Решение по дело №2269/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2230
Дата: 9 декември 2019 г. (в сила от 9 декември 2019 г.)
Съдия: Мария Янкова Вранеску
Дело: 20191100902269
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                                   

№.....

 

09.12.2019 г., гр. София

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-11 състав, в закрито заседание на девети декември през  две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                                                  

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ВРАНЕСКУ

            

като разгледа докладваното от съдия Вранеску т. дело №2269 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25, ал. 4 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Образувано е по жалба на „Б.П.1“ ЕАД чрез адв. Б.Н. срещу отказ № 20190531194916/21.10.2019 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление образец Б7 с вх. № 20190531194916/31.05.2019 г..

В жалбата са изложени твърдения, че постановеният от АВ – ТР отказ е неправилен и незаконосъобразен. Счита, че публичните дружества попадат в изключенията за обявяване на действителен собственик-физическо лице на §2, ал. 1, т. 1 и ал. 5 ДР ЗМИП. В настоящия случай е налице именно такава хипотеза. Твърди, че при вписването следва да се съобрази изключението, което специалната разпоредба на §2, ал. 1, т. 1 ДР ЗМИП предвижда по отношение вписване на обстоятелства, отнасящи се до публични дружества. Моли, обжалваният отказ да бъде отменен.

Съдът, като взе предвид доводите в жалбата и приложените писмени доказателства, приема от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежно легитимирано лице, срещу подлежащ на съдебен контрол акт и в законоустановения срок, поради което е процесуално допустима.

За да постанови обжалвания отказ № 20190531194916/21.10.2019 г., длъжностното лице е приело, че в случая следва да бъде приложено предвиденото в §2, ал. 5 ДР ЗМИП, като в при вписване на обстоятелствата по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 ЗМИП в група действителни собственици в поле №550, следва да бъде посочено физическо лице, което изпълнява длъжността на висш ръководен служител.

Разгледана по същество, жалбата е основателна по следните съображения:

В конкретния случай от АВ-ТР е поискано вписване по партидата на „БСПФП.1“ ЕАД, ЕИК ********на обстоятелства съгласно изискванията на чл. 63, ал. 4 ЗМИП.

Настоящият състав на съда счита, че неоснователно длъжностното лице по регистрацията е приело, че не са заявени за вписване действителните собственици на дружеството. Съгласно чл. 61, ал. 1 ЗМИП, учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания и физическите лица за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права. Информацията и данните по чл. 61, ал. 1 се вписват по партидите на учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания в търговския регистър, в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в регистър БУЛСТАТ – арг. от чл. 63, ал. 1 от ЗМИП. В разпоредбата на ал. 4 на чл. 63 от ЗМИП са изброени данните, които следва да бъдат вписани в съответния регистър. Легалната дефиниция на  „действителен собственик“ по отношение на корпоративните юридически лица е дадена в § 2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП. Законът определя за такъв лицето, което пряко или косвено притежава достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас в това юридическо лице или друго правно образувание, включително посредством държане на акции на приносител, или посредством контрол чрез други средства, с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността.  В случая заявителят попада именно в изключената от §1, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП  хипотеза, тъй като видно от приложената към заявлението декларация по чл. 63, ал. 4 ЗМИП, в която изрично е декларирано, че  „Б.П.1“ ЕАД е с едноличен собственик Б.С.И П.Плс, Остров Mан. Акционер, притежаващ 28,18% от капитала ма Б.С.И П.Плс. е М.Х.ЛТД, Кипър. М.Х.ЛТД е с едноличен собственик Ф.К.Х.АД, ЕИК********- публично дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар. В този смисъл изключението, регламентирано в закона, е приложимо към процесното заявление.

От справка в Търговския регистър по партидата на „Ф.К.Х.АД, се установява, че същото е публично дружество, по смисъла на чл. 110, ал. 1 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК), чиито акции са допуснати до търговия на регулиран пазар. Предвид това обстоятелство, дружеството е адресат на разпоредбите на ЗППЦК и подзаконовите актове по прилагането му, които предвиждат специален ред за разкриване на дялово участие в публично дружество, уреден в Глава единадесета, Раздел I от ЗППЦК. Изключването на публичните дружества от приложението на изискването за посочване на действителен собственик по смисъла на §1, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП е обосновано със специалния ред, по който е предвидено да се оповестява информацията на акционерите в тези корпоративни юридически лица. Задължението за прозрачност е основополагащо за дейността на публичните дружества и произтича от риска, че дейността им може да засегне интересите на голям кръг лица, предвид обстоятелството, че акциите им се търгуват публично. Това задължение кореспондира с една от целите на публичните дружества – предоставянето на точна, изчерпателна и навременна информация за издателите на ценни книжа, което допринася да бъде създадено доверие у инвеститорите, които да имат реалната възможност да направят преценка на икономическите резултати и активи на тези издатели. Затова издателите на ценни книжа следва да осигурят необходимата прозрачност за инвеститорите чрез редовен информационен поток. В подкрепа на гореизложеното е и предвиденото в чл. 59, ал. 4 ЗМИП относно извършването на идентифициране за клиентите – юридически лица, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, като е предвидено да се събира информацията за дяловото участие, подлежаща на разкриване по реда на глава единадесета, раздел I от ЗППЦК, или аналогична информация относно дружества на регулиран пазар извън Република България.

В случая посоченото от заявителя лице безспорно е публично дружество и като такова същото е изключено от приложното поле на §2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП, поради което заявителят не следва да посочва действителен собственик – физическо лице, а е достатъчно да се позове на обстоятелството, че дружеството е публично. Действителните собственици на публичното дружество, упражняващи пряк или непряк контрол върху дружеството, имащо задължение да обяви действителните си собственици ще бъдат обявени по специалния ред за това. В случая заявителят е посочил именно наличието на публично дружество, което упражнява непряк контрол върху него, което е достатъчно, за да се приеме, че е изпълнил задължението си по отношение разкриването на действителните собственици. Заявителят е измежду лицата, задължени да декларират действителните си собственици и е заявил надлежно същите обстоятелства, съобразявайки изключението, предвидено в § 2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП. Приложена е декларация по образец, утвърден с Правилника за приложение на Закона за мерките срещу изпиране на пари.

Предвид изложеното, Съдът намира, че в случая са налице всички предпоставки за вписване на заявените обстоятелства в ТРРЮЛНЦ, поради което отказът на АВ-ТРРЮЛНЦ следва да бъде отменен.

Мотивиран от горното, Съдът.

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ отказ № 20190531194916/21.10.2019 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление образец Б7 с вх. № 20190531194916/31.05.2019 г. на „БСПФП.1“ ЕАД, ЕИК ********за вписване на обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 от Закона за мерките срещу изпиране на пари.

УКАЗВА на Агенцията по вписванията да впише заявените обстоятелства по подаденото заявление образец Б7 с вх. № 20190531194916/31.05.2019 г. по партидата на „БСПФП.1“ ЕАД, ЕИК *******.

РЕШЕНИЕТО  не подлежи на обжалване.

Препис от решението да се изпрати на АВ-ТР за сведение и изпълнение.

 

 

                                                           Съдия: