Определение по дело №203/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 183
Дата: 10 юни 2020 г. (в сила от 10 юни 2020 г.)
Съдия: Николай Светлинов Василев
Дело: 20201800600203
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юни 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

гр. София

 

10.06.2020 г.

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, ВТОРИ ВЪЗЗИВЕН НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на десети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА НИКОЛОВА

                                                                                ЧЛЕНОВЕ: ЯНИКА БОЗАДЖИЕВА

       НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ

 

като разгледа докладваното от младши съдия ВАСИЛЕВ в.ч.н. дело № 203 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 345, вр. чл. 341, ал. 2, вр. чл. 249, ал. 3, вр. ал. 1, вр. чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК.

Образувано е по частен протест на Районна прокуратура - С. против определение от 11.03.2020 г., постановено в разпоредително заседание по н.о.х.д. № 218/2019 г. по описа на Районен съд – С., с което е прекратено съдебното производство и делото е върнато на прокуратурата поради допуснати на досъдебното производство отстраними, съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия.

В частния протест се излагат твърдения за неправилност на първоинстанционното определение, като съображенията за това са, че обвинителният акт ясно очертава фактите на обвинението и тяхната правна квалификация. Твърди се, че в обвинителния акт се съдържа информация за начина, по който на обвиняемото лице е установена концентрацията на алкохол в кръвта – чрез използване на техническо средство дрегер. Впоследствие концентрацията на алкохол е проверена чрез химическа експертиза. По изложените съображение се иска отмяна на обжалвания съдебен акт.

На подсъдимия е изпратен препис от частния протест, като в срока по чл. 342, ал. 2 от НПК е постъпило възражение от адв. Н., защитник на подсъдимия Т., с което се оспорва частния протест.

При служебна проверка за допустимост на частния протест, настоящият съдебен състав намира, че същият е допустим като подаден срещу подлежащ на обжалване акт /определение, с което първоинстанционният съд се е произнесъл по въпроса за прекратяване на съдебното производство – чл. 249, ал. 3 от НПК/ от страна по делото, която има интерес да обжалва акта, и е подаден в преклузивния седемдневен срок по чл. 243, ал. 7 от НПК.

По същество протестът се явява неоснователен поради следните съображения:

Производството по делото пред първоинстанционния съд е образувано по реда на чл. 247, ал. 1, т. 1 от НПК – по обвинителен акт, внесен от Районна прокуратура – С., с който е повдигнато обвинение срещу С. Е. Т. за престъпление по чл. 343б, ал. 1 от НК. Проведено е разпоредително заседание на което първоинстанционният съдебен състав се е произнесъл по въпросите по чл. 248, ал. 1 от НПК и след като е приел, че делото е подсъдно на сезирания съд и не е констатирал основания за спиране или прекратяване на наказателното производство, е констатирал допуснати съществени нарушения на процесуалните правила на досъдебното производство, довели до ограничаването на правата на обвиняемия, прекратил е съдебното производство и е върнал делото на Районна прокуратура – С. за отстраняване на нарушенията.

За да постанови обжалваното определение, първоинстанционният съд е счел, че в обстоятелствената част на обвинителния акт не са отразени всички факти, които обуславят съставомерността на деянието и участието на обвиняемия в него. Съдът е приел, че в обвинителният акт не е отразено дали подсъдимият е дал кръвна проба за изследване на концентрацията на алкохол в кръвта, къде, кога и по какъв ред е извършено това изследване, а единствено е посочено, че съдържанието на алкохол в кръвта е установено чрез химическа експертиза. Поради този пропуск съдът е съзрял липса на достатъчно яснота относно обстоятелствата около установяването на концентрацията на алкохол в кръвта на подсъдимия, които от своя страна са свързани с това дали тази концентрация е установена по надлежния ред.  Това според съда е съставомерен, обективен елемент на престъпния състав.

Настоящият съдебен състав на въззивния съд намира, че нямат правна подкрепа доводите на държавното обвинение, изложени в частния протест. Изводите на първоинстанционният съд, изложени по-горе, са напълно правилни и въззивната инстанция изцяло ги споделя. В допълнение следва да се посочи и следното:

Съгласно Тълкувателно решение № 2/07.10.2002 г. на ОСНК на ВКС, главното предназначение на обвинителния акт е да формулира така обвинението, че да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и участието на обвиняемия/обвиняемите в него и по този начин да се поставят основните рамки на процеса на доказване и осъществяване правото на защита. Следователно в обстоятелствената част на обвинителния акт, прокурорът задължително следва да посочи фактите, обуславящи съставомерността на деянието и участието на обвиняемия/обвиняемите в осъществяването му. В обстоятелствената част на обвинителния акт е необходимо да се съдържа ясно, конкретно и последователно изложение на фактите, с които се твърди да е осъществено изпълнителното деяние на престъплението и участието на всеки един от подсъдимите в осъществяването му. Според цитирания тълкувателен акт, непосочването в обстоятелствената част на акта на начина на извършване на деянието, пострадалото лице и размера на вредите съставлява основание за връщане на делото в предходната процесуална фаза, само ако става въпрос за елементи на престъпния състав. Обвинението следва да е ясно, конкретно и точно, без да дава възможност или да налага тълкуване, съмнение или да съдържа в себе си неяснота.

В конкретния случай прокурорът не е посочил в достатъчна степен всички факти, които обуславят съставомерността на обвинението. В обстоятелствената част на обвинителния акт не се съдържа информация за това кога, как и при какви обстоятелства на подсъдимия е била взета кръвна проба, както и за това по какъв ред е извършено изследването ѝ за концентрация на алкохол в кръвта. Тези обстоятелства са съществени за престъпния състав, доколкото концентрацията на алкохол в кръвта следва да е установена по съответния ред, който е регламентира в Наредба № 1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози. Когато в обстоятелствената част на обвинителния акт не се съдържа информация за реда по който е установена концентрацията на алкохол в кръвта на подсъдимия, това води до невъзможност той да организира защитата си адекватно.

В обобщение крайният извод на Районен съд – С. за необходимостта от прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на прокурора за отстраняване на допуснатите на досъдебното производство процесуални нарушения, довели до ограничаване на правата на обвиняемия, е правилен поради което обжалваното определение следва да бъде потвърдено.

По изложените съображения, Софийският окръжен съд

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА определение от 11.03.2020 г., постановено в разпоредително заседание по н.о.х.д. № 218/2019 г. по описа на Районен съд – С., с което е прекратено съдебното производство и делото е върнато на прокурора поради допуснати на досъдебното производство отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на правата на обвиняемия.

            Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                    ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

                                                                                                             2.