Решение по дело №9/2023 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 април 2023 г. (в сила от 10 април 2023 г.)
Съдия: Юлияна Василева Цонева
Дело: 20237190700009
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 януари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  

№ 20

 

гр. Разград, 10.04.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – РАЗГРАД в открито съдебно заседание на двадесет и осми март две хиляди двадесет и трета година, в състав:

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                    ЧЛЕНОВЕ: МАРИН МАРИНОВ                                                                                      ЮЛИЯНА ЦОНЕВА

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ЯКИМОВ разгледа докладваното от съдия Юлияна Цонева КАНД № 9 по описа за 2023г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. чл.63в от ЗАНН.

Постъпила е касационна жалба от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)-гр.София, БУЛСТАТ *********, представлявана от Председател на Управителния съвет - инж. В. А., действащ чрез пълномощник Д. К.. – юрисконсулт в сектор „Контрол и правоприлагане“-Русе, отдел „Контрол и правоприлагане“ на Национално тол управление, съдебен адрес: гр.Русе, ул.“Отец Паисий“ № 5, против Решение № 242 от 12.12.2022г., постановено по АНД № 628/2022г. по описа на Районен съд-Разград в производство по чл.59 и сл. ЗАНН, с което е отменен Електронен фиш (ЕФ) № ********** на АПИ към МРРБ за наложена на „МБАЛ „Св.Иван Рилски“-Разград“ АД, ЕИК *********, със законен представител Г. В. Ж., имуществена санкция в размер на 300.00 (триста) лева, на основание чл.179, ал.3 във вр. с чл.187а, ал.1 и ал.2, т.1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) и за нарушение на чл.139, ал.5 и ал.6 във вр. с чл.102, ал.2 от същия закон. В жалбата се твърди, че решението е неправилно, като са изложени аргументирани доводи в оспорване изводите на районния съд за допуснати множество нарушения на процесуалните правила при издаване на Електронния фиш. Направено е искане обжалваното решение да бъде отменено изцяло и да бъде потвърден Електронния фиш, като правилен и законосъобразен. Алтернативно се предлага делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд. Заявена е претенция за заплащане на направените деловодни разноски. В съдебно заседание процесуалният представител на страната поддържа същите съображения, като доразвива доводи във връзка с правилното приложение на материалния закон от наказващия орган и в частност с оглед категорията на процесното ППС, което макар и да е специален медицински автомобил не попадал в обхвата на освободените от заплащане на такси за преминаване по платената пътната мрежа ППС със специален режим на движение, съгласно чл.10, ал.9 от Закона за пътищата във вр. с чл.91, ал.3 от ЗДвП. 

Ответникът по касационната жалба „МБАЛ „Св.Иван Рилски“-Разград“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Разград, ул. “Коста Петров“ № 2, чрез процесуалния си представител представя писмен отговор, поддържан и в съдебно заседание, като оспорва жалбата. Счита за несъстоятелни изложените в нея възражения и твърдения, и моли обжалваният съдебен акт да бъде потвърден изцяло като правилен и законосъобразен. Поддържа същите съображения, заявени с въззивната жалба за наличие на формален порок на Електронния фиш поради липса на посочена дата на издаване и несъблюдаване на преклузивните срокове за образуване на административнонаказателното производство.

Представителят на Окръжна прокуратура-Разград дава заключение, че касационната жалба е основателна, а решението на въззивния съд – неправилно. Счита, че при установяване на нарушението и провеждането на специалната административнонаказателна процедура по издаване на процесния Електронен фиш няма допуснати съществени нарушения, безспорно са установени нарушението и авторът му, поради което обжалваното решение следва да бъде отменено, а Електронният фиш да бъде потвърден.

Административен съд-Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите на страните и доказателствата по делото, констатира следното:

Касационната жалба е допустима. Подадена е от надлежна страна съгласно чл.210, ал.1 от АПК, в срока по чл.211, ал.1 от АПК и срещу съдебно решение, подлежащо на касационен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Съгласно чл.63в от ЗАНН въззивното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в  НПК (чл.348), като касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, а за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно (чл.218, ал.1 и ал.2 АПК), въз основа на фактите, установени в обжалваното решение (чл.220 АПК).

Установените от въззивния съд факти са следните:

На 30.06.2020г., в 10:40 часа, специален автомобил "Ситроен Джъмпер", с рег.№ ********, с обща техническа допустима максимална маса 3300, брой оси 2, категория ППС: ЕВРО 4, е засечен при движение на територията на община Разград, по път І-2, км 76+664, в посока Нарастващ километър, включен в обхвата на платената пътна мрежа, като за посоченото ППС не е заплатена пътна такса по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата (ЗП) според категорията на превозното средство.

Нарушението е установено и заснето с устройство № 10231, което е елемент от Електронната система за събиране на пътни такси по чл.10, ал.1 от ЗП.

Въз основа на горните данни е издаден оспореният ЕФ № ********** на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) към МРРБ, с който за нарушение на чл.139, ал.5 и ал.6 във вр. с чл.102, ал.2 от ЗДвП на собственика на автомобила „МБАЛ „Св.Иван Рилски“-Разград“ АД, ЕИК *********, със законен представител Г. В. Ж., е наложена имуществена санкция в размер на 300.00 (триста) лева, на основание чл.179, ал.3 във вр. с чл.187а, ал.1 и ал.2, т.1 от цитирания закон.

С решението си въззивният съд е отменил ЕФ като приел, че е издаден при множество нарушения на процесуалните правила. Констатирал е  нарушение на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, като липсвало описание на нарушението – дали се изразява в активно действие или бездействие, пренесено и в цифровата му квалификация по чл.139, ал.5 и ал.6 във вр. с чл.102, ал.2 от ЗДвП, доколкото първата разпоредба изисквала активно поведение от водачите на ППС, преди използването на платената пътна мрежа, а свързаната разпоредба сочи на бездействие, с което се осъществява допустителство на административното нарушение. Респ. неправилно била посочена и санкционната правна норма, от която не ставало ясно кое е санкционираното лице – физическото лице, посочено с три имена и ЕГН или ЮЛ МБАЛ „Св.Иван Рилски“ АД-Разград.

Решението на РС-Разград е валидно и допустимо, като е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол (арг. от чл.59, ал.1 от ЗАНН във вр. с чл.189ж, ал.5 от ЗДвП) и произнасянето е извършено от компетентния съд в рамките на неговите правомощия.

Въпреки това решението следва да бъде отменено, като постановено при неправилно прилагане на закона и допуснато съществено нарушение на процесуалните правила.

Касационната инстанция не споделя извода в обжалваното решение за допуснато процесуално нарушение на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. В съдебната практика многократно е отбелязвано и трайно прието, че електронният фиш е своеобразен властнически акт с установителни и санкционни функции. Той се приравнява едновременно към АУАН и НП, но само по отношение на правното му действие, не и по форма, съдържание, реквизити и процедура по издаване. Изискванията за съдържание, регламентирани в ЗАНН, са неприложими. Оспореният ЕФ е издаден съобразно утвърдения образец  от управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" и съдържа всички реквизити, посочени в чл.189ж, ал.1 от ЗДвП, като нарушението е описано достатъчно ясно и конкретно от фактическа страна. Посочени са обективните признаци на деянието, изразяващо се в движение на ППС – специален автомобил, с конкретен  регистрационен номер, данни за маса, брой оси, екологична категория, които дават възможност за идентификация на автомобила и определяне на неговата категория, собственост на юридическо лице, движещ се по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа в община Разград (посочени дата, час и място на нарушението), като за същото ППС не е заплатена дължимата пътна такса по чл.10, ал.1 от Закона за пътищата. Посочени са и съответните правни основания за ангажиране на административнонаказателната отговорност на нарушителя. Цитираната разпоредба на чл.179, ал.3 във вр. с чл.187а, ал.1 и ал.2, т.1 от ЗДвП съдържа в себе си както задължението, така и санкцията при неговото неизпълнение, без каквото и да било съмнение какво точно е нарушението - управление на ППС по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, без да е платена дължимата пътна такса. Субектът на нарушението, респ. на отговорността, е недвусмислено определен в разпоредбата на чл.187а, ал.1 и ал.2 от ЗДвП, според която при установяване на нарушения по чл.179, ал.3-3б от ЗДвП в отсъствие на нарушителя - каквото е процесното, се счита, че пътното превозното средство е управлявано от собственика му, а в ал.2 на същата разпоредба императивно е установено, че когато собственик на ППС е юридическо лице, за допуснатото движение на ППС, без да са изпълнени задълженията по установяване размера и заплащане на съответната такса по чл.10, ал.1 от ЗП, съответната имуществена санкция се налага на собственика-ЮЛ, в случая по т.1 - в размер на 300 лева, каквато е била наложена с процесния ЕФ.

Нарушението е описано достатъчно ясно, като косвена подкрепа този извод намира и в съдебната практика, която константно, при идентично съдържание на електронен фиш и сходни нарушения на ЗДвП, не установява наличие на съществено процесуално нарушение досежно съдържанието на обжалвания акт и изследва правилното приложение на материалния закон.

Същевременно, в обжалваното решение РС-Разград не е изложил никакви мотиви по съществото на нарушението, като липсва преценка за съставомерност на конкретното деяние по приложимия материален закон във връзка с изискванията на ЗДвП и специфичните условия на ЗП относно задълженията за установяване на размера и заплащане на съответните такси за движението на ППС по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа. Съдът не е анализирал приложените по делото доказателства, относими към констатираното нарушение, не са посочени релевантните фактически установявания и липсват правни изводи относно наличието или липсата на предпоставки за ангажиране на отговорността на нарушителя. При това положение и с оглед забраната на чл.220 от АПК касационната инстанция е възпрепятствана в преценката си за правилното прилагане на материалния закон, тъй като въззивният съд по същество не се е произнесъл кои са установените факти, относими към санкционираното нарушение, в т.ч. установена ли е собствеността на конкретното ППС, целта на предприетото управление на процесния специален медицински автомобил, респ. дължимостта на конкретната пътната такса за съответната категория ППС и съобразно режима му на движение.

Като незаконосъобразно, обжалваното решение следва да бъде отменено и върнато на друг състав на същия съд, който, след анализ на приобщените по делото доказателства и посочване на възприетите фактически установявания, да даде отговор на въпроса има ли извършено нарушение на правилата, свързани с установяване на размера и заплащане на дължимите такси за движението на ППС по път, включен в обхвата на платената пътна мрежа и наличието на предпоставки за ангажиране на отговорността на нарушителя, вкл. и при обсъждане на изложените в жалбата възражения против издадения ЕФ, по които също липсва произнасяне в провереното въззивно решение.

Претенцията за разноски на касатора е своевременно заявена, но с оглед изхода на делото, предвид връщането му за ново разглеждане и съобразно разпоредбата на чл.226, ал.3 от АПК, РС-Разград следва да се произнесе по разноските за водене на делото пред касационната инстанция.

По изложените съображения и на основание чл.63в от ЗАНН във вр. с чл.222, ал.2, т.1 от АПК, Разградският административен съд

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Решение № 242 от 12.12.2022г., постановено по АНД № 628/2022г. по описа на Районен съд-Разград.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния Районен съд-Разград, при съобразяване с указанията в мотивите към решението.

Решението е окончателно.

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/      

 

 

                                                                           ЧЛЕНОВЕ:1./п/  

      

 

                                                                                              2./п/