Решение по дело №2205/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 53
Дата: 7 януари 2020 г. (в сила от 4 февруари 2020 г.)
Съдия: Пламен Георгиев Ченджиев
Дело: 20194520202205
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

…….

 

гр.Русе, 07.01.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд - Русе, VІ-ти наказателен състав в публично заседание на …..четвърти декември ……през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                       Председател: ПЛАМЕН ЧЕНДЖИЕВ

 

при секретаря ЕЛКА ГОРАНОВА и в присъствието на прокурор …. разгледа докладваното от съдията  административно наказателно дело № 2205/2019 г.,  за което съобрази,че производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Д.К. - *** гражданин против наказателно постановление № 38-0001528/04.11.2019 г. на началник ОО „АА” Русе, с което на основание чл.93в ал.10 пр.1 т.2 от ЗАП му е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на ДВЕСТА лева и на основание чл.175 ал.1 т.4 от ЗДвП му е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на ДВЕСТА лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от ТРИ МЕСЕЦА. 

Жалбоподателят с жалбата си моли съда да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно.

Представител на Районна прокуратура - Русе не се явява и не вземат становище.

Представител на административно-наказващия орган не се явява и не вземат становище.

От събраните по делото доказателства съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Жалбоподателят е *** гражданин и не владее български език. Работи като водач на товарен автомобил Волво с *** рег. № 31DY916. Автомобилът е оборудван с аналогов тахограф.

На 04.11.2019 г. жалбоподателят управлява посочения товарен автомобил и извършва превоз от РТурция за Украйна. Около 01,30 ч. жалбоподателят се намира в района на ГКПП Дунав мост.

На същото място контрол по движението на товарни автомобили извършва свид.Ц. ***. Ц. извършва проверка на автомобила, управляван от жалбоподател и на тахографските листи на  превозното средство и документите на автомобила. При проверката на тахографския лист от 17.10.2019 г. свидетелят установява,че за периода от 8,35 ч. до 14,55 ч. са насложени линиите на почивка и движение на автомобила в частта за скорост на движение, но приема, че няма загуба на данни. Свид. Ц. разпорежда на водача на български език да премести автомобила, тъй като престоява в зоната на ГКПП Дунав мост, за да не пречи на движението, но ***ят гражданин не изпълнява разпореждането. 

Ц. съставя срещу жалбоподателя акт за установяване на административно нарушение на разпоредбите на чл.12 §2 б.А изр.3 пр.1 от Приложение Контролен уред вр. чл.78 ал.1 т.2 от ЗАП и на чл.103 пр.3 от ЗДвП. В процедурата при предявяване на акта е включен преводач от *** на български.

На същия ден началник ОО „АА” Русе издава обжалваното наказателно постановление,с което на основание чл.93в ал.10 пр.1 т.2 от ЗАП налага на жалбоподателя административно наказание ГЛОБА в размер на ДВЕСТА лева и на основание чл.175 ал.1 т.4 от ЗДвП налага административно наказание ГЛОБА в размер на ДВЕСТА лева и го лишава от право да управлява МПС за срок от ТРИ МЕСЕЦА.

Изложената фактическа обстановка се установява от писмените доказателства – тахографски лист и от показанията на свид.Ц..По така приетата за установена фактическа обстановка не се спори.

Съдът след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност,прави следните правни изводи:

Жалбата е допустима,тъй като е подадена от оправомощено лице в законоустановения срок,а разгледана по съществото си е частично основателна.

На първо място обжалваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно по т.1. 

 Съгласно изискването въведено с разпоредбата на чл.2 от AETR спогодбата се прилага по отношение на всяко превозно средство регистрирано на територията на договаряща страна.Управляваният от жалбоподателя автомобил е с турска регистрация и РТурция е една от договарящите страни по спогодбата.Предвид горното правилата на AETR са приложими относно превозното средство управлявано от жалбоподателя и по отношение на него като водач на такова превозно средство.

По силата на разпоредбата на чл.12 § 2 б.”а” от  приложение „Контролен уред” на AETR  водачите използват тахографски листове или карта на водача всеки ден, през който управляват превозно средство, започвайки от момента на приемането му. Тахографският лист или картата на водача не може да се използва за по-дълъг период от този, за който е предназначен. Видно от приложения тахографски лист той е предназначен за използване през период от 24 часа.Като не го е сменил с нов след изтичане на 24ч. период а го е оставил в тахографа и са се насложили данни от два различни периода,водачът е осъществил състава на нарушението по чл. 12 § 2 б.”а” от  приложение „Контролен уред” на AETR. Деянието е извършено посредством бездействие,чрез което водачът е нарушил разпоредбата на чл.12 §2 изр. последно от Приложение Контролен уред на AETR да не използва тахографски лист за период по-голям от този, за който е предназначен, но в случая това не е довело до загуба на данни и по този начин е осъществил обективните признаци от състава на разпоредбата на чл.93в ал.10 пр.1 т.2 от ЗАП. В следствие на бездействието на жалбоподателя за времето от 8,35 ч. до 14,55 ч. на 17.10.2019 г. не може да се установи дали е почивал или управлявал. 

Приложена е правилната санкционна разпоредба, която предвижда фиксирана от законодателя санкция и не дава възможност за преценка на справедливостта на наказанието.

По т.2 от обжалваното наказателно постановление,съдът намира следното:

В тази му част наказателното постановление е необосновано.Тъй като свид.Ц. е издал разпореждане на български език без към настоящия момент да може да се установи точното му съдържание и начина по който е достигнало до съзнанието на нарушителя след като е установено, че последният не владее български език и в тази част от производството не е участвал преводач.По тази причина не може да се приеме по безспорен и категоричен начин,че жалбоподателят е възприел разпореждането и умишлено е отказал да го изпълни.Липсата на безспорни доказателства относно тези обстоятелства води до необоснованост на обжалваното наказателно постановление в тази му част,поради което следва да бъде отменено частично.

По изложените съображения,съдът намира,че обжалваното наказателното постановление по т.1 като правилно и законосъобразно следва да се потвърди, а в останалата си част като необосновано следва да бъде отменено.

Водим от горното съдът

                                               Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №38-0001528/04.11.2019г. на началник ОО „АА” Русе в частта, с която на Д.К. - *** гражданин на основание чл.93в ал.10 пр.1 т.2 от ЗАП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на ДВЕСТА лева.

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 38-0001528/04.11.2019 г. на началник ОО „АА” Русе в частта, с която на Д.К. - *** гражданин на основание чл.175 ал.1 т.4 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на ДВЕСТА лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от ТРИ МЕСЕЦА

Решението може да се обжалва пред Административен съд - Русе в 14-дневен срок от съобщението.                         

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: