Решение по дело №1556/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2155
Дата: 23 ноември 2022 г.
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20227180701556
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юни 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Gerb osnovno jpeg
 


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен съд  Пловдив

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 2155

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд – Пловдив, XXIV състав, в открито заседание на двадесет и пети октомври две хиляди двадесет и втора година, в състав :

 

               Председател : Здравка Диева

                Членове : Величка Георгиева

                              Светлана Методиева

 

при секретаря В.П. и с участието на прокурор Здр.Я., като разгледа докладваното от съдия Диева касационно административно дело № 1556/2022г., взе предвид следното:

            Касационно производство по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс във вр. с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

            И.И.П.,***, представляван от адв.И.Х., обжалва Решение № 893 от 29.04.2022г., постановено по АНД № 7896 по описа за 2021г. на Районен съд – Пловдив в частта, с която е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 21-1030-009702/11.10.2021г., изд. от Началник Група към ОД МВР – Пловдив, сектор Пътна полиция за наложени на П. административни наказания: глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца - за нарушение по чл.140 ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДв.П/, на основание чл.175 ал.3 пр.1 от същия закон.

            Решението е обжалвано като незаконосъобразно и неправилно. Поискано е да бъде отменено, ведно с отмяна на наказателното постановление и присъждане на разноски по делото. Посочено е, че в съдебно заседание, проведено на 13.04.2022г. актосъставителят е заявил, че е заварил жалбоподателя в линейка на Спешна помощ и мотоциклет извън пътя, поради което не може да бъде направен категоричен извод за управление на мотоциклета от П. по път, отворен за обществено ползване. Твърди се, че никой не е видял П. да управлява мотоциклет на път, отворен за обществено ползване или каквото и да е съприкосновение с мотоциклета. Счита се, че не е изяснено дали мотоциклета се е движил по път, отворен за обществено ползване и съдът не е уважил доказателствено искане в тази насока. Съдът е приел, че мотоциклетът не подлежи на регистрация и съответно – няма как да притежава регистрационна табела. Поддържа се, че възприетото нарушение на чл.140 ал.1 ЗДв.П не се съдържа в приложената санкционна норма на чл.175 ал.3 пр.1 ЗДв.П и от събраните по делото доказателства по никакъв логически път не може да се достигне до извод, че И.П. е осъществил състава на предвиденото нарушение. АУАН е връчен за подпис на жалбоподателя в болницата – ненадлежно, след събуждане с комоцио, при което е бил лишен от възможността да направи възражение.

Ответникът ОД МВР-Пловдив, сектор Пътна полиция не изразява становище по касационната жалба.

            Окръжна прокуратура – Пловдив, представлявана от Прокурор Я. счита жалбата за неоснователна.

            Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от страна с интерес да обжалва неблагоприятно съдебно решение и е процесуално допустима.        1. НП е издадено от длъжностно лице, за административно-наказателната компетентност на което е приложена Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. /т.2, 2.11/, допълнена със Заповед № 8121з-825/19.07.2019г. Същите са част от административно-наказателната преписка и отразени в НП. АУАН серия GA 421064/17.05.2021г. е съставен от мл.автоконтрольор Ст.Н.при ОД МВР - Пловдив, оправомощен за съставяне на АУАН с първопосочената заповед.

В обстоятелствената част на НП е посочено, че на 17.05.2021г., около 19:30ч. на селскостопански път отворен за обществено ползване, в землището на с.Първенец, община Родопи, свързващ път III-862 със землището на с.Първенец, водачът И.П. е управлявал МПС - мотоциклет Хонда GRE**, което не е било регистрирано по надлежния ред съгласно Наредба I-45 от 24.03.2000г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на МПС и ремаркета, теглени от тях и реда за предоставяне на данни за регистрираните ППС. Установено е, че водачът П., управлявайки мотоциклета е отвлякъл вниманието си, в резултат на което губи контрол, излиза извън пътя вляво и се удря в дърво, допускайки ПТП. В НП е отразено, че административно-наказателното производство е било прекратено на основание чл.33 ал.2 ЗАНН и НП се издава на основание чл.36 ал.2 ЗАНН във вр. с Постановление за отказ да се образува досъдебно производство, от 12.08.2021г.

Фактическата установеност е квалифицирана за нарушение на чл.140 ал.1 ЗДв.П: „По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.“. Наложената санкция е основана на чл.175 ал.3 пр.1 ЗДв.П – глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца : „Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.“.

Според данни от преписката : В постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 12.08.2021г. е прието за установено, че на 17.05.2021г. около 19.30ч. в Първо РУ на МВР-Пловдив е постъпило съобщение от лицето Г.К.от гр.Пловдив за това, че в землището на с.Първенец /зад борсата/ е забелязал паднал мотоциклетист. В хода на проверката П. обяснил, че е закупил мотоциклета – марка Хонда, модел GRE** от Англия /представен договор на английски език/, като мотоциклетът се нуждаел от ремонт, поради което не го е регистрирал по надлежния ред, тъй като първо искал да го тества по черни пътища. По отношение на случилото се на 17.05.2021г. заявил, че не си спомня нищо. В обясненията си лицето К.посочил, че минавал с каруцата си през борсата в землището на с.Първенец и твърди, че е видял движещ се моторист, който се блъснал в дърво. По пътя нямало движение на други МПС и К.отишъл да помогне на падналия П., като подал сигнал на тел.112. Прокурорът при РП-Пловдив се е позовал на обясненията на Киров, според които П. е управлявал мотоциклета си в землището на с.Първенец, след което загубил контрол над управлението му, последвал удар в крайпътно дърво, при което настъпили телесните му увреждания. Преписката съдържа констативен протокол за ПТП с пострадали лица, в който са отразени обстоятелства и причини за ПТП – отвлича вниманието си, губи управлението, излиза извън пътя в ляво и се удря в дърво, като самокатастрофира и допуска ПТП с пострадало лице. Към констативния протокол е налице план-схема. В докладна записка на Ст.Н.– актосъставител е отбелязано, че ПТП на място е установено на селскостопански път, отворен за обществено ползване, с асфалтова настилка /отразена в схемата към констативния протокол за ПТП/, който свързва път III – 862 със землището на с.Първенец.

ПРС е уважил доказателствено искане на адв.Х., заявено в съдебно заседание от 01.02.2022г. и е изискал от община Родопи конкретни данни, като в отговор е посочено, че път от републиканската пътна мрежа III – 862 преминава през землището на с.Първенец. В тази вр. се отбелязва, че неоснователно в касационната жалба се твърди, че не е уважено доказателствено искане на жалбоподателя. Не е било уважено допълнително доказателствено искане, ориентирано в същата насока, по която е постъпила информация от община Родопи. Актосъставителят Н.в качеството си на свидетел заявил, че си спомня за случая – след получен сигнал веднага се насочили с колегата си към описаното място. Качили се на път III-862, който свързва гр.Пловдив със с.Първенец, като след това преминали през селскостопански път, започващ с асфалтова настилка, но разрушена на места и липсваща напълно на други места, който път свързва път III-862 със землището на с.Първенец. След проверка в електронна карта от ОДЧ съобщили, че мястото е отбелязано като съществуващ път, но без наименование. С последваща справка се установило, че този път не е в изброените пътища в националната квалификация, затова е описан с видимите си белези и като обслужващ селскостопански нужди на земеделски стопани. Потвърдено е, че АУАН е връчен в болницата, като състоянието на П. не е позволило провеждане на разговор. Актосъставителят заявил, че доколкото му е известно – моторът е състезателен.

2. ПРС приел за установено, че с действията си жалбоподателят е осъществил състава на вмененото му нарушение по чл.140 ал.1 ЗДв.П. Съдът с основание се е позовал на §6 т.1 ДР ЗДв.П – дефиницията за „път“ /„всяка земна площ или съоръжение, предназначени или обикновено използвани за движение на пътни превозни средства или на пешеходци. Към пътищата се приравняват и улиците.”/ и на чл.1 ал.4 т.3 от Наредба I-45 от 24.03.2000г. /погрешно посочена т.1/ - „Не подлежат на регистрация по реда на тази наредба: т.3 моторните превозни средства, предназначени за състезания по затворен маршрут;”. Както бе посочено по-горе, прокурорът при РП-Пловдив е възприел обясненията на лицето Киров, според които П. е управлявал мотоциклета си в землището на с.Първенец, а към констативния протокол за ПТП е налице план-схема, съответстваща на данните в докладна записка на Ст.Н.– ПТП е установено на селскостопански път, отворен за обществено ползване, с асфалтово покритие, който свързва път III – 862 със землището на с.Първенец. Пътят е бил съществуващ на място и според доказателствата може да бъде квалифициран за обслужващ селскостопански път с транспортен достъп /местен път/, осигуряващ връзка с републикански път, вкл. по см. на чл.3 ал.3 от Закона за пътищата – „Местните пътища са общински и частни, отворени за обществено ползване, които осигуряват транспортни връзки от местно значение и са свързани с републиканските пътища или с улиците.”, тъй като според отговора на община Родопи - път от републиканската пътна мрежа III – 862 преминава през землището на с.Първенец, в което съгласно писмени обяснения на очевидец – лицето К., П. е управлявал мотоциклета си.

В решението на ПРС е посочено, че МПС е предназначено за състезания от затворен маршрут, предвид представен договор между жалбоподателя П. и Мотоциклетен клуб Д.Р., вкл. във вр. с показанията на актосъставителя. Предназначението на мотоциклета действително го освобождава от регистрация по реда на Наредба I-45 от 24.03.2000г., но само в случай на ползването/управлението му по предназначение - за състезания по затворен маршрут. В случай или случаи на управление на мотоциклет, предназначен за състезания по затворен маршрут – по път или пътища отворени за обществено ползване, МПС следва да е регистрирано. Когато не е регистрирано – не следва да бъде управлявано по пътищата, отворени за обществено ползване. При нарушаване забраната за допускане по пътищата, отворени за обществено ползване само на моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани по надлежния ред, установена в  чл. 140 ал. 1 пр. 1-во ЗДв.П, задълженото лице управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред, като изпълнителното деяние се осъществява с действие, при дължимо по закон бездействие. Задълженото за регистрация лице съгл. чл.145 ал.2 ЗДв.П е собственикът на МПС : „Приобретателят на регистрирано пътно превозно средство е длъжен в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба.“, респект. чл.3 и чл.4 ал.1 от Наредба I-45 от 24.03.2000г. /чл.4 ал.1 – „Собственикът е длъжен да представи превозното средство и необходимите документи в определения срок за извършване на регистрация, промяна в регистрацията или прекратяване на регистрацията.“/. Ведно с посоченото, според дефиницията за „регистрация“ по см. на §6 т.18а ДР ЗДв.П : „Регистрация" е административно разрешение за превозното средство да участва в пътното движение, включващо идентификацията на превозното средство и издаването на табели с регистрационен номер, възприето и в § 2 т. 4 ДР на Наредба № I-45 от 24.03.2000г., административното разрешение е за ПС, което означава дължимо знание за наличието му от управляващия го водач – собственик или ползвател. В тази вр. субекта на санкционната норма е водачът съгл. чл.175 ал.3 пр.1 ЗДв.П.

При осъществено редовно оспорване на НП не следва да бъде прието, че правото на защита е ограничено съществено. Вярно е, че връчването на АУАН е в момент на невъзможност адресата да направи възражение, което да бъде вписано в акта поради здравословни причини. От друга страна с осъществяване правото на оспорване защитата на лицето не е била ограничена, включително и процесуално в хода на съдебното производство. В случая са събрани необходимите за разрешаване на спора доказателства. Връчването на АУАН не се идентифицира с редовното му съставяне, поради което е била налице и презумптивната му доказателствена сила по см. на чл.189 ал.2 ЗДв.П. В тази вр. не е твърдяно, както и не е доказано, че конкретния път е частен по см. на чл.1 ал.2 т.4 вр. с чл.9 ал.2 от Закона за пътищата.

Мотивиран с изложеното, АС – Пловдив

 

Р Е Ш И :

 

 

Оставя в сила Решение № 893 от 29.04.2022г., постановено по АНД № 7896 по описа за 2021г. на Районен съд – Пловдив в обжалваната част.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                                                Председател :

 

                                                                                              Членове :