Решение по дело №1224/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260041
Дата: 28 август 2020 г.
Съдия: Таня Борисова Георгиева
Дело: 20205300501224
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 26 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е     260041

 

28.08.2020г., град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение,VI състав

На  18.08.2020г.

В публично заседание в следния състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ДЗИВКОВА                            

                                                            ЧЛЕНОВЕ:  ВИДЕЛИНА КУРШУМОВА  

                                                                                      ТАНЯ ГЕОРГИЕВА                                                               

 

Секретар: Елена Димова

 

като разгледа докладваното от съдия  Георгиева в.гр.дело № 1224 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258  и сл. от ГПК.

              Образувано е по въззивна жалба от Е.С.Г. ***, чрез особения представител адв.Л.П. ***, срещу Решение № 1337/13.04.2020 г., постановено по гр.д. № 14682 по описа за 2018 г. на Районен съд Пловдив, с което се ПРИЗНАВА за установено, на осн чл. 422 ГПК, вр., чл.86, ал.1 и чл.92 ЗЗД, съществуването на вземането на „Агенция за контрол на просрочени задължения” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София, ул. Панайот Волов №29, етаж 3 против Е.С.Г. ЕГН ********** с адрес *** за сумите: 885,11 лв. /осемстотин осемдесет и пет лева и 11ст./ главница по договор за стоков кредит №***, сключен между ответницата и „Банка ДСК“ ЕАД; 160,23 лв. /сто и шестдесет лева и 23ст./ договорна лихва от 16.03.2017г. до 10.10.2017г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от 07.02.2018г. до окончателното заплащане, което вземане е прехвърлено на ищеца с договор за цесия и относно което е издадена заповед за изпълнение № 1370 от 09.02.2018г. по ч.гр.д №2165/2018г. на Пловдивския районен съд.

          В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност и неправилност на обжалваното решение. Конкретно жалбоподателят оспорва правните изводи на първоинстанионния съд във връзка с възражението за нищожност на договора за кредит, ненастъпилата предсрочна изискуемост на  вземанията, липсата на цесия в полза на ищеца , както и относно размера на претенциите. Моли за отмяна на първоинстанционното решение и отхвърляне  на предявените искове.

              В законоустановения срок по чл.263 ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от третото лице-помагач „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, в който се мотивира становище за правилност и законосъобразност на решението.

               Въззиваемата страна- ищец- „Агенция за контрол на просрочени задължения” ЕООД не е ангажирал становище по жалбата.

    Страните претендират разноски за въззивното производство.

Настоящият състав на Пловдивския окръжен съд, като съобрази предметните предели на въззивното производство, очертани в жалбата и отговора, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата, инициирала настоящото въззивно произнасяне, е подадена в срок, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Съгласно чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част. В обхвата на така посочените въззивни предели, въззивният съд намира, че първоинстанционното решение съдържа реквизитите на чл. 236 ГПК и е действително. Произнасянето съответства на предявеното искане и правото на иск е надлежно упражнено, поради което производството и решението са допустими.

 По отношение на неправилността на първоинстанционния съдебен акт, съобразно разпореждането на чл. 269, ал. 1 изр. второ ГПК, въззивният съд е ограничен от посочените в жалбата оплаквания относно обжалваната част от решението, като служебно следи за нарушение на императивна материалноправна разпоредба, дори ако тяхното нарушение не е въведено като основание за обжалване /ТР № 1/2013 г. на ОСГТК/.

Предмет на образуваното първоинстанционно производство е установителен иск, предявен по реда на чл.422 ГПК за съществуване на парични вземания по договор за стоков кредит №247227 от 16.02.2017г., сключен между ответника и Банка ДСК ЕАД, гр.София, прехвърлени на ищеца с договор за цесия, за които е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК по ч. гр. д. № 2165 по описа на Районен съд – Пловдив за 2018 г.

   Първоинстанционният съд е приел за установено, че на 16.02.2017г. между „Банка ДСК“ ЕАД и Е.Г. бил сключен договор за стоков кредит №*** по силата на които тя получила кредит за закупуване на мобилен телефон в размер на 829 лв., като сумата следвало да бъде върната в срок от 12 месеца /лист 7/. Съгласно чл.4 ал.1 годишният лихвен процент по заема бил фиксиран и определен на 27,85 %, а годишният процент на разходите на 31,7%. Към сумата по кредита била присъединена и еднократната сума от 56,11 лв. представляваща застрахователна премия по кредита за сметка на кредитополучателя. Съгласно приложения погасителен план заемът следвало да бъде върнат на 12 месечни погасителни вноски, дължими в периода от 16.03.2017г. до 16.02.2018г. от които: единадесет броя по 85,35 лв. и една последна от 85,40 лв. /лист 8/. Според общите условия към договора – чл.12.1 при допусната забава в плащанията на главницата и/ или лихва над 90 дни, целият непогасен остатък от главницата ставал предсрочно изискуем и се олихвявал с договорния лихвен процент и надбавка в размер на 10 процентни пункта / лист 10/. Сумата отпусната по кредита била преведена по сметка на продавача на стоката „Зора М.М.С“ ООД.

            По силата на договор за цесия, сключен  29.09.2017г. банката прехвърлила на ищеца „ Агенция за контрол на просрочени вземания“ ООД с който били прехвърлени множество вземания по кредити, включително и това срещу ответницата Г., видно от извлечението към приложенията на договора /лист 12 – 18/.

            Взел е предвид настъпилото в хода на делото обстоятелство от значение за спора- настъпване на крайния падеж на задължението- 16.02.2018 г.

Въз основа на така установените фактически обстоятелства и при липса на наведени твърдения за извършени каквито и да било плащания по кредита от страна на кредитополучателя е достигнал до извод за основателност и доказаност на предявените искове и ги е уважил изцяло.

Въззивният съд напълно споделя изложените от първоинстанционния съд фактически и правни изводи , поради което препраща към тях на осн.чл.272 ГПК, като във връзка с оплакванията в жалбата , следва да се посочи следното:

Неоснователно е възражението на жалбоподателя за нищожност на договора за кредит поради липса на представителна власт на лицата, сключили го от името на банката. Подобно възражение законът предоставя само в полза на лицето, от чието име е извършено действието без представителна власт, поради което на такава недействителност не може да се позове другата страна в правоотношението / така чл.26, ал.2 ГПК/. Освен това в случая намира приложение правилото на чл.301 ТЗ, доколкото търговецът не само не се е противопоставил на действието, но дори го е потвърдил чрез отпускане на кредита, а и впоследствие- с предявяване на вземанията по съдебен ред.

Действително първоинстанционинят съд не се е занимал в решението си с въпроса за предсрочната изискуемост на кредита, но това не е било необходимо, съответно не се е отразило на правилността на решението, след като е установено настъпването на изискуемност на вземанията поради изтичане на крайния срок за погасяване на кредита.

Неоснователно е възражението на жалбоподателя, че не става ясно как е формирана сумата от 885,11 лв. главница по кредита. При прочит на исковата молба лесно се констатира, че са изложени съответни твърдения в тази насока.

Доказано е прехвърлянето на вземанията с представения договор за цесия от 29.09.2017 г. и допълнително споразумение от 10.10.2017 г. В казаните документи са обективирани насрещни волеизявления за цедиране на вземания, описани в приемо-предавателен протокол, извлечение от който, касаещ вземанията към ответника, е представен по делото. Относно възражението за липса на прадставителна власт на лицата, подписали договора за цесия, важи казаното по-горе във връзка с правилото по чл.26, ал.2 ГПК.

Не се възприемат от въззивния съд и възраженията , свързани с липса на уведомяване на длъжника за цесията- чл.99, ал.4 ЗЗД. На първо място неуведомяването на длъжника би го освободило от отговорност към новия кредитор в случай, че вече е платил на предишния си такъв- подобни твърдения липсват. На второ място, в случая уведомлението е приложено към исковата молба и е връчено на особения представител. Връчването на всички книжа по делото на ответника е надлежно, ако е направено на особения представител и от този момент се пораждат свързаните с факта на връчване правни последици. / в т.см.Решение по т.д.№ 193/2018 г. на ВКС, І т.о./.

Поради липса на други оплаквания относно неправилността на обжалваното решение, въззивният съд намира, че въззивната жалба се явява неоснователна, при което и решението следва да бъде потвърдено.

Въпреки неоснователността на въззивната жалба разноски на въззизаемия- трето лице-помагач не се присъждат на осн.чл.78, ал.10 ГПК.

На особения представител на жалбоподателя- ответник- адв.Л.П. *** следва да се присъди възнаграждение за осъщественото процесуално представителство пред настоящата инстанция съобразно обжалвания интерес, възлизащо на 300 лв. на осн.чл.7, ал.2, т.1 от Наредба № 1/2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Така определеното възнаграждение подлежи на заплащане винаги от ищеца – съгласно изричния текст на чл. 47, ал. 6 от ГПК, а и предвид трайната съдебна практика – напр. Определение № 882 от 13.12.2011 г. на ВКС по ч. т. д. № 795/2011 г., I т. о., ТКОпределение № 783 от 19.12.2017 г. на ВКС по ч. т. д. № 1975/2017 г., II т. о., ТК,  Определение № 594 от 16.11.2015 г. на ВКС по ч. т. д. № 3070/2015 г., I т. о., ТК и др. С оглед изхода на спора тези разноски ще се възстановят на въззиваемата страна.

Решението на въззивния съд е окончателно и не подлежи на касационно обжалване, съгласно чл. 280, ал. 3 от ГПК.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 271, ал. 1 от ГПК, Пловдивският окръжен съд

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 1337/13.04.2020 г., постановено по гр.д. № 14682/2018 г. на Районен съд Пловдив .

ОСЪЖДА Агенция за контрол на просрочени задължения” ООД, ЕИК *********, със седалище в гр. София и адрес на управление – бул. „Васил Левски” № 114, етаж Мецанин да заплати на особения представител адвокат Л.В.П. ***0 лв. възнаграждение за осъществено процесуално представителство на ответника пред въззивната инстанция.

ОСЪЖДА Е. С. Г. с ЕГН ********** с адрес ***, да заплати на „Агенция за контрол на просрочени задължения” ООД, ЕИК *********, със седалище в гр. София и адрес на управление – бул. „Васил Левски” № 114, етаж Мецанин сумата от 300 лв. разноски за особен представител пред въззивната инстанция.

Решението е окончателно.

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                    ЧЛЕНОВЕ: