Решение по дело №1850/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5261
Дата: 3 септември 2020 г. (в сила от 19 април 2021 г.)
Съдия: Виолета Иванова Йовчева
Дело: 20201100501850
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, 03.09.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

      

         СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-А състав в публично съдебно заседание на четвърти юни две хиляди и двадесета година в състав:

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА

                                                  ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА ГЕОРГИЕВА

                                                                 СИМОНА УГЛЯРОВА

при секретаря Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия Йовчева гр. дело № 1850 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

           Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

 С решение от 24.07.2019г. на СРС, ІІ ГО, 74 състав по гр.д.№ 2051/2019г. е отхвърлен предявения от И.К.Г. срещу „И. – Г., К. и С.“ СД иск с правно основание чл. 344, ал.1, т. 1 КТ за признаване на уволнението, извършено със заповед № 55/19.10.2018г., за незаконно и неговата отмяна и са присъдени разноски съобразно изхода на спора.

Въззивникът – ищец обжалва решението изцяло, с оплаквания за неправилност и необоснованост, поради неправилна преценка на доказателствата и неправилно приложение на материалния закон. Твърди, че изводите на първоинстанционния съд, че трудовото правоотношение не е прекратено с отправеното от него предизвестие, достигнало до знанието на управителя на ответното дружество на 16.08.2020г., са неправилни. Сочи, че по арг. от чл. 335, ал. 2 КТ, трудовият договор е прекратен с изтичане срока на предизвестието, като заплащането на обезщетението по чл. 220, ал. 1 КТ не е елемент от фактическия състав на прекратяване на трудовото правоотношение. Поддържа, че дори да се приеме, че трудовото правоотношение не е прекратено на 16.08.2018г., прекратяването е настъпило най-късно на 17.09.2008г. с изтичане на 30 - дневния срок на предизвестието, поради което атакуваната заповед за дисциплинарно уволнение е незаконосъобразно издадена след прекратяване на трудовото правоотношение с отправеното от него предизвестие. Сочи, че са неправилни изводите на СРС и за погасяване на иска по давност, тъй като двумесечният давностен срок по чл. 358, ал.1, т. 2 КТ не е започнал да тече от 22.10.2018г. Твърди, че разпитаните по делото свидетели не установяват, че на посочената дата, оформена като за връчване на заповедта при отказ, ищецът е узнал за съдържанието на процесната заповед, а свидетелите установяват само опит за връчването й. Твърди, че в мотивите на атакуваното решение не е обсъдено представеното „последно предупреждение“ изх. № 729/02.10.2018г., изходящо от управителя на дружеството, в което се съдържа изявление на последния, че ищецът не е служител на дружеството към този момент, което изявление следва да се цени като признание на ответника на неизгоден за него факт. Предвид изложеното поддържа, че към момента на издаването и връчването на заповедта, не е знаел за образуваното и висящо дисциплинарно производство срещу него, а е узнал през м. ноември 2018г., поради което подадената на 14.01.2019г. искова молба е в срока по чл. 358, ал.1, т.2 КТ. Твърди, че по отношение  наложеното наказание не е спазен срока по чл. 194 КТ, а отделно, че СРС не е извършил служебна проверка на императивните разпоредби на чл. 193 КТ и чл. 195, ал. 1 КТ. Евентуално поддържа, че по същество не са налице описаните в атакуваната заповед нарушения на трудовата дисциплина. Моли съда да отмени обжалваното решение и да уважи иска, с присъждане на разноски.

Въззиваемата страна „И. – Г., К. и С.“ СД  оспорва въззивната жалба като неоснователна в депозиран писмен отговор. Поддържа, че правилно първоинстанционият съд е кредитирал показанията на свидетелите Ж.Б.и П.И.относно отказа на ищеца за получаване на заповедта, като правилно е приел, че исковата молба е подадена след изтичане на срока по чл. 358, ал.1, т. 2 КТ. Твърди, че са правилни и мотивите на обжалваното решението досежно законосъобразността на заповедта за уволнение по същество. Моли съда потвърди като правилно и законосъобразно обжалваното решение. Претендира разноски.

По делото е депозирана частна жалба от И.К.Г. срещу определение от 15.12.2019г. на СРС по същото дело, с което е оставена без уважение молбата му по чл. 248 ГПК. Поддържа, че неправилно не е уважено  възражението му по чл. 78, ал. 5 ГПК, тъй като присъденото в полза на ответната страна адвокатско възнаграждение е прекомерно, с оглед действителната фактическа и правна сложност на делото.

Ответникът оспорва частната жалба в депозиран писмен отговор и моли съда да я остави без уважение.

           Софийски градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл.235, ал.2 от ГПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

            Въззивната жалба, с която е сезиран настоящият съд, е подадена в срока по чл.259, ал.1 ГПК и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна като краен резултат.

          Съгласно чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта- в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо, поради което съдът следва да разгледа доводите във връзка с неговата правилност.

Предявен е иск с правно основание чл. 344, ал.1, т. 1 КТ за отмяна на заповед № 55/19.10.2018г., издадена от управителя на ответното дружество, с която на ищеца е наложено наказание „дисциплинарно уволнение“ на основание чл. 330, ал.2, т. 6 КТ вр. чл. 190, ал.1, т. 2 и 7 вр. чл. 188, т. 3 КТ и е прекратено трудовото правоотношение с ищеца, на длъжност „програмист софтуерни приложения“, считано от датата на връчване на заповедта.

Заповедта е оформена като връчена на ищеца при отказ на 22.10.2018г., с подписите на трима свидетели – Ж. К.а, П.И.и Ж. Б., а исковата молба е подадена на 14.01.2019г.

В срока по чл. 131 ГПК ответното дружество е направило възражение за давност, поради неспазване на двумесечния срок по чл. 358, ал. 1, т. 2 КТ. Настоящият съдебен състав намира, че възражението е основателно и доказано, по следните съображения:

 Двумесечният давностен срок започва да тече от момента на прекратяване на трудовото правоотношение, като в случая ответникът се позовава на прекратяване на правоотношението с връчване на процесната заповед при отказ на 22.10.2018г. Ищецът оспорва надлежното връчване при отказ с твърдения, че за атакуваната заповед  е узнал не на посочената дата, а на 28.11.2018г. с получаването на писмо изх. № 18098481/20.11.2018г. на ИА „Главна инспекция по труда“ .

Относно обстоятелствата по връчване на процесната заповед са разпитани свидетелите П.К.И.и Ж.Б.– служители на ответното дружество, които са удостоверили отказа за връчване на 22.10.2018г.

Свидетелят П.И.дава показания, че е била свидетел на опита за връчване на заповедта на 22.10.2018г. на ищеца пред офис – сградата, като управителят на дружествотоЯ.К. е помолил ищеца да му връчи заповед за прекратяване на трудовия договор. Свидетелката заявява, че ищецът е знаел, че това е заповед за прекратяване на трудовото правоотношение, тъй като една седмица по-рано е правен опит да му се връчи последно предупреждение. Свидетелката твърди, че ищецът е чул поканата за връчване на втория етаж на сградата, а при идването й по улицата към сградата е имало смачкана заповед. По сведение на останалите, според свидетеляИ., заповедта била изхвърлена на улицата след опит за връчване на ищеца от г-н К., заедно с охраната и чистачката.

Свидетелят Б. дава показания, че е присъствала на 22.10.2018г. на опит за връчване на заповедта на ищеца от управителя К., който извикал Г. да подпише заповедта. Според свидетеля Б., ищецът Г. е чул това изявление, но не пожелал да вземе заповедта и казал, че адвокатът му ще я получи.

Съгласно константната съдебна практика, отказът на работника да му бъде връчена заповедта за уволнение може да бъде установяван с всички доказателствени средства, като в случаите на отказ, срокът за предявяване на иска по чл. 344, ал.1, т. 1 КТ се брои от датата на отказа, по арг. от чл. 335, ал.2, т. 3 КТ – така напр. Определение № 842/08.07.2013г. по гр.д. № 1618/2013г. на ВКС, ІІІ ГО.

В случая, надлежно оформеният от външна страна отказ за връчване на заповедта на ищеца на 22.10.2018г. е доказан от събраните гласни доказателства, обсъдени по-горе. Липсват процесуални основания да не бъдат кредитирани показанията на свидетелитеИ. и Б., удостоверяващи, че на посочената дата ищецът е узнал, че управителят К. иска да му бъде връчена именно заповед за прекратяване на трудовото правоотношение, както и отказа на ищеца да получи същата. Поради изложеното, е неоснователно оплакването в жалбата, че ищецът не е узнал за съдържанието на атакуваната заповед. За надлежно удостоверяване на отказа за връчване на заповедта е достатъчно, че на ищеца е било отправено изявление, че документът за връчване е заповед за прекратяване на трудовото правоотношение. Отговорът, че ще бъде получена чрез адвокат налага извод, че ищецът е разбрал смисъла на изявлението.

Аргумент в подкрепа на горните съображения е и лично изявление на ищеца, направено на 16.10.2018г. във връзка с връчено му на същата дата искане за информация изх. № 735/2018г. /л. 50 от делото пред СРС/ и признание на ищеца в подаден от него сигнал на 19.10.2018г. до ИА „ГИТ“ /л. 107/, че към този момент ищецът вече е узнал за инициираното от ответника дисциплинарно производство. Тези изявления не кореспондират с твърденията му по делото, че за първи път е узнал за уволнителната заповед на 28.11.2018г., когато е получил отговор на сигнала му от ДИТ. При съвкупна преценка поотделно и помежду им на всички събрани писмени и гласни доказателства, съдът намира, че процесната заповед от 19.10.2018г. е надлежно връчена при отказ на ищеца на 22.10.2018г. и от този момент следва да брои двумесечният срок, по арг. от чл. 358, ал.2, т. 3 КТ. Ето защо към момента на подаване на исковата молба на 14.01.2019г., двумесечният давностен срок е изтекъл, респ. ищецът е упражнил преобразуващото право за оспорване на процесното уволнение, след изтичане на давностния срок .

Съгласно константната съдебна практика, давността по чл. 358 КТ е материалноправен институт, като при уважено възражение за давност съдът не разглежда спора по същество – в случая дали законосъобразно е упражнено правото на уволнение на основанията в заповедта и при релевираните от ищеца основания за незаконосъобразност – така и О № 25/13.01.2020г. по гр.д. № 2380/2019г. на ВКС, ІІ ГО.

Ето защо предявеният иск е неоснователен, като погасен по давност, като не следва да бъдат разгледани останалите доводи на страните.

Поради съвпадението на крайните изводи на въззивния съд с тези на първоинстанционния съд, въззивната жалба следва да бъде оставена без уважение като неоснователна, а обжалваното решение за отхвърляне на иска като погасен по давност - потвърдено.

С оглед изхода на спора, на въззиваемото дружество следва да се присъдят претендираните и доказани разноски за въззивната инстанция. Въззиваемото дружество претендира и доказва разноски за адвокатско възнаграждение за настоящата инстанция в размер на 1608 лв.  От въззивника е направено своевременно възражение за прекомерност по чл. 78, ал. 5 ГПК. Съдът, като взе предвид действителната фактическа и правна сложност на делото и реално извършените процесуални действия в настоящото поизводство, както и минималния размер от 610 лв. /МРЗ/, по арг. от чл. 7, ал.1, т. 1 от Наредба № 4/2004г. за минималните размери на адвокатски възнаграждения, намира, че претендираното адвокатското възнаграждение следва да бъде намалено до размера на сумата 732 лв. с включен ДДС.

По частната жалба по чл. 248 ГПК:

С обжалваното определение от 15.12.2019г. на СРС е оставена без уважение молбата на ищеца Г. с правно основание чл. 248 ГПК за изменение на постановеното решение в частта за разноските, чрез намаляване на присъденото в полза на ответника възнаграждение в общ размер на сумата 1547 лв. Въззивният съд намира, че възражението по чл. 78, ал. 5 ГПК е основателно по изложените по-горе съображения, с оглед обстоятелството, че е предявен само един иск по чл. 344, ал.1, т. 1 КТ и реално извършените процесуални действия по делото. Поради това, възнаграждението следва да бъде намалено до размера на сумата 840 лв. с ДДС /700 лв. без ДДС, при минимален размер от 560 лв., съобразно приложимата редакция на чл. 7, ал.1, т. 1 от Наредба № 4/2004г. бр. 41/2017г./.

          Така мотивиран, Софийски градски съд

 

                                                   Р   Е   Ш   И  :

 

         ПОТВЪРЖДАВА решение от 24.07.2019г. на СРС, ІІ ГО, 74 състав по гр.д.№ 2051/2019г., с което е отхвърлен предявения от И.К.Г. срещу „И. – Г., К. и С.“ СД иск с правно основание чл. 344, ал.1, т. 1 КТ за признаване на уволнението, извършено със заповед № 55/19.10.2018г., за незаконно и неговата отмяна, като погасен по давност.

        ОСЪЖДА И.К.Г., ЕГН ********** да заплати на И. – Г., К. и С.“ СД, ЕИК  *******, на основание чл.78, ал. 3 ГПК, сумата 732 лв. – разноски за адвокатско възнаграждение за въззивната инстанция.

         ОТМЕНЯ, по частна жалба на И.К.Г., определение от 15.12.2019г. по гр.д. № 2051/2018г. на СРС, 74 с-в и вместо него ПОСТАНОВЯВА: ИЗМЕНЯ, на основание чл. 248 ГПК, решение от 24.07.2019г. на СРС, ІІ ГО, 74 състав по гр.д.№ 2051/2019г. в частта за разноските, като го ОТМЕНЯ в частта, с която И.К.Г., ЕГН ********** е осъден да заплати на И. – Г., К. и С.“ СД, ЕИК  *******, разноски над сумата 840 лв. до пълния присъден размер от 1547 лв.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС при условията на чл.280, ал.1 и 2 ГПК в едномесечен срок от съобщаването му на страните.

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                       ЧЛЕНОВЕ: 1.                       2.