Решение по дело №196/2024 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2485
Дата: 27 март 2024 г. (в сила от 27 март 2024 г.)
Съдия: Диана Ганева
Дело: 20247040700196
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 30 януари 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

2485

Бургас, 27.03.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Бургас - XV-ти тричленен състав, в съдебно заседание на четиринадесети март две хиляди и двадесет и четвърта година в състав:

Председател: ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА
Членове: АТАНАСКА АТАНАСОВА
ДИАНА ГАНЕВА

При секретар СТОЯНКА АТАНАСОВА и с участието на прокурора СОНЯ ЙОВЧЕВА ПЕТРОВА като разгледа докладваното от съдия ДИАНА ГАНЕВА административно дело № 20247040600196 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.70, ал.1, т.1 във вр. с чл.70, ал.2, т.5 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по искане на В. Д. – прокурор при Районна прокуратура – Бургас, наблюдаващ досъдебно производство №304ЗМ-845/2021г. по описа на РУ-Несебър за възобновяване на административнонаказателното производство по влязло в сила наказателно постановление (НП) №137/01.09.2021г., издадено от заместник- кмет „Правно обслужване и общинска собственост, заместващ кмета на Община Несебър, съгласно Заповед №1919/11.11.2019г., с което на А. Д. К., с [ЕГН], е наложено административно наказание "глоба" в размер на 200 лв. Видно от искането, изготвено от прокурор при РП -Бургас, досъдебното производство № 304 ЗМ-845/2021г. по описа на РУ Несебър, пр.вх.№12708/2021г. по описа на РП –Бургас, е образувано затова, че на 21.07.2021г., около 04.00 часа, в бар „Палм Бийч“, к.к. Слънчев бряг, Община Несебър, по хулигански подбуди, чрез нанасяне на удар със стъклена бутилка по главата на А. Р. А. му е причинил порезна рана на лява вежда, довело до временно разстройство на здравето, неопасно за живота, което по медикобиологични признаци се квалифицира като лека телесна повреда –престъпление по чл.131, т.12, вр.чл.130, ал.1 от НК. Прокурорът сочи, че за деянието, включено в обвинението по чл.131, т.12, вр.чл.130, ал.1 от НК, е издаден АУАН №003292/21.07.2021г., както и НП №137/01.09.2021г., като е наложена глоба в размер на 200 лв., заплатена от К.. Във връзка със заплащане на глобата е представено платежно нареждане.

В предложението се излагат доводи за наличие на основание за възобновяване на администратинонаказателното производство, тъй като деянието, за което е приключило административното производство, съставлява престъпление.

В съдебно заседание за вносителя на предложението представител не се явява.

Ответникът по предложението за възобновяване –А. К. Д., не се явява. Представлява се от адв.К., който оспорва внесеното предложение. Сочи, че не са налице предпоставките за възобновяване на административно- наказателното производство, поради което пледира искането за възобновяване да бъде оставено без разглеждане, а производството по делото прекратено. Моли за присъждане на сторените по делото разноски.

Ответникът по предложението за възобновяване - заместник- кмет „Правно обслужване и общинска собственост, заместващ кмета на Община Несебър, съгласно Заповед №1919/11.11.2019г., редовно призован, не изпраща представител. По делото е постъпило писмено становище от юрисконсулт Теоклиева, в което сочи, че са налице предпоставките за възобновяване на производството.

Участващият в производството представител от Окръжна прокуратура Бургас счита предложението за възобновяване на административнонаказателното производство за основателно и предлага да бъде уважено.

Административен съд - Бургас, като взе предвид доводите на страните, съобрази събраните по делото доказателства и закона, приема за установено от фактическа страна следното:

С Постановление от 10.08.2023г. К. е привлечен като обвиняем затова, че на 21.07.2021г., около 04.00 часа, в бар „Палм Бийч“, к.к. Слънчев бряг, Община Несебър, по хулигански подбуди, чрез нанасяне на удар със стъклена бутилка по главата на А. Р. А. му е причинил порезна рана на лява вежда, довело до временно разстройство на здравето, неопасно за живота, което по медикобиологични признаци се квалифицира като лека телесна повреда –престъпление по чл.131, т.12, вр.чл.130, ал.1 от НК. Преди съставяне на постановление е съставен съставен АУАН, след което и НП, като на К. е наложена глоба в размер на 200 лв. за нарушение на чл.2, ал.3 от Наредба №1 за опазване на обществения ред, спокойствието и сигурността на гражданите, за опазване на общинската собственост и околната среда, за безопасността на движение на територията на Община Несебър.

С искане наблюдаващият прокурор е сезирал Административен съд - Бургас за възобновяване на административнонаказателното производство по НП №137/01.09.2021г. и отмяна на същото.

При така установените факти се налагат следните правни изводи:

Искането за възобновяване на административнонаказателното производство е допустимо.

Разгледано по същество, е основателно. Съображенията за това са следните:

В разпоредба на чл.70, ал.2, т.5 от ЗАНН е въведено едно от основанията за възобновяване на административнонаказателните производства. С посочената норма е предвидено, че административнонаказателното производство подлежи на възобновяване, когато деянието, за което е приключило административнонаказателното производство, съставлява престъпление

В случая от доказателствата по делото се установява, че е налице образувано наказателно производство за деяние, което е било проведено и приключило с влязъл в сила акт административнонаказателно производство с характер на наказателно по смисъла на чл.6, §1 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи (ЕКПЧ).

С Тълкувателно Решение №3 от 22.12.2015 г. на ОСНК на ВКС по тълк. д. № 3/2015 г., е прието, че в случаите, когато след приключване на административнонаказателно производство и санкциониране на извършителя с административно наказание, се стига до преследването му за същото деяние и по реда на НПК, когато административнонаказателното производство и нарушението се определят като наказателни по смисъла на ЕКПЧ, образуването и провеждането на последващо наказателно производство за същото деяние срещу същия деец нарушава принципа ne bis in idem, защитен в по-широк обем от разпоредбата на чл. 4 от Протокол № 7, отнасяща се както до повторното осъждане на извършителя, така и до повторното му наказателно преследване за същото деяние.

В конкретния случай е налице приключило първо по ред административнонаказателно производство с влязло в сила наказателно постановление за административно нарушение по Наредбата за опазване на обществения ред и образувано за същото деяние и срещу същото лице наказателно производство. Това, с оглед нормата на чл.4 от Протокол №7 от ЕКПЧ и съгласно ТР №3 от 22.12.2015г. на ВКС по ТД № 3/2015 г., ОСНК на ВКС, безспорно съставлява нарушение на принципа, състоящ се в забрана за повторно съдене и наказване на едно и също лице за същото деяние. Налице са еднакви фактически обстоятелства, станали основание за ангажиране последователно на административнонаказателната и наказателната отговорност на К.. Фактите, предмет на наказателното дело, и тези, осъществяващи състав на нарушение по ЗДвП, за които е наказана с цитираното по-горе НП, са едни и същи - касаят едно и също време, място, обстановка, поведение, механизъм на извършване. Очевидно е, че резултатът и при двете норми е еднакъв, като при административното нарушение степента на засягане на обществените отношения е по-ниска, но не и по-различна. И с двата вида санкции се защитават обществените отношения, свързани с живота, здравето и имуществото на гражданите.

Следва да се отбележи, че практиката на ЕСПЧ допуска и различия в правната [жк], като се изхожда от критерия "тъждество на защитения правен интерес", който може и да не е еднакъв. Гореизложеното обуславя извод, че водещо е значението на фактическата идентичност или съществено сходство от обективна и субективна страна на конкретно осъщественото от дееца поведение. Преценката изисква във всеки отделен случай да се съпоставят съществените елементи на правонарушението, които се изследват от гледна точка на конкретните условия на време, място, обстановка при осъществяване на деянието и единството на решението, въз основа на което е предприето поведението на дееца.

Предвид изложеното налице е основание за възобновяване на АНП съгласно чл. 70, ал.2, т.5 от ЗАНН, отмяна на НП и прекратяване на административнонаказателното производство с цел безпрепятствено продължаване на образуваното за същото деяние наказателно производство. По този начин се избягва нарушаване на установената забрана за повторно осъждане за едно и също нещо (non bis in idem), израз на която е нормата на чл.4, § 1 от Протокол №7 към КЗПЧОС.

С оглед изложеното и на основание чл.73, ал.4, т.2 и ал.5 от ЗАНН, Административен съд – Бургас, петнадесети състав

Р Е Ш И:

ВЪЗОБНОВЯВА административнонаказателното производство по влязло в сила наказателно постановление №137/01.09.2021г., издадено от заместник- кмет „Правно обслужване и общинска собственост, заместващ кмета на Община Несебър, съгласно Заповед №1919/11.11.2019г.

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 137/01.09.2021г., издадено от заместник - кмет „Правно обслужване и общинска собственост, заместващ кмета на Община Несебър, съгласно Заповед №1919/11.11.2019г.

ПРЕКРАТЯВА административнонаказателното производство, образувано с АУАН №003292/21.07.2021г. срещу А. Д. К., с [ЕГН].

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

Председател:
Членове: