Определение по дело №192/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1093
Дата: 14 юни 2019 г.
Съдия: Таня Ташкова Русева-Маркова
Дело: 20192100500192
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №1093

 

Бургаският окръжен съд                                                     гражданска колегия

в закрито заседание на дванадесети юни

през две хиляди и деветнадесета година                                              в състав:                                                                                                                                                                                                     

                                                     Председател: Росица Темелкова

                                                            Членове: Таня Русева-Маркова

                                                                             Елеонора Кралева

при секретаря                                                                       и в присъствието на прокурора                                                     като разгледа докладваното от  съдия Русева-Маркова                                      гражданско дело  № 192 по описа

за   2019   година.

                   С Решение № 877/11.05.2018г., постановено по гр. дело № 2701/2017г. по описа на Районен съд - Бургас е осъдено „Животозастрахователен институт“ АД със седалище гр. София да заплати на О. Вадимовна Ч. сума в размер от 1 204, 12 лева, представляваща дължимата на ищеца ½ част от застрахователното обезщетение в размер на 2 408, 24 лева по застраховка „Злополука“ – Полица № 2610200219980/27.09.2016г., сключена за застрахованото лице – наследодател Зинаида Петровна Новогрудская, починала на 27.05.2017г., ведно с обезщетение в размер на законната лихва за забавено плащане на главницата от 1 204, 12 лева, начиная от подаване на иска – 13.04.2017г. до окончателното й изплащане.        

                   С цитираното решение е осъдено „Животозастрахователен институт“ АД със седалище гр. София да заплати на В. Яковлиевич Н. сума в размер от 1 204, 12 лева, представляваща дължимата на ищеца ½ част от застрахователното обезщетение в размер на 2 408, 24 лева по застраховка „Злополука“ – Полица № 2610200219980/27.09.2016г., сключена за застрахованото лице – наследодател Зинаида Петровна Новогрудская, починала на 27.05.2017г., ведно с обезщетение в размер на законната лихва за забавено плащане на главницата от 1 204, 12 лева, начиная от подаване на иска – 13.04.2017г. до окончателното й изплащане.         С Определение № 333 от 14.01.2019г., постановеното по гр. дело № 2701/2017г. по описа на Районен съд – Бургас е оставена без уважение молбата с правно основание чл. 248 от ГПК на ответника – „Животозастрахователен институт“ АД, обективирана във въззивната му жалба от 02.07.2018г., с която молба се претендриа изменение на Решение № 877/11.05.2018г., постановено по гр. дело № 2701/2017г. по описа на Районен съд – Бургас в часттта му за дължимите от ответника деловодни разноски в общ размер от 848, 83 лева.

                   Против постановеното първоинстанционно решение е депозирана въззивна жалба от „Животозастрахователен институт“ АД със седалище гр. София, като се претендира то да бъде отменено като неправилно, неоснователно и несъответстващо на релевантните обстоятелства, установени в производството и вместо него да бъде постановено ново решение, по силата на което да бъдат отхвърлени предявените искове от ищцовата страна. В жалбата се посочва, че в хода на първоинстанционното производство ищцовата страна не е успяла да докаже при условията на пълно и главно доказване основателността на своята претенция, наличието на покрит риск по сключения застрахователен договор и наличието на причинно-следствена връзка на извършените разходи за лечението на първоначалната ищца. В жалбата се твърди, че ищците не са успели да докажат в хода на производството, че разходите, извършени в хоспис са били необходими и са били предназначени за продължаване лечението на пострадалата, тъй като по делото не са представени документи и доказателства за провеждане на предписано лечение – рехабилитация и лечебни процедури, които да са свързани с лечението на заболяването при първоначалната ищца. Въззивникът посочва, че в сключения застрахователен договор никъде не е постигната изрична договореност за застрахователно покритие, а именно – възстановяване на разходи на застрахованите лица за лечение и болничен престой при съществуващи, хронични заболявания на осигурения и възстановяване на разходи за ползвани здравни услуги, потребността от които е възникнала вследствие на минали заболявания, а първоинстанционния съд не е взел под внимание специалните и общи условия по сключената застраховка, в съответствие с които отговорността на застрахователя не би следвало да бъде ангажирана.

                   Отправено е искане от въззивното дружество да бъде допусната повторна съдебно-медицинска експертиза, вещото лице по която да отговори на формулираните пред първата инстанция въпроси – въпрос 2 (били ли са необходими описаните манипулации, процедури, лекарства и хоспис) и въпрос 3 на ищцовата страна (има ли в медицинските документи данни за наличие на предходни заболявания), както и допълнителната задача, съгласно определение на съда от 22.01.2018г., въпрос 4 по отговора на исковата молба от 15.06.2017г. (с оглед епикризата от 06.02.2017г. при изписването от болничното заведение било ли е налице спешно състояние при Зинаида Новогрудская) и молба от 27.03.2018г. (имат ли посочените в резултата от компютърната томография заболявания пряка и непосредствена връзка с настъпилия исхемичен мозъчен инсулт и вследствие на какво е настъпил исхемичния мозъчен инсулт при починалата).

