Решение по дело №15014/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260517
Дата: 2 октомври 2020 г. (в сила от 23 октомври 2020 г.)
Съдия: Мирослава Иванова Данева
Дело: 20193110115014
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

260517/2.10.2020 г. , гр.Варна

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ХІ състав в публично заседание на 03.09.2020 г., в състав:

      

             РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИРОСЛАВА ДАНЕВА

        

при секретаря Й.Трендафилова като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 15014  по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е с правно основание чл. 422 ал.1 от ГПК.

 

Производството по делото е образувано по повод предявен от ищеца Р.А.А. ЕГН **********,*** срещу ответника А.И.А. ЕГН **********,*** установителен иск с правно основание чл. 422, ал. 1 ГПК за приемане за установено в отношенията между страните , че ОТВЕТНИКЪТ ДЪЛЖИ НА ИЩЕЦА  сумата в размер на 7700,00 лв.  ,  представляваща задължение по запис на заповед от 07.01.2019 г., с падеж на 07.03.2019 г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението в съда – 10.06.2019 г. до окончателното изплащане на задължението, за която сума е издадена Заповед № 4562/12.06.2019 г. за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК по ч.гр.д.№ 8955/2019 г. по описа на Районен съд-гр.Варна.

Ищецът обосновава съществуващия за него правен интерес от провеждане на установителния иск, навеждайки следните фактически твърдения:

Излага , че ответникът А.И.А. с ЕГН********** с адрес: *** е издал на дата 07.01.2019г. в полза на ищеца Р.А.А., ЕГН********** изричен писмен документ - Запис на заповед за сума в размер на 7 700,00лв./седем хиляди и седемстотин лева/ с която се е задължил безусловно да плати горепосочената сума без протест на падежна дата 07.03.2019. която дата изрично е упомената в издадения запис на заповед от дата 07.01.2019г. Сочи се, че на посочената дата, записът на заповед е бил предявен на ответника за плащане, но същият не е погасил поетото задължение.

Твърди се, че поради липсата на изпълнение от страна на ответника, ищецът е подал заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл.41 ГПК, било образувано заповедно производство по частно гр. дело № 8955/2019 г. по описа на Районен съд - гр. Варна, XXV с-в, в рамките на което била издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК и връчена на ответника по реда на чл.47, ал.5 от ГПК.  С оглед извършеното връчване Районният съд е издал указание с Разпореждане от 19.08.2019г. за предявяване на иск по реда на чл.415 от ГПК.

Ищецът излага , че издаденият Запис на заповед в оригинал е представен със Заявлението по чл.410 ГПК по гр. дело № 8955/2019 г. по описа на Районен съд - гр. Варна и притежава всички законови изисквания и реквизити, на база които е издадена и връчената на ответника препис на Заповедта. Твърди се, че длъжникът не е изплатил задължението си по ценната книга към настоящия момент, което обосновава правния интерес от предявената искова претенция.

С оглед на изложеното се моли съда да постанови съдебно решение, с което да уважи предявения иск , както и да се присъдят направените по делото разноски, в това число и адвокатско възнаграждение.

Ответникът  А.И.А. ЕГН **********,***, в срока по чл.131 от ГПК е депозирал отговор на исковата молба , в който се изразява становище , че предявеният иск е допустим, но по същество неоснователен.

Оспорва се твърдението на ищцовата страна, че записът на заповед отговаря на всички законови изисквания, като се твърди, че същият е нередовен от външна страна , тъй като съдържа две дати на плащане - фиксиран падеж на определена дата /7.03.2019 г./ и израза, че е "платим на предявяване", както и изричното посочване в текста на записа на заповед, че ще бъде заплатено „срещу представянето на настоящия запис на заповед". Твърди се , че падежът в записа на заповед не е определен по предвидения в чл.486 от ТЗ ясен и недвусмислен начин. Счита се, че записът на заповед няма валидно определен падеж, съгласно чл. 486 ал. 1 ТЗ, и е нищожен , поради неяснота на падежа, предвид посочването му по два различни начина - при предявяване /представяне/ и на определена дата и като се твърди, че същият не е годно изпълнително основание.

Оспорва се  направеното твърдение в исковата молба, че записът на заповед е бил редовно предявен на ответника за плащане, както и че предявяването е направено на твърдяната от ищеца дата. Предвид изложеното се счита, че  към настоящия момент вземането не е станало изискуемо.

Излага се, че записът на заповед е издаден , за да обезпечи сключен договор за заем между ищеца и ответника, по който обаче, уговорената парична сума не е била предадена на ответника. Поради това се оспорва и направеното от ищеца твърдение, че притежава изискуемо и ликвидно вземане срещу ответникавъз основа на процесния запис на заповед. След като заемната сума не е била предадена на ответника и договорът     за     заем     не     е     произвел     своя ефект, единствено недобросъвестност   от   страна   на      приносителя на   ценната   книга   е   причината   документът  да не бъде върнат на ответника, след отпадане на       основанието за издаването му.

Предвид изложеното се моли да се отхвърли изцяло исковата претенция като неоснователна и недоказана и да се присъдят направените в настоящето производство разноски.

Прави се  възражение за прекомерност на изплатеното в заповедното производство възнаграждение, тъй като надвишава минималния размер, а само подаването на заявление по чл. 410 ГПК не съставлява действие, отличаващо се с фактическа и правна сложност.

Ø По допустимостта на производството по делото :

От изисканото в настоящото производство ч.гр.д.№ 8955/2019 г. по описа на Районен съд-гр.Варна, се установява, че същото е образувано по подадено от ищцовата страна в настоящото производство в качеството й на заявител срещу ответника в настоящото производство в качеството му на длъжник заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК, депозирано в деловодството на съда на 10.06.2019 г.

Въз основа на депозираното заявление е издадена Заповед № 4562/12.06.2019 г. за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК, по силата на която е разпоредено на длъжника А.И.А., ЕГН **********,*** ДА ЗАПЛАТИ НА  Кредитор Р.А.А., ЕГН **********,*** сумата от 7700 /седем хиляди и седемстотин/ лева, представляваща задължение по запис на заповед от 07.01.2019 г., с падеж на 07.03.2019 г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението в съда – 07.06.2019 г. до окончателното изплащане на задължението, както и сумата от 754 /седемстотин петдесет и четири/ лева, представляваща сторени в заповедното производство разноски.

Посочено е , че вземането произтича от следните обстоятелства: запис на заповед от 07.01.2019 г., с падеж на 07.03.2019 г.

С оглед връчване на заповедта по реда на чл.47 ал.5 от ГПК е указано на заявителя да предяви иск. Заявителят е предявил настоящия иск преди изтичане на едномесечния срок от уведомяването му и е представил доказателства за заведената искова молба по заповедното производство. Вследствие на изложеното, с оглед наличието на предпоставките на чл. 415 от ГПК и подаването на исковата молба в законоустановения срок , както и предвид наличието на идентитет на претендираните вземания по заповедта и исковата молба ,  съдът намира,че производството по делото е допустимо и валидно учредено.

Вследствие на изложеното , съдът намира,че производството по делото е образувано по редовно предявена и допустима искова претенция, поради което следва да се произнесе по съществото на спора.

СЪДЪТ, след като взе предвид представените по делото доказателства – по отделно и в тяхната съвкупност, съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, намира за установено следното от фактическа страна:

Представен по делото е запис на заповед , издаден на  07.01.2019 г., по силата на който ответникът А.А. , в качеството му на издател,  се е задължил безусловно да заплати на Р.А. , в качеството му на поемател, сумата от 7700,00 лв.  Посочено е , че записът на заповед е платем на предявяване. Менителничният ефект е  с падеж 07.03.2019 г.

Съдът е приел за безспорно установено и ненуждаещо се от доказване в отношенията между страните по делото, че ответникът е издал процесния запис на заповед, на основание чл. 146, ал. 1, т. 4 от ГПК.

Предвид така установеното от фактическа страна, СЪДЪТ формулира следните изводи от правна страна:

По предявената исковата претенция в тежест на ищеца е да установи наведените от него твърдения, обуславящи допустимостта на исковата претенция, а именно:  учредено по нейна инициатива заповедно производство и издадена в нейна полза Заповед за изпълнение; наличие на предпоставките по чл.415 от ГПК за предявяване на иск по чл.422 от ГПК и депозиране на настоящата искова молба в срока по чл. 415, ал. 1 от ГПК;  възникването в нейна полза на изискуемо вземане, за което е издадена заповедта -валидно менителнично правоотношение, възникнало по издаден на 07.01.2019 г. запис на заповед, установяване на обстоятелството, че е налице действителен запис на заповед, отговарящ на изискванията по чл. 535 от ТЗ, по който ответникът е поел задължение да заплати претендираната сума, както и падежът на задължението по менителничното правоотношение; че  заемната сума е е била предадена на ответника, в случай, че последният докаже възникване на каузалното правоотношение- договор за заем.

От своя страна в тежест на ответника по делото е да установи при условията на пълно и главно доказване, наведените от него положителни твърдения за факти, от които черпи благоприятни за себе правни последици – наличието на обстоятелства, изключващи, респ. погасяващи  дължимостта на претендираните суми, в случай че ищеца докаже тяхната дължимост - че е изпълнил точно задължението си за плащане на сумата по записа на заповед; наличието на твърдяните пороци на ефекта, водещи до неговата нищожност , както и наличие на каузалното правоотношение и съществуващата връзка между това правоотношение и записа на заповед, издаден за да гарантира изпълнение на задължения по договор за заем, т.е. в тежест на ответника е да докаже възникване на каузалното правоотношение- договор за заем, на което основава релативното си възражение срещу дълга по записа на заповед, като това включва установяване на соченото от него основание за предоставената му сумата; възражението , че  заемната сума не е била предадена на ответника.

В конкретния случай ответникът – длъжник по процесния запис на заповед, не оспорва издаването на ценната книга, но прави възражения, свързани с нейната действителност. Следва да се отбележи, че приетият по делото запис на заповед, от който ищецът извлича вземането си, отговаря на изискванията на закона за форма и съдържание и е валиден. Съгласно чл. 535 ТЗ записът на заповед следва да съдържа: наименованието „запис на заповед“ в текста на документа; безусловно обещание да се плати определена сума пари; падеж; място на плащане; името на лицето, на което трябва да се плати; дата и място на издаване и подпис на издателя. По своята правна същност, записът на заповед е едностранно волеизявление, облечено в законоустановена писмена форма, с посочено в чл. 535 ТЗ съдържание. Съгласно чл. 536, ал. 1 ТЗ, документ, който не съдържа някои от реквизитите, посочени в чл. 535, не е запис на заповед, освен в случаите на ал. 2, 3 и 4. В ал.2 е посочено, че запис на заповед, в който не е посочен падеж, се смята платим на предявяване. Процесният документ е наименован „запис на заповед“ и съдържа това словосъчетание в текста си; издателят А.А. е поел безусловно задължение да плати сумата 7700,00 лв. по този запис на заповед на посоченото в документа лице – Р.А.;  посочени са дата на издаване – 07.01.2019г.  и място на издаване – гр.Варна  ул.Хан Тервел № 4, както и място на плащане – гр.Варна ул.Хан Тервел № 42. Падежът на задължението е посочен- 07.03.2019 г. По несъмнен начин са индивидуализирани издателят и поемателят по ценната книга.

Ето защо, съдът, съобразявайки разпоредбата на чл. 535 ТЗ, както и задължителните указания на ТР 1 от 28.12.2005г. на ВКС по тълк. д. № 1/2004г., ОСТК, констатира, че  приложеният по делото запис на заповед отговаря на формалните изисквания за действителност. От същия се установява, че между страните е възникнало валидно менителнично правоотношение, с което ответникът се е задължил безусловно да плати на ищеца сумата 7700,00 лв.  

По отношение на възражението на ответната страна за нищожност на записа на заповед , поради посочване  в записа на заповед , че същият е платим на предявяване и на падеж, съдът намира същото за неоснователно, доколкото посочения в записа падеж е крайната дата за плащане и същият е изтекъл към момента на депозиране на заявлението в съда.

С оглед изложеното, съдът, съобразявайки разпоредбата на чл. 535 ТЗ, задължителните указания на ТР № 1 от 28.12.2005г. на ВКС по тълк. д. № 1/2004г., ОСТК и трайната съдебно практика, констатира, че  приложеният по делото запис на заповед отговаря на формалните изисквания за действителност. От същия се установява, че между страните е възникнало валидно менителнично правоотношение, с което ответникът се е задължил безусловно да плати на ищеца сумата 7700,00 лв.  

По отношение на твърдението на ответника относно наличие на каузалното правоотношение - договор за заем, на което основава релативното си възражение срещу дълга по записа на заповед и възражението , че  заемната сума не бу е била предадена, съдебният състав намира, че ответникът , чиято е била тежестта за установяване на тези обстоятелства, не е представил доказателства, от които да се формира извод за наличие на същите, поради което намира релевираното възражение за недоказано.

Ето защо и въз основа на изложените правни и фактически констатации, съдебният състав приема, че в конкретния случай са налице елементите от фактическия състав на предявения иск с правно основание чл. 415, ал. 1 от ГПК. Искът като доказан по основание и размер следва да бъде уважен, като се признае за установено в отношенията между страните дължимостта на оспореното вземане на ищеца по отношение на процесната сума.

При този изход на спора и на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК ищецът има право на заплатените от него съдебно-деловодни разноски, предвид  представения по делото списък с разноски по чл.80 от ГПК и доказателствата за реализирани разходи. В списъка се претендира присъждане на заплатената държавна такса и адвокатско възнаграждение в минимален размер по Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. По делото не са представени доказателства за заплащане на адвокатско възнаграждение.  С оглед на изложеното , съдът намира,че следва да бъдат присъдени направените от ищеца в настоящото производство разноски, за които са налице доказателства за извършването им, както следва: 154,00 лв. за заплатена държавна такса.

 Съгласно т.12 от Тълкувателно решение № 4/18.06.2014 г. на ВКС по тълкувателно дело № 4/2013г. на ОСГТК следва да бъдат присъдени с настоящото решение и разноските в заповедното производство. Присъдените в заповедното производство разноски са в общ размер от 754,00 лв., от които заплатена държавна такса в размер на 154,00 лв. и заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 500,00 лв. и ДДС в размер на 100,00 лв., т.е. общо 600,00 лв. с ДДС.   Ответникът е релевирал възражение за прекомерност на изплатеното  адвокатско възнаграждение в заповедното производство. По така направеното възражение на ответника съдебният състав като съобрази предмета и сложността на заповедното производство, намира, че възражението е основателно, с оглед ниската фактическа и правна сложност на това производство. Предвид изложеното , следва да намери приложение разпоредбата на чл.7 ал.7 от Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения - За защита в производства за издаване на заповед за изпълнение възнаграждението се определя по правилата на ал. 2 на базата на половината от стойностите на претендираните суми . Видно от изисканото заповедно производство , в същото е представено пълномощно за процесуално представителство на заявителя , като от платежното нареждане е видно, че адвокатският хонорар е изплатен на  17.04.2019г.  С оглед горното, минималното адвокатско възнаграждение , съгласно релевантната редакция на Наредбата, е в размер на  половината от 715,00 лв., т.е. 357,50 лв. Предвид изложеното, съдебният състав намира, че релевираното от ответника възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на заявителя в заповедното производство е основателно, като заплатеното адвокатско възнаграждение в заповедното производство следва да бъде редуцирано то минималния размер , съгласно чл.7 ал.7 от Наредба № 1 от 9 юли 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения и възлиза на 429,00 лв. с ДДС. Вследствие на изложеното следва в полза на заявителя следва да бъдат присъдени сторените разноски в общ разлер от 583,00 лв., от които  154,00 лв. за заплатена държавна такса и 429,00 лв. с ДДС-за заплатено двокатско възнаграждение.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски районен съд

                                 

                                 Р Е Ш И :

 

ПРИЗНАВА  ЗА  УСТАНОВЕНО в отношенията между ищеца Р.А.А. ЕГН **********,***, от една страна и ответника А.И.А. ЕГН **********,***, от друга страна,че ОТВЕТНИКЪТ ДЪЛЖИ НА ИЩЕЦА  сумата в размер на 7700,00 лв. ,  представляваща задължение по запис на заповед от 07.01.2019 г., с падеж на 07.03.2019 г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението в съда – 10.06.2019 г. до окончателното изплащане на задължението, за която сума е издадена Заповед № 4562/12.06.2019 г. за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК по ч.гр.д.№ 8955/2019 г. по описа на Районен съд-гр.Варна, на основание чл.422 от ГПК.

 

ОСЪЖДА А.И.А. ЕГН **********,***  ДА ЗАПЛАТИ   на Р.А.А. ЕГН **********,*** сумата в размер на 583,00 лв., представляваща съдебно-деловодни разноски по ч.гр.д.№ 8955/2019 г. по описа на Районен съд-гр.Варна, както и сумата от 154,00 лв., представляваща сторени от ищеца съдебно-деловодни разноски в исковото производство, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

ДА СЕ ВРЪЧИ препис от решението на страните , ведно със съобщението за постановяването му, на основание чл.7 ал.2 от ГПК.

 

 

 

 

 

                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: