Решение по дело №2873/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 85
Дата: 21 януари 2020 г.
Съдия: Зорница Николова Тухчиева Вангелова
Дело: 20195300502873
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 85

  

гр.  Пловдив, 21.01.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН СЪД ПЛОВДИВ, ГО, V състав в открито съдебно  заседание на тринадесети януари, две хиляди и двадесета година в състав:

 

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА ИЗЕВА

                                               ЧЛЕНОВЕ:  РАДОСТИНА СТЕФАНОВА

                                                            ЗОРНИЦА ТУХЧИЕВА

 

    при участието на секретаря Петя Цонкова, като разгледа докладваното от младши съдия Зорница Тухчиева въззивно гражданско дело № 2873 по описа за 2019 г., за да се  произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК и чл. 17 от ЗЗДН.

 Образувано е по въззивна жалба вх. № 43349/ 01.07.2019 г. по описа на РС- Пловдив, депозирана от адв. Л. - пълномощник на Д.Г.Б., против Решение № 2557 от 19.06.2019 г., постановено по гр. дело № 5101/ 2019г., по описа на РС – Пловдив, VIII – ми граждански състав в частта му, с която съдът е задължил Д.Г.Б. да се въздържа от извършване на домашно насилие по отношение на В.Г.Д.; издал е заповед за защита от 19.06.2019 г., осъдил е Д.Г.Б. да заплати на В.Г.Д. 200 лева разноски, съгласно уважената част на молбата, както и 25 лева държавна такса по сметка на РС-Пловдив, а в полза на държавата глоба по чл. 5, ал.4 от ЗЗДН в размер на 200 лв.

В жалбата се излагат подробни съображения за неправилност и необоснованост на атакувания съдебен акт, като постановен в противоречие със събрания по делото доказателствен материал. Формулирано е искане решението да бъде отменено в обжалваната част. Претендират се разноски, включително за адвокатско възнаграждение.

        Въззиваемата страна  В.Д. (молител   в производството пред РС), в срока по чл. 17, ал. 3 ЗЗДН  не е подал писмено възражение против въззивната жалба, не се явява в съдебно заседание, не изпраща представител и не взема становище по  въззивната жалба.

В съдебно заседание процесуалния представител на жалбоподателката поддържа подадената въззивна жалба.

Въззивната жалба е подадена в срока по чл. 17, ал. 1 ЗЗДН, от страна в първоинстанционното производство, имаща правен интерес от обжалване и е насочена срещу подлежащ на въззивно обжалване по силата на чл. 258 ГПК вр. чл. 17 ЗЗДН съдебен акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество същата е основателна. Съображенията в тази насока са следните:

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част. Първоинстанционното решение е валидно и допустимо /постановено е в рамките на правораздавателната власт на съдилищата по граждански дела и в съответствие с основанието и петитума на искането за съдебна защита/.

Първоинстанционният съд е бил сезиран с молба /наименувана искова молба/ вх. № 21775/02.04.2019 г. за защита от домашно насилие, подадена от В.Г.Д. против Д.Г.Б., с искане за прилагане на мерки по чл. 5, ал. 1, т. 1 и т. 3 ЗЗДН за срок от осемнадесет месеца и налагане на глоба в размер на 1000 лева на основание чл. 5, ал. 4 ЗЗДН. В молбата се посочва, че на 04.03.2019 г., около 15,00 часа следобед, молителят заедно със своята майка отишли до къщата на ответницата в село О., Община Ч., Област С..  Молителят спрял автомобила си точно пред входната врата на къща за гости „***“, като прозорецът на къщата бил отворен, а Д.Б. излязла на него и започнала да отправя към молителя и майка му закани и заплахи, изразяващи се в следните изрази: „ти вече разбра моите хора, колко са сериозни и опасни и не си поплюват, ей сега ще дойдат и ще ви оставят заедно с майка ти на място, кръв ще се лее и ще ви направят на парчета“. Посочва се, също така, че ответницата е отправяла и псувни и обидни изрази към молителя в присъствието на майка му, като била изключително гневна и агресивна. Описаните закани и заплахи молителят и неговата майка чули вътре в колата, тъй като не били слизали от нея. Молителят помолил Б. да му върне вещите и парите, за които се били разбрали, но същата категорично отказала и му заявила да се махат, защото щяла да изпълни заканите си. Б. продължила да обижда молителя и майка му, заявявайки, че той е в нейните ръце и може, ако поиска и в затвора да го прати, да го унищожи, кръв щяло да се лее и, че ще ѝ дава пари оттук нататък.

В проведеното първо съдебно заседание пред районния съд, процесуалният представител на ответната страна – адв. Л. е оспорила изложеното в молбата за защита, както и истинността на представената към нея декларация по чл. 9 ЗЗДН.

За да постанови обжалваното решение, предходната съдебна инстанция правилно е приела за безспорно обстоятелството, установяващо се и от събраните в хода на производството доказателства, че страните са били във фактическо съпружеско съжителство. Неправилно обаче, районният съд е приел, че от събрания по делото доказателствен материал се установява, че на процесната дата  04.03.2019 г., Д.Б. е извършила актове на домашно насилие по отношение на молителя Д., отправяйки към него закани и заплахи, псувни и обиди. Съдът е достигнал до извод за доказаност и основателност на молбата, като предвид характера и тежестта на извършените актове на домашно насилие уважил частично исканията на молителя.

Настоящата съдебна инстанция не споделя фактическите и правни изводи до които първоинстанционният съд е достигнал.  

Съгласно разпоредбата на чл. 2 ЗЗДН, домашно насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство.

Както вече беше посочено, по делото е установено, че страните са били във фактическа връзка, поради което попадат в кръга от лица по смисъла на чл. 3 т. 2 на цитирания закон, легитимирани като страни в процеса.

Съгласно чл. 13, ал. 3 ЗЗДН, когато няма други доказателства, съдът издава заповед за защита само на основание приложената декларация по чл. 9, ал. 3 ЗЗДН. Законодателят е улеснил доказването на акта на домашно насилие посредством тази декларация, тъй като в по-голяма част от случаите на такова насилие, с оглед обстоятелствата, при които се извършва, е невъзможно доказването да се осъществи с доказателствените средства, предвидени в ГПК. Молителят е представил декларация, с която заявява, че на 04.03.2019 г. спрямо него били извършени от Б. конкретни действия, представляващи акт на домашно насилие по смисъла на закона. Поначало декларацията по чл. 9, ал. 3 ЗЗДН има качеството на достатъчно доказателство за основателност на депозираната молба при липса на инициирано и проведено насрещно доказване от другата страна. В настоящия случай обаче, твърденията на молителя за осъществен акт на домашно насилие се оборват от приобщените в хода на производството писмени и гласни доказателства.

Като свидетел в хода на първоинстанционното производство е разпитана Е.Д. – майка на молителя. Същата споделя, че на 04.03.2019 г. е придружила сина си до село О., който искал да събере вещите си, останали в къщата на ответницата, тъй като двамата се били разделили. Свидетелката посочва, че след като пристигнали в село О., синът ѝ паркирал автомобила си пред къщата на Б. на 5 метра отстояние. Двамата с молителя застанали пред къщата, пред входната врата. Свидетелката чула заканите и обидите, които ответницата отправяла по телефона към сина ѝ. Всичко, което ответницата говорела на сина ѝ се чувало от телефона, през прозореца.  От анализа на изложените показания, се установява, че  актът, който свидетелката Д. описва съществено се различава от този, описан в декларацията по чл. 9, ал. 3 ЗЗДН. Показанията ѝ разкриват различна фактическа обстановка от поддържаната от молителя, като опровергават истинността на приложената декларация.

Твърденията, изложени в молбата и в приложената към нея декларация по чл. 9, ал. 3 ЗЗДН се опровергават и от показанията на разпитаната в хода на първоинстанционното производство свидетелка Е. Б. – майка на ответницата, както и от събраните писмени доказателства – докладна записка /справка/ относно извършена проверка по преписка вх. рег. № 373000-1195/09.05.2019 г. по описа на РУ – Чепеларе за приети обаждания на 04.03.2019 г. от телефонен номер, притежание на Б., както и преписката, образувана по жалба на ответницата вх. № 373000-562/04.03.2019 г. по описа на РУ – Чепеларе.

          Преценявайки събраните доказателства поотделно и в съвкупност, въззивният съд счита,  че  молителят  не е провел главно, пълно и пряко доказване на своите твърдения, не е установил тяхната истинност. В аспект на изложеното, основателно е наведеното в жалбата възражение за липса на идентитет на твърдените от молителя и описани от него в декларацията по чл. 9, ал.3 ЗЗДН закани и заплахи и тези, които свидетелката Д. – негова майка посочва. Според показанията на свид. Д., Д.Б. казвала, че „ще го убие, ще го унищожи…. че съжалява, че не го е отровила досега…. че всичко е нейно, че целия го е обсебила“.  В декларацията по чл. 9 ЗЗДН, молителят също цитира отправените към него заплахи и закани, които обаче съществено се различават: „ти вече разбра моите хора, колко са сериозни и опасни и не си поплюват, ей сега ще дойдат и ще ви оставят заедно с майка ти на място, кръв ще се лее и ще ви направят на парчета“.

         При така установените съществени противоречия между посочените в молбата по чл. 8 ЗЗДН и декларацията по чл. 9 от същия закон данни от фактическа страна и тези, които се извеждат от съвкупния анализ на събраните по делото доказателства, за съда е невъзможно да формира обоснован, еднозначен извод, че жалбоподателката Б. е извършила посочените от молителя действия, съставляващи акт на домашно насилие по смисъла на закона.

  По изложените съображения, решението в обжалваните части се явява неправилно, необосновано, поради което следва да бъде отменено, като молбата на В.Д. с правно основание чл. 4, ал. 1 ЗЗДН бъде оставена без уважение.

 

По разноските:

 

При този изход на спора, в полза на  жалбоподателката следва да се присъдят направените разноски – както в настоящото, така и в първоинстанционното производство.  Според задължителните указания в ТР № 6 от 06.11.2013 г. по ТД № 6/2012 г. на ОСГТК, съдебните разноски за адвокатско възнаграждение се присъждат тогава, когато страната го е заплатила и е доказала реалното му заплащане на процесуалния си представител, в зависимост от уговорения в договора за правна помощ и съдействие начин на плащане – в брой или по банков път. Заплащането се доказва или чрез вписване на направеното плащане в самия договор, който има характер на разписка, или с представяне на доказателства за извършен банков превод.

В настоящия случай, по  първоинстанционното дело е приложен договор за правна защита и съдействие от 09.04.2019 г. /л.13/,  в който страните по него са уговорили възнаграждение за процесуално представителство пред първа инстанция в размер на 400 лева. Конкретизирано е, че посочената сума ще бъде заплатена на 10.04.2019 г. в брой или по банкова сметка. ***. 35 е приложен списък на разноските по чл. 80 ГПК, а на л. 36 е представена разписка от 10.04.2019 г., съставена от адв. Л., с която последната заявява, че е получила от Д.Г. сумата от 400,00 лева, представляваща вноска по договор за правна защита и съдействие, за представителство пред първа инстанция.  Описаните доказателства установяват реалното заплащане на претендираното адвокатско възнаграждение за представителство пред предходната съдебна инстанция.

По отношение на възнаграждението, претендирано за представителство пред настоящата въззивна инстанция е представен договор за правна защита и съдействие от 01.07.2019 г. /л.5/, с който е уговорено възнаграждение в размер на 400,00 лева. Посочено, е че сумата от 300,00 лева е заплатена в брой към момента на подписване на договора, а сумата от 100, 00 лева ще бъде заплатена на 31.07.2019 г. По отношение на последната не е представена разписка, от която да се установи действителното ѝ заплащане. С оглед изложеното, в полза на жалбоподателката следва да бъдат присъдени разноски за представителство пред първоинстанционния съд в размер на 400,00 лева и за представителство пред въззивната инстанция в размер на 300,00 лева. 

 Въззиваемата страна следва да заплати и държавна такса по сметка на ОС - Пловдив на основание чл. 11, ал. 3 ЗЗДН във вр. с чл. 17, ал.2 от същия закон  в размер на 25,00 лв. съгласно чл. 16 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

По изложените съображения, съдът

 

  Р Е Ш И:

 

  ОТМЕНЯ  Решение № 2557 от 19.06.2019 г., постановено по гр. дело № 5101/ 2019г., по описа на РС – Пловдив, VIII – ми граждански състав и издадената въз основа на него Заповед за защита от 19.06.2019 г.

 

в частта, с която съдът е задължил Д.Г.Б., ЕГН ********** да се въздържа от извършване на домашно насилие по отношение на В.Г.Д., ЕГН **********;

 

в частта, с която е осъдил Д.Г.Б., ЕГН ********** да заплати на В.Г.Д. ЕГН ********** сума в размер на 200 лева, представляващи разноски, съгласно уважената част на молбата, сумата в размер на 25 лева, представляваща държавна такса по сметка на РС-Пловдив, както и сумата от 200 лева - глоба по чл. 5, ал.4 от ЗЗДН, като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

 

           ОТХВЪРЛЯ МОЛБА с вх. № 21775/02.04.2019 г. по описа на РС – Пловдив, подадена от В.Г.Д. ЕГН ********** за  постановяване на мерки за защита срещу  Д.Г.Б., ЕГН ********** по повод извършен спрямо него акт на домашно насилие на 04.03.2019 г. в с. О., Община Ч., Област С.

 

           ОСЪЖДА В.Г.Д. ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ по сметка на ОС – Пловдив сумата от 25,00 /двадесет и пет/ лв., представляваща държавна такса.

 

          ОСЪЖДА  В.Г.Д. ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ на Д.Г.Б., ЕГН ********** разноски за адвокатско възнаграждение, както следва: 400,00 /четиристотин/ лв. за първа инстанция и 300,00 /триста/ лв. за въззивна инстанция.

 

В останалата необжалвана част решението е влязло в сила.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                           

 

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: