Решение по дело №559/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260105
Дата: 15 юни 2021 г. (в сила от 27 септември 2021 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20201620200559
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е

 

                                       

Гр. Лом, 15.06.2021 г.

                     

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

           Ломски районен съд, четвърти състав, в открито съдебно заседание на  първи юни две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. ЙОРДАНОВ

 

 

           при секретаря А. Рангелова, като се запозна с докладваното от съдията Йорданов АНД № 599/20 г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

          Жалбоподателят В.М.В. ***, с ЕГН ********** е недоволен от издаденото от Началника на РДНСК гр. Монтана Наказателно постановление № М-32-31 от 23.10.2020 г., с което на осн.   чл. 232, ал. 1, т. 2 от ЗУТ му е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 1000.00 /хиляда/ лева, моли съда да го отмени.

          В с.з. жалбоподателят не се явява. Представлява се от адв. Л.А. от МАК, която моли наказателното постановление да бъде отменено като незаконосъобразно. Подробни съображения излага в писмена защита.

          Административнонаказващият орган не се явява. Представлява се от гл. експерт Цветомила Харалампиева, която оспорва жалбата и моли за потвърждаване на наказателното постановление, като представя и писмена защита.

          Доказателствата по делото са писмени и гласни.

          Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

          С Наказателно постановление № М-32-31 от 23.10.2020 г., на осн.   чл. 232, ал. 1, т. 2 от ЗУТ на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1000.00 лева, за това, че като длъжностно лице – главен архитект на община Лом на 09.09.2020 г. в гр. Лом е съгласувал и одобрил инвестиционен проект и издал разрешение за строеж № 25/09.09.2020 г. за „Ремонт и реконструкция на църковен храм „Свети Никола Стари“ (основна сграда, помощна сграда, камбанария) и благоустрояване на двора“, находящ се в УПИ IX, кв. 16 по плана на         гр. Лом /ПИ с ид. 44238.500.9672 по КК/, в нарушение на правилата и нормативите за устройство на територията.

          Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

          По същество се явява неоснователна.

          От събраните по делото доказателства се установява следната фактическа обстановка:

          В.В. е длъжностно лице – главен архитект на община Лом. В това си качество на 09.09.2020 г. същият съгласувал и одобрил инвестиционен проект и издал разрешение за строеж                     № 25/09.09.2020 г. за „Ремонт и реконструкция на църковен храм „Свети Никола Стари“ (основна сграда, помощна сграда, камбанария) и благоустрояване на двора“, находящ се в УПИ IX, кв. 16 по плана на         гр. Лом /ПИ с ид. 44238.500.9672 по КК/. Имотът се намира в североизточната част на кв. „Боруна“, на територията на регистрирано от „Геозащита Плевен“ ЕООД свлачище с № MON 24.44238.92.

          На 16.09.2020 г. служители на РДНСК – Монтана извършили проверка в община Лом. Констатирали, че разрешението за строеж е издадено от арх. В. в нарушение на чл. 148, ал. 1 във вр. с чл. 96, ал. 4, т. 3 и ал. 6 ЗУТ – за това, че разрешението е издадено в свлачищен район с наложена строителна забрана при липсата на предварително съгласие на министъра на регионалното развитие и благоустройството, което се вписва в разрешението за строеж. Съставен бил констативен протокол за извършената проверка, а на 23.09.2020 г. със Зaповед № ДК-11-М-2 разрешението за строеж и одобрените инвестиционни проекти са отменени като незаконосъобразни. На 14.10.2020 г. инж. Б.Б. – главен инспектор в РДНСК – Монтана, в присъствието на св. А.Д., съставил АУАН № М-32 на В., за нарушение на чл. 148, ал. 1 във вр. с чл. 96, ал. 4, т. 3 и ал. 6 ЗУТ.

          Впоследствие въз основа на този АУАН, АНО е издал атакуваното   НП № М-32-31 от 23.10.2020 г., с което на осн. чл. 232, ал. 1, т. 2 ЗУТ е наложил административно наказание „глоба” в размер на 1000.00 лева.

          Както АУАН, така и издаденото НП притежават всички необходими реквизити, изискуеми по чл. 42, респ. чл. 57, ал. 1 от ЗАНН. Съществени процесуални нарушения при съставянето на тези актове не са допуснати. Датата на нарушението е посочена както в АУАН, така и в НП –  09.09.2020 г. /датата, на която е издадено съответното разрешение за строеж/. Затова и неоснователни се явяват изложените в жалбата аргументи в тази насока.

          По същество съдът намира, че жалбоподателят е извършил нарушението, за което му е издадено наказателно постановление.

          Съгласно чл. 148, ал. 1 от ЗУТ: „Строежи могат да се извършват само ако са разрешени съгласно този закон“.

          Чл. 96, ал. 4 от ЗУТ определя, че „строителство на сгради и съоръжения в свлачищни райони, вписани в регистъра по чл. 95, ал. 2, се разрешава по реда на този закон след издаване на предварително съгласие от министъра на регионалното развитие и благоустройството…“

          В случая имотът, за който жалбоподателят В. е съгласувал и одобрил инвестиционен проект и издал разрешение за строеж, се намира на територията на регистрирано от „Геозащита Плевен“ ЕООД свлачище по см. на чл. 95, ал. 2 ЗУТ. Ето защо преди да се издаде разрешението за строеж, е следвало да се получи предварително съгласие от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Такова обаче няма и изобщо не е давано (който факт всъщност не се и оспорва от жалбоподателя). От В. е допуснато нарушение на описаните разпоредби. Вярно, предвидените в разрешението за строеж дейности не представляват изцяло нов строеж. Но според пар. 5, т. 38 ДР ЗУТ: „Строежи“ са надземни, полуподземни, подземни и подводни сгради, постройки, пристройки, надстройки, укрепителни, възстановителни работи, консервация, реставрация, реконструкция по автентични данни по смисъла на чл. 74,   ал. 1 от Закона за културното наследство и адаптация на недвижими културни ценности, огради, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, благоустройствени и спортни съоръжения, както и техните основни ремонти, реконструкции и преустройства със и без промяна на предназначението“. С издаденото от В. Разрешение № 25 от 09.09.2020 г. се разрешава да се извърши строителство в обект „Ремонт и реконструкция на църковен храм „Свети Никола Стари“. Следователно предвидените дейности са именно такива, за които (при положение, че имотът се намира в регистрирано свлачище) е необходимо да има предварително съгласие на министъра на регионалното развитие и благоустройството. Както беше посочено, такова липсва, поради което и правилно е ангажирана административнонаказателна отговорност на жалбоподателя.

         Чл. 232, ал. 1, т. 2 от ЗУТ предвижда административно наказание глоба от 1000 до 5000 лв. за длъжностно лице, което „съгласува, одобри или издаде строителни книжа в нарушение на този закон, на актовете по неговото прилагане и другите правила и нормативи по проектирането и строителството, както и на действащите устройствени планове“. В. е длъжностно лице и в това си качество е съгласувал и одобрил инвестиционен проект и издал разрешение за строеж в нарушение на чл. 148, ал. 1 във вр. с чл. 96, ал. 4, т. 3 от ЗУТ.

          Административното наказание „глоба“ е наложено в минималния размер, предвиден в чл. 232, ал. 1 ЗУТ и не може да се приеме за несправедлива санкция.

        С оглед на гореизложеното, и на осн. чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

                

 

          ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № М-32-31 от 23.10.2020 г., на Началника на РДНСК гр. Монтана, с което на жалбоподателя В.М.В. ***, с ЕГН ********** на осн. чл. 232,    ал. 1, т. 2 от ЗУТ му е наложено административно наказание „ГЛОБА”, в размер на 1000.00 /хиляда/ лева, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

          ОСЪЖДА на осн. чл. 63, ал. 3 от ЗАНН В.М.В., ЕГН **********,*** разноските за процесуално представителство в размер на 80.00 лв. /осемдесет лева/.

 

          Решението може да се обжалва пред Административен съд                 гр. Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните за неговото изготвяне.

 

          След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на Началника на РДНСК гр. Монтана за сведение.

     

        

                           

 

 

                                                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ :