Присъда по дело №34/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 35
Дата: 6 март 2020 г. (в сила от 14 октомври 2020 г.)
Съдия: Пламен Георгиев Ченджиев
Дело: 20204520200034
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 7 януари 2020 г.

Съдържание на акта

ПРИСЪДА

Гр.Русе, 06.03.2020 година.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Русенският районен съд , VI - ти наказателен състав в публично съдебно заседание на шести март през две хиляди и двадесета година в състав:

Председател: Пламен Ченджиев

Съдебни заседатели:

при секретаря Елка Горанова и в присъствието на прокурора..................... разгледа докладвано от съдията наказателно частен характер дело № 34 по описа за 2020 г. и

 

ПРИСЪДИ:

ПРИЗНАВА подсъдимия Р.Б.А. ***, роден на ***г***,български гражданин, разведен, със средно образование, реабилитиран,ЕГН ********** за

НЕВИНЕН в това през периода 29.11.2018 до 23.12.2019г. в гр. Русе на три пъти в условията на продължавано престъпление като родител на детето Б. А. не изпълнил съдебно решение относно упражняване на родителски права от майката Я.А. непредавайки детето Б.,поради което и на основание чл.304 от НПК,го

ОПРАВДАВА по обвиненията в тъжба от 06.01.2020г. за престъпление по чл.182 ал.2 от НК вр. чл.26 ал.1 от НК .

ОСЪЖДА Я.Т.А. ЕГН ********** да заплати на Р.Б.А. ЕГН ********** сумата от 400лв. разноски за адвокатско възнаграждение.

Присъдата може да се обжалва пред Русенски окръжен съд в 15 – дневен срок от днес.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

            С тъжба от 06.01.2020 г. частният тъжител Я.Т.А. *** е обвинила лицето Р.Б.А. *** ЕГН ********** в това, че през периода 29.11.2018 до 23.12.2019г. в гр. Русе на три пъти в условията на продължавано престъпление като родител на детето Б. А. не изпълнил съдебно решение относно упражняване на родителски права от майката Я.А. непредавайки детето Б. - престъпление по чл.182 ал.2 вр. чл.26 ал.1 от НК.

          В първото съдебно заседание частната тъжителка и нейния повереник в присъствието на подсъдимия конкретизират обвинението,като сочат три отделни деяния извършени в условията на продължавано престъпление на дати 29.11.2018г.,27.01.2019г. и на 23.12.2019г.

Частният тъжител и неговият повереник поддържат изцяло тъжбата.

          А. не се признава за виновен,дава подробни обяснения,в които твърди,че не е извършвал умишлени действия,които да доведат до неизпълняване на съдебно решение.

          Въз основа на събраните по делото доказателства съдът приема за установено следното:

Подсъдимият А. е роден на *** ***. Има завършено  средно образование. Работи.Реабилитиран е.

В края на 2010 г. подс. А. и частната тъжителка сключват граждански брак, като преди това на 24.09.2007 г. се ражда детето Б.. От брачното им съжителство на 18.07.2014 г. се ражда и детето Ф.. Бракът между съпрузите е прекратен с развод, постановен с определение от 29.11.2018 г. по гр. д. № 6380/2018 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е одобрено споразумение между страните, влязло в сила на 29.11.2018 г. По силата на това споразумение родителските права над децата Б. и Ф. са предоставени на майката, а подс. А. е осъден да заплаща ежемесечна издръжка и му е определен режим на лични отношения с децата. 

Преди последното заседание по бракоразводното дело отношенията между бившите съпрузи са много влошени. През този период детето Б. живее при баща си в гр. ***. На 29.11.2018 г. – датата на съдебното заседание по бракоразводното дело двамата отиват заедно в съда, придружени от свид. Д.А. – майка на подсъдимия. Докато трае съдебното заседание по делото детето е извън залата с баба си. В хода на съдебното заседание страните се споразумяват родителските права над децата Б. и Ф. да се осъществяват от на майката. След като двамата родители излизат, А.  остава пред залата, а детето тръгва с баща си и баба си без бащата да е извършвал каквито и да било действия или да е изричал думи. Свидетел на това става свид. П., която се намира пред същата съдебна зала.

