Решение по дело №10302/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262244
Дата: 5 април 2021 г. (в сила от 5 април 2021 г.)
Съдия: Хрипсиме Киркор Мъгърдичян
Дело: 20201100510302
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 30 септември 2020 г.

Съдържание на акта

                                      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                    гр.София, 05.04.2021 год.

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІІ-Б въззивен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и трети февруари през две хиляди двадесет и първа година в състав:                                                     

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Теменужка Симеонова

ЧЛЕНОВЕ: Хрипсиме Мъгърдичян

Димитринка Костадинова-Младенова

 

при секретаря Н.Светославова, като разгледа докладваното от съдия Хрипсиме Мъгърдичян в.гр.дело №10302 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение от 14.07.2020 год., постановено по гр.дело №31387/2019 год. по описа на СРС, ГО, 24 с-в, е признато за установено по предявения по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК от М.Б.Д. срещу „А.“ АД иск с правно основание чл. 7, пар. 1, б. „а“ от Регламент /ЕО/ 261/2004, че ответникът дължи на ищцата сумата от 250 евро, представляваща обезщетение за забавено изпълнение по договор за въздушен превоз, изпълнен с чартърен полет №VBB4002, предвиден за изпълнение по разписание на 07.05.2017 год. по дестинация Ираклион – София, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК по ч.гр.дело № 8370/2019 год. по описа на СРС, ГО, 24 с-в – 11.02.2019 год. до окончателното й изплащане и ответникът „А.“ АД е осъден да заплати на ищцата М.Б.Д. на основание чл. 78, ал. 1 ГПК направените разноски по делото и направените разноски в заповедното производство в размер на 639.20 лв., а заповедта за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК, издадена по горепосоченото ч.гр.дело, е обезсилена в частта й за сумата от 8.75 евро – обезщетение за разноски за храна и напитки.

Срещу решението в частта му, в която е уважен предявения иск, е подадена в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК въззивна жалба от ответника „А.“ АД. Жалбоподателят поддържа, че при претенция за обезщетение и помощ на пътници при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети, приложим бил Регламент /ЕО/ 261/2004.  В случая обаче не ставало ясно какво обезщетение за претендира – за закъснение при излитане или закъснение при кацане на самолет. Първоинстанционният съд бил приел, че между страните е било налице договорно правоотношение за въздушен превоз, както и че договорът бил изпълнен със закъснение над три часа. На основание чл. 3.6.2, б. „а“ от Регламента пътниците следвало да имат потвърдена резервация за съответния полет, както и да се представят за такава в предварително посочения от превозвача полет. По делото липсвали доказателства, че ищцата се била явила за началото на полета, което било елемент от фактическия състав на правото на обезщетение по – чл. 3, пар. 2 от Регламента. Представянето на списък на пътниците установявало кръга на лицата, които имали право да бъдат превозени, но не и явяването им за качване на борда. Неправилно СРС бил представеният документ на чужд език е бордна карта, която представлява договор за въздушен превоз, т.е. приравнил го на самолетен билет. Липсвали доказателства, че ищцата била закупила и притежавала самолетен билет, както и че била в списъка на пътниците, които били допуснати до борда на самолета. В този смисъл между страните липсвало валидно облигационно правоотношение, като ищцата нямала и резервиран билет. Ето защо моли решението на СРС да бъде отменено в обжалваната му част, а искът – отхвърлен.

Ответницата по жалбата М.Б.Д. счита, че решението на СРС следва да бъде потвърдено в обжалваната му част. Поддържа, че по делото били представени доказателства за правата на ищцата да пътува с процесния полет – бордна карта и договор за туристическо пътуване, като ответникът бил задължен да представи списък на пътниците, но не сторил това, поради което СРС приложил правилото на чл. 161 ГПК.Закъснението на полета било доказано с официален документ от летището. Отделно от това следвало да се има предвид,        че според приетото в Решение от 24.10.2019 год. по дело С-756/2018 год. на СЕС била изключена възможността за подобни възражение от страна на превозвачите дори и при липсата на представена бордна карта, като доказателствената тежест за това, че пътниците не са били превозени със съответния полет била на превозвача, а в случая такива не били ангажирани по делото. Претендира и присъждането на направените разноски по делото.

Софийски градски съд, след като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт и възраженията на насрещната страна, намира за установено следното:

Предявен е за разглеждане по реда на чл. 422, ал. 1 ГПК иск с правно основание чл. 7, параграф 1, б. „а“ от Регламент /ЕО/ 261/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 11.02.2004 г. относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при  отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети, и за отмяна на Регламент /ЕИО/ №295/91 /в сила от 17.02.2005 г./.

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че първоинстанционното решение е валидно и допустимо в обжалваната част. Не е допуснато и нарушение на императивни правни норми.

Решението е и правилно, като на основание чл. 272 ГПК въззивният състав препраща към мотивите, изложени от СРС. Независимо от това и във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се добави и следното:

Въз основа на съвкупната преценка на събраните по делото писмени доказателства по делото въззивният съд приема за установено, че на името на ищцата е била направена резервация за полет №VBB4002 на 07.05.2017 год. с направление Ираклион – София, с авиопревозвач „А.“ АД, във връзка със сключен от нея договор за организирано туристическо пътуване за периода от 04.05.2017 год. – 07.05.2017 год. Според първоначално предвиденото разписание самолетът на ищцата трябвало да излети от летище Ираклион в 20.00 ч. местно време, но началото на осъществявания от ответника полет било забавено и самолетът излетял на 08.05.2017 год., в 03.30 ч. местно време.

Настоящият съдебен състав приема, че по отношение на процесното правоотношение е приложим Регламент /ЕО/ 261/2004, съгласно чл. 1 и 19 от същия. В разпоредбите на чл. 5 – 8 от Регламента са предвидени правата на пътниците при закъснение и отмяна на въздушен полет, когато последният има начална или крайна точна летище на територията на Европейския съюз, какъвто и превозът, осъществен от ответника. Несъмнено е, че „А.“ АД се явява „опериращ въздушен превозвач“ по смисъла на дефиницията, съдържаща се в чл. 2, б. „б“ от Регламента – въздушен превозвач, който изпълнява или има намерение да изпълнява полет съгласно договор с пътник или от името на друго лице, юридическо или физическо, имащо договор с този пътник.

По отправеното преюдициално запитване във връзка с приложението на Регламент /ЕО/ №261/2004, СЕС се е произнесъл с решение от 19.11.2009 г. по съединени дела С-402/2007 и С-403/2007, с което е дал задължително тълкуване /чл. 633 ГПК/, че членове 5, 6 и 7 от Регламента трябва се прилагат в смисъл, че пътниците на закъснели полети може да се приравнят на пътниците на отменени полети за целите на прилагането на правото на обезщетение и че същите имат правата по чл. 7 от Регламента, когато поради закъснение на полет претърпяват загуба на време, равна на или по-голяма от три часа /в смисъла, че са достигнали до своя краен пункт на пристигане три или повече часа след определения от превозвача част на пристигане о разписание/.

Неоснователно се явява възражението на жалбоподателя /ответника/, че ищцата не е доказала наличието на твърдяната облигационна връзка, както и че не се е явила на гишето за регистрация посредством представянето на бордна карта, поради следните съображения. С нормата на чл. 161 ГПК, в отклонение на правилата за доказване, е предвидено правото на съда, като държи сметка за обстоятелствата по делото да приеме за доказани онези факти, за които страната, която е заинтересована от недоказването им, е създала пречки те да бъдат доказани. В разглеждания случай няма спор между страните, че е бил съставен списък на пътниците в самолета, с който е бил осъществен процесния полет, но препис от същия не бил представен от ответника /имащ качеството на въздушен превозвач/, въпреки дадените му от СРС указания с определението от 09.03.2020 год. Доколкото списъкът на имената на пътниците и означение на местата – от къде и за къде пътуват, е документ, който трябва да се намира на борда на всяко въздухоплавателното средство, изпълняващо международни полети /виж чл. 29, б. „f“ от Конвенцията за международно гражданско въздухоплаване, подписана в Чикаго на 07.12.1944 год., ратифицирана с Указ № 596 от 04.08.1966 год. на Президиума на НС за присъединяване – ДВ, бр. 62 от 09.08.1966 год., както и чл. 30, ал. 1, т. 8 от Закона за гражданското въздухоплаване/, то поведението на ответника следва да бъде определено като възпрепятстващо доказването.

При това положение и след като въздушният превозвач е качил на борда на самолета си пътници с потвърдена резервация за процесния полет и ги е превозил до крайния пункт на пристигане, какъвто е и настоящия случай, то трябва да се приеме, че тези пътници /т.е. и ищцата/ са се съобразили с изискването да се представят на гишето за регистрация преди този полет. Следователно и като е достигнала крайния пункт на пристигане със закъснение от три или повече часа, ищцата има право на обезщетение за това закъснение по силата на Регламента № 261/2004, без да трябва за тази цел да представя бордната си карта или други документи, удостоверяващи нейното представяне в определения срок на гишето за регистрация на закъснелия полет. Ответникът нито твърди, нито установява в частност, че ищцата не е била превозвана посредством процесния полет, а доказателствената тежест в тази насока е била негова – в този смисъл е задължителното тълкуване на СЕС по дело С-756/18.

Доколкото в частност е несъмнено, че процесният полет е бил изпълнен с повече от три часа закъснение, то ищцата се легитимира като кредитор на вземане по чл. 7, пар. 1, б. „а“ от Регламента в размер на 250 евро, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК до окончателното изплащане /чл. 422, ал. 1 ГПК, както законосъобразно е приел и първоинстанционния съд.

 Ето защо въззивната жалба следва да бъде оставена без уважение, а решението на СРС – потвърдено, като правилно.

 

По отношение на разноските:

При този изход на спора жалбоподателят няма право на разноски.

На основание чл. 78, ал. 1 ГПК жалбоподателят /ответникът/ следва да бъде осъден да заплати на ищцата действително направените разноски във въззивното производство за възнаграждение за един адвокат в размер на 300 лв.

На основание чл. 280, ал. 3 ГПК настоящото решение не подлежи на касационно обжалване.

Предвид изложените съображения, съдът

 

 

                                Р    Е    Ш    И    :  

 

 

ПОТВЪРЖДАВА решението от 14.07.2020 год., постановено по гр.дело №31387/2019 год. по описа на СРС, ГО, 24 с-в, в обжалваната му част.

ОСЪЖДА „А.“ АД, ЕИК********, със седалище и адрес на управление:***, да заплати на М.Б.Д. с ЕГН **********, с адрес: ***, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК направените разноски във въззивното производство за възнаграждение за един адвокат в размер на 300 лв.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1/

 

 

 

2/