Решение по дело №152/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 декември 2021 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20217090700152
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 171

гр.Габрово, 1.12.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в открито съдебно заседание на седемнадесети ноември две хиляди двадесет и първа година  в състав :          

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛИН КОСЕВ

           ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

                                ЕМИЛИЯ КИРОВА-

                                               ТОДОРОВА

 

при секретаря Мариела Караджова и в присъствието на прокурора Надежда Желева като разгледа докладваното от съдия Рачев к.а.н.д. № 152 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

         В законния срок е постъпила касационна жалба от „***“ ЕООД – Габрово,  ул. ***№ 66, с ЕИК ***, чрез адвокат Х.Б. срещу Решение № 260087 от 30.12.2020 година на Районен съд – Габрово, постановено по АНД № 1084 по описа за 2020 година, с което е потвърдено Наказателно постановление № 07-001270 от 13.10.2020 година на Директор на Дирекция “Инспекция по труда” Габрово, с което за нарушение на чл.62, ал.3 от Кодекса на труда, на основание чл. 414, ал. 3 от същия кодекс на Дружеството е наложена имуществена санкция в размер 1 500.- /хиляда и петстотин/ лева.

В жалбата се твърди, че обжалваното решение на Габровския районен съд е немотивирано и незаконосъобразно. До потвърждаване на наказателното постановление е стигнало, след като неправилно и необосновано е прието, че случая не е маловажен, както и че в случая наказващия орган е следвало да съобрази, че това е първо нарушение на дружеството и е следвало да предупреди нарушителя, вместо да му налага санкция. Иска се отмяна на решението и на потвърденото с него НП.

         Ответната страна Дирекция “Инспекция по труда” Габрово, редовно призовани, не се представлява в открито съдебно заседание. Надлежно упълномощен процесуален представител, в подробно писмено становище счита жалбата за неоснователна, поради което решението на Районен съд - Габрово следва да бъде оставено в сила. Претендира присъждане на разноски.

            Представителят на Окръжна прокуратура Габрово дава заключение за неоснователност на жалбата и правилност на решението на районния съд, поради което последното следва да бъде оставено в сила.

         Пред настоящата съдебна инстанция не са представени и приети нови доказателства.

            Касационната жалба е допустима като подадена в срок от процесуално легитимирано лице – страна във въззивното производство.

            Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за неоснователна по следните съображения: 

            Приетата от съда фактическа обстановка, подробно изложена в мотивите на решението, съответства на събраните по делото доказателства и се споделя изцяло от настоящия състав на съда.

Неоснователни са доводите на жалбоподателя, че нарушението представлява маловажен случай и по тази причина дружеството е следвало да бъде предупредено вместо да бъде санкционирано.

Санкцията на дружеството е наложена поради това, че при извършена проверка на място и по документи е констатирано, че същото  в качеството си на работодател не е изпратило в НАП уведомление за сключен трудов договор, в тридневен срок от сключването на същия. Това деяние е квалифицирано като нарушение на чл. 62, ал. 3 от КТ.

Съгласно разпоредбата на чл. 62, ал. 3 от КТ в тридневен срок от сключването или изменението на трудовия договор и в седемдневен срок от неговото прекратяване работодателят или упълномощено от него лице е длъжен да изпрати уведомление за това до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. Националната агенция за приходите предоставя в реално време на оправомощени лица от дирекции "Инспекция по труда" електронен достъп до регистъра на трудовите договори и при поискване в срок три работни дни изпраща копие от съответното заверено уведомление. Същото изискване се съдържа и в чл.3, ал.1, т.1, б. „а“ от Наредба №5 за СИРИУ.

В случая, районният съд е изложил подробни мотиви, защо не е възможно приложението на чл. 28 от ЗАНН, както и на чл.415в от КТ. Съгласно чл. 9, ал.2 от НК приложим по силата на препращащата норма на чл. 11 от ЗАНН “не е престъпно деянието, което макар формално и да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна”. В чл. 93, т.9 от НК се съдържа легално определение на понятието "маловажен случай" - този, при който извършеното престъпление /в случая административно нарушение/ с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид.

            В случая деянието, за което е наказано дружеството е, че в тридневен срок от сключването на трудов договор не е уведомило НАП чрез подаване на заявление. Деянието не е резултатно за да имат значение липсата или незначителността на вредните последици. Достатъчно е наличието на бездействие за да възникне административно-наказателна отговорност за работодателя неподал уведомлението. За това нарушение законодателят е предвидил диапазон на възможната санкция, даващ възможност за индивидуализация на конкретното наказание в зависимост от конкретните обстоятелства за всеки отделен случай. При преценката дали е налице маловажен случай следва да се има предвид, че закъснението е значително – 4 месеца и 26 дни. Подобно закъснение не следва и не може да бъде прието за такова с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на неподаване на уведомление. 

            Административен съд Габрово е непоколебим в практиката си да приема за маловажен случай, закъснение от само няколко дни. Случаят не е такъв.

             Следва да се имат предвид и целите поставени от законодателя с оглед постигане на т.нар. “генерална превенция”. Предвидените в закона правила и задължения са създадени за да се спазват. Спазването им гарантира обществения порядък. Изводи, че неотразяването на сума превишаваща регистрирания оборот, не следва да бъде санкционирано, в никакъв случай не води до дисциплиниране на всеки отделен субект, който е задължен да извършва такова служебно въвеждане. Напротив подобен извод и подобна практика би довела да масово неглижиране на административните задължения, което съвсем не е целта, която законодателя си е поставил при уреждането на подобен род обществени отношения.

Решението е правилно, законосъобразно и обосновано и не следва да бъде касирано.

С оглед изхода на съдебния спор, основателно се явява искането на процесуалния представител на Дирекция „Инспекция по труда“ Габрово за присъждане на разноски. Такива следва да бъдат присъдени в минимален размер по чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, а именно 80 лева, представляващи възнаграждение за юрисконсулт.  

                  

         Така мотивиран, съдът

 

          Р  Е  Ш  И:

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260087 от 30.12.2020 година на Районен съд – Габрово, постановено по АНД № 1084 по описа за 2020 година на същия съд.

 

ОСЪЖДА ***“ ЕООД – Габрово,  ул. ***№ 66, с ЕИК *** да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“  Габрово на осн. чл. 63, ал. 5 от ЗАНН сумата 80 /осемдесет/ лева, представляваща разходи по делото - възнаграждение за юрисконсулт.

 

         Решението е окончателно.

 

 

     

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                      ЧЛЕНОВЕ :