Решение по дело №3152/2019 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 178
Дата: 28 февруари 2020 г. (в сила от 27 юни 2020 г.)
Съдия: Валентина Любенова Тонева
Дело: 20193630103152
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

            № 178/28.2.2020г.                         

 

гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, осми състав,

на двадесет и пети февруари, през две хиляди и двадесета година,

в публично заседание в следния състав:

 

                                                                            Председател: Валентина Тонева

Секретар: Й.К.

Прокурор:

Като разгледа докладваното от районния съдия

ГД №3152  по описа на ШРС за 2019 год.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Предявен е иск с правно основание по чл.500, ал.1 от КЗ .

Ищецът твърди, че на 26.10.2016г. в 23:00 ч., в гр. Шумен, на ул. „Г. Г.”, до дом ***, е реализирано ПТТ, вследствие на което са нанесени щети на стена на офис, от МПС „С. Б.”, с peг. № ***, собственост на „Г. П.” ЕООД, управлявано от Л.Л.К.. Съгласно Протокол за ПТП № ***/***г., съставен от органите на КАТ, причините за произшествието били по вина и противоправно поведение на Л.Л.К., който не се е съобразил, че пътят зад него е свободен и се блъснал в стена на дом ***, с което нанесъл материални щети на стената. След настъпилото ПТП, виновният водач напуснал мястото на ПТП. МПС „С. Б.”, с peг. № *** е било застраховано по застраховка “Гражданска отговорност“ в ЗД “Б. И.” АД, със застрахователна полица № BG/02/***, която е валидна към момента на събитието. В дружеството била заведена щета под № ***от С.С.И. -собственик на увреденото имущество. След направена оценка на щетата, е било изплатено застрахователно обезщетение в размер на 53.13лв. на Н. К. И. и сума в размер на 53.13лв. на С.С.И., за ремонт на увредената стена, като общата стойност за възстановяване на стената е в размер на 106.26 лв. От Протокола за ПТП № ***/***г. се установявало, че Л.Л.К. е напуснал мястото на ПТП, вследствие на което виновно се е отклонил от проверка за алкохол. Ищецът сочи, че има право да получи от ответника платеното застрахователно обезщетение. Твърди, че с писмо бил уведомен ответникът да заплати сумата, но до момента не я изплатил. Иска да бъде осъден ответникът да заплати обща сума в размер 121.26 лв., представляваща изплатено от ЗД “Б. И.„ АД застрахователно обезщетение и ликвидационни разноски /в размер на 15 лева/, ведно със законната лихва върху сумата от датата на завеждането на исковата молба до пълното изплащане на дължимите суми. Претендират и съдебните разноски по делото.

В предоставения на основание чл. 131 от ГПК срок, ответникът депозира отговор на исковата молба. В отговора се сочи, че искът е допустим и основателен. Заявява се, че се признава искът - предмет на делото.Представя банков документ относно заплатена от ответника в полза на ищеца сума в размер на претендираните главница и лихва. Относно направените по делото разноски се заявява, че ответникът не оспорва и не е оспорвал твърдяното от ищеца право преди предявяването на иска. Сочи се, че с поведението си не е дал повод за завеждането на делото, респ. сторените по делото разноски следва да бъдат възложени в тежест на ищеца.

Преди съдебно заседание е депозирана молба от ищеца с искане за постановяване на решение при признание на иска.

В съдебно заседание не се явява представител на ищеца, ответникът също не се явява лично и не се явява негов процесуален представител. 

ШРС, след като взе предвид събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и като съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното: 

От съществено значение за произнасянето от съда, е заявеното от ответника изявление за признание на иска в условията на чл.237 от ГПК. В тази връзка съдът съобрази, че признатото право не противоречи на закона или на добрите нрави, а същевременно е такова, с което страната може да се разпорежда. Ето защо и предвид волеизявлението, направено от ответника в молба рег.№ 189 от 06.01.2020г., съдът постановява настоящото решение при признание на иска, като на основание чл.237, ал.2 от ГПК, не е необходимо да излага мотиви за това.

Същевременно съдът съобрази и представените от ответника доказателства – банков документ относно заплатена на 13.11.2019г. от ответника по сметка на ищеца сума 121,83лв. главница и лихви, обуславяща отхвърляне на претенцията за сумата от 121,26лв., като погасена чрез извършено  плащане в хода на процеса.

Относно разноските по делото.

Спорният въпрос между страните в производството е относно отговорността за разноските, направени в производството – 50лв. държавна такса и 100лв юрисконсултско възнаграждение, които ищецът претендира. От своя страна ответникът заявява в отговора си, че с поведението си не е дал повод за завеждането на делото и сторените по делото разноски следва да бъдат възложени в тежест на ищеца.

С Определение № 646 от 7.11.2017 г. на ВКС по ч. т. д. № 2565/2017 г., II т. о., ТК е прието, че при предявен регресен иск от застраховател, ако той не е поканил делинквента да заплати доброволно задължението си и е направено признание на иска, е приложима разпоредбата на чл. 78, ал. 2 ГПК. Това произтича от непротиворечивата практика на ВКС, че вземането на застрахователя по регресен иск против делинквента става изискуемо с поканата за изпълнение. Съгласно чл. 78, ал. 2 от ГПК, ако ответникът, с поведението си не е дал повод за завеждане на делото и ако признае иска, разноските се възлагат върху ищеца. Тази норма свързва правото на ответника на разноски с основателността на предизвикания от него правен спор, преценката за което налага изследване на извънпроцесуалното му поведение – доколко същият е станал повод за търсената съдебна защита, както и на поведението му, след сезиране на съда – дали е признал иска. По приложението на чл. 78, ал.2 от ГПК, в хипотеза на извършено след завеждането на иска плащане на претендираното, има богата и непротиворечива съдебна практика - опр. № 843 по ч.гр. Д № 6176/2014г. на IV г. о., опр. № 300 по ч.гр.д.№ 245/12г. на IV г. о., опр.№ 626 по ч.гр.д. 275/10 на IV г. о., опр.№ 277 по ч.гр. д. № 2432/14г. на I г. о., опр. №388 по ч.т.д. № 831/17г. на II т. о. на ВКС и др.. Еднозначно се приема, че ако ответникът е дал повод за завеждането на иска, заплащането на вземането в хода на производството, предопределило оттегляне или отказ от иска, както и друго поведение на ответника, последващо завеждането на иска, предвид което е отпаднала необходимостта от съдебна защита, не са обстоятелства, освобождаващи го от отговорност за разноски.

От приложените по делото писмени доказателства не се установява ищецът да е предявил извънсъдебно регресното си притезание срещу ответника с надлежно отправена му покана за плащане. Приложената заедно с исковата молба регресна покана изх. № ОК-***/ ***г. до ответника относно образуваната застрахователна щета при ищеца, съдържа искане за плащане по регреса, но няма данни да е получена от адресата- длъжник. Съгласно чл. 154, ал. 1 от ГПК, задължение на ищеца е да докаже при условията на пълно и главно доказване падежирането на вземането си и съответно изпадането на ответника в забава, като основание на съдебно повдигнатия спор. При липсата на доказателства за надлежно предявяване на регресната претенция с посоченото писмо преди подаване на исковата молба, следва да се приеме, че твърденията на ищеца да е поканил ответника да заплати претендираната сума, остават недоказани.

Следователно по делото не се установява ответникът, с поведението си, да е дал повод за завеждане на осъдителната искова претенция срещу него. В срока за отговор на исковата молба ответникът е направил признание на предявения иск, с което се осъществява и втората, предвидена в чл. 78, ал. 2 от ГПК, предпоставка за изключване на отговорността за разноски на ответника, като сторените от ищеца разноски по делото следва да останат в негова тежест.

Водим от горното  ина осн. чл. 237 от ГПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТХВЪРЛЯ иска, предявен от ЗД“Б. И.“ АД, ЕИК ***, гр. С., Б..“Д. Б.“ ***, представлявано от С. П. и К. К., чрез адв. М.Г. от САК, за сума в размер 121.26 лв. (сто двадесет и един лева, двадесет и шест) ст., за изплатено от ЗД “Б. И.“ АД застрахователно обезщетение, като погасен чрез плащане в хода на процеса.

 

              Решението подлежи на въззивно обжалване пред Шуменски окръжен съд, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                                  

 

                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: