Решение по дело №3703/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1529
Дата: 15 август 2019 г. (в сила от 11 декември 2019 г.)
Съдия: Иван Минчев Минчев
Дело: 20195330203703
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1 5 2 9

гр. Пловдив 15.08.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ – ХVІІ н. с., в публично заседание на пети август две хиляди и деветнадесета година в състав

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАН МИНЧЕВ

 

при участието на секретаря МАРИЯНА РУДЕВА като разгледа докладваното от съдията АНД № 3703/2019 г. по описа на ПРС – ХVІІ н. с., за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 1124/2019 г. на Началник на Териториален отдел МРР Тракийска към Главна дирекция МРР при ЦМУ на Агенция „Митници”, с което на Г.Н.Д. с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание глоба в размер на 2128.00 /две хиляди сто двадесет и осем/ лева за нарушение на чл.126 ал.1 т.1 от Закона за акциза и данъчните складове ЗАДС на основание чл.126 ал.1 т.1 от ЗАДС, както и са отнети стоките предмет на нарушението в полза на Държавата – 7.00 /седем/ килограма нарязан тютюн – „тютюн за пушене” за лула и цигари по смисъла на чл.12 на ЗАДС, на основание чл.124 ал.1 от ЗАДС.

Жалбоподателят Г.Н.Д. не се явява в съдебно заседание. Чрез жалбата се иска от съда отмяна на наказателното постановление като неправилно и незаконосъобразно – с аргумент за нарушение на процесуалния закон в хода на административното производство. 

Въззиваемата страна Агенция „Митници”, Териториален отдел МРР Тракийска, чрез процесуалния си представител иска цялостно потвърждаване на наказателното постановление.   

Съдът като съобрази и анализира доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

Жалбата е подадена в срок и изхожда от лицето, което е било санкционирано, поради което е ДОПУСТИМА, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

На 09.02.2019 г. полицейски служители на РУ гр. Стамболийски при ОД на МВР гр. Пловдив забелязали на ул. „Марица” срещу № 20 в гр. Стамболийски лице, което продавало стоки на сергия. Това бил жалбоподателят Г.Н.Д.. Полицейските служители видели на сергията, под кашон с инструменти, черен найлонов пакет, при вдигането на който кашон намерили 14 броя плика с нарязана кафява листна маса тютюн с общо количество 7 килограма. Ситно нарязаната тютюнева листна маса Д. предал, за което предаване бил изготвен протокол – протокол за доброволно предаване от 09.02.219 г. Тази листна маса тютюн жалбоподателят бил закупил от непознато лице за него лице на пазара в гр. Стамболийски, за да го продава. За същата стока – акцизна стока по см. на чл.2 т.2 от ЗАДС – тютюнево изделие, Д. нямал какъвто и да било документ, удостоверяващ плащането на дължимия данък.

По случая било образувано досъдебно производство – бързо производство № 34/2019 г. по описа на РУ Стамболийски за 2019 г., под номер на пр. пр. № 1162/2019 г. по описа на Районна прокуратура гр. Пловдив. В хода на производството била назначена физико-химическа експертиза, според заключението на вещото лица на която представената за анализ проба се характеризира като нарязан тютюн с общо  нето тегло 7 кг., който може да се използва за пушене без да се подлага на допълнителна индустриална обработка. Пак според заключението на вещото лице по ФХЕ с оглед на обработката му – сушене, овлажняване, ферментация и нарязване на тънки ленти с широчина на влакната от 0.80 до 1.5 мм, тютюнът може да се пуши без допълнителна индустриална обработка. С оглед на това експертно заключение било прието, че изследваният тютюнев материал попада в обхвата на продуктите дефинирани в чл.12 от ЗАДС като тютюн за пушене за лула и цигари. Според заключението на вещото лице по изготвена съдебно-оценъчна експертиза продажната цена на акцизните стоки без бандерол /7-те кг. тютюн за пушене/ възлиза на 1444.80 /хиляда четиристотин четиридесет и четири лева и осемдесет стотинки/ лева, а дължимият акциз възлиза на 1064.00 /хиляда и шестдесет и четири/ лева. С постановление на наблюдаващия досъдебното производство прокурор при Районна прокуратура гр. Пловдив от 28.02.2019 г. било прекратено образуваното наказателно производство за престъпление по чл.234 ал.1 от НК – с аргумент за липса на състав на престъпление по този текст откъм обективната му страна – че случаят е счетен за маловажен, и материалите по прокурорската преписка били изпратени по компетентност на Митница Пловдив.

На 16.04.2019 г. служител на Агенция „Митници”, ЦМУ, съставил въз основа на постъпилите материали в присъствието на жалбоподателя Г.Н.Д. акт – АУАН № 857/16.04.2019 г., за прието за извършено административно нарушение по см. на чл.126 ал.1 т.1 от ЗАДС, състоящо се в държане на акцизни стоки /7-те кг. тютюн във вид на нарязана листна маса/ на 09.02.2019 г. в гр. Стамболийски.

         Въз основа на съставения АУАН и останалите материали по административната вече преписка административно – наказващият орган издал атакуваното наказателно постановление, с което наложил съобразно нормата на чл.126 ал.1 т.1 от ЗАДС на нарушителя Д. административно наказание глоба в размер на 2128 лв. – двойния размер на дължимия за акцизната стока предмет на нарушението акциз – дължимият акциз бил в размер на 1064 лв.

         Описаната по – горе фактическа обстановка се установява от приложените по административно  - наказателната преписка писмени доказателства - АУАН, писма, известия за доставяне, експертно заключение, справка, доклад, обяснения, покана, от материалите по прекратеното досъдебно производство № 34/2019 г. по описа на РУ Стамболийски.

При така възприетата и изложена фактическа обстановка съдът прие, че жалбоподателят Г.Н.Д. е осъществил с поведението си на 09.02.2019 г. от обективна и субективна страна състава на административно нарушение по см. на чл.126 ал.1 т.1 от ЗАДС, тъй като в гр. Стамболийски е държал акцизни стоки – 7 /седем/ кг. нарязан тютюн – „тютюн за пушене” за лула и цигари – тютюнево изделие по см. на чл.2 т.2 вр. чл.12 ЗАДС, без какъвто и да било документ, удостоверяващ плащането на дължимия данък – без данъчен документ по ЗАДС или фактура, или митническа декларация, или придружителен административен документ/електронен административен документ, или документ на хартиен носител, когато компютърната система не работи, или друг документ, удостоверяващ плащането, начисляването или обезпечаването на акциза, въпреки забраната за това.   

Това нарушение е подведено правилно както от актосъставителя, така и от административно – наказващият орган към съответната уреждаща състава му правна норма, като следва да се посочи, че е без значение за съставомерността на нарушението това дали нарязаната тютюнева листна маса е била предназначена за продажба или за лична или за другиго консумация.

Съдът не констатира допуснати нарушения от страна на административно – наказващият орган при издаване на наказателното постановление, както и да е допуснато каквото и да било друго нарушение от категорията на съществените в хода на административното производство, което да опорочава постановлението и да налага неговата отмяна като неправилно и/или незаконосъобразно.

По отношение на размера на административното наказание – глоба в размер на 2128 лв., същият е определен съответствие с приложимия закон – съгласно чл.126 ал.1 т.1 от ЗАДС – в двойния размер на дължимия акциз за незаконосъобразно държаната акцизна стока. Дължимият акциз за 7 – те кг. нарязана листна маса тютюн е в размер на 1064.00 лв. и съответно размерът на административното наказание глоба следва да е такъв, какъвто е определил и административно – наказващият орган с обжалваното НП.

В съответствие с повелята на чл.124 ал.1 от ЗАДС административно – наказващият орган е отнел в полза на Държавата на стоките – 7 – те кг. нарязана листна маса тютюн, като вещи, които са предмет на нарушение по чл.126 ал.1 от ЗАДС.

В случая се установява, че не са налице обстоятелства, които да обосновават по – ниската степен на обществена опасност на нарушението до степен да налагат изцяло отпадането на ангажираната административна отговорност спрямо лицето нарушител – заради евентуално преквалифициране на случая като маловажен по см. на чл.28 от ЗАНН. Това е така, доколкото нарушението не се отличава съществено от обичайните случаи на административни нарушения от този вид, а са налични и доказателства, че в миналото нарушителят е бил осъждан за държане на акцизни стоки без бандерол, т. е. случаят от 09.02.2019 г. не е изолирана проява за Г.Д.. Именно затова и според настоящия съдебен състав не са налице предпоставките за прилагане на нормата на чл.28 от ЗАНН.

По изложените съображения съдът прие да потвърди изцяло атакуваното наказателно постановление като правилно и законосъобразно.

Мотивиран от горното РС Пловдив ХVІІ н. с.

 

                                                Р   Е   Ш   И:

 

  ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 1124/2019 г. на Началник на Териториален отдел МРР Тракийска към Главна дирекция МРР при ЦМУ на Агенция „Митници”, с което на Г.Н.Д. с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание глоба в размер на 2128.00 /две хиляди сто двадесет и осем/ лева за нарушение на чл.126 ал.1 т.1 от Закона за акциза и данъчните складове ЗАДС на основание чл.126 ал.1 т.1 от ЗАДС, както и са отнети стоките предмет на нарушението в полза на Държавата – 7.00 /седем/ килограма нарязан тютюн – „тютюн за пушене” за лула и цигари по смисъла на чл.12 на ЗАДС, на основание чл.124 ал.1 от ЗАДС.

Решението подлежи на обжалване в 14 – дневен срок от съобщението до страните за изготвянето му пред Административен съд Пловдив по реда на АПК.           

                                                       

 

          

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

         Вярно с оригинала.

         А.Д.