Определение по дело №642/2020 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 януари 2021 г. (в сила от 13 януари 2021 г.)
Съдия: Галина Христова Нейчева
Дело: 20202200200642
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ 3

Гр. Сливен, 05.01.2021 година

 

СЛИВЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в публично съдебно заседание на пети януари през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА НЕЙЧЕВА

 

при секретар Радост Гърдева с участието на прокурор ВАНЯ БЕЛЕВА, като се запозна с докладваното от съдия НЕЙЧЕВА ЧНД № 642 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе съобрази:

 

                                               

На основание чл.440 ал.1 от НПК, вр. чл.70 от НК, Сливенският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОПУСКА условно предсрочно освобождаване по отношение на лишената от свобода Ю.Г.К., ЕГН **********, от изтърпяване на останалата част от определеното й с влязла в сила на 26.05.2016 г. Присъда № 146/01.03.2016г. по НОХД № 687/2015 г. по описа на Районен съд – Габрово, потвърдена с Решение № 39/26.05.2016г. по ВНОХД № 43/2016г. на Окръжен съд - Габрово общо наказание  лишаване от свобода за срок от седем години, с размер на остатъка ЧЕТИРИ МЕСЕЦА И ДВАДЕСЕТ И ТРИ ДНИ.

 На основание чл. 70, ал. 6 от НК ОПРЕДЕЛЯ изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, установен към датата на влизане в сила на настоящото определение, а именно ЧЕТИРИ МЕСЕЦА И ПЕТНАДЕСЕТ ДНИ.

 В случай на подадени протест или жалба, които не са в интерес на осъденото лице, изпитателният срок се определя от АС-Бургас.

Определението може да бъде обжалвано или протестирано в 7 - дневен срок, считано от днес, пред Апелативен съд - Бургас.

След влизане в сила на определението препис от същото да се изпрати на Началника на Затвора - гр. Сливен,   на  Комисията  за  надзор  на  предсрочно  освободените  по местоживеене гр. Габрово, на бюро „Съдимост" при Районен съд – гр. Габрово и на Окръжна прокуратура - Сливен за сведение. 

 

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 МОТИВИ: Производството е по реда на чл. 437 и сл. от НПК.

Образувано е по предложение на Началника на Затвора – Сливен с правно основание чл. 437 ал. 1 т. 2 от НПК и чл. 70 от НК за условно предсрочно освобождаване на осъдената Ю.Г.К..

В съдебно заседание процесуалният представител на Началника на Затвора – Сливен представя актуална справка за неизтърпяния остатък от наказанието „лишаване от свобода“. Поддържа предложението и пледира за условно предсрочно освобождаване на лишената от свобода К. предвид настъпилата положителна промяна и наличието на всички кумулативни предпоставки за това.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен изразява становище, че са изпълнени всички изисквания на закона, предложението е основателно и следва да се уважи.

Лишената от свобода К. в съдебно заседание моли съда да уважи направеното предложение.

Съдът, след преценката на доказателствата по делото и като взе предвид становищата на страните, прие за установено от ФАКТИЧЕСКА СТРАНА следното:

Осъдената Ю.Г.К. е на 55 години, със средно образование. Родена е в гр. Габрово. Осъждана. С влязла в сила на 26.05.2016г. присъда № 146 / 01.03.2016г.  по НОХД № 687 / 2015г. по описа на Районен съд – Габрово, потвърдена с Решение № 39 / 26.05.2016г. по ВНОХД № 43 / 2016г. на Окръжен съд – Габрово на основание чл. 25, ал. 1, вр. чл. 23, ал. 1 от НК на осъдената К. е определено едно общо наказание по НОХД № 90 / 2013г. на РС – Габрово и по НОХД № 687 / 2015г. на РС – Габрово - лишаване от свобода за срок от седем години, което да изтърпи при първоначален строг режим.  

В Затвора - Сливен К.  постъпва на 21.10.2015г. за трети път. Начало на наказанието – 20.10.2015г.

В хода на пенитенциарното третиране, правният статус на осъдената е променян, както следва:

-със Заповед на Началника на затвора № РД-48/23.10.2017г. режимът й на изтърпяване е заменен от „строг“ в „общ“;

-със Заповед на Началника на затвора № РД-27/19.06.2018г. е преместена в ЗО ОТ „Сливен“;

-със Заповед №11/10.04.2019г. е заменен режимът на изтърпяване от „общ“ в „лек“.

При постъпване в затвора, К. първоначално търпи наказание в затворническа група от закрит тип рецидивисти. Независимо от декларираните нагласи за спазване на установения ред, допуска дисциплинарни нарушения. Проявите са свързани с криминогенния профил-извършител на измами и документни престъпления. Прилагани са дисциплинарни и педагогически мерки на въздействие. Постепенно манипулативните прояви са редуцирани и се стабилизира нагласата за спазване на правила и норми. Награждавана многократно на основание чл. 98, ал. 1, т. 1, т. 5, т. 6, т. 7, т. 8 от ЗИНЗС. Наблюдението над поведението и анализът на подкрепящите документи, показват завишен самоконтрол, умение за идентифициране на проблемни ситуации, в контекста на извършените престъпления и дистанциране от подобни прояви. С Постановление от 11.05.2018г. на ОП-Сливен изпълнението на наказанието лишаване от свобода е прекъснато за времето 24.05.-26.05.2018г. на основание чл. 447 т. 2 от НПК за срок от 3 дни по повод абитуриентски бал на сина й. Завръща се в затвора своевременно. Устройвана на различни работни места - цех "Конфекция“; работник служебен стол; магазинер „Магазин лишени от свобода“. Усвоява бързо работните операции, но ситуативно допуска пропуски. Постепенно прецизността и отношението към изискванията са подобрени. Констатирани са  добри резултати от полагания труд, което обосновава извод за обогатени трудови умения-фактор, благоприятстващ социалната реализация. Тъй като е със средно образование, не подлежи на включване в общообразователното обучение към затвора. Активността й в груповия живот и провежданите дейности е периодична, в зависимост и от трудовата ангажираност. Участва в образователни и творчески дейности - беседа „Съединението на България“; оформяне на празничен кът „Трудът краси човека"; групови проекти – „Претворена традиция" и „Стилисимо“. Поетапно са усъвършенствани уменията за общуване и самоконтрол.

Периодичният преглед на криминогенните фактори в профила на осъдената показва постепенно снижаване на стойностите в оценката на риска от рецидив и вреди. В хода на поправително въздействие са извършени общо девет оценки - една първоначална при постъпване - 77т. и шест последващи със съответно - 69т., 63т., 58т., 58т., 54т., 59т., 51т.  и  51т..  Актуалната оценка спрямо първоначалната такава е снижена с 26т. /51 срещу 77/, като остава в рамките на среден риск.

            Въз  основа  на  изложените  фактически  обстоятелства,  съдът  направи следните ПРАВНИ ИЗВОДИ:

Предложението на Началника на Затвора – гр. Сливен е основателно и следва да се уважи. Налице са кумулативно предвидените в чл. 70, ал. 1 от НК изисквания за допускане на условно предсрочно освобождаване на осъдената К. от изтърпяване на останалата част от наказанието „лишаване от свобода”. Към датата на съдебното заседание неизтърпяният остатък от наказанието е четири месеца и двадесет и три дни. Към настоящия момент осъдената е изтърпяла фактически повече от половината от наложеното й наказание „лишаване от свобода”.

С оглед на посочените по-горе обстоятелства, характеризиращи поведението на осъдената К. в условията на затвора, отразени както в справката по системата за оценка на осъден правонарушител, така и в индивидуалния план за въздействие и планиране на присъдата, съдът стигна до извода, че тя е дала доказателства за своето поправяне, което е трайно и необратимо. Заложените в плана цели и дейности, съобразени с индивидуалния потенциал и мотивация за промяна се изпълняват в зададените срокове и с необходимата ефективност, а именно съхраняване на постигнатия напредък, усвояване на допълнителни трудови умения, които биха подпомогнали успешната ресоциализация, изграждане на стратегия за справяне с манипулативни нагласи и склонността към рисковани действия, изграждане на толеранс към режим и спазването му. Осъдената е с нагласа  да води законосъобразен начин на живот. Показаните добри трудови умения, наред със спазване на трудовата дисциплина подкрепя мнението, че отношението към труда, на база личен потенциал е осъзната необходимост и нагласа за живота на свобода.

Представените по делото доказателства сочат за положителна промяна у осъдената К. по време на изтърпяване на наказанието. Преценката за траен и необратим процес за поправяне на осъдената се извежда от   трудовата й ангажираност; завишения самоконтрол и дистанцирането от конфликтни ситуации; получените награди; подобрените умения за общуване, нагласата  за спазване на правила.

Констатираното, позитивната личностова промяна и подкрепящата семейна среда следва да се отчетат като обстоятелства, обосноваващи извод за основателността на внесеното предложение за условно предсрочно освобождаване, тъй като са налице доказателства за поправянето на осъденото лице по смисъла на чл. 439а от НПК. Тези изводи на съда се обуславят и от факта на цифровото снижаване на стойностите в оценката на риска от рецидив, макар същия да остава в границите на средния такъв.

По изложените съображения, съдът намери, че следва да допусне условно предсрочно освобождаване на осъдената К. от изтърпяване на останалата част от наказанието „лишаване от свобода”, като установи по отношение на осъдената изпитателен срок. Съгласно чл. 70, ал. 6 от НК, при условното предсрочно освобождаване за осъдения се установява изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието. В съответствие с тази разпоредба, съдът намира, че следва да установи по отношение на осъдената К. изпитателен срок в размер на четири месеца и петнадесет дни, на колкото се равнява неизтърпяната част от наказанието лишаване от свобода към датата на влизане в сила на настоящото определение.

Така мотивиран и на основание чл. 440 от НПК  във вр. с чл. 70 от НК, съдът постанови съдебния си акт.

 

                                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: