Решение по дело №492/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260027
Дата: 6 ноември 2020 г. (в сила от 21 ноември 2020 г.)
Съдия: Елица Юлиянова Орманова
Дело: 20201620200492
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р    Е    Ш    Е   Н    И   Е   

 

Гр.Лом,   06.11.2020г.

 

                              В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

          Ломски районен съд, пети наказателен състав, в открито съдебно заседание на шести ноември, две хиляди и двадесета година, в състав:      

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЕЛИЦА ОРМАНОВА

 

        при секретаря К.Атанасова и с участието на Районния прокурор при ЛРП Георги Цветанов, след като разгледа докладваното от съдията Орманова АНД № 492/2020г. по описа на ЛРС, въз основа на събраните по делото доказателства и закона

 

Р    Е   Ш   И :

 

          ПРИЗНАВА обвиняемия С.И.Н., роден на ***г***, българин, с българско гражданство, безработен, неженен, с основно образование, неосъждан, живущ ***, с ЕГН **********,  ЗА ВИНОВЕН в това, че на 01.10.2020г. около 20.30 ч. в с.Септемврийци, обл. Монтана, по ул. „Николай Петринин“ с посока на движение към улица „Славянска“  е управлявал моторно превозно средство – лек автомобил марка „Опел“, модел „Корса“,  с рама № VSX000073R6102055, което не  е регистрирано по надлежния ред съгласно Наредба № І-45/24.03.2000г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства– престъпление по чл.345, ал.2 вр. ал.1 от НК.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

         На осн. чл.78а от НК ОСВОБОЖДАВА обвиняемия по БП № 1040/2020г. С.И.Н. с ЕГН ********** по описа  на РУ-гр.Лом, респ. преписка вх.№ 1726/2020г. по описа на РП- Лом, и със снета самоличност, ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ за извършеното от него престъпление по чл.345, ал.2 вр.ал.1 от НК, КАТО  МУ НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ “ГЛОБА” в размер на 1 000 лв. /хиляда  лева/, която да заплати в полза на държавата.

 

        Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Окръжен съд -Монтана в 15-дневен срок от днес по реда на Глава Двадесет и първа от НПК.

 

 

                                                                РАЙОНЕН  СЪДИЯ :            

Съдържание на мотивите

АНД № 492/2020г. МОТИВИ :

 

       Производството е образувано по внесено в РС- Лом Постановление за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл.78а от НК на обвиняемия С.И.Н., роден на ***г***, българин, с българско гражданство, безработен, неженен, с основно образование, неосъждан, живущ ***, с ЕГН **********,  за това, че на 01.10.2020г. около 20.30 ч. в с. Септемврийци, обл. Монтана, по ул. „Николай Петринин“ с посока на движение към улица „Славянска“  е управлявал моторно превозно средство – лек автомобил марка „Опел“, модел „Корса“,  с рама № VSX000073R6102055, което не  е регистрирано по надлежния ред съгласно Наредба № І-45/24.03.2000г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства– престъпление по чл.345, ал.2 вр. ал.1 от НК.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

       Представителят на ЛРП в с.з. поддържа изготвеното предложение, като намира, че от събраните по делото доказателства безспорно се установява, че обвиняемият е извършил престъплението по чл.345, ал.2 вр.ал.1 от  НК и предлага на съда да го освободи от наказателна отговорност, като му наложи административно наказание по смисъла на чл.78а от НК, а именно “Глоба” в размер от 1000 лева.

      Обвиняемият, редовно призован,  се явява. Същият се признава за виновен в извършване на престъплението, за което е обвинен.

Доказателствата по делото са писмени - събраните в хода на БП № 1040/20 г. по описа на РУ гр. Лом писмени доказателства, както следва: Докладна записка на л.4; Протокол за оглед на местопроизшествие на л.5-8, албум за посетена местопроизшествие на л.9-11, Акт № 876730 от 01.10.2020г. за установяване на административно нарушение на л.12, Акт № 876731 от 01.10.2020г. за установяване на административно нарушение на л.13, Справка за съдимост на л. 14-15, служебна бележка на л.17, справка база КАТ на л.18-19, справка за нарушител/водач на л.20, Протоколи за разпит на свидетелите  на л. 21,  на л. 22; С.И.Н. на л.23, К Л К на л.24,  както и служебно изискана Справка за съдимост.

Съдът, след като се запозна с направеното предложение на ЛРП, събраните по делото писмени доказателства, поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на  страните, намери за установено следното:

На 01.10.2020 г. на територията на с. Септемврийци  служители на РУ – Лом -  и  извършвали контрол по безопасност на движението и при изпълнение на служебните си задължения  около 20,30 ч. в с. Септемврийци,  обл. Монтана, по ул. „Николай Петринин“ спрели за проверка водач на моторно превозно средство – лек автомобил с марка „Опел“ и модел „Корса“ без поставени регистрационни табели.  Водачът бил обвиняемият С.И.Н. ***. Докладвано било за нарушението на ОДЧ при РУ –ЛОМ и на място била изпратена дежурна оперативна група като е извършен оглед на местопроизшествието. За констатираното нарушение  бил съставен  акт за установяване на административно нарушение с № 876730 от 01.10.2020г.  по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП от Иво Близнашки –младши полицейски инспектор при ОД на МВР – Монтана, РУ – Лом, който водачът подписал без възражения.

По досъдебното производство № 1040 по описа на РУ- Лом е приложена справка от КАТ, от която е видно, че на 25.06.2019г. регистрацията на автомобила била служебно прекратена на основание чл. 143, ал. 15 ЗДВП – лекият автомобил е бил продаден чрез договор за покупко-продажба  на 24.04.2019г. и в двумесечен срок от продажбата не е регистриран от новия собственик.  Видно от справка от Централна база КАТ е, че лекият автомобил е закупен от брат на обвиняемия Иван И.Н. през 2019г. Обвиняемият Н. заявил пред органите на реда, че знае, че автомобилът е с прекратена регистрация от октомври 2019г., когато заедно с роднина на жена му били спрени за проверка и тогава били свалени регистрационните табели на автомобила. Обвиняемият е дал обяснения в смисъл, че автомобилът му е подарен от брат му през 2019г. като тогава имал регистрационни табели. Поради това, че е неправоспособен водач, той не го управлявал често. На 01.10.2020г. Н.  решил да отиде с автомобила до съседа си Ангел, който живее на съседна улица. Прибирайки се към дома си, бил спрян за проверка от полицейските служители като им предоставил СРМПС, част 1 и личната си карта, тъй като СУЗПС той не  притежава.

           Съдът намира, че по безспорен и категоричен начин е установено, че обвиняемият   е осъществил състава на престъпление по чл.345, ал.2 вр. ал.1 от НК, а именно, че на 01.10.2020г. около 20.30 ч. в с.Септемврийци, обл. Монтана, по ул. „Николай Петринин“ с посока на движение към улица „Славянска“  е управлявал моторно превозно средство – лек автомобил марка „Опел“, модел „Корса“,  с рама № VSX000073R6102055, което не  е регистрирано по надлежния ред съгласно Наредба № І-45/24.03.2000г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства– престъпление по чл. 345, ал.2, вр. ал.1 НК.

          Така възприетата от съда фактическа обстановка се установява и от показанията на свидетелите  и , разпитани в хода на досъдебното производство, които показанията могат да бъдат приобщени и без непосредствения разпит на тези свидетели по силата на разпоредбата на чл. 378, ал. 2 НПК. Ето защо съдът намира, че следва да се кредитират изцяло събраните гласни доказателства. Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че същите не са били оспорени от обвиняемия по делото.

От обективна страна деянието е извършено чрез действие – управление на МПС – лек автомобил, което не е регистрирано по надлежния ред – Наредба № І-45/24.03.2000г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства. За осъществяване на състава на престъплението по чл. 345, ал. 2 във вр. с ал. 1 от НК е достатъчно двигателят на МПС да е приведен в работен режим и същото едновременно с това да не е регистрирано по съответния ред. В конкретния случай обвиняемият е управлявал моторно превозно средство като последният не е бил регистриран по реда на цитираната наредба, а е бил длъжен да стори това.

От субективна страна деянието е извършено при форма на вина пряк умисъл по смисъла на чл. 11, ал. 2 от НК. Обвиняемият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е общественоопасните последици и е целял тяхното настъпване. Като водач на МПС същият е бил длъжен да знае, че не може да управлява МПС, без да е регистрирано по надлежния ред. Въпреки това същият е управлявал моторното превозно средство, представляващо мотопед, без последният да е регистриран по надлежния ред. Престъплението е от категорията на общоопасните и е формално – на просто извършване, тъй като за съставомерността на деянието законът не изисква настъпването на други общественоопасни последици извън самото деяние – управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред. Обект на същото са обществените отношения, свързани с безопасността на движението и с транспорта.

Деянието не се явява малозначително по смисъла на чл.9, ал.2 от НК. Обществената опасност се определя от характера на обществените отношения, върху които се посяга, спецификата на последиците, които деянието предизвиква в обекта на посегателство и степента на негово засягане, от начина и средствата, използвани от дееца за осъществяване на деянието, условията при които е осъществено, особеностите на субекта и субективната страна на престъплението, подбудите за извършването му, неговото отражение. В случая обстоятелствата по делото сочат, че обществената опасност на деянието и дееца не може да бъде определена като ниска – самото деяние е извършено чрез управлението на нерегистрираното МПС в населено място, а деецът ясно е осъзнавал, че стореното от него е скрепено с наказателно правна санкция.

         За престъплението по чл.345, ал.2 вр.ал.1 от НК  предвиденото наказание  е  „лишаване от свобода“ до една година  или „глоба“ от петстотин до хиляда лева. Видно от свидетелството за съдимост, обвиняемият не е осъждан за престъпление от общ характер – реабилитиран е на основание чл. 88а НК и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а НК. От престъплението не са причинени имуществени вреди.

Както се посочи, извършеното престъпление е от категорията на т.нар. “формалните престъпления” и с него няма причинени имуществени вреди, които да подлежат на възстановяване. Не са налице ограниченията за освобождаване от наказателна отговорност, предвидени в чл. 78а, ал. 7 от НК. Не са налице множество престъпления, от престъплението няма причинена тежка телесна повреда или смърт, деецът не е бил в пияно състояние, както и престъплението не е извършено спрямо орган на власт при и по повод изпълнението на службата му. Обвиняемият не оспорва фактическата обстановка около извършване на престъплението, за което е внесено предложението на РП- Лом.

          В случаят съдът намира, че са налице всички предвидени в закона предпоставки за приложение на нормата на чл.78а от НК, за това го освободи от наказателна отговорност за така извършеното престъпление, като му наложи административно наказание  “Глоба” в минималния размер, а именно от 1 000 лв /хиляда лева/, която следва да заплати в полза на държавата. При определяне размера на административното наказание съдът взе предвид доброто процесуално поведение на обвиняемия, проявено в досъдебната и съдебната фаза на процеса – същият се  признава за виновен като съжалява за случилото се, както и това, че е безработен.

          С така наложеното административно наказание „Глоба” ще се постигне, както индивидуалната, така и генералната превенция, а именно да се поправи и превъзпита извършителя към спазване на законите в страна и установения правов ред и да се въздейства предупредително и възпитателно на останалите членовете на обществото да спазват законите в страната и установения правен ред.

       Водим от горното съдът постанови решението си.

 

 

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ :