Решение по дело №618/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 179
Дата: 29 януари 2024 г. (в сила от 29 януари 2024 г.)
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20237100700618
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 ноември 2023 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 179 / 29.01.2024 г., град Добрич

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

                                                                                      

Административен съд - Добрич, в публично заседание на шестнадесети януари, две хиляди двадесет и четвърта година, ІІ касационен състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ГЕНОВ

                                             ЧЛЕНОВЕ: НЕЛИ КАМЕНСКА

                                                                         ИВАНКА ИВАНОВА

 

при участието на секретаря, МАРИЯ МИХАЛЕВА и прокурора при Окръжна прокуратура - Добрич, РАДОСЛАВ БУХЧЕВ, разгледа докладваното от съдия Каменска касационно дело с административно–наказателен характер № 618 по описа на съда за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на „Гофрети“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр.Добрич, ***, представлявано от И.В.Д. срещу Решение № 282 от 25.09.2023 г., постановено по нахд № 20233230200661/2023 г. по описа на Районен съд – Добрич, с което е изменено Наказателно постановление № 08-2300049/049 от 20.04.2023 г., с което на дружеството - касатор е била наложена имуществена санкция от 1900 лева на основание чл.414, ал.3 от Кодекса на труда за нарушение на чл.61, ал.1 от Кодекса на труда като съдът е намалил размера на санкцията на 1 500 лева.

В касационната жалба са изложени оплаквания за незаконосъобразност на постановеното решение, поради неправилно прилагане на материалния закон - касационно основание за отмяна по чл.348, ал.1, т.1 от НПК във вр. с чл.63 в от ЗАНН. Касаторът счита, че  съдът е установил неправилно фактическата обстановка по спора като в тази връзка твърди, че търговският обект „Павилион за бърза закуска“ е започнал да функционира като такъв на 20.02.2023 г. С Петя Петрова бил сключен граждански договор със срок от два дни с цел постигане на определен резултат – почистване, подготовка, подреждане, опитна експлоатация, демонстрация за боравене с наличното оборудване и т.н. С тези твърдения се оспорва наличието на предпоставките за ангажирането на отговорността. Отделно от това в касационната жалба са изложени доводи за допуснати нарушения при издаването на наказателното постановление, тъй както не било доказано извършването на нарушението. В съдебно заседание касационната жалба се поддържа лично от управителя на дружество, който моли обжалваното решение и наказателното постановление да бъдат отменени като незаконосъобразни.

Ответникът, директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ –Добрич, чрез Г.Х. – старши юрисконсулт изразява становище за неоснователност на касационната жалба и моли първоинстанционното решение да бъде оставено в сила.

Прокурорът при Окръжна прокуратура - Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба като изразява становище, че са събрани категорични доказателства, че е бил осъществен състава на административното нарушение. Пледира решението на въззивния съд да бъде оставено в сила.

Административен съд –Добрич, втори касационен състав приема, че касационната жалба е подадена в законния срок от лице, участвало във въззивното производство, решението по което е неблагоприятно за него, поради което е допустима.

Разгледана по същество, в рамките на предявените касационни основания, съобразно правилото на чл. 218, ал.1 от АПК, настоящият състав счита касационната жалба за неоснователна.

В оспореното пред районния съд наказателното постановление директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ е наложил на основание чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда (КТ) на „Гофрети" ЕООД имуществена санкция от 1 900 лв. за нарушаване на чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 61, ал. 1 от КТ.

Въззивният съд е приел за установена, описаната в наказателното постановление фактическа обстановка, а именно, че при извършена проверка на 21.02.2023 г., около 11:00 часа в павилион за бърза закуска, в гр.Добрич, бул. „25-ти септември“ № 26, стопанисван от „Гофрети“ ЕООД била заварена П.И.П. да приготвя гофрети на клечка. Работещата в обекта попълнила декларация, в която посочила, че работи от 20.02.2023 г., от 9:00 до 13:00 часа, с почивни дни събота и неделя въз основа на сключен граждански договор. На 24.02.2023 г. управителят на дружеството, стопанисващо обекта, представил в Дирекция “Инспекция по труда“ Добрич граждански договор с дата от 17.02.2023 г. и със срок на изпълнение до 21.02.2023 г. и трудов договор № 1 от 22.02.2023 г.,безсрочен, и двата сключени между търговското дружество и П.И.П..

От приложена по делото справка на НАП е видно, че в изпълнение на чл.62, ал.3 от КТ, работодателят е изпратил уведомление до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите за сключения след проверката трудов договор.

На 21.03.2023 г. срещу „Гофрети“ ЕООД е съставен Акт за установяване на административно нарушение, за правонарушение по чл.62, ал.1 във вр. с чл.61, ал.1 от КТ. А на 20.04.2023 г. е издадено обжалваното пред районния съд наказателно постановление.

Обсъждайки събраните по делото доказателства, районният  съд е приел, че е установено наличие на трудово правоотношение без да има сключен с работодателя трудов договор в писмена форма преди постъпване на работа. Съдът е приел, че нарушението е доказано от събраните по делото писмени и гласни доказателства, от които не се установява, фактическа обстановка, различна от описаната в АУАН и НП.

Касационният състав намира, че решението е постановено при правилно приложение на материалния закон и не е налице заявеното касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК.

В мотивите на решението е обсъдено основното възражение на санкционираното дружество, че към датата на проверката заварената да приготвя гофрети Петя Петрова не полагала труд по трудово правоотношение, а по гражданския договор. Съдът е анализирал събраните по делото доказателства - писмени и гласни и е приел, че те сочат изпълнение на трудови функции. Така съдът е отхвърлил направеното възражение,  че дейността на Петя Петрова в обекта била в изпълнение на сключен граждански договор. Този извод на въззивния съд се споделя от касационния състав по следните съображения:

По делото не е спорно, че завареното да работи на обекта лице е било наето от „Гофрети“ ЕООД. Спорът е за характера на правоотношението между страните. В случая имуществената отговорност на работодателя е ангажирана на основание чл. 83, ал. 1 от ЗАНН, който определя, че в предвидените в съответния закон, указ, постановление на Министерския съвет или наредба на общинския съвет случаи на юридически лица и еднолични търговци може да се налага имуществена санкция за неизпълнение на задължения към държавата или общината при осъществяване на тяхната дейност. Отговорността на търговското дружество – работодател в случая, е  обективна и безвиновна.

В конкретната хипотеза работодателят е привлечен към отговорност за неизпълнение на задълженията, които му е възложил КТ, а именно да уреди като трудови правоотношенията със своите работници и да сключи с тях писмен трудов договор преди те да са постъпили на работа. Трудови са тези отношения, които се пораждат при предоставяне и използване на отдаваната под наем работна сила от едно физическо лице (работник) на друго лице (работодател). Характерът им на трудови се определя от техния обект - работната сила на работника и нейното използване в процеса на труда. Работникът като страна в трудовото правоотношение престира предимно физически труд и се ползва с особената защита на Кодекса на труда. Съобразно императивната норма на чл. 1, ал. 2 от КТ, отношенията при предоставянето на работна сила трябва да се уреждат само като трудови правоотношения. Чл. 61 и чл. 62 от КТ задължават работодателя да сключи с работника писмен трудов договор преди той да е постъпил на работа. Съставомерните признаци на нарушението, които следва да се установят, са полагане на труд от страна на даденото физическо лице и липсата на сключен между работодателя и това лице валиден писмен трудов договор.

Тези факти са установени по безспорен начин от доказателствата по делото. В момента на проверката в обекта се е намирала Петя Петрова, която е приготвяла предлаган в павилиона хранителен продукт. По делото не са представени никакви доказателства в подкрепа на твърденията на управителя на дружеството, че целта на извършваната от Петрова дейност е била да го обучи как се борави с машините и как се приготвят продуктите. За доказването на това твърдение е представен гражданския договор с дата 17.02.2023 г. За този договор обаче няма достоверни доказателства кога е сключен. Датата на гражданския договор, 17.02.2023 г.,  не може да се приеме за достоверна, понеже той не е представен в момента на проверката, на 21.02.2023 г., с което би се доказала вписаната в чл.1 от гражданския договор уговорка за временна услуга за почистване, подготовка, подреждане, опитна експлоатация, демонстрация за боравене с наличното оборудване за въвеждане в експлоатация на обекта. Договорът е представен няколко дни по-късно, на 24.02.2023 г.

След като гражданският договор няма достоверна дата, правилно районният съд не го е кредитирал по отношение на твърденията на жалбоподателя за характера на правоотношението. Самата работа, която е извършвала заварената да работи в обекта Петя Петрова, действително представлява осъществяване на трудови функции.

Касационният състав изцяло споделя изцяло и останалите съображения на районния съд за наличие на трудово правоотношение и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК препраща към тях. На деянието е дадена правилна правна квалификация, не са налице допуснати съществени процесуални нарушения. Разпоредбата на чл.415в, ал.2 от КТ изключва възможността нарушенията на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1 и 2 от КТ да бъдат квалифицирани като маловажни.

Поради липса на твърдените касационни основания за отмяна, решението на районния съд, с което е изменено наказателното постановление, следва да бъде оставено в сила.

Процесуалният представител на Дирекция "Инспекция по труда"-Добрич е направил своевременно искане за присъждане на разноски, което следва да се уважи с оглед чл. 63в, ал. 3 и ал.5 от ЗАНН в минималния размер от 80 лева за касационната инстанция.

 

Така мотивиран и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във вр. с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Добрич

 

 Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 282 от 25.09.2023 г., постановено по нахд № 20233230200661/2023 г. по описа на Районен съд – Добрич.

ОСЪЖДА „Гофрети“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр.Добрич, ***, представлявано от И.В.Д. да заплати на Дирекция "Инспекция по труда" -Добрич сумата от 80 (осемдесет) лева, представляваща разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: