Решение по дело №12347/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260803
Дата: 8 февруари 2021 г. (в сила от 2 ноември 2021 г.)
Съдия: Росен Бориславов Димитров
Дело: 20181100112347
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 септември 2018 г.

Съдържание на акта

                               Р Е Ш Е Н И Е

 

                         Гр.София, 08.02.2021 г.

 

                  В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, І ГО, 13-ти с-в, в публичното заседание на седемнадесети септември през две хиляди и двадесета година в състав:

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: Росен Димитров

при секретаря Вяра Баева като разгледа докладваното от съдия Димитров гражданско дело № 12347 по описа за 2018 год., за да се произнесе, взе пред вид:

 

Предявен е иск с правно основание чл. 59,ал.1, ЗЗД.

Ищецът „О.9.“ ЕООД, ЕИК ******, чрез управителя си Ц.В.Ц. твърди, че ответницата Е.Д.А. се е обогатила за сметка на него, тъй като същият е извършил през периода 2010-2017г. подобрения-строително монтажни работи в имота на ответницата, поради това,че не е бил годен да се ползва за жилищни нужди. Разходите също така са били направени  във връзка със запазването на съществуването на имота, поради значително влошеното му състояние и е имало опасност от погиването му.

Ищецът твърди и че ответницата не е изпълнила задължението си на наемодател по договора за наем да предостави имота в състояние годно за ползване по предназначението му т.е. жилищни нужди. Твърди се също, че ответницата не е изпълнила задължението си по чл. 230,ал.1 ЗЗД за предаване на имота в състояние, което да отговаря на ползването, за което е нает.

Моли съда да осъди ответника, да му заплати сумата от 30 571, 99 лева, представляващи разходи за запазване,ремонт и привеждане на процесния имот в годно състояние за ползване според предназначението му.

Ответницата Е.Д.А. в отговора на исковата молба оспорва изцяло предявеният иск като необоснован и недоказан. Позовава се на чл. 10, т.3 от сключения договор за наем, според който извършването на реконструкции, преустройства и подобрения на наетия имот, се извършват само със съгласието на наемодателя, изразено в писмена форма, в противен случай са за сметка на наемателя. Ответницата твърди, че такова съгласие не е давано, както и че не е била уведомявана надлежно за извършените СМР. Релевира и това, че ако СМР не са подобрения, то попадат в хипотезата на текущи ремонти в следствие на обикновеното употребление съгласно раздел III, чл.9,ал.2 от договора за наем и са за сметка на наемателя.

Оспорва и количествата на вложените материали и цените им, също така и необходимостта от извършването на СМР. При условията на евентуалност възразява за изтекла погасителна давност на вземането.

Доказателствата са гласни и писмени.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

Безспорно е наличието на валидно сключен договор за наем на недвижим имот за жилищни нужди, находящ се на адрес: гр. София, кв. Княжево, ул. „******между ищеца и ответницата на 01.07.2009г. за срок от 5г., който е прекратен на 14.09.2017 г., чрез отправено до наемателя предизвестие от 1 месец в нотариална покана, която е връчена на 14.08.2017г.

От събраните по делото гласни доказателства на свидетелите В.Н.и П.Х.се установява, че същите са извършвали СМР в наетия недвижим имот от „О.-**“ ЕООД като работници наети по трудов договор от ищеца. Свидетелят Н.потвърждава за извършените СМР в периода 2009-2010г., а свидетелят Х.в периода 2009-2013г. Те потвърждават, че наетият от ищеца недвижим имот бил в окаяно състояние, негоден за живеене и е трябвало да извършат СМР, изразяващи се в сменяване на дограмата, водопровод, полагане на бетон, дренаж, изолация, електрическа инсталация, ремонт на баня и др. Свидетелите заявяват също, че строителните материали са се купували и доставяли от ищецът.

От заключението на вещото лице по съдебно-оценителната експертиза, което съдът приема за обективно и професионално, несъмнено се установява, че ищецът е извършил СМР в периода 2010г.-2017г. на стойност 29 849,13 лева. На вещото лице са предоставени счетоводни документи (фактури) само за 2010г. за закупени строителни материали и изплатени работни заплати на работниците наети по трудов договор, като за 2013г.,2016г. и 2017г. такива не са предоставени, тъй като „О.-**“ ЕООД е спряло дейността си.

Не беше доказано от страна на ищеца, че е получил писмено съгласие за извършване СМР от страна на ответницата, каквото задължение има според чл.10,ал.3 от договора за наем.

При така установената фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

За да бъде уважен искът по 59,ал.1 ЗЗД трябва да са налице следните предпоставки: ищецът трябва да докаже обедняването си, на второ място обогатяването на ответника, на трето място, че обедняването и обогатяването произтичат от един общ факт или факти, на четвърто място трябва да липсва основание за това обогатяване и на последно място обеднелия не трябва да има друг иск, с който да защити правото си, тъй като съгласно чл.59,ал.2 ЗЗД искът е субсидиарен.

Също така съгласно чл. 59,ал.1 ЗЗД обеднелият може да иска по-малката сума между размера на обогатяване и обедняването.

Възражението за изтекла погасителна давност на ответницата спрямо вземането за подобренията на наемателя е частично основателно, тъй като за вземането за извършените подобрения до 22.12.2012 г. е изтекла общата 5-годишна погасителна давност по чл.110 ЗЗД, която започва да тече от момента, когато става изискуемо съгласно чл. 114,ал.1 ЗЗД - в случая от момента на извършването на самите подобрения от наемателя в наетия недвижим имот/ППВС №1/1979г., ОСГК,ВС, /.

Ето защо по отношение претенциите за подобрения извършени до 22.12.2012 г. в размер на 8003.40 лв. /съобразно твърденията за време,вид и стойност на СМР подробно изложено в молбата на ищеца от 22.02.2019 год./ е налице изтекла погасителна давност и на това основание само искът е неоснователен в тази част.

 Относно останалата част от вземанията за подобрения, направени през 2013 г. , 2016 г. и 2017 г. , т.е. след 22.12.2012 г. възражението за изтекла погасителна давност е неоснователно,тъй като искът е предявен на 22.12.2017 г. В тази част претенцията също е неоснователна,но поради други съображения:

Според настоящия състав не може да се приеме,че ответникът се е обогатил неоснователно за сметка на ищеца, тъй като между страните е имало ясна и категорична уговорка,отразена  в чл. 10,ал.3 от договора за наем, гласяща че всички реконструкции, преустройства и подобрения в наетия имот, се извършват само със съгласието на наемодателя, изразено в писмена форма, в противен случай са за сметка на наемателя. Тази уговорка е действителна с оглед принципа на свобода на договаряне установена в чл. 9 ЗЗД. Наемателят се е съгласил с нея и тъй като съгласно чл. 20а ЗЗД договорите имат силата на закон за тези, които са ги сключили няма място за последващи оплаквания,че като е отказал плащане на СМР,за които не е дал съгласие,ответникът се е обогатил са сметка на ищцовото дружество.

Факт е,че въпреки договореното ищецът е извършил определени СМР без писменото съгласие на наемодателя и съзнателно е поел риска те да останат за негова сметка,ако наемодателят откаже да ги възстанови.

Репликата на ищеца,че горните дейности са извършени по необходимост,с оглед факта,че имота е бил предаден във вид,който не е отговарял на предназначението,не променя извода на съда за неоснователност на претенцията.Съгласно чл. 230,ал.2 ЗЗД наемодателят трябва да предостави наетия имот в състояние годно за ползване, съгласно уговореното в договора за наем. Неизпълнението на това задължение не анулира уговорения от страните режим на СМР-само след съгласие на наемодателя,в противен случай са за сметка на наемателя. В този смисъл Определение № 208 от 24.02.2016 г. на ВКС по гр. д. № 525/2016 г., IV г. о., ГК

Със състоянието на имота наемателят е могъл и вероятно се е запознал още преди сключването на договора и евентуално въобще да не сключи договора или да уговори гратисен период,в който да се ремонтира имота за сметка на наема или по друг начин. Също така впоследствие наемателят е могъл и да развали договора поради виновното неизпълнение на задължението на наемодателя да му предаде имота във вид годен за ползването по предназначение, както и да иска поправянето на недвижимия имот от наемодателя съгласно чл.230,ал.2 ЗЗД. Така наемателят е имал на разположение правни средства за защита, а не да нарушава договореното между страните, като извършва СМР без писменото съгласие на наемодателя.

При гореизложеното искът на ищеца трябва да бъде отхвърлен като неоснователен.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 78,ал.3 ГПК ищецът трябва да заплати на ответницата направените разноски за адвокатска защита в размер на 1500 лв.

Воден от изложеното съдът

 

                                    Р  Е  Ш  И :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от „О.9.“ ЕООД, ЕИК ****** чрез адв.Е.М.САК съдебен адрес *** срещу Е.Д.А. ЕГН:********** със съдебен адрес ***, кантора 11 чрез адв. Е. К. Г. - САК иск с правно основание 59,ал.1 ЗЗД за заплащане на сумата от 30 571, 99 лева , представляващи стойността на извършени в недвижим имот находящ-дворно място и къща,находящ се в гр.София,кв.“Княжево“,ул.“******строително-монтажни работи,с която сума ответникът се е обогатил за сметка на ищеца, като неоснователен .

ОСЪЖДА: „О.9.“ ЕООД, ЕИК ****** да заплати на Е.Д.А. ЕГН:********** направените разноски по делото в размер на 1500 лв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред САС.

 

 

 

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: