Определение по дело №603/2020 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 260227
Дата: 30 ноември 2020 г.
Съдия: Татяна Генова Митева
Дело: 20204300500603
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 29 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                   

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                                   

град Ловеч, 30.11.2020 г.

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД гражданско отделение в закрито съдебно заседание на тридесети ноември две хиляди и двадесета година в състав:   

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА МИТЕВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: ПОЛЯ ДАНКОВА

                                                                               ЗОРНИЦА АНГЕЛОВА

секретар …………………………………………………………………., като разгледа докладваното от съдия  Митева ч.гр. дело № 603  по описа за 2020 година,  за да се произнесе, взе предвид:

            Производството е по реда на чл.274 от ГПК.

Подадена е частна жалба вх. № 6234/ 09.12.2019 година от П.Т.П., ЕГН **********,***, чрез: В.Х.В., адвокат от САК, съдебен адрес:***, пл."Незнаен воин" № 4, против определение № 320/ 28.09.2020 година, постановено по гр.дело № 20204330100487/ 2020 година по описа на РС - Тетевен. Посочва, че определението, с което се прекратява производството по делото, като недопустимо, поради липса на правен интерес, и исковата молба е върната обратно, им е връчено на 05.10.2020 година. Изтъква, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради неправилно тълкува изложените в исковата молба твърдения, както и приложените към нея писмени доказателства. В резултат на това съдът е стигнал до погрешни изводи, а оттам и до постановяване на определение с което производството по делото се прекратява.

На първо място счита, че правният интерес от търсената защита на правата си по съдебен ред е това, че без каквито и да било мотиви се отказва да бъдат заверени за 2020 година, по предвидения за това ред, притежаваните от същия „Членска карта" и „Билет за лов''. Посочва, че решението на членовете на Ловна дружина - с.Добревци решение за изключването му е нищожно, поради липса на компетентност на този орган. Изтъква, че неправилно съдът приема, че производството следва да се разгледа по административен ред.

Изразява несъгласие с мотивите на съда, че делото може да бъде водено съобразно правилата заложени в ЗЮЛНЦ, тъй като липсва предвиден в закона Акт за изключване, издаден от компетентен орган и съгласно предвидената за това процедура, би следва да се приеме, че обжалване по реда на чл.25, ал.1, г.12 от ЗЮЛНЦ е неприложимо. Поради липса на годен за обжалване акт.

На последно място дори да се приеме, че доводите на съда, че исковата молба е заведена без да бъдат спазени правилата за местна и родова компетентност, то при всички случай би следвало делото да бъде изпратено служебно на компетентния според съдебния състав съд, съобразно правилата заложени в Глава XII от ГПК, а не да бъде прекратявано. В този смисъл моли да бъде отменено определението с всички законни последици.

Определението е съобщено на 05.10.2020 година, а частната жалба е подадена на 14.10.2020 година (клеймо 12.10.2020 година) в срока по чл. 275, вр. чл. 279 от ГПК, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Подадена е искова молба от П.П. против СЛР – Ловно рибарско дружество „Тетевен“ с искане да бъде задължен ответникът да предприеме необходимите за това действия за заверка на притежаваните от П.П. „Членска карта“ и „Билет за лов“ за 2020 година. Евентуално ако бъдат представени доказателства, че процедурата по изключването му е била проведена и е било взето подобно решение, да бъде отменено същото като неправилно, незаконосъобразно и вероятно нищожно, ведно със законните последици.

С разпореждане от 27.08.2020 година, постановено по реда на чл. 129, ал.2 от ГПК, първоинстанционният съд е оставил без движение исковата молба, за да бъде конкретизира искането си, тъй като заявените при условията на евентуалност искания подлежат на разглеждане по различен съдебен ред, съответно по реда на чл. 81 и сл. от АПК или по чл. 25, ал.4 от ЗЮЛНЦ, а в случай, че е предявен иск да установяване съществуване на право или правоотношение да формулира петитум в съответствие с изложените обстоятелства и внесе съответна държавна такса.

В подадената молба по реда на чл. 129 от ГПК и посочено, че в конкретния случай не са приложими разпоредбите на АПК и ЗЮЛНЦ, тъй като липсва акт, с която членственото правоотношение е прекратено и  в този смисъл делото е подсъдно на РС – Тетевен и следва да бъде разгледано по общия ред. Формулиран е петитум за бъде признато по отношение на ответника, че членственото правоотношение на ищеца съществува и към момента поради липса на законосъобразно прекратяване, респективно – прекратяването е нищожно и да бъде задължен ответникът да предприеме необходмите действия за заверка на притежаваните от ищеца П.П. „Членска карта“ и „Билет за лов“ за 2020 година. При условията на евентуалност, ако бъдат представени доказателства, че процедура по изключването на П.П., като член на Лова дружина с. Добревци, е била проведена и е взето решение за изключването му, да бъде отменено същото, като неправилно, незаконосъобразно и вероятно нищожно с всички законни от това последици , като претендира и направените разноски.

С определение № 320/ 28.09.2020 година на РС – Тетевен, по гр.д. № 487/ 2020 година , съдът е приел, че не е сезиран с жалба по реда на чл. 256 или по 58, ал.1 от АПК, както и иск срещу решение на общото събрание на СЛР – Ловно-рибарско дружество „Тетевен“ , за да може да прекрати производството и да го изпрати на компетентния съд. Приел е, че искът е недопустим поради липса на правен интерес и го е прекратил.

При така установеното, настоящата инстанция счита, че частната жалба е неоснователна. Съображенията за това са следните: Видно от обстоятелствената част на исковата молба ищецът е изложил твърдения, че липсва решение на надлежен орган за прекратяване на членството му в Ловната дружина – с. Добревци, а от там и в СЛР – Ловно-рибарско дружество „Тетевен“, като единствено от постановлението на прокуратурата разбрал, че причина за отказа за бъде заверена членската му карта е решение от 14.12.2019 година на ЛД с. Добревци за изключването му.

Съгласно чл. 23 от Закона за лова и опазване на дивеча, правото на ловуване се упражнява от лица, които притежават членска карта и билет за лов, заверени за съответната календарна година, както и разрешително за лов. Лицата, придобили право на лов се обединяват в ловна дружина, стопанисваща и опазваща дивеча в един ловен район        (чл. 29). На територията на едно или повече от едно съседно държавно горско стопанство и или държавно ловно стопанство, лицата, членове на ловни дружини, учредяват ловно сдружение (чл.30). Учредяването на Ловното сдружение, става по реда на чл. 27 от Правилника за приложение на ЗЛОД и ЗЮЛНСЦ.  В конкретния случай ловната дружина – с. Добревци е структура на СЛР – Ловно-рибарско дружество „Тетевен“ СЛР – Ловно-рибарско дружество „Тетевен“. Членската карта се издава и заверява от ловното сдружение по чл. 30 от ЗЛОД за съответната година. Ловният билет се издава или презаверява от ДГС, съответно то ДЛС, на чийто район извършва дейност ловното сдружение, в което членува лицето, след представяне на заверена членска карта и документ за платена годишна вноска и такса, при презаверка чл. 22 и чл. 23 от ППЗЛОД.

 Изключването на ловец от ловното сдружения се извършва с решение на управителния съвет – чл. 23а от ЗЛОД. Решението на УС на сдружението подлежи на контрол от Общото събрание на сдружението, което от своя страна подлежи на съдебен контрол – чл. 25, ал.5 и ал.6 от ЗЮЛНЦ.

В конкретния случай ответникът е регистрирано по реда на ЗЮЛНЦ сдружение по чл. 30 от ЗЛОД, което е пререгистрирано в ТРРЮЛНЦ.   

Съгласно Устава на сдружението за съответни нарушения са предвидени наказания, едно от които е изключване от сдружението - чл. 24, ал.1, т. „г“. Съгласно чл. 35, ал.6, т.6 от Устава Общото събрание на ловната дружина прави предложение до УС на сдружението за налагане на наказания на провинилите се членове на дружината. При действието на чл. 21, ал.1 от ЗЮЛНЦ всеки член има право да бъде информиран за дейността на дружеството.

В случая от наведените в исковата молба твърдения не може да се направи извода за наличието или не на проведена процедура и решение на Общото събрание на сдружението за изключване на ищеца като член на ответното сдружение, с оглед правилната квалификация на исковата претенция. При това положение, настоящият състав счита, че не са отстранени нередовностите не исковата молба.

По отношение на останалата част относно заверката на ловния билет (същият се заверява от ДГС, съответно то ДЛС) и заявеното при условията на евентуалност искане „ако бъдат представени доказателства, че процедура по изключването на П.П., като член на Ловна дружина с. Добревци, е била проведена и е взето решение за изключването му, да бъде отменено същото, като неправилно, незаконосъобразно и вероятно нищожно с всички законни от това последици“, настоящият състав счита, че същото е недопустимо, тъй като не са отстранени нередовностите на исковата молба – изложение на обстоятелствата и съответен петитум по см. на чл. 25, ал.6 от ЗЮЛНЦ.  

При това положение атакуваното определение е правилно, поради което следва да бъде потвърдено.

Воден от горните съображения,  съдът

 

                                                    О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 320/ 28.09.2020 година, постановено по гр.дело № 20204330100487/ 2020 година по описа на РС - Тетевен.

Определението подлежи на касационно обжалване пред ВКС на основание чл. 274, ал.3 т.1 от ГПК в едноседмичен срок от връчването му на страните.

                                  

             ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                       

                                                                                            2.