Решение по дело №32/2020 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 юли 2020 г. (в сила от 23 юли 2020 г.)
Съдия: Елена Стойнова Чернева
Дело: 20207210700032
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 44

гр. Силистра, 23 юли 2020  година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СИЛИСТРЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в публично заседание на осми юли през две хиляди и двадесета година в състав:

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Павлина Георгиева-Железова

                                                      ЧЛЕНОВЕ:  Валери Раданов

                                                                     Елена Чернева

при секретаря Румяна Пенева и с участието на прокурора от Окръжна прокуратура Стефка Ганчева,  като разгледа докладваното от съдия  Чернева АНД № 32 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 73 от ЗАНН.

 

Производството по делото е образувано по предложение на окръжния прокурор на гр. Силистра за възобновяване на административнонаказателното производство по влязлото в сила Наказателно постановление № 487 / 24. 10. 2018 г. на Началника на РУ-МВР–Тутракан, с което на Г.П.П. е наложена глоба в размер на 50. 00 лева на основание чл. 80, т. 5 от ЗБЛД за извършено нарушение по чл. 6 от ЗБЛД. В предложението се сочи, че са налице предпоставките по чл. 72, във връзка с чл. 70, б. "в", предл. „първо“ от ЗАНН за възобновяване на производството, тъй като санкционираното лице страда от психическо заболяване, поради което деянието е несъставомерно от субективна страна. В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура поддържа предложението за възобновяване.

Ответникът по делото – РУ на МВР - Тутракан не взема становище по предложението.

Санкционираното лице Г.П.П. изразява становище, че предложението е основателно. Моли за уважаването му и за отмяна на наказателното постановление. Претендира присъждане на разноски за пътни разходи от с. Белица до гр. Силистра.

Предложението за възобновяване е направено в законоустановените срокове по чл. 71 от ЗАНН и изхожда от надлежно легитимиран субект съгласно чл. 72 от ЗАНН, поради което е допустимо. Разгледано по същество, същото е основателно, по следните съображения:

С влязлото в сила наказателно постановление № 487 / 24. 10. 2018 г. ответникът е наложил глоба в размер на 50. 00 лв. на лицето Г.П.П. на основание чл. 80, т. 5 от ЗБЛД за това, че при извършената полицейска проверка на 13. 10. 2018 г. в 12. 00 ч. в гр. Тутракан същият не е представил документ за самоличност.

От събраните по делото доказателства се установява, че в деня на извършената полицейска проверка на 13. 10. 2018 г., в 17. 30 ч. лицето е прието по спешност в психиатрично отделение на МБАЛ – Силистра след манийно-параноиден пристъп, намерил проявление в реализирани разрушителни прояви в дома му, на улицата и след скандално поведение на обществено място, като се визира проявата в гр. Тутракан, след която е задържано от органите на реда и доведено от тях в отделението. В тази връзка е направено искане за настаняване на лицето за принудително лечение, което е уважено, като с решение № 470 / 24. 10. 2018 г. по ЧНД № 727 / 2018 г. на РС - Силистра лицето е настанено за задължително стационарно лечение в Държавна психиатрична болница гр. Бяла за срок от шест месеца. Установява се също, че лицето е диспансеризирано от 1990 г. с диагноза параноидна шизофрения, а в последствие е освидетелстван от ТЕЛК и му е определена 80 % трайно намалена работоспособност поради заболяването му – параноидна шизофрения,епизодично протичане с прогресиращ ефект.

При тези данни и предвид събраните по делото доказателства, установяващи, че към момента на извършване на деянието, за което е бил санкциониран с влязлото в сила НП № 487 / 24. 10. 2018 г.,  Г.П.П. е бил в манийно-параноиден пристъп, съдът намира, че  същият не следва да носи административнонаказателна отговорност. Съгласно чл. 26, ал. 1 от ЗАНН, административнонаказателно отговорни са пълнолетните лица, навършили 18 години, които са извършили административни нарушения в състояние на вменяемост. В настоящия случай са налице доказателства, че деянието е извършено в състояние на невменяемост по смисъла на чл. 33, ал. 1 от НК, приложим по силата на препращащата норма на чл. 11 от ЗАНН, тъй като по отношение на наказаното лице е установено наличие на продължително разстройство на съзнанието поради заболяване - параноидна шизофрения, епизодично протичане с прогресиращ ефект, водещо до невъзможност за разбиране на свойството и значението на деянието и за ръководене на постъпките. Именно поради това Г.П. не е осъществил състава на нарушението от субективна страна. С оглед на посоченото е налице основанието, визирано в разпоредбата на чл. 70, б."в" от ЗАНН – налице е обстоятелство, което не е било известно на АНО, респ. не е било съобразено от него при издаването на наказателното постановление.

По тези съображения съдът намира, че следва да възобнови производството, приключило с издаването на влязлото в сила НП № 487 / 24. 10. 2018 г. на Началника на РУ-МВР–Тутракан и да отмени същото като незаконосъобразно.

Що се касае до искането за присъждане на пътни разноски за явяването на жалбоподателя по делото, същото е неоснователно. Под "разноски" в процеса следва да се разбират тези парични средства, които са изразходени от страната във връзка с извършването на определени процесуални действия - депозит за призоваване на свидетел, възнаграждение за вещо лице, разходи за извършване на оглед и др., адвокатски хонорар за представителство в процеса. Заплащането на разходи по повод пътуване до седалището на компетентния съд е извън обхвата на отговорността за разноски, а отделно от това - личното явяване на страната не е задължително (в този смисъл Определение № 9937 от 15.07.2014 г. на ВАС по адм. д. № 16165/2013 г., VII о., Определение № 10463 от 10.10.2016 г. на ВАС по адм. д. № 10811/2016 г., VII о. и много други).

Водим от изложеното по-горе, Административен съд – Силистра

 

Р Е Ш И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА административнонаказателното производство, приключило с издаването на наказателно постановление № 487 / 24. 10. 2018 г. на Началника на РУ-МВР–Тутракан срещу Г.П.П. с ЕГН – ********** ***.

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно наказателно постановление № 487 / 24. 10. 2018 г. на Началника на РУ-МВР–Тутракан, с което на Г.П.П. с ЕГН – ********** ***, е наложена глоба в размер на 50. 00 (петдесет) лева на основание чл. 80, т. 5 от Закона за българските лични документи за извършено нарушение по чл. 6 от същия закон, и ПРЕКРАТЯВА  образуваното административнонаказателно производство.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:

 

       Членове:

 

                        1.

 

                         2.