Разпореждане по дело №18/2021 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260017
Дата: 8 януари 2021 г.
Съдия: Петър Славов Петров
Дело: 20212150200018
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е № 260017

По НОХД 18/2021г.

 

Гр.Несебър, 08.01.2021г.

 

              Днес, 08.01.2021г., Петър Петров – районен съдия и съдия-докладчик по НОХД № 18/2021г. по описа на Несебърски районен съд, трети състав, като се запознах с повдигнатото с обвинителен акт от Районна прокуратура – Бургас против Х.Я.И. с ЕГН ********** обвинение за извършено престъпление по чл.172б, ал.1 от НК, във връзка с чл.13, ал.1 и ал. 2, т.2 и чл.22, ал.1 от ЗМГО, със събрания по ДП № 304 ЗМ-431/2015г. по описа на РУ на МВР – Несебър, пр.пр.вх.№ 838/2015г. на РП-Бургас доказателствен материал, намирам следното:

            

             След преценка по чл.247а, ал.2 от НПК съдът намира, че делото е подсъдно на Несебърския районен съд по правилата на родовата и местната подсъдност. Същото е образувано за престъпление по чл.172б, ал.1 от НК, което попада в обхвата на делата, които се разглеждат от районния съд като първа инстанция според правилата на чл.35, ал.1 и ал.2 от НПК. Според обвинението деянието е извършено в района на Несебърския районен съд, поради което той е местно компетентния съд според чл.36, ал.1 от НПК да разгледа делото.

 

              С оглед подсъдността на делото на Несебърския районен съд и предвид, че е образувано по обвинителен акт съобразно чл.247, ал.1, т.1 от НПК, следва да бъде насрочено разпоредително заседание, поради което и на основание чл.247а, ал.2, т.1 от НПК,

Р А З П О Р Е Ж Д А М

 

              НАСРОЧВАМ делото за провеждане на РАЗПОРЕДИТЕЛНО заседание на 23.02.2021г. от 13:30 часа, за които дата и час да се призоват Районна прокуратура – Бургас, подсъдимия Х.Я.И., упълномощеният защитник адвокат Веско Цветанов Георгиев – АК-Хасково, и пострадалите: GIORGIO ARMANI S.P.A., чрез неговия представител в Република България Николай Стоянов Дунчев, adidas AG и  Converse Inc., чрез техния представител в Република България „АРСИС КОНСУЛТИНГ“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, The Polo/Lauren Company L.P., Dolce & Gabbana Trademarks S.r.l.,  TOMMY HILFIGER LICENSING LCC, HUGO BOSS Trade Management GmbH & Co KG и Levi Strauss & Co., чрез техния представител в Република България Анета Стойкова Таджер, на които се съобщава, че в разпоредителното заседание се обсъждат въпросите по чл.248, ал.1 от НПК, както следва:

1.      подсъдно ли е делото на съда;

2.      има ли основание за прекратяване или спиране на наказателното производство;

3.      допуснато ли е на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуални правила по смисъла на чл.249, ал.4 от НПК, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, на пострадалия и на неговите наследници;

4.      налице ли са основания за разглеждане на делото по реда на особените правила;

5.      разглеждането на делото при закрити врати, привличането на резервен съдия, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация;

6.      взетите мерки за процесуална принуда;

7.      искания за събиране на нови доказателства;

8.      насрочването на съдебното заседание и лицата, които следва да се призоват на него.

В съдебно заседание на първоинстанционния, въззивния и касационния съд не могат да се правят възражения за допуснатите на досъдебното производство отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, на пострадалия или на неговите наследници, които не са били поставени на обсъждане в разпоредителното заседание, включително по почин на съдията-докладчик, или които да приети за несъществени.

В разпоредителното заседание не се обсъждат нарушения, свързани с допускането, събирането и проверката и оценката на доказателствата и доказателствените средства. 

 

ПРЕПИСИ от обвинителния акт и настоящото разпореждане да се връчат на подсъдимия.

Указва на подсъдимия, че в 7-дневен срок от връчването на съобщението може да даде отговор по въпросите, които ще се обсъждат в разпоредителното заседание, и да направи своите искания, като му се съобщава, че делото може да бъде разгледано и решено в негово отсъствие при условията на чл.269 от НПК: ако не е намерен на посочения от него адрес или е променил същия, без да уведоми съответния орган; ако местоживеенето му в страната не е известно и след щателно издирване не е установено; ако е редовно призован, не е посочил уважителни причини за неявяването си и е изпълнена процедурата по чл.247б, ал.1 от НПК; ако се намира извън пределите на Република България и: а) местоживеенето му не е известно, б) не може да бъде призован по други причини, и 3) е редовно призован и не е посочил уважителни причини за неявяването си.  

Указва на подсъдимия, че съгласно чл.249, ал.4, т.1 от НПК, допуснато на досъдебното производство нарушение на процесуалните правила е съществено и отстранимо, когато са нарушени правата на обвиняемия: да научи за какво престъпление е привлечен в това качество; да дава или да откаже да дава обяснения по обвинението; да участва в производството; да има защитник и да получи писмен или устен превод на разбираем за него език по чл.55, ал.3 от НПК, когато не владее български език.

 

ПРЕПИСИ от настоящото разпореждане да се връчи на защитника на  подсъдимия, като указва на защитника, че в 7-дневен срок от връчване на съобщението за насроченото разпоредително заседание може да даде отговор на въпросите, които предстои да се обсъждат на него, и да направи своите искания.

 

ПРЕПИС от настоящото разпореждане да се връчи на РП-Несебър, като указва на прокурора, че в 7-дневен срок от връчване на съобщението за насроченото разпоредително заседание може да даде отговор на въпросите, които предстои да се обсъждат на него, и да направи своите искания.

 

ПРЕПИС от настоящото разпореждане да се връчи на пострадалите, като указва на пострадалите, че в 7-дневен срок от връчване на съобщенията за насроченото разпоредително заседание могат да дадат отговор на въпросите, които предстои да се обсъждат на него, както и че в същия този срок могат да направят искания, включително и за конституиране като частни обвинители и граждански ищци.

Указва на пострадалите, че като граждански ищци могат да предявяват в съдебното производство граждански иск за обезщетение на вредите от престъплението, ако не е предявен по реда на Гражданския процесуален кодекс. Гражданският иск се предявява най-късно до започване на разпоредителното заседание пред първоинстанционния съд, а молбата за предявяване на гражданския иск може да бъде устна или писмена и в нея се посочват: трите имена на подателя и на лицето, срещу които се предявява искът, наказателното дело, по което се подава, престъплението, от което са причинени вредите и характерът и размерът на вредите, за които се иска обезщетение. Гражданският иск в съдебното производство може да бъде предявен както срещу подсъдимия, така и срещу други лица, които носят гражданска отговорност за вредите, причинени от престъплението.

Указва на пострадалите, че за претърпени от тях имуществени или неимуществени вреди от престъплението, което се преследва по общия ред, имат право да участват в съдебното производство като частни обвинители, въз основа на молба за участие в съдебното производство в това им качество, която може да бъде устна или писмена, трябва да съдържа данни за лицето, което я подава, и за обстоятелствата, на които се основава, направена най-късно до започване на разпоредителното заседание пред първоинстанционния съд. Частният обвинител поддържа в съда обвинението наред с прокурора, като може да поддържа обвинението и след като прокурорът заяви, че не го поддържа.

Указва на пострадалите, че имат право да упълномощят повереници, а ако представят доказателства, че не са в състояние да заплатят адвокатско възнаграждение, желаят да имат повереници и интересите на правосъдието изискват това, такива повереници следва да бъдат назначени от съда, разглеждащ делото като първа инстанция.

 

 

Съдът предоставя възможност на подсъдимия, упълномощения защитник, прокурора и пострадалите да се запознаят с материалите по делото и да направят необходимите извлечения.

 

Разпореждането е окончателно.

 

 

 

                                                              СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК: