Решение по дело №337/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 292
Дата: 10 август 2020 г. (в сила от 9 март 2021 г.)
Съдия: Вероника Антонова Бозова
Дело: 20201420200337
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№………

 

гр. ***, 10.08.2020 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ВРАЧАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, НO, 1-ви състав, в публично заседание на двадесет и първи юли две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВЕРОНИКА БОЗОВА

                  

    

при участието на секретаря Р. Маркова

като разгледа н.а.х.д. №337/2020 г.

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на "БНП ПАРИБА ПЪРСЪНЪЛ ФАЙНЕНС С.А., КЛОН БЪЛГАРИЯ" КЧТ срещу наказателно постановление (НП) №К-030516 от 19.02.2020 г. на директора в регионална дирекция за областите Видин, Монтана и *** със седалище Монтана към главна дирекция „Контрол на пазара" при Комисия за защита на потребителите, с което на основание чл.45, ал.2 от Закона за потребителския кредит, на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 10000,00 лв.

 

В жалбата се твърди, че НП е неправилно и незаконосъобразно, че изведената фактическа обстановка не отговаря на действителната такава, при което неправилно е направена преценка за извършено нрушение и при подробно аргументиране на така застъпената теза, се прави искане за отмяна на санкционния акт.

В съдебно заседание дружеството-жалбоподател не изпраща представител.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител.

 

Пред ВрРС са събрани нови доказателства – разпитана е св. Г. Й..

 

Врачански районен съд, като прецени събраните по делото доказателства и наведените доводи, приема за установено от ФАКТИЧЕСКА СТРАНА следното:

На 31.10.2019 г., по повод подадена в КЗП РД-Монтана жалба вх. №М-03-352/17.10.2019 г. от потребителката Л.И.Н., в офис „***” в гр. ***, ул. „Христо Ботев", №40, св. Г. Й. – старши инспектор в КЗП, извършила проверка на „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България" КЧТ. В хода на проверката установила, че кредиторът не е поставил на видно място в помещението за обслужване на клиенти, на разположение на интересуващите се лица достъпна информация в писмена форма, относно тарифите и реда, при които предоставя потребителски кредити, съгласно изискванията на Закона за потребителския кредит /ЗПК/. Предоставен бил единствено класьор, който съдържа образци на договори и общи условия по застраховки и сертификати, но не съдържа задължителната информация по чл.5, ал.8 ЗПК, относно тарифите и реда, при които кредиторът предоставя потребителски кредити. В хода на проверката са изискани на кредитора четири броя договори, сключени през месец октомври 2019 г. с потребители в офиса в град ***, а в случай, че не разполага с такива, да предостави други четири договора, сключени в офиса в град *** през периода от 01.09.2019 г. до 12.11.2019 г., но такива не са предоставени. Предоставени са само 2 броя Стандартен европейски формуляр /СЕФ/, от които се установява, че кредиторът удържа такса ангажимент в размер на 3,5% от стойността на кредита. Тази такса, както и всички дължими такси трябва да са включени в тарифа на банката, но такава тарифа не е предоставена.

За установеното св. Г. Й. съставила Констативен протокол № К-2653333 от 31.10.2019 г., а на 06.12.2019 г., съставила АУАН №К-030516, в който посочила, че като на 31.10.2019 г. кредиторът „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България" КЧТ, в стопанисван от него офис „***" в гр. ***, ул. „Христо Ботев" №40, не е поставил на видно място в помещението за обслужване на клиенти, на разположение на интересуващите се лица достъпна информация в писмена форма, относно тарифите и реда, при които предоставя потребителски кредити, дружеството-жалбоподател е нарушило разпоредбите на чл.5, ал.8 от Закона за потребителския кредит.

На 19.02.2020 г., въз основа на съставения АУАН, при идентично словесно описание на нарушението и субсумирането му под нормата на чл.5, ал.8 от Закона за потребителския кредит, на основание чл.45, ал.2 от Закона за потребителския кредит, на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 10000,00 лв.

 

Горната фактическа обстановка се установява от показанията на св. Г. Й., Констативни протоколи №К-2653333/31.10.2019 г. с приложение и от другите приложени по делото писмени доказателства. Съдът кредитира показанията на св. Г. Й., като счита, че от същите се установяват както относимите към предмета на делото факти, така и обстоятелствата около съставянето на АУАН. Съдът кредитира и писмените материали по делото, които са в подкрепа на гласната доказателствена маса и еднозначно установяват изведената по-горе фактическа обстановка.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от ПРАВНА СТРАНА следното:

Атакуваното наказателно постановление е от категорията на обжалваемите. Жалбата е депозирана в законоустановения преклузивен срок и изхожда от легитимирана страна в процеса, поради което е процесуално допустима.

Разглеждайки жалбата по същество, по аргумент на чл.314, ал.1 НПК, вр. чл.84 ЗАНН, независимо от посочените от жалбоподателя основания, съдът изследва правилното приложение на материалния и процесуалния закон. При тази проверка настоящата инстанция констатира, че АУАН е съставен при спазване на предвидената в чл.40 и чл.43 ЗАНН процедура и съдържа предвидените в чл.42 ЗАНН реквизити. Наказателното постановление е изготвено съгласно изискванията на чл.57, ал.1 ЗАНН и в него не се установяват пороци от външна страна, като описаното нарушение кореспондира изцяло с посоченото в АУАН. И АУАН и НП са издадени от компетентни органи, като в тях достатъчно подробно са описани обстоятелствата, при които е извършено нарушението, начина на констатиране на същото, подробно и точно е описана правната му квалификация, както и кой текст от кой закон е нарушен. Описанието така както е направено по никакъв начин не накърнява правото на нарушителя да разбере срещу какво именно нарушение да организира защитата си. Правната квалификация е прецизна и в съответствие с текстовото описание на състава на административното нарушение. АУАН и НП са съставени в сроковете по чл.34, ал.1 и ал.3 ЗАНН.

Изследвайки материално-правната законосъобразност на НП, съдът приема, че от кредитираните доказателства по делото по безспорен и категоричен начин се установява, че на 31.10.2019 г. кредиторът „БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България" КЧТ, в стопанисван от него офис „***" в гр. ***, ул. „Христо Ботев" №40, не е поставил на видно място в помещението за обслужване на клиенти, на разположение на интересуващите се лица достъпна информация в писмена форма, относно тарифите и реда, при които предоставя потребителски кредити, С това дружеството е нарушило разпоредбите на чл.5, ал.8 от Закона за потребителския кредит, съгласно която норма Кредиторът е длъжен да постави на видно място в помещенията за обслужване на клиенти на разположение на интересуващите се лица достъпна информация в писмена форма относно общите условия, тарифите и реда, при които той предоставя потребителски кредити.

Въпросът за субективната страна на нарушението не трябва да бъде обсъждан, тъй като в случая се касае за ангажиране на отговорност на юридическо лице, която отговорност е обективна и безвиновна, чрез налагане на имуществена санкция по чл.83 ЗАНН. От това следва и изводът, че при реализирането й не следва да се анализира липсата, респективно наличието на вина у представляващия търговеца или у други лица, свързани с осъществяване на дейността му, нито да се определя нейната форма.

Не се споделят изложените от жалбоподателя възражения, че информацията, която кредиторът дължи да предостави на клиентите си е била разяснена от служители, с което е изпълнено задължението по чл.5, ал.8 ЗПК. Разясняването от служители на клиентите на условията за отпускане на кредит не отменя задължението на кредитора да постави в писмен вид  на видно място в помещението същите тези условия. При това съдът приема, че кредиторът не е изпълнил вмененото му в чл.5, ал.8 от Закона за потребителските кредити задължение. Останалите изложени в жалбата съображения също не се приемат като даващи основание за отмяна на санкционния акт.

Правилно е приложена и санкционната норма на чл.45, ал.2 ЗПК. Съгласно чл.45, ал.1 ЗПКЗа нарушение на чл.5, чл.6, чл.7, ал.2, чл.10, чл.10а, чл.11, чл.18, ал.1 и 2, чл.19, ал.2, чл.25, ал.1-5, чл.26, ал.1, чл.29, ал.1, чл.34, ал.1, 3 и 5, чл.36, ал.3, 4 и 5 и чл.41, ал.4 на виновните лица се налага глоба в размер от 700 до 2000 лв. - за физическите лица, и имуществена санкция в размер от 3000 до 8000 лв. - за едноличните търговци и юридическите лица“, а съгласно чл.45, ал.2 от същия закон „при повторно нарушение по ал.1 глобата е в размер от 1500 до 4000 лв., а имуществената санкция - от 5000 до 15 000 лв.“  Дружеството-жалбоподателя е санкционирано с имуществена санкция в средно предвидения от закона размер. Съдът не счита, че в случая се касае за маловажен случай, тъй като процесното нарушение не се откроява с по-ниска степен на обществена опасност от останалите нарушения от същия вид, нито пък са налице многобройни или изключителни смекчаващи отговорността обстоятелства. Не са налице и основания за намаляване на санкцията. Същата е определена в средния предвиден в закона размер, като по делото не се установяват както отегчаващи отговорността обстоятелства /което е в тежест на доказване на наказващия орган/, така и смекчаващи такива /например да са положени усилия за отстраняване на нарушението/.  Ето защо определената по размер имуществена санкция е адекватна и справедлива.

 

 

По изложените по-горе съображения, приемайки, че НП е правилно и законосъобразно, а жалбата неоснователна, съдът приема, че НП следва да се потвърди.

 

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление К-030516 от 19.02.2020 г. на директора в регионална дирекция за областите Видин, Монтана и *** със седалище Монтана към главна дирекция „Контрол на пазара" при Комисия за защита на потребителите, с което на основание чл.45, ал.2 от Закона за потребителския кредит, на "БНП ПАРИБА ПЪРСЪНЪЛ ФАЙНЕНС С.А., КЛОН БЪЛГАРИЯ" КЧТ е наложена имуществена санкция в размер на 10000,00 лв.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд – гр. *** в 14-дневен срок от датата на получаване на съобщението, че решението е изготвено.

                                                                                     

    

РАЙОНЕН СЪДИЯ: