страна, т.е.жалбоподателя да е знаел, че извършва неправилно придвижване по автомагистралата без да има причина за това. Напротив-именно с оглед съмнението си за възникнал технически проблем с автомобила, същият се е движел в аварийната лента.

От друга страна съдът намира, че при съставяне на АУАН и издаване на обжалваното НП са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правата и законите интереси на жалбоподателя.

Както вече беше посочено, в Акта и Постановлението е записано буквално :“ като създава метални пред оставя за ПТП“. Така цитираният израз по никакъв начин не може да се приеме като част от описанието на вмененото във вина нарушение, доколкото съдържанието и смисълът му са напълно неясни, а още по-малко биха могли да се съотнесат към предишната част от текстовото съдържание на двата акта.

   Поради изложеното и атакуваното Наказателно постановление № 19-1030-009117 от 11.10.2019 г. на Началник  Група към ОД на МВР – гр.Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, упълномощен с МЗ № 8121з-515/14.08.2018г. на МВР, с което на В.П.В., ЕГН **********, с адрес: *** е наложено административно наказание за нарушение на чл.58, т.3 от Закона за движение по пътищата и на основание чл.178ж, ал.1, пр.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложена ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца, като необосновано и незаконосъобразно, следва да бъде ОТМЕНЕНО.

 

Мотивиран от гореизложеното, ПРС – VІІ наказателен състав, постанови решението си.

 

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:                                  

Вярно с оригинала!

МГ