След делото детето Б. остава да живее при бащата. Липсват каквито и да било доказателства за разговори между майката и бащата или за откази на бащата да предаде детето. През м.декември подсъдимият води детето до бившото семейно жилище за да си вземе дрехи и други вещи. Придружава баща си , когато последният е вземал братчето му  Ф. в определените му за това периоди. При всички срещи детето Б. и майката се опитват да разговарят, но всички разговори завършват със скандали между майката и детето.

Между бившите съпрузи започват да се водят граждански и изпълнителни дела, от които три за неспазване на режима на лични отношения, образувани при ЧСИ В. Н..

Първото изпълнително дело - № 1009/2018 г., е образувано в края на 2018 г., за предаване на детето Б. от бащата на частната тъжителка. В отговор на поканата за доброволно изпълнение на 31.12.2018 г. в 14,30 ч. А. подава молба при съдебни изпълнител, в която отбелязва, че ще предаде детето на 31.12.2018 г в 16,00 ч. Поради липса на време за реагиране, свид. Н. отсрочва предаването на детето за дата 18.01.2019 г. в гр. ***, на която дата подсъдимият предава детето на свид.Н. - ЧСИ. Въпреки постановеното от съда решение и опитите на майката да говорят, детето Б. желае да живее при баща си. Така на 25.01.2019 г. подсъдимият взема двете деца за режим на лични отношения и на 27-ми ги връща при майката. Децата слизат от колата на баща си, Ф. се прибира, а Б. остава във входа да разговаря с майка си. През това време А. е в колата си и още не е отпътувал. Между майката и детето отново възниква разправия, Б. излиза от входа и се насочва към баща си, като категорично отказва да стои при майката,качва се в колата и двамата се прибират в гр. ***. За това, че бащата не е предал детето Б. на 27-ми, на 31.01.2019 г. тъжителката подава молба при частния съдебен изпълнител да бъде насрочено предаване на детето. До датата на предаване на детето с определение на Районен съд - Русе е спряно изпълнението по изпълнителното дело и детето остава при подсъдимия.

Отношенията между страните са такива и до края на 2019 г., когато на 03.12.2019 г.при ЧСИ В. Н. е образувано ново изпълнително дело с нов изпълнителен лист, с който се предоставят родителските права по отношение на Б. на майката и се определя местоживеенето на детето при майката. Насрочено е предаване на детето на 23.12.2019 г., когато бащата отива в кантората на частния съдебен изпълнител заедно с детето, но моли детето да остане при него до 27-ми, за да може да изкара празниците. Тъй като отново детето не желае да тръгне с майката, свид. Н. решава да предостави възможност на детето да прекара няколко часа с майката, за да започне изграждане на доверие между тях и подобряване на отношенията им. Около 15 ч. частната тъжителка отива заедно със свид. Н. в дома на подсъдимия в гр. ***, вземат Б. и след като прекарват няколко часа заедно връщат детето обратно в гр. ***. На 27.12.2019г. подсъдимият предава детето Б. на майката, където то се намира и към настоящия момент.

 Изложената фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на следните доказателства събрани по делото:обясненията на подсъдимия,показанията на свид. П., А. и Н..Факти се установяват и от писмените доказателства – определение от 29.11.2018 г. по гр. д. № 6380/2018 г. по описа на Районен съд – Русе, покани за доброволно изпълнение, призовки и молби по ИД №1009/2019 г. на ЧСИ В. Н., постановления, покани за доброволно изпълнение, призовки и молби по ИД № 1118/2019 г. на ЧСИ В. Н..

При установяване на фактите съдът кредитира изцяло показанията на свид.Н.,който е възприел фактите в служебно качество и по никакъв начин не е заинтересован от изхода на делото.

Показанията на свид.А. като майка на подсъдимия се кредитират само в съвкупност с останалите доказателства по делото.

 Приетото за установено по отношение на съставомерните факти се налага от следните доказателствени средства:

От свидетелството за съдимост се установява съдебното минало на подсъдимия.

От обясненията на подсъдимия,подкрепени от показанията на свид.П. и А. се установяват действията на подсъдимия на 29.11.2018г. в сградата на съда.

От обясненията на подсъдимия и показанията на свид.А. се установяват действията на подсъдимия на 27.01.2019г. ,както и действията на детето при предаването. Въпреки,че и двамата са заинтересовани от изхода на делото обясненията и показанията им по отношение на тези факти се кредитират,тъй като се подкрепят от елементарната житейска логика – целта на подсъдимия е била да предаде детето Б. както е предал детето Ф.. Логиката изключва друга причина поради която в уговорения час детето Б. е откарано от бащата от гр.*** до дома на майката в гр.Русе.

Действията на подсъдимия на 23.12.2019г. се установяват от показанията на свид.Н..

 Приетата за установена фактическа обстановка дава основание на съда да направи следните правни изводи:

Не се установява,че подсъдимият е осъществил обективните признаци на състава на престъплението по чл.182 ал.2 вр. чл.26 ал.1 от НК,тъй като не се установява, че през периода 29.11.2018 до 23.12.2019г. в гр. Русе на три пъти в условията на продължавано престъпление като родител на детето Б. А. да не е изпълнил съдебно решение относно упражняване на родителски права от майката Я.А., непредавайки детето Б..

На 29.11.2018г. в сградата на Съдебната палата не се установяват каквито и да било активни действия от страна на подсъдимия за запазване местонахождението на детето и за неизпълнение на споразумението.Бездействието му е несъставомерно,тъй като липсват действия от страна на майката за поискване на изпълнение на току що одобреното споразумение. По тези причини съдът намери,че подсъдимия не е осъществил обективните признаци от състава на престъплението по чл.182 ал.2 от НК тъй като не е извършил общественоопасно деяние.

Същите са изводите на съда и относно обвинението за извършено престъпление по чл.182 ал.2 от НК на 27.01.2019г. Приетото за установено налага извода,че на тази дата подсъдимият не е извършил действия или бездействия,които да се квалифицират като изпълнително деяние на престъплението по чл.182 ал.2 от НК. Единственото,което се установява,че на тази дата подсъдимият е изпълнил задължението си да върне и двете деца след осъществен режим на лични отношения. Върнал е и двете деца които са посрещнати от майката , като след разговор с майката и възникнал пореден конфликт детето Б. само е предприело действия с които се е отклонило от определения от съда режим.Бездействието на бащата след като детето се връща в автомобила не представлява общественоопасно деяние,тъй като от субективна страна целта на подсъдимия е запазване на психическата устойчивост и здраве на детето ,а не неизпълнение на съдебно решение каквото действие той е извършил предавайки детето на майката.

На 23.12.2019г. подсъдимият също не е извършил деяние,което следва да се квалифицира като изпълнително от обективна страна на състава на престъплението по чл. 182 ал.2 от НК.Напротив, явил се е с детето при свид.Н. и го е предал съгласно указанията на частния съдебен изпълнител.Решението детето да се върне с бащата е взето от свид.Н. в длъжностното му качество. Липсват каквито и да било извършени от подсъдимия общественоопасни действия които да са насочени към неизпълнение на съдебно решение за родителски права.

По тези съображения съдът намери,че подсъдимият А. не е осъществил обективните и субективни признаци от състава на престъплението, в което е обвинен от частната тъжителка, а именно през периода 29.11.2018 до 23.12.2019г. в гр. Русе на три пъти в условията на продължавано престъпление като родител на детето Б. А. да не е изпълнил съдебно решение относно упражняване на родителски права от майката Я.А. непредавайки детето Б. - престъпление по чл.182 ал.2 вр. чл.26 ал.1 от НК и следва да бъде оправдан по обвинението в тъжбата.

По причина,че подсъдимият е признат за невинен и оправдан на основание чл.190 от НПК частният тъжител следва да поеме разноските на подсъдимия – заплатен хонорар за защитник.

Мотивиран така, съдът се произнесе с присъдата си.

 

                                                                                    Районен съдия: