Решение по дело №15916/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 262680
Дата: 30 декември 2021 г. (в сила от 12 юли 2022 г.)
Съдия: Живко Стоянов Желев
Дело: 20205330115916
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер  262680          30.12.2021 година                град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

    ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, ДЕСЕТИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На петнадесети септември през две хиляди двадесет и първа година

В публично заседание в следния състав:

Председател: ЖИВКО ЖЕЛЕВ

Секретар Стела Грозева

като разгледа докладваното от съдията Живко Желев

гражданско дело номер 15916 по описа за 2020 година.

 

Предявени е иск с правно осн. чл.26, ал.1 ЗЗД вр. чл.22 ЗПК.

Ищцата М.С.Б. твърди, че между нея и ответника е бил сключен договор за потребителски кредит. В него било включено и споразумение относно предоставяне на допълнителни услуги, като дължимото по него възнаграждение не съставлявало част от годишния процент на разходите. Така действителният размер на годишния процент на разходите бил по-висок от посочения в договора. По този начин се достигало до заобикаляне на ограничението по чл.19, ал.4 от ЗПК. Налице било нарушение на чл.11, ал.1 т.10 от ЗПК, тъй като в договора не бил посочен действителния размер на годишния процент на разходите. Предвид това ищцата счита, че договорът е нищожен и моли съда да прогласи нищжожността. Евентуално претендира да бъде прогласена за нищожна само клаузата на чл.6 от договора, относно заплащане на възнаграждението за пакета допълнителни услуги, в случай че бъде отхвърлен иска за нищожност на целия договор.

В писмения си отговор ответникът „Профи кредит България” ЕООД развива доводи относно това, че сключеният договор не противоречи на разпоредбите на ЗПК и не съдържа неравноправни клаузи. Моли иска да бъде отхвърлен.

Съдът намери за установено следното:

На ********** между ищцата и ответното дружество сключен договор за кредит № ********, по силата на който била представена сумата 2000 лв. със срок на погасяване 24 месеца, при възнаградителна лихва 38,30 % годишно и ГПР от 44,98%./ лист 38/. Общо дължимата сума по кредита била 2878,13лв. Уговорено било ищцата да ползва и пакет допълнителни услуги, за които се дължало възнаграждение в размер на 1932 лв./лист 39/. Тази сума следвало да бъде разсрочено платена на вноски по 80,50 лв. всяка /лист 41/. Така общата сума, която следвало да се заплати във връзка с кредита възлизала на 4810,13лв. Характерът на допълнителните услуги се изразявал в следното – приоритетно разглеждане на потребителския кредит; възможност за отлагане на определен брой погасителни вноски; възможност за намаляване на определен брой погасителни вноски; възможност за смяна дата на падеж; улеснена процедура по получаване на допълнителни парични средства.

            Според заключението на съдебно-счетоводната експертиза,  посоченият в договора годишен процент на разходите по кредита включва единствено възнаградителната лихва от 878,13лв. Таксата дължима като възнаграждение за допълнителни услуги, не е включена в ГПР. Включването на тази такса -1932 лв. в годишния процент на разходите, ще доведе до оскъпяване на кредита със 171,90 % /лист 54/.

            При така установените факти се налагат следните правни изводи:

Между страните сключен договор за предоставяне на потребителски кредит, сумата по който е била усвоена.

Съдът намира, че договорът за заем е сключен в нарушение на чл.11, ал.1 т. 10 ЗПК. Съгласно него договорът за потребителски кредит следва да съдържа годишния процент на разходите по кредита и общата сума, дължима от потребителя, изчислени към момента на сключване на договора за кредит, като се посочат взетите предвид допускания, използвани при изчисляване на годишния процент на разходите по определения в приложение № 1 начин. Съгласно §1 т.1 от ДР на ЗПК "Общ разход по кредита за потребителя" са всички разходи по кредита, включително лихви, комисиони, такси, възнаграждение за кредитни посредници и всички други видове разходи, пряко свързани с договора за потребителски кредит, които са известни на кредитора и които потребителят трябва да заплати, включително разходите за допълнителни услуги, свързани с договора за кредит, и по-специално застрахователните премии в случаите, когато сключването на договора за услуга е задължително условие за получаване на кредита, или в случаите, когато предоставянето на кредита е в резултат на прилагането на търговски клаузи и условия.

В случая в общия разход по кредита не е включена сумата дължима като възнаграждение за предоставяне на допълнителни услуги, но задължението за заплащането му значително увеличава размера на задължението, поради което е съществено обременително за длъжника. Извод в тази насока се извлича от обстоятелството, че таксата за допълнителни услуги е само със 68 лв. по-малка предоставената главница. Действително според чл.10а, ал.1 ЗПК кредиторът може да събира от потребителя такси и комисиони за допълнителни услуги, но те такси не могат, по арг. от чл.10а, ал.2 ЗПК, да бъдат свързани с усвояване и управление на кредита. Съдът счита, че посочените в споразумението допълнителни услуги са само възможности за кредитополучателя, с които той разполага и без да заплаща за тях. Така както е уговорено, съдържанието на допълнителните услуги, създава привидност, че заемополучателят не бил могъл да води преговори и да постига допълнителни уговорки във връзка с кредита, освен ако не заплати такса, която е значителна по размер, без да е сигурен, че услугите са му предоставени или, че въобще ще бъдат предоставени. Същността на таксите е те да покрият разходите по допълнителните услуги, тоест събирането им е обусловено от предоставянето на конкретни услуги, като за всяка от тях цената следва да е ясно определена – съгласно чл.10а, ал.4 ЗПК. След като услугата е следвало да бъде заплатена, независимо от това дали се предоставя, тя следва да бъде част от общите разходи по кредита. Невключването на тази такса в ГПК води до заобикаляне на разпоредбата на чл. 19, ал.4 от ЗПК, съгласно който годишният процент на разходите не може да бъде по-висок от пет пъти размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута, определена с постановление на Министерския съвет на Република България.

Изискването за заплащане на въпросната такса е уговорка във вреда на потребителя, която не отговаря на изискването за добросъвестност и води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя, което я прави неравноправна.

Според чл.22 ЗПК когато не са спазени изискванията на чл. 10, ал. 1, чл. 11, ал. 1, т. 7 - 12 и 20 и ал. 2 и чл. 12, ал. 1, т. 7 - 9, договорът за потребителски кредит е недействителен. Поради това съдът намира, че първият от предявените искове – този за прогласяване на нищожността на договора за заем е основателен и следва да се уважи. Произнасяне по евентуалния иск, при този изход на делото не се дължи.

            По разноските:

            Ответникът следва да заплати на ищеца деловодни разноски в размер на 154,80 лв. представляващи държавна такса и депозит за експертиза. 

Процесуалният представител на ищцата е предоставил безплатна правна помощ съобразно чл.38 от ЗАдв. Предвид изхода от делото и съобразно чл.38, ал.2 ЗАдв следва да бъде осъден ответника да заплати на процесуалния представител на ищцата сумата 427 лв.

Мотивиран така, съдът

 

Р    Е    Ш    И  :

 

ОБЯВАВА ЗА НИЩОЖЕН, на осн. чл.26, ал.1 ЗЗД, вр. чл.22 ЗПК – противоречие със закона, по иска предявен от М.С.Б.  ЕГН ********** с адрес *** против „Профи Кредит България” ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „България“№ 49, бл.53Е вх.В договора за заем № ********/*******.

 

ОСЪЖДА „Профи Кредит България” ЕООД да заплати на М.С.Б., на осн. чл.78, ал.1 ГПК, сумата 154,80лв. /сто петдесет и четири лева и 80 ст./ деловодни разноски.

 

ОСЪЖДА „Профи Кредит България” ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. „България“№ 49, бл.53Е вх.В да заплати на адвокат Е.И. с адрес: ***, на осн. чл.38, ал.2 ЗАдв и чл.78, ал.1 ГПК, сумата 427 лв./четиристотин двадесет и седем лева / представляваща адвокатско възнаграждение за оказана безплатна правна помощ.

 

Решението може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването пред Пловдивския окръжен съд.

           

РАЙОНЕН СЪДИЯ : /п/

 

Вярно с оригинала.

С.Г.