Решение по дело №8240/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 332
Дата: 20 февруари 2019 г. (в сила от 12 март 2019 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20185330208240
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 декември 2018 г.

Съдържание на акта

   Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 332

гр. Пловдив, 20.02.2019г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 14.02.2019г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Даниела Дойчева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 8240/2018г. по описа на ПРС, XXVI наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е второ по ред пред РС гр. Пловдив, след като с Решение № 2692, постановено по КАНД № 2765/2018 г. е бил отменен постановения съдебен акт по АНД № 4253/2018 г. по описа на РС гр. Пловдив и делото е било върнато за ново разглеждане от друг състав на съда.

Обжалвано е Наказателно Постановление № 18-1030-000023 от 16.01.2018 г. с което на А.К.Б. с ЕГН: ********** са били наложени административни наказания, както следва: ,,глоба‘‘ в размер от 2000 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 24 месеца за извършено от него нарушение по чл. 174, ал. 3 ЗДвП.

Жалбоподателят А.Б., чрез процесуалния представител адв. А.Б. обжалва процесното наказателно постановление. Излага съображения, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради което иска неговата отмяна. Твърди, че неправилно неговият доверител е бил санкциониран да даде кръвна проба за употреба на наркотични вещества, доколкото същият бил наказан с влязъл в сила съдебен акт за това, че е управлявал МПС след употреба на наркотично вещество – престъпление по чл. 343б, ал. 3 НК. Било налице и погрешно описание на нарушението в АУАН. Нарушителят бил лишен от възможността да даде кръвна проба за установяване употребата на наркотични вещества. В провелото се съдебно заседание разви допълнителни аргументи в насока, че е било посочено погрешно място на извършване на нарушението, а именно гр. Пловдив, бул. ,,Източен‘‘, бензиностанция ,,Арена‘‘, а реално този отказ се е бил осъществил в сградата на сектор ,,Пътна полиция‘‘. Също така жалбоподателят не е бил отведен в съответното болнично заведение за даването на кръвна проба.

Въззиваемата страна редовно уведомена за насроченото съдебно заседание не се яви и не взе становище по основателността на жалбата.

            Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт, подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество, разгледана по същество същата е основателна.

Жалбоподателят е бил санкциониран за това, че на 10.01.2018 г. около 14:10 часа в гр. Пловдив на бул. ,,Източен‘‘ в бензиностанция ,,Арена‘‘ като водач на лек автомобил ,,Ситроен Ксара‘‘ с рег. № ***, собственост на К.А.Б. е извършил следното нарушение, а именно: водачът категорично отказва да му бъде извършена проба за наркотични вещества с Дрегер DRUGTEST – 5000 с фабричен № ARJF-0026B сектор ,,Пътна полиция‘‘. Издаден бил талон за медицинско изследване № 0034427. По този начин той бил осъществил състава на нарушение по чл. 174, ал. 3 ЗДвП.

В хода на съдебното следствие беше разпитан актосъставителят М.З.. Същият потвърди отразеното от него в АУАН. Посочи, че жалбоподателят бил спрян от служители на ,,Криминална полиция‘‘, след което актосъставителят бил повикан да го тества за наличието за употребата на алкохол и наркотични вещества. Нарушителят отказал, след което бил откаран в Сектор пътна полиция. Същият категорично отказал да бъде тестван за употребата на алкохол и наркотични вещества, като заявил, че тестът бил фалшив.

Съдът кредитира показанията на разпитания свидетел, доколкото същите са ясни, логични и последователни и си кореспондират с останалия събран по делото доказателствен материал.

Съдът кредитира депозираните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

От представеното копие от Заповед се установява, че АУАН и НП са съставени от компетентни органи.

От представената справка за нарушител/водач се установява, че към момента на извършване на деянието жалбоподателят е бил правоспособен водач, като същият е бил многократно наказван за извършени от него нарушения по ЗДвП и ППЗДвП.

От представения талон за медицинско изследване се установява, че е бил издаден такъв на А.Б., като същият е следвало да се яви да даде кръвна проба.

От представената по делото справка от УМБАЛ ,,Пловдив‘‘ се установява, че А.Б. не се е явил да даде кръвна проба.

Въз основа на така възприетата от Съда фактическа обстановка се достигна до следните правни изводи:

Разпоредбата на чл. 174, ал. 3 ЗДвП предвижда, че водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол в кръвта и/или с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от две години и глоба 2000 лв.

         В конкретния случай на дееца е вменено извършването на нарушение по чл. 174, ал. 3 ЗДвП. За да е налице състав на това нарушение следва да са налице кумулативно следните две условия: а именно лицето да е отказало да бъде изследвано с техническо средство и след това лицето да не се е подложило на изследване с доказателствен анализатор или да не е дало в срок кръвна проба за химическо изследване. В АУАН са изложени факти само за наличието на първото условие. Липсват каквито и да било факти за наличието или не на второто условие. Тоест деянието, описано в АУАН се явява несъставомерно по чл. 174, ал.3 ЗДвП.

         Видно от приобщеното НОХД 2446/2018 г. по описа на РС гр. Пловдив се установява, че е налице Разпореждане от 11.01.2018 г., постановено по ЧНД № 189/2018 г. по описа на РС гр. Пловдив с което е било разрешено принудително изземване на образци за сравнително изследване от жалбоподателя А.Б.. Същото е било извършено, като е обективирано в Протокол за вземане на образци за сравнително изследване от 11.01.2018 г. и от последният е била взета кръвна проба. Тоест се достигна до извод, че въпреки липсата на съдействие от жалбоподателя А.Б. целта на закона е била постигната и по принудителен ред е била взета кръвна проба, посредством която е било установено, че той е бил употребил наркотично вещество, управлявал е МПС, като за това има влязъл в сила съдебен акт по горепосоченото дело от общ характер.

         Ето защо, се достигна до извод, че липсва състав на извършено нарушение, доколкото по принудителен ред е била постигната целта на закона. Това представлява и самостоятелно основание за отмяна на атакуваното наказателно постановление.

         Неоснователно се явява наведеното възражение, че липсвало коректно посочване на място на извършване на нарушението, доколкото от значение е обстоятелството, че е посочено населеното място, а именно гр. Пловдив.

         Неоснователно се явява наведеното възражение, че жалбоподателят не е бил откаран от полицейските служители за даването на кръвна проба, доколкото същият не е бил задържан и е могъл да се придвижи свободно до определеното му болнично заведение. В Наредбата е посочено кога съществува задължение закарването на лицето до съответното болнично заведение от полицейските служители и то е когато е било установено посредством техническо средство над определена концентрация алкохол, като настоящият случай не е такъв, поради което и за полицейските служители не е съществувало такова задължение.

          Предвид гореизложеното обжалваното наказателно постановление следва да се отмени изцяло.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно Постановление № 18-1030-000023 от 16.01.2018 г. с което на А.К.Б. с ЕГН: ********** са били наложени административни наказания, както следва: ,,глоба‘‘ в размер от 2000 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 24 месеца за извършено от него нарушение по чл. 174, ал. 3 ЗДвП.

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

СЕКРЕТАР: Д.Д.