Решение по дело №2407/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2514
Дата: 19 декември 2019 г.
Съдия: Веселина Тенчева Чолакова
Дело: 20197050702407
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ …………../………………2019 година,

гр. Варна.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, І-ви касационен състав в публично съдебно заседание на двадесет и първи ноември през  2019 година, в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА

             ЧЛЕНОВЕ: ВЕСЕЛИНА ЧОЛАКОВА

 ИСКРЕНА ДИМИТРОВА

 

при участието на секретаря Анна Димитрова и прокурора при Варненска окръжна прокуратура Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия Чолакова КНАХД № 2407/2019 година по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на  ТД на НАП-Варна подадена чрез старши юрисконсулт Георгиева против решение № 1472/18.07.2019 г. постановено по НАХД № 2540/2019 г. по описа на Районен съд-Варна, с което е отменено наказателно постановление № 435130/48315/15.05.2019 г. издадено от заместник директора на ТД на НАП-Варна, с което на „Нара“ ООД са наложени шестнадесет имуществени санкции, всяка в размер по 500 лева на основание чл.355,ал.1 от Кодекса за социално осигуряване.

Касаторът навежда доводи за допуснати нарушения на материалния закон и допуснати съществени процесуални нарушения – касационни основания  по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Сочи се, че в АУАН и наказателното постановление всяко едно от санкционираните деяния е индивидуализирано в степен наказаното лице да разбере за кое конкретно нарушение е ангажирана отговорността му. Сочи се, че от обстоятелствената част на АУАН и наказателното постановление става ясно, че дружеството в качеството си на работодател не е подал декларации обр. 1 за в изискуемия срок до 25-то число на месеца следващ месеца на осигуряване за осем лица за два периода м.10/2018 г. и м.12/2018 г. Счита, че начинът на излагане на фактите не водят до извод, че е извършено само едно административно нарушение и е ясна волята на административно-наказващият орган, че наказанията се налагат за извършени шестнадесет нарушения съгласно изискванията на чл.18 от ЗАНН. Моли решението на Районен съд-Варна да бъде отменено и да се потвърди наказателното постановление. Поддържа жалбата в представено писмено становище.

Ответникът – „Нара“ ООД оспорва жалбата в представено писмено становище. Счита, че решението на Районен съд-Варна е постановено при отсъствие на допуснати съществени процесуални нарушения и нарушения на материалния закон. Сочи се, че изводите на съда относно липсата на описание на нарушенията в АУАН и НП са правилни и обосновават извод за допуснати в АНП съществени процесуални нарушения. Счита, че налагането на шестнадесет отделни наказания е в противоречие с целите на наказването , тъй като дружеството не е санкционирано за други нарушения и няма вредни последици. Сочи се, че непосочването в коя от хипотезите на чл.5,ал.4 от КСО е нарушението, е нарушила правото му на защита и  представлява съществено процесуално нарушение като самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление. Моли решението на Районен съд-Варна да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура-Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че обжалваното решение на ВРС е правилно.

Административният съд, като взе предвид доводите на страните, обсъди фактите, изведени от ВРС от събраните по делото доказателства, мотивите на обжалвания съдебен акт и заключението на участващия по делото прокурор, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания и в обхвата на касационната проверка, очертан в разпоредбата чл. 218, ал. 2 АПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е допустима - подадена е от страна, участвала във въззивното съдебно производство и в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК. Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

Производството пред Районен съд-Варна е образувано по жалба на „Нара“ ООД против наказателно постановление № 435130/48315/15.05.2019 г. издадено от заместник директора на ТД на НАП-Варна, с което на дружеството са наложени шестнадесет имуществени санкции, всяка в размер по 500 лева на основание чл.355,ал.1 от Кодекса за социално осигуряване. Районен съд – Варна е възприел от фактическа страна, че дружеството е санкционирано поради това, че в качеството на осигурител не е изпълнило задължението си да подаде дължимите декларации образец 1 за месец октомври и месец декември 2018 г. за наетите по трудово правоотношение осем конкретно посочени лица, в законоустановения срок съответно до 26.11.2018 г. и до 25.01.2019 г. Декларациите били  подадени на 26.12.2018 г. и на 10.03.2019 г. С АУАН нарушението е квалифицирано като такова по чл.3,ал.1,т.1  от Наредба № Н-8/29.12.2005 г. на министъра на финансите, във вр. с чл.5,ал.4 от КСО. Въз основа на АУАН било издадено наказателното постановление, с което на дружеството са наложени шестнадесет наказания „имуществена санкция всяка в размер на 500 лева на основание чл.355,ал.1 от КСО за всяко отделно наето на работа лице, за което за месец 10 и месец 12.2018 г. не била подадена декларация.

Районен съд-Варна е приел от правна страна , че наказателното постановление е издадено от компетентен орган и при спазване на установените срокове. Приел е за установено от събраните доказателства, че дружеството в качеството си на осигурител не е изпълнил задължението си да подаде декларации обр.1 в законоустановените срокове до 26.11.2018 г. и до 25.01.2019 г. съответно за месец 10.2018 г. и м.12.2018 г., за наетите по трудово правоотношение служители. Приел е, че не е налице съществено процесуално нарушение относно непълнотата в изписването на правната квалификация на деянието, досежно нарушения подзаконовия нормативен акт. За да отмени наказателното постановление съдът е приел, че дружеството е осъществило само едно нарушение на  чл.3,ал.1,т.1,б.“а“ от Наредба № Н-8/29.12.2005 г. във връзка с чл.5,ал.4 от КСО. Същевременно е приел, че с неподаването в срок на декларации за два месеца за осем лица са осъществени съставите на повече от едно нарушение , но същите не са описани в АУАН и наказателното постановление. Приел е, че в хипотезата на чл.355,ал.1 от КСО не е предвидена възможност за налагане на санкция за всеки отделен случай. Посоченото е възприел за допуснати съществени процесуални нарушения, поради което е отменил наказателното постановление.

Така постановеното решение е неправилно.

Районен съд-Варна  е установил вярно фактическата обстановка , но е направил изводите си в противоречие на закона.

Съгласно чл. 5, ал.4 от КСО, осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите посочените в разпоредбата данни, като съдържанието, сроковете, начинът и редът за подаване и съхраняване на декларациите по ал.4 се определят с наредба (арг. от ал.6), в случая - Наредба №Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица издадена от министъра на финансите, обн., ДВ, бр. 1 от 3.01.2006 г., в сила от 1.01.2006 г., с последващи изменения и допълнения. С разпоредбата на чл.3,ал.1,т.1,б. „а“ е въведено задължение за осигурителите да подават в компетентната териториална дирекция на НАП декларация обр.1 до 25-то число на месеца следващ месеца, за който се отнасят данните. Съответно данните по чл. 5, ал.4, т. 1 от КСО, във връзка с чл. 2, ал.1 от Наредба № Н-8/ 29.12.2005 г. на МФ, следва да се подават с декларация Образец № 1 за всяко осигурявано при осигурителя лице поотделно, т.е. броят на подадените за съответния период декларации Образец № 1 следва да съответства на броя осигурявани лица. В случая дружеството в качеството си на осигурител е следвало да подаде осем броя декларации обр.1 в установените с Наредбата срокове , поотделно за всяко лице наето в дружеството по трудово правоотношение.  В съдържанието на АУАН и наказателното постановление тези лица са индивидуализирани чрез три имена и ЕГН. Посочено е за кои периоди е установено бездействието и съответно периода на закъснението. Осъществени са чрез бездействие за подаване на декларация обр.1 за два периода, съответно за осем наети лица, шестнадесет самостоятелни състава на нарушение на чл.3,ал.1,т.1 б. “а“ от Наредбата, във вр. с чл.5,ал.4,т.1 от КСО, наказуеми на основание чл.355,ал.1 от КСО. Правилно е наложено административно наказание за всяко отделно нарушение, доколкото в административнонаказателното производство не се прилага "продължаваното" нарушение по аналогия с чл. 26 от НК или кумулирането на наказания по чл. 23 и 25 от НК, а съгласно чл. 18 ЗАНН за всяко отделно административно нарушение се налага самостоятелно административно наказание и то се изтърпява отделно.

Неоснователни са доводите на ответника по касационната жалба, че непосочването в съдържанието на АУАН и наказателното постановление на конкретната хипотеза на чл.5,ал.4 от КСО е нарушило съществено правото му на защита. Защитата се осъществява срещу фактите, а не срещу правната им квалификация, а в случая нарушението е описано в степен да се разбере за кое конкретно деяние са наложени имуществените санкции. Отделно от това от съдържанието на наказателното постановление е достатъчно ясна и определената от органа правна квалификация на санкционираните деяния.

Настоящият състав, като касационна инстанция намира, че дружеството е осъществило състава на нарушенията , за които е санкционирано. Наказанията са наложени в минималния предвиден в чл.355,ал.1 от КСО размер и всяко от тях е справедливо, с което се изпълняват целите на наказването съгласно чл.12 от ЗАНН. Не се установяват и предпоставките за приложението на чл.28 от ЗАНН, тъй като обществената опасност на деянията не е незначителна.

С оглед на гореизложеното, настоящата инстанция намира, че въззивният съд неправилно е приложил материалния закон. Решението на Районен съд-Варна следва да се отмени и да се потвърди наказателното постановление.

Водим от горното, Варненският административен съд, І-ви касационен състав, на основание чл. 222, ал.2 от АПК

 

РЕШИ :

 

ОТМЕНЯ решение № 1472/18.07.2019 г. постановено по НАХД № 2540/2019 г. по описа на Районен съд-Варна, с което е отменено наказателно постановление № 435130/48315/15.05.2019 г. издадено от заместник директора на ТД на НАП-Варна, с което на „Нара“ ООД са наложени шестнадесет имуществени санкции, всяка в размер по 500 лева на основание чл.355,ал.1 от Кодекса за социално осигуряване и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ПОТВЪРЖАВА наказателно постановление № 435130/48315/15.05.2019 г. издадено от заместник директора на ТД на НАП-Варна, с което на „Нара“ ООД са наложени шестнадесет имуществени санкции, всяка в размер по 500 лева на основание чл.355,ал.1 от Кодекса за социално осигуряване.

.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

Председател:

                                              

 

Членове:      1.        

                       

 

2.