Решение по дело №327/2019 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 3
Дата: 6 януари 2020 г. (в сила от 28 януари 2020 г.)
Съдия: Иванка Николова Пенчева
Дело: 20195210200327
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                      

06.01.2020 год.,  гр.Велинград         

          

 

В    ИМЕТО   НА   НАРОДА

                                                                                                                                                                                    

           

 

         РАЙОНЕН СЪД ВЕЛИНГРАД, в публично заседание на втори декември две хиляди и деветнадесета година, в състав :

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ : ИВАНКА ПЕНЧЕВА

 

          при участието на секретаря Павлина Матушева, като разгледа докладваното от съдията  а.н. дело № 327 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното :

 

         Производство по реда чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на И.С. М.против  Наказателно постановление № 19-0367-000478 от 15.05.2019г. на Началника на РУ Велинград към ОДМВР Пазарджик, с което на жалбоподателя са наложени административни наказания „глоба“, както следва: 1./  на основание чл.177, ал.6, предл.2-ро от ЗДвП, в размер на 200, 00 лв., за нарушение на чл.145, ал.2 от ЗДвП; 2./на основание чл. 185 ЗДвП в размер на 20,00 лв., за нарушение на чл. 105, ал. 1 ЗДвП; 3./ на основание чл.181, т.6, предл. 2-ро ЗДвП в размер на 50,00 лв., за нарушение на чл. 139, ал.1, т. 1 ЗДвП; 4./ основание чл. 185 ЗДвП в размер на 20,00 лв., за нарушение на чл. 157, ал.6 ЗДвП;

 Релевират се основания за незаконосъобразност на обжалвания акт и се иска неговата отмяна, без излагане на конкретни съображения.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява и не се представлява.  

Органът, издал наказателното постановление, в писмено становище оспорва основателността на жалбата и  моли наказателното постановление да бъде потвърдено.

Съдът, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди събраните по делото доказателства и взе предвид доводите на страните, намери за установено от фактическа страна следното:

Жалбата е подадена в срок-препис от обжалваното наказателно постановление е връчен на жалбоподателя на 14.06.2019г., а жалбата е подадена на 20.06.2019г., от легитимирана страна, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е допустима.

След като обсъди събраните по писмени и гласни доказателства   съдът намира за установено следното:

На 09.05.2019г., около 12,10 часа, полицейските служители-   актосъставителят мл. автоконтрольор Т.У. и А. Реджеп, по време на осъществяване на контрол са спазване на правилата по ЗДвП, спрели за проверка в гр.Велинград, на ул. „Александър Стамболийски“, срещу банков офис на „Райфайзенбанк“, лек автомобил "Фолксваген голф" с рег. № РА3033КА, управляван от жалбоподателя М.. При проверката водачът представил договор за покупко - продажба на МПС от 19.03.2019, изготвен от нотариус Емил Чолев, с рег. № 649, гр. Велинград, от което било видно, че водачът като приобретател на регистрирано ППС, в срок от един месец не е регистрирал придобитото превозно средство в службата за регистрация на ППС по постоянен адрес или адрес на регистрация на собственика. Представено било и свидетелство за регистрация на автомобила, което не било издадено на името на водача.

  Водачът бил попитан дали е собственик на автомобила, на което последният отговорил положително и представил договор за покупко - продажба от 19.03.2019 г. При проверката било установено още, че на предните странични стъкла на автомобила е поставено фолио с черен цвят, което ограничавало видимостта- към водача нямало пряка видимост преди да свали стъклото. Установило се, че автомобилът е с повредено шумозаглушително устройство-същият бил доста шумен. При проверката водачът представил валидно удостоверение за техническа изправност на автомобила. При проверка на документите се установило също, че водачът управлява МПС-то с изтекъл срок на валидност на АУАН за съставено му нарушение по ЗДвП, при което му е отнет контролният талон.

Във връзка с констатираното, на същата дата, бил съставен  АУАН № Д 910993, с който жалбоподателят е обвинен, че е осъществил съставите на  нарушения на чл. 145, ал. 2 от ЗДвП, чл. 105 ЗДвП, чл. 139, ал.1, т. 1 ЗДвП и чл. 157, ал.6 ЗДвП, тъй като на 09.05.2019г., около 12,10 часа, в гр. Велинград, на  ул. „Александър Стамболийски“, срещу   „Райфайзенбанк“ управлява лек автомобил "Фолксваген голф" с рег. № РА3033КА  лична собственост, като не е изпълнил задължението си в едномесечен срок от закупуването на МПС да прехвърли собствеността, видно от представения договор за покупко-продажба № 618 от 19.03.2019г. на нотариус Емил Чолев, рег. № 649; ограничена е видимостта през предните странични стъкла; управлява с неизправно шумозаглушително устройство; управлява с изтекъл АУАН № 852096/06.01.2019г

АУАН бил подписан от жалбоподателят без възражения, като същия получил и препис от акта.

Възражения не са постъпвали и в срока по чл. 44, ал. 1 ЗАНН.

Въз основа на така съставения АУАН, на 15.05.2019г. е издадено обжалваното наказателно постановление, с което при идентични с акта обстоятелства по нарушението, дата и място на извършването му и данни за нарушителя, на жалбоподателя М. са наложени административни наказания на основание чл. 177, ал. 6 пр.2 от ЗДвП- глоба в размер на 200 лв., за нарушение на чл. 145, ал. 2 от ЗДвП, на основание 185 от ЗДвП- глоба в размер на 20 лв., за нарушение на 105, ал.1, от ЗДвП, на основание чл. 181, т.6, предл. 2-ро от ЗДвП- глоба в размер на 50 лв., за нарушение на чл. 139,ал.1, т.1 от ЗДвП и на основание чл. 185 от ЗДвП глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл. 157, ал. 6 от ЗДвП.

 При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните изводи от правна страна:

Актът за установяване на административното нарушение и атакуваното наказателно постановление са издадени от компетентни органи, съгласно т. 1.3 и т.2.8 от Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи.

          По отношение на нарушението по чл. 145, ал. 2 от ЗДвП, за което е наложено наказание на основание чл. 177, ал. 6 от ЗДвП, съдът намира, че при издаването на акта за установяване на нарушението и наказателното постановление в посочената част е допуснато съществено процесуално нарушение, което да налага неговата отмяна. Даденото описание на нарушението е неясно, неточно и некореспондиращо на разпоредбите, с които е дадена правната квалификация на същото и приложимата санкционна норма. Разпоредбата на чл. 145, ал. 2 ЗДвП вменява задължение за приобретателите на моторни превозни средства, в едномесечен срок от промяната в собствеността, да заявят това обстоятелство пред съответните звена "Пътна полиция" по постоянния си адрес, т.е да извършат промяна в регистрацията. Това задължение предполага вече прехвърлена собственост /промяна в собствеността/ и не е ясно какво е имал предвид административнонаказващият орган като е приел, че не е изпълнено задължението да се прехвърли собствеността.  Предвид строго формалния характер на производството по ЗАНН волята на органа, издал обжалвания акт трябва да е ясно изразена и не подлежи на тълкуване. В случая обаче даденото описание на нарушението поставя жалбоподателя в невъзможност да разбере в какво точно се обвинява, а съда да извърши контрол по отношение законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, което е самостоятелно основание за отмяна на обжалвания акт в тази част.

          В частта относно  нарушението по чл. 105, ал. 1 ЗДвП, съдът счита , че наказателното постановление следва да бъде отменено. В акта и в наказателното постановление не се съдържа описание на нарушението, с което са нарушени чл. 42, т.4 ЗАНН и чл. 57, ал. 1, т.5 ЗАНН. Посочено е, че е ограничена видимостта през предните странични огледала, но така даденото описание е непълно. Не става ясно по какъв начин е ограничена видимостта. Обстоятелството, че върху предните странични стъкла и било поставено фолио с черен цвят се установи едва в съдебно заседание при разпита на актосъставителя и свидетеля по акта. Този факт обаче не е отразен в акта и в наказателното постановление. По този начин е нарушено правото на жалбоподателя да узнае обективните признаци от състава на нарушението за което е обвинен и да организира защитата си. Разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН са императивни и нарушаването им влече отмяна на издаденото наказателно постановление. Това нарушение не може да бъде преодоляно по реда на чл. 53, ал. 2 ЗАНН, защото се отнася до правото наказаното лице да разбере  въз основа на кои приети за осъществили се в обективната действителност факти се счита, че е осъществил състава на нарушението, за да изгради защитната си теза. Допуснатото нарушение е основание за отмяна обжалвания акт в тази част.        В допълнение, в акта не е посочена точно и конкретно нарушената разпоредба. Посочено е единствено чл. 105 ЗДвП, която има три алинеи и не става ясно, под коя от всичките хипотези актосъставителят е субсумирал нарушението.

            По отношение на нарушението на чл. 139, ал. 1,т. 1 ЗДвП е допуснато нарушение на материалния закон. Прието е, че с деянието -управление на МПС с неизправно шумозаглушително устройство е М. е осъществил състав на нарушение по чл. 139, ал.1, т.1 ЗДвП, като се е движил с технически неизправно МПС. За това деяние му е наложено наказание по отменена към монета на извършването му разпоредба, без да се налице предпоставките на чл. 3, ал. 2 ЗАНН. Към датата на извършване на деянието-05.09.2019г., действаща санкционна разпоредба е чл. 179, ал. 6 ЗДвП, като съобразно вида на констатираната  техническата неизправност същата следва да бъде отнесена към една от посочените  т.1-т.3 /незначителна, значителна и опасна/, съобразно критериите на § 6, т. 71-73 от ДР на ЗДвП и на нарушителя да бъде наложено съответното по тежест наказание. Като е приложил отменен закон административнонаказващият орган е нарушил основен принцип в наказателното право nulla poena sine lege, което нарушение съдът не може да поправи в настоящото производство, като за пръв път даде квалификация на неизправността, без това да е сторено от административнонаказващия орган.

          По тези съображение и в тази част наказателното постановление следва да се отмени.

         В частта относно констатираното нарушение на чл. 157, ал. 6 от ЗДвП съдът счита, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно, поради което следва да се потвърди.

        От събрания доказателствен материал и след  преценка на правно релевантните факти         се  установени, че жалбоподателя М., на посочената в акта дата   е управлявал л.а. марка "Фолксваген голф" с рег. № РА3033КА с изтекъл срок на АУАН от 06.01.2019г. на РУ на МВР Велинград, поради което законосъобразно и обосновано административнонаказващия орган е наложил следващото се в закона наказание-глоба в размер на 20 лева на основание чл. 185 от ЗДвП.

          За възприемане на описаната фактическа обстановка по делото, както и за формиране на изводите си от правна страна, съдът кредитира показанията на разпитаните свидетели У. и Реджеп, а така също отчита и приобщения към доказателствената съвкупност АУАН №. 852096 от 06.01.2019г. Показанията на полицейските служители кореспондират на останалите приложени по делото доказателства и потвърждават изводите на административнонаказващия орган относно обстоятелствата, ангажиращи отговорността на жалбоподателя. Установи се от  приложения по делото АУАН, издаден при отнемането на контролния талон, че при проверката същият е с изтекъл срок на валидност, видно от датата на издаването му и не е презаверяван. В този смисъл административнонаказващият орган правилно е възприел правно релевантните факти, за съставомерността на нарушението, същите правилно са субсумирани под състава на нарушената административнонаказателна норма, в резултат на което в тази част наказателното постановление е законосъобразно. С извършеното деяние  М. е реализирал състав на нарушение по чл. 157, ал. 6 от ЗДвП и следва да носи административно наказателна отговорност. Липсват други доказателства ангажирани от негова страна, при анализа на които съдът да достигне до други фактически и правни изводи участието му в деятелността. Деянието не представлява маловажен случай по смисъла на чл. 93,т.9 НК, във вр. чл. 84 ЗАНН, във вр. чл. 28 ЗАНН. Съдът, счита, че  в случая не може да се приеме, че извършеното от жалбоподателя разкрива по-ниска степен на обществена опасност на деянието в сравнение с обикновените случаи на деяния от този вид.  Обстоятелството, че за нарушението е предвидено нисък по степен размер на наказанието глоба не е решаващ аргумент в насока за неговата маловажност. Следва да се отчете степента на обществена опасност на дееца, който видно от приложената справка е извършил и други нарушения по закона за движения по пътищата, както и че изрично законодателя определяйки извършеното деяние за административно нарушение е съобразил неговата обществена опасност, която с оглед на естеството на нарушението не е ниска за да се стигне до извода за маловажност. Налице е нормативна определеност на този род обществени отношения и неспазването им по реда определен в ЗДвП е въздигнато в обективиращ белег за търсене и реализиране на административно наказателна отговорност, като по този начин е отдадена и необходимата им нормативна тежест в съответния нормативен акт. При определяне на вида и размера на административното наказание, е съобразен чл. 27 от ЗАНН, като наказанието е наложено в неговия  предвиден  в чл. 185 от ЗДвП размер от 20 лева.  

          По изложените съображения, настоящият състав на Районен съд Велинград:

 

Р Е Ш И:

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0367-000478 от 15.05.2019г. на Началника на РУ Велинград към ОДМВР Пазарджик, в частта, с която на жалбоподателя И.С.М., ЕГН: **********, на основание чл.177, ал.6, предл.2-ро от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200, 00 лв., за нарушение на чл.145, ал.2 от ЗДвП;

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0367-000478 от 15.05.2019г. на Началника на РУ Велинград към ОДМВР Пазарджик, в частта, с която на жалбоподателя И.С.М., ЕГН: **********, на основание   чл. 185 ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20,00 лв., за нарушение на чл. 105, ал. 1 ЗДвП;

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-0367-000478 от 15.05.2019г. на Началника на РУ Велинград към ОДМВР Пазарджик, в частта, с която на жалбоподателя И.С.М., ЕГН: **********, на основание     чл.181, т.6, предл. 2-ро ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50,00 лв., за нарушение на чл. 139, ал.1, т. 1 ЗДвП;

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0367-000478 от 15.05.2019г. на Началника на РУ Велинград към ОДМВР Пазарджик, в частта, с която на жалбоподателя И.С.М., ЕГН: **********, на основание чл. 185 ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 20,00 лв., за нарушение на чл. 157, ал.6 ЗДвП;

 

           Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от връчване на съобщението на страните, пред Административен съд Пазарджик.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Иванка Пенчева

  

 

 

 

 

 

   

 

 

 .