Решение по дело №417/2019 на Районен съд - Кубрат

Номер на акта: 202
Дата: 8 ноември 2019 г. (в сила от 20 декември 2019 г.)
Съдия: Албена Дякова Великова
Дело: 20193320100417
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 202

 

Гр. Кубрат, 08.11.2019 год.

 

В   И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

Кубратският районен съд в открито съдебно заседание на осми октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                   Председател: Албена Великова

 

при секретаря Вера Димова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 417 по описа на РСКт за 2019 год., за да се произнесе съобрази следното: 

Производство с правно основание чл.127, ал.2 във вр. с чл. 59, ал. 9 вр. с чл.143, ал.2 от СК.

Ищецът В.С.В., ЕГН ********** твърди, че с ответницата В.М.В., ЕГН ********** са родители на Е.В.С.с ЕГН **********, род. на *** год. и С.В.С. с ЕГН **********, род. на *** год. Заявява, че с влязло в законна сила решение по гр. д. №11649/2015 год. по описа на РС–Варна упражняването на родителските права по отношение на родените от съвместното съжителство деца е предоставено на майката, а на него като техен баща е бил определен режим на лични отношения и осъден да плаща месечна издръжка за всяко от тях. Като твърди, че е настъпила промяна в обстоятелствата, а именно – от 11.12.2018 г. след сигнал от отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ гр. Аксаково, и двете деца живеят при него; че до 10.05.2019 г. за кратко и майката е живяла при тях, след което ги е напуснала; че ответницата няма възможност да полага грижи за малолетните, моли съда да постанови решение, с което измени първоначално определените мерки и предостави на него упражняването на родителските права по отношение на С. и Е. и определи подходящ режим на лични отношения на майката с тях, както и да я осъди да плаща месечна издръжка в размер на 150 лв. за момчето и 140 лв. за момичето, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, считано от датата на завеждане на исковата молба в съда до настъпване на условията за нейното изменение или прекратяване.

В съдебно заседание ищецът лично и чрез процесуалния си представител заявява, че поддържа предявените искове и претендира за уважаването им.

Ответницата В.М.В., ЕГН ********** с настоящ адрес *** депозира писмен отговор, с който заявява, че предявените искове са допустими, но изцяло неоснователни. Твърди, че единствената причина, поради която се е наложило за кратко двете й деца да бъдат настанени при ищеца, е трагично стеклите се обстоятелства около третата й бременност и загубата, последвала от това. Веднага след изписването й и поради все още тежкото й състояние се върнала при децата в дома на баща им. Като твърди, че не е настъпила промяна в обстоятелствата, която да налага и съответна промяна на мерките относно родителските права, режим на лични отношения и издръжка, както и че към момента има друго местоживеене, има подкрепата и разбирането на настоящия си съжителник, моли съда да отхвърли исковете изцяло.

В съдебно заседание, при редовност в призоваването, ответницата не се явява и не се представлява.

Кубратският районен съд, след преценка на събраните по делото доказателства – поотделно и в тяхната съвкупност, и на доводите на страните, приема за установено от фактическа страна  следното:  

Видно от предствените удостоверение за раждане, издадено въз основа на Акт за раждане № 0055/23.04.2010 г. и удостоверение за раждане, издадено въз основа на Акт за раждане № 0003/02.02.2015 г., съставени от длъжностно лице по гражданско състояние в Община Кубрат, родители на децата С.В.С. и Е.В.С.са В.С.В. и В.М.В..

Съобразно съдебно Решение № 953/12.03.2016 г., постановено по гр. дело № 11649/2015 г. по описа на РС–Варна, родителските права по отношение на децата С. и Е. са предоставени на ответницата, тяхна майка. Определен е режим на лични контакти, като в полза на децата е присъдена месечна издръжка. Децата и майката заживяват в гр. Варна, при друг партньор на ответницата.

От депозирания по делото социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане“ гр.Варна се установява, че социалните работници от отдел „Закрила на детето“ работят по случая с двете деца от месец април 2018 г., когато е получен сигнал от медик от Спешна помощ гр. Варна, че двете деца живеят в риск – при крайно занемарена вътршна битова хигиена и ред, а майката приемала медикаменти за лечение на епилепсия в комбинация с алкохол, заплашвала да се самоубие. Впоследствие от м. май 2018 г. тя и децата заживяват в гр. Игнатиево на квартира с новия й партньор – С.К.. Децата са наблюдавани от социалните работници, които са консултирали ответницата и съжителника й, съдействали са за обзавеждане на стая с ъглови легла за С. и Е.. При посещенията обаче установяват, че майката трудно се справя с отглеждането на децата, битовата хигиена била на крайно ниско ниво. С. и Е. са насочени да ползват социални услуги към ЦОП – Аксаково. Впоследствие майката и децата заживяват в с. Въглен при сестрата на В., но отношенията им се влошават и тя отново се установява в гр. Игнатиево. За около месец ищецът е взел С. в дома си в гр. Кубрат, като е изразил готовност да се грижи и за двете си деца. Социалните работници от гр. Кубрат уведомяват колегите си, че бащата адекватно задоволява потребностите на сина си от подслон, храна, подходящи дрехи за сезона и възрастта, образователни дейности и внимание. На 12.09.2018 г. С. е върнат на майката, като е записан в учебно заведение в гр. Игнатиево. През месец октомври 2018 г. при поредва проверка социалните работници констатират, че ответницата е бременна и със съжителника си Колев живеят в друга квартира в гр. Игнатиево, отново при изключително лоши хигиенно-битови условия. Презе месец ноември същата година сменили обитаваното преди това жилище, впоследствие здравословното състояние на майката се влошило, била приета по спешност в болнично заведение, а децата били оставени на грижите на близка на съжителника жена. През месец декември 2018 г. ищецът бил информиран за състоянието на децата и на 11.12.2018 г. той ги взел при себе си. От тогава те живеят заедно в дома на родителите на В. ***. След изписването на ответницата от болничното заведение, ищецът я приел в дома си, но сколо след това тя напуснала. Към момента майката съжителства с друг партньор – М.К.в гр. Игнатиево на ул. „Слави Дойчев“ № 92. Социалните работници са констатирали, че жилището е електрифицирано и водоснабдено, в добро техническо състояние, като майката и приятелят й ползват втория етаж, където две от стаите са обзаведени с добре запазени мебели и електрически уреди. Новият партньор на майката изразил съгласие да отглеждат С. и Е..

От представеното от ищеца Удостоверение изх. № 507/28.05.2019 г. се установява, че С.В.през учебната 2018/2019 г. е бил записан ученик във втори клас в СУ „Христо Ботев“ гр. Кубрат.

Видно от приложената към исковата молба Служебна бележка изх. № 73/27.05.2019 г., детето Е. Владимирова е записана и посещава редовно първа група през учебната 2018/2019 г. Детска градина №1 „Здравец“ гр. Кубрат.

Депозиран е по делото и социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане“ гр. Кубрат, във връзка с инициирано производство, в който се сочи, че след като майката е напуснала децата, те са останали да живеят при своя баща. Последният обитава жилище с два входа, като в едното живеят с децата, а в другото – неговите родители, които ежедневно помагат за отглеждането на С. и Е.. Жилището на В. е с вътрешен санитарен възел, скромно обзаведено и с добра битова хигиена. Бащата работи по трудов договор, а децата и през учебната 2019/2020 г. продължават да посещават редовно съответно училище и детска градина. Бащата е загрижен за образованието на своите син и дъщеря. Осигурил им е спокойна и стабилна семейна среда, а децата са емоционално привързани към него. С ясното съзнание, че за правилното им развитие, момчето и момичето трябва да общуват и със своята майка, ищецът не възпрепятствал контактите им с ответницата. Според социалните работници бащата притежава необходимите родителски качества и има отговорно отношение към образованието и здравето на С. и Е..

В с. з. ищецът представя Трудов договор № 2/04.09.2019 г., от който се установява, че е назначен на длъжност „пазач- портиер“ в ОУ „Христо Смирненски“ гр. Кубрат на 8-часов работен ден и с основно месечно трудово възнаграждение в размер на 560.00 лева. От представените  справки от ТП на НОИ-Разград се установява, че размерът на личната пенсия за инвалидност на ищеца към 01.10.2019 г. е в размер на 230.40 лв., като за периода от 01.01.2017 г. до 31.12.2017 г. от пенсията му месечно е удържана сума от 110 лв. или общо 1320 лв. по изп. дело № 20163110409044.

 

От социалния доклад, депозиран от ДСП-Варна и допълнително представената молба вх. № 2785/07.10.2019 г. (л.60) се установява, че личната социална пенсия за инвалидност на ответницата е в размер на 146.01 лева.

По почин на ищеца е разпитан в качеството на свидетел неговия баща – С.И.. Същият сочи, че след като се разделили сина му и В. децата останали да живеят при своя баща. Впоследствие твърди, че през 2016 г. майката дошла с полиция, за да ги вземе и от тогава е препятствала възможността ищецът да се вижда и чува с тях. През лятото на 2018 год. С. гостувал в гр. Кубрат до началото на учебната година. Заявява, че през месец декември 2018 г. със сина му се свързали от ДСП гр. Аксаково и разбрали, че децата са били оставени на грижите на чужда жена, и били в окаяно състояние. Той придружил сина си и  прибрали децата в гр. Кубрат. Твърди, че от тогава бащата, подпомаган от него и съпругата му, полагат грижи за децата. И двете посещават учебните заведения, в които са записани, а когато вали дъжд дядото ги водил с колата си. Заявява, че сина му е давал на децата да разговарят с тяхната майка.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

По отношение на родителските права:

Съобразно разпоредбата на чл. 59, ал. 9 СК, ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия от родителите, по искане на дирекция „Социално подпомагане“ или служебно може да измени постановените по-рано мерки и да определи нови. С Постановление на пленума на ВС № 1/74 г. е  дадено тълкуване на понятието „изменение на обстоятелствата“ по смисъла на чл. 29, ал. 2 СК(отм.), сега чл. 59, ал.9 СК, като е прието, че такова е налице, когато настъпят нови обстоятелства, които влошават положението на детето при родителя, при когото е оставено за отглеждане и възпитание, както и обстоятелствата, с които би се подобрило положението му при новото разрешение.

Съгласно трайно установената практика интересът на детето е основание за възлагане на родителските права, в това число и за промяна на мерките за упражняването му. Този интерес е винаги конкретен. Съдът е длъжен да го установи като извърши цялостна преценка на всички обстоятелства, които засягат физическото, психическото и нравственото развитие на детето, респективно създаване на такива условия на живот, които да съответстват на нуждите му.

В случая не се спори между страните, а и се установява от събраните доказателства по делото, че с решението постановено по гр. дело № 11649/2015 г. по описа на РС – Варна, родителските права по отношение на децата С.В.С. и Е.В.С.са предоставени на ответницата, тяхна майка.

От съвкупния анализ на събраните в настоящото производство доказателства – гласни и писмени такива, съдът приема, че е налице изменение на обстоятелствата по смисъла на горепосочения текст, които предпоставят и необходимостта от изменение постановените с решение по 11649/2015 г. по описа на РС – Варна мерки.

        Децата С.В.С. и Е.В.С.са живели при своята майка, за която категорично се установи от социалния доклад на ДСП – Варна, че не е била в състояние да полага адекватни за нуждите и възрастта им грижи. Честата смяна на партньорите, от там смяната и на обитаваните жилища, липсата на помощ от близки, които да й съдействат, предвид и заболяването й, са довели до това социалните работници да следят случая с децата, да консултират майката, да насочват момичето и момчето към ЦОП и пр. Въпреки това от месец декември 2018 г. именно по сигнал на социалните работници, децата са настанени в дома на техния баща в гр. Кубрат, където са създадени много добри битови условия за отглеждането им, а те се чувстват обичани.

Съдът намира, че в интерес на С.В.С. и Е.В.С.е до навършване на пълнолетие да живеят при своя баща.

По отношение на режима на личните отношения:

Както критериите при определянето на родителските права се ръководят изцяло от интереса на детето, така и конкретните мерки на лични отношения между детето и родител, който не упражнява пряко родителските права, следва да бъдат определени от интереса на детето. Тук съдът намира, че следва да определи подходящ режим на лични отношения на майката с децата, защото запазването на тази връзка е важна за оформяне личността на малолетните, за тяхното правилно израстване.

Трайната съдебна практика при определяне на режима на личен контакт се е насочила към даване на възможност на родителя, който не упражнява родителските права над детето да вижда и взима същото поне два пъти месечно, било то всяка първа и трета събота и неделя от месеца, било то всяка втора и четвърта, като когато интересите на детето са защитени следва да се даде възможност и за приспиване на последното в определените дни за контакт. Интересите на детето следва да бъдат изследвани съобразно различни обективни и субективни критерии. От една страна прекалено ниската възраст на детето би  представлявала обективна трудност свързана с приспиване на същото при родителя, който не упражнява пряко родителските права над детето, доколкото следва да се предположи, че същия би бил в невъзможност да задоволи специфичните потребности на същото. От друга страна следва да бъде посочено, че за емоционалното израстване на детето е важно същото да поддържа една стабилна, силна и постоянна връзка с кой да е от своите родители. Сред обективните критерии за определяне на режима на личен контакт на детето с родителя, който критерия не е свързан със самото дете, а и самото здравословно състояние на самия родител.

        При тези доводи съдът намира, че следва да даде възможност на ответницата да вижда и взима децата всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09:00 в съботния ден до 18:00 часа в неделния ден, както и по 20 дни през лятната ваканция на децата, който период не съвпада с платеният годишен отпуск на бащата, до навършване на пълнолетие на децата.

По отношение на издръжката:

Предвид безусловния характер на задължението за издръжка на ненавършило пълнолетие дете следва да се определи адекватна на нуждите на децата издръжка, съобразно тяхната възраст и възможността задълженото лице да престира последната.

Предвид изложеното съдът намира, че следва да определи издръжка, която да е съобразена от една страна с нуждите на децата, а от друга страна с възможността и на двамата родители, не само на  ответника да престират такав, като вземе в предвид техните възможности. При така изложеното съдът намира, че ответницата следва да плаща издръжка на минимума, определен в закона, а именно в размер на 140 лева за всяко дете. Съдът съобразява обстоятелството, че майката е със 75% трайно намалена работоспособност (ищецът е със 72% ТНР), което би я затруднило да реализира доходи от трудова заетост, но доколкото издръжката на непълнолетните деца е безусловна, то същата следва да плаща такава, но на минимума в закона. Издръжката се дължи от подаването на исковата молба – 06.06.2019 г., с падеж  5-о число на месеца, за който се дължи издръжката ведно със законната лихва за всяка забавена вноска, до настъпване на законно основание за изменение или прекратяване.

По отношение на разноските:

Страните не претендират присъждане на сторените по производството разноски, поради което такива не следва да се възлагат.

Доколкото при образуване на делото ищецът не е внесъл следващата се държавна такса, то при този изход на делото следва ответницата да бъде осъдена да запрати по сметка на РС-Кубрат държавна такса в размер на 30 лв., както и държавна такса относно издръжката – 4 на сто върху тригодишните платежи.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

 ИЗМЕНЯ постановените с Решение № 953/12.03.2016 г., постановено по гр. дело № 11649/2015 г. по описа на РС – Варна мерки за упражняване на родителските права, личен контакт и издръжка по отношение на децата Е. Е.В., ЕГН ********** и С.В.С., ЕГН **********, като:

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на децата Е. Е.В., ЕГН ********** и С.В.С., ЕГН **********, на бащата В.С.В., ЕГН **********, с пост. адрес ***, като определя при него и местоживеенето на децата.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на майката В.М.В., ЕГН **********, с пост. адрес *** и настоящ адрес ***, с децата Е. Е.В., ЕГН ********** и С.В.С., ЕГН **********, като й дава възможност да вижда децата всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09:00 в съботния ден до 18:00 часа в неделния ден, както и по 20 дни през лятната ваканция на децата, който период не съвпада с платеният годишен отпуск на бащата, до навършване на пълнолетие на децата.

ОСЪЖДА В.М.В., ЕГН **********, с пост. адрес *** и настоящ адрес ***, да заплаща на детето С.В.С., ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител месечна издръжка в размер на 140.00 (сто и тридесет) лева, с падеж пето число на месеца, за който същата се дължи ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска, платима от депозиране на исковата молба в съда – 06.06.2019 г. до настъпване на законни основания за нейното прекратяване или изменение, като ОТХВЪРЛЯ иска до първоначално предявения размер от 150.00 (сто и петдесет) лева, като неоснователен и недоказан.      

ОСЪЖДА В.М.В., ЕГН **********, с пост. адрес *** и настоящ адрес ***, да заплаща на детето Е. Е.В., ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител месечна издръжка в размер на 140.00 (сто и четиридесет) лева, с падеж пето число на месеца, за който същата се дължи ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска, платима от депозиране на исковата молба в съда – 06.06.2019 г. до настъпване на законни основания за нейното прекратяване или изменение.

ДОПУСКА, на основание чл. 242, ал. 1 от ГПК, ПРЕДВАРИТЕЛНО ИЗПЪЛНЕНИЕ на решението в частта относно присъдената издръжка.

ОСЪЖДА В.М.В., ЕГН **********, с пост. адрес *** и настоящ адрес ***, да заплати в полза на Кубратски районен съд сумата от 403.20 (четиристотин и три лева, двадесет стот.) лева, дължима държавна такса съобразно определената издръжка на детето, 30.00 (тридесет лева, нула стот.) – държавна такса за образуване на делото, както и 5.00 (пет) лева за служебно издаване на изпълнителен лист.

Решението подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните с връчване на препис, пред ОС – Разград.

 

                                       Председател: /П/ Ал. Великова