Определение по дело №1460/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2577
Дата: 27 октомври 2016 г.
Съдия: Светла Величкова Пенева
Дело: 20163100501460
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 22 юли 2016 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………./…………….. 2016 г.

Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в открито съдебно заседание, проведено на трети октомври през две хиляди и шестнадесета година, в състав:

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ПЕНЕВА

                                ЧЛЕНОВЕ: РОСИЦА СТАНЧЕВА

АНДОН ВЪЛКОВ – МЛ.

 

 

при участието на секретаря Н.И.,

като разгледа докладваното от съдия Пенева

частно гражданско дело1460 по описа за 2016 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по възражение с правно основание член 423, алинея 1, точка 1 от ГПК, подадено от Р. И. Р. чрез адвокат Х.Р. против заповед № 7957 от 15.12.2015 г. за изпълнение на парично задължение по член 410 от ГПК, издадена по частно гражданско дело № 15586 по описа за 2015 г. на четиридесети състав на Районен съд - Варна, с която е осъден Р. да заплати на „Енерго-про продажби“ АД – Варна сумата от 11 545,31 лева, представляваща главница за неплатена електроенергия по фактура № ********** от 30.09.2015 г.; сума в размер на 151,03 лева – мораторна лихва върху главницата за периода 21.10.2015 г. – 07.12.2015 г.; ведно със законната лихва от датата на подаване на заявлението /12.12.2015 г./; сумата от 856,34 лева, представляваща съдебно-деловодни разноски.

 

Във възражението се излага, че след издаване заповедта за изпълнение е предприета процедура по връчването й. На 16.12.2015 г. е изпратено съобщение на постоянния адрес на длъжника, което е върнато с отбелязване от длъжностното лице по призоваването, че апартаментът е продаден и лицето е с нов неизвестен адрес. На 08.01.2016 г. адресът отново е посетен от призовкаря и е залепено уведомление на входната врата на блока, както и е пуснат екземпляр от него в пощенската кутия на ап.5 – сем. И.и. След това съдът е счел за изпълнена процедурата по член 47, алинея 5 от ГПК и след изтичане на двуседмичния срок е приел заповедта за влязла в сила. След разговор със служителката по призоваването – Р.В.Д. – Р. установил, че същата е посещавала не адреса, на който живее той /град Варна – ул. **** № 14 вх.В ет.3 ап.5/, а вх.Б /със същия етаж и номер на апартамент/, където живеят сем. И.и. Р.Р. твърди, че от 30 години живее на този адрес, като лекар има частен кабинет на партера на блока с обозначение за това, а пощенската кутия на неговия апартамент № 5 е с надпис „сем. Р.“.

В жалбата е направено доказателствено искане за разпит на призовкаря Р.В.Д. за посочените по-горе обстоятелства.

Срещу въззивната жалба е подаден отговор от на „Енерго-про продажби“ АД – Варна, с който възражението се оспорва и се иска оставянето му без уважение.

 

Разпоредбата на  член 423, алинея 1 от ГПК предвижда възможност на длъжник, който е бил лишен от възможност да оспори по реда на член 414 от ГПК вземането по издадена срещу него и влязла в сила заповед за изпълнение, да подаде възражение пред въззивния съд, ако е налице някое от следните изчерпателно изброени основания: 1/ заповедта за изпълнение не му е била връчена надлежно; 2/ заповедта за изпълнение не му е била връчена лично и в деня на връчването той не е имал обичайно местопребиваване на територията на Република България; 3/ длъжникът не е могъл да узнае своевременно за връчването поради особени непредвидени обстоятелства; 4/ длъжникът не е могъл да подаде възражението си поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могъл да преодолее.

Изложените във възражението доводи сочат на хипотезата на точка 1 от член 423, алинея 1 от ГПК – ненадлежно връчена заповед за изпълнение, което предполага привидност на иначе редовно от външна страна връчване, тоест когато съобщението за връчването е оформено редовно, но самото то е невярно като съдържание.

Няма спор по делото, че постоянният и настоящият адрес на жалбоподателя е един и същ – Варна, ул. **** № 14 вх.В ет.3 ап.5.

В тежест на молителя в настоящото производство е да докаже, че удостовереното в съобщението е невярно, а именно, че към момента на връчване се е намирал на вписания като постоянен и настоящ адреси, но независимо от това, заповедта не му е връчена.

Видно е от приложеното по делото уведомление /лист 10 от ч.гр.д. № 15586/2015 г. по описа на ВРС/, че длъжностното лице по призоваването е посетило адреса на 18.12. и 29.12.2015 г., както и на 08.01.2016 г., и от сведения на съседите е узнало, че лицето е напуснало адреса, апартаментът е продаден и новият адрес е неизвестен, то на 08.01.2016 г. е залепило уведомление по реда на член 47 от ГПК на входната врата, както и е пуснало екземпляр от него в пощенската кутия на ап.№ 5 – сем. И.и. На 23.01.2016 г. е направен нов опит за връчване на адреса, но от отбелязването на призовкаря върху съобщението е видно, че отново е получило същите сведения.

Съгласно член 179, алинея 1 от ГПК официален документ, издаден от длъжностно лице в кръга на службата му по установените ред и форма, съставлява доказателство за извършените от него и пред него действия. Удостовереното от връчителя има характер на официален свидетелстващ документ, който като такъв се ползва с материална доказателствена сила и при оспорването му в тежест на страната, която се ползва от това – в случая Р.Р., да установи неистиността на удостоверените факти.

Въпреки разпита на длъжностното лице по призоваването Р. не проведе успешно доказване на своите твърдения, а именно: че длъжностното лице по призоваването е посещавала не адреса, на който живее той /град Варна – ул. **** № 14 вх.В ет.3 ап.5/, а вх.Б /със същия етаж и номер на апартамент/, където живеят сем. И.и; че пощенската кутия на неговия апартамент № 5 е с надпис „сем. Р.“. Свидетелката не си спомня подробности, допуска да е сгрешила, но обяснява, че „това, което съм направила, съм го отразила в уведомлението“. Твърденията на свидетелката, че може да е допуснала грешка във входа, не могат да разколебаят извода на настоящия състав на съда, че длъжностното лице е отразило на уведомлението извършените от него действия, доколкото по никакъв начин не бе доказано, че номерацията на апартаментите във двата входа е една и съща; че във вход Б, ап.№ 5 живеят семейство И.и; че надписа на пощенската кутия на апартамента на Р. е „сем.Р.“ и най-вече – че уведомлението е било залепено на входната врата на вход Б, а не на вход В, както е посочено в него.

Като допълнение следва да се отбележи, че във възражението е изложено, че молителят от 30 години живее на този адрес и всички в блока го познават, а също и, че има лекарски кабинет в партера на блока. Тези изложени от него доводи също навеждат към извод, че Р. е разполагал с възможност да събере гласни доказателства относно твърдените от него обстоятелства.

Недоказаният факт е неосъществен такъв, поради което и следва да се приеме, че удостовереното в съобщението е вярно и правилно районният съд го е приел за редовно връчено.

 

С оглед гореизложеното, настоящият състав на Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И  :

 

НЕ ПРИЕМА възражение с правно основание член 423, алинея 1, точка 1 от ГПК, подадено от Р. И. Р. ЕГН ********** *** против заповед № 7957 от 15.12.2015 г. за изпълнение на парично задължение по член 410 от ГПК, издадена по частно гражданско дело № 15586 по описа за 2015 г. на четиридесети състав на Районен съд - Варна, с която е осъден Р. да заплати на „Енерго-про продажби“ АД – Варна сумата от 11 545,31 лева, представляваща главница за неплатена електроенергия по фактура № ********** от 30.09.2015 г.; сума в размер на 151,03 лева – мораторна лихва върху главницата за периода 21.10.2015 г. – 07.12.2015 г.; ведно със законната лихва от датата на подаване на заявлението /12.12.2015 г./; сумата от 856,34 лева, представляваща съдебно-деловодни разноски.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.