Разпореждане по дело №2361/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 6284
Дата: 16 октомври 2020 г. (в сила от 20 октомври 2020 г.)
Съдия: Любомира Кирилова Несторова
Дело: 20207180702361
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 21 септември 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

РАЗПОРЕЖДАНЕ  № 6284

 

16.10.2020г., гр. Пловдив

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

               Административен съд Пловдив, осми състав, в открито съдебно заседание  на шестнадесети октомври, две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                       Административен съдия: Любомира Несторова

 

               Като разгледа ЧАД № 2361 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

               Производството е по чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във вр. с чл. 276 и сл. От Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/, чл. 22, ал.2 и чл. 253 от ГПК.  

               Образувано е по искането с правно основание - чл. 276, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС на М.В.С., с ЕГН **********,*** при Областна служба „Изпълнение на наказанията, гр. Пловдив в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията /ГД „ИН“/.

М.В.С. иска от съда да бъде разпоредено  прекратяване на действията на органа по изпълнение-Началникът на ОС „Изпълнение на  наказанията“-Пловдив, представляващи нарушение на правата и законните му интереси, респективно представляващи нарушения на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС.

            Фактите, посочени в искането и в открито съдебно заседание като нарушаване на забраната за нечовешко и унизително отношение по смисъла на чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС са следните:  М.С. е бил на специална диета, свързана с твърдяната от него язвена болест, но тъй като в Административен съд-Пловдив се води друго дело по негова жалба, то най-вероятно това е причината да се спре даваната му диетична храна. За спирането на диетичната храна е уведомил лекаря, командирите на отделение и главния надзирател, но нищо не се направило във връзка с неговото искане.

          Посочва, че е бил на преглед при лекаря, но същият го е обидил и нищо не се е направило по възстановяването на диетичната храна. Писал е до началника на затвора и до наблюдаващия прокурор за даване на разрешение да бъде изведен за преглед от специалист. Твърди, че липсата на диетична храна влошава здравето му.

          В открито съдебно заседание М.В.С. поддържа искането си.

          Ответникът-Началникът на Областна служба „Изпълнение на наказанията“-Пловдив, чрез процесуалния си представител-юрисконсулт Ч., намира искането за неоснователно. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

            Административен съд-Пловдив като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:

            М.В.С. твърди, че повече от два месеца не е получавал диетична храна като през този период само веднъж му е давана такава храна. Не представя документи за твърдяната от него язвена болест. Преглеждан е в Трета градска болница-гр. София, когато е бил в Централния софийски затвор, но документи не са му предоставени. По време на прегледа са му обяснили, че има възпаление на стомашната лигавица и ако не използва определени диетични храни, ще получи гастрит и след това язвена болест. 

            Приети по делото са писмени доказателства, представени от процесуалния представител на ответника: Справка, изготвена от д-р П.С.; Медицински картон на М.В.С.; Приложение –диета №1 при язвена болест и хроничен гастрит; Таблица №1 за състава на дневната дажба и полагаемите се хранителни продукти; Протоколи за предаване и приемане на готова храна за нуждите на Арест-Пловдив, съгласно утвърденото седмично меню на затвора гр. Пловдив за месеците август и септември 2020г.

          Процесуалният представител на ответника твърди, че е предоставяна диетична храна на С. откакто е постъпил в ареста на 13.03.2020г., тъй като при първоначалния медицински преглед е установено, че страда от хроничен гастрит, а не от язвена болест, както твърди С..

           От представената справка за извършени медицински прегледи на задържания М.В.С. се установи, че същият е в добро общо състояние, съобщава за наличие на гастрит.

            При извършените прегледи през м.09.2020г  е отразено, че на 12.09.2020г. е обявил с нарочна декларация „гладна стачка“. Обективно е в добро общо състояние, адекватен, афебрилен. На 14.09.2020г е в добро общо състояние, афебрилен; на 15.09.2020г. е във видимо добро общо състояние. На 16.09.2020г. е прекратил „гладната стачка“ с декларация. На 21.09.2020г. съобщава за болки в стомаха, обективно е в добро общо състояние. Диагноза –хроничен гастрит.

           От приетите по делото Протоколи за предаване и приемане на готова храна за нуждите на Арест-Пловдив, съгласно утвърденото седмично меню на затвора гр. Пловдив за месеците август и септември 2020г. се установи, че е предвидено осигуряването на диета за едно лице, но няма доказателства, че тази диета е за М.В.С. и че е съобразена с Диета №1 /л. 25 по делото/, свързана с хроничен гастрит. В съдебно заседание, проведено на 16.10.2020г. процесуалният представител на ответника изрично посочва, че не разполага с писмени доказателства, които да сочат, че „Диета х1“ обозначена в Протоколи за предаване и приемане на готова храна за нуждите на Арест-Пловдив за месец август и месец септември 2020г. е била предназначена точно за М.С.. Няма доказателства, че обозначената диета е точно за язвена или гастритна болест.

         От приетите по делото Протоколи за предаване и приемане на готова храна за нуждите на Арест-Пловдив Съдът установи, че за закуска въобще не е предвидена бройка за диетична храна, а само за обяд и вечеря като въобще не е ясно за какво болестно състояние е предназначена диетата.

          При това положение Съдът намира, че ответникът не доказва по категоричен начин, че на М.В.С.  редовно е предоставяна диетична храна през месец 08.2020г. и през месец 09.2020г.

            Според чл. 3, ал. 1 и ал. 2 от ЗИНЗС, осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение, като за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване (курсива мой), условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

           Съответно според чл. 277, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС, всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3 от закона.

             Съгласно чл. 84, ал.2, т.1 от ЗИНЗС лишените от свобода имат право на: безплатна храна, достатъчна по химически и калориен състав, съгласно таблици, утвърдени от министъра на правосъдието съгласувано с министъра на здравеопазването и министъра на финансите.

             Съгласно чл. 84, ал.3 от ЗИНЗС работещите получават повишена дажба храна, съобразена с характера на извършената работа. Бременните жени и майките получават усилена дажба храна по специална таблица по време на бременността и 10 месеца след раждането. По предписание на лекаря болните получават диетична храна.

              Съответно в чл. 129, ал. 3 от ЗИНЗС е предвидено, че предписанията на медицинските специалисти имат задължителен характер за началниците на съответните места за лишаване от свобода. Медицинското решение се взема единствено в интерес на здравето на лишения от свобода.

            От Справка /л. 23 по делото/ се установи, че на М.С. е назначена диета , подходяща при язвена болест и гастрит, но от приетите по делото Протоколи за предаване и приемане на готова храна за нуждите на Арест-Пловдив, съгласно утвърденото седмично меню на затвора гр. Пловдив за месеците август и септември 2020г., не  се установи, че  е изпълнено това предписание, тъй като не се ангажираха доказателства, че е осигурявана  диетична храна, свързана  конкретно с гастритната болест на М.С..

             В този смисъл искането на М.С. е основателно.

             Ето защо, на основание  чл. 280 от ЗИНЗС, Съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

            ЗАДЪЛЖАВА, на основание  чл. 280, ал. 2, т. 2 от ЗИНЗС, Началникът на Областна служба „Изпълнение на наказанията“-Пловдив, да осигури по отношение на М.В.С., с ЕГН **********,*** при Областна служба „Изпълнение на наказанията, гр. Пловдив, съответната му предписана диета при язвена болест и гастрит.

 

            Разпореждането подлежи на обжалване в 3-дневен срок от обявяването му пред 3-членен състав на Административен съд-Пловдив.

 

 

 

 

                                             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ : /П/