                   Депозираната въззивна жалба е против решение, което подлежи на въззивно обжалване и от лице, което има право да го атакува, постъпила е в преклузивния срок за атакуването му (видно от представения системен бон за изпращане на пратката до съда) и дължимата държавна такса е заплатена.

                   Ответната страна по въззивната жалба – В. Яковлиевич Н. и О.В.Ч. са депозирали отговор на въззивната жалба, в който посочват, че жалбата е неоснователна и следва да бъде отхвърлена, а постановеното първоинстанционно решение да бъде потвърдено. В депозирания отговор се изразява становище, че съдът следва да извърши проверка относно спазването на преклузивния срок за депозиране на жалбата. Посочва се, че основните мотиви в депозираната жалба са, че не е налице спешно състояние и че не е доказана причинна връзка между направените разходи и заболяването. Излагат се съображения за неоснователност на наведените в жалбата доводи. Посочва се и обстоятелството, че искането за назначаване на съдебно-медицинска експертиза е несвоевременно направено и не следва да бъде уважавано. Не се отправят искания за събиране на нови доказателства пред настоящата инстанция.

                   По отношение на направеното искане за допускане на съдебно-икономическа експертиза, съдът намира следното: По делото е безспорно, че ищцовата страна в исковата молба, а ответната страна в депозирания по делото писмен отговор на исковата молба са отправили искане за допускане на съдебно-медицинска експертиза и съдът е допуснал извършването й с нарочно определение от 04.12.2017г. По делото е депозирано заключение за извършената съдебно-медицинска експертиза на дата – 12.01.2018г. и на дата – 14.02.2018г. в проведеното открито съдебно заседание съдът е приел заключението на вещото лице. Заключението на вещото лице е оспорено от ответната страна с нарочна молба от 13.02.2018г. и е отправено искане да бъде допусната повторна съдебно-медицинска експертиза от друго вещо лице, което да отговори на същите въпроси, както и са поставени допълнителни въпроси към вече извършената експертиза. С нарочно Определение от 26.02.2018г., съдът е допуснал допълнителни задачи на вещото лице по приетата съдебно-медицинска експертиза, формулирани в т. 1, стр. първа и втора от депозирана молба на ответната страна от 15.02.2018г. и е оставил без уважение молбата на ответното дружество за извършване на повторна съдебно-медицинска експертиза. По делото на дата – 21.03.2018г. е депозирано заключение по допуснатата допълнителна съдебно-медицинска експертиза и това заключение е прието от страна на съда в открито съдебно заседание на дата – 25.04.2018г. В деня преди проведеното открито съдебно заседание – 24.04.2018г. по делото е постъпила молба от ответното застрахователно дружество, в която се посочва, че се поддържа искането от 27.03.2018г. за допускане на два уточняващи въпроса към вещото лице относно наличието на пряка и непосредствена връзка посочените резултати от компютърна томография с настъпилия исхемичен мозъчен инсулт и вследствие на какво е настъпил този инсулт. В съдебно заседание от 25.04.2018г. вещото лице обсъжда и тези два поставени въпроси от ответното дружество, поради което и с нарочно определение от 25.04.2018г., съдът е оставил без уважение искането на ответната страна за поставяне на допълнителни въпроси към съдебно-медицинската експертиза, като съдът е изложил мотив, че по тези въпроси вещото лице е изложило отговори в проведеното съдебно заседание. На проведеното открито съдебно заседание представител на ответното дружество не е присъствал и не са заявени нови искания по доказателствата.

                   Мотивиран от изложеното и като взе предвид, че вещото лице е дало своите отговори включително и по отношение на последните два допълнителни въпроса, намира, че не се налага допускането на съдебно-медицинска експертиза в настоящото производство, тъй като и по отношение на поставените допълнителни въпроси вещото лице вече е отговорило в открито съдебно заседание и не се налага тези въпроси отново да бъдат поставяни. От друга страна – изрично в своето заключение, вещото лице е посочило, че е работило с медицинската документация, касаеща починалото лице и е мотивирала своите изводи именно с обстоятелствата от документите, които касаят състоянието на заболялото лице. Нещо повече – допълнителни пояснения вещото лице е дала и в проведените открити съдебни заседания, при приемане на депозираните заключения. Мотивиран от изложеното, настоящият състав намира, че искането на въззивното дружество за назначаване на съдебно-медицинска експертиза е неоснователно и следва да бъде оставено без уважение.

                   Мотивиран от горното, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

                   ДОКЛАДВА депозираната въззивна жалба от „Животозастрахователен институт“ АД със седалище гр. София против Решение № 877/11.05.2018г., постановено по гр. дело № 2701/2017г. по описа на Районен съд – Бургас.

                   ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на въззивното дружество – „Животозастрахователен институт“ АД със седалище гр. София за допускане на съдебно-медицинска експертиза с въпроси, формулирани във въззивната жалба.

                   Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                   Препис от постановеното определение да се изпрати на страните за запознаване.   

 

 

                                             

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                         

                                                                                                        2.