Решение по дело №2519/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260341
Дата: 16 август 2021 г. (в сила от 27 ноември 2021 г.)
Съдия: Мирослав Цветанов Марков
Дело: 20203630102519
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

….. /…..

 

16.08.2021г., гр.Шумен

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

    Районен съд – Шумен, XVI-ти състав, в публично съдебно заседание, на двадесет и втори юли през две хиляди двадесет и първа година, в следния състав:

 

Районен съдия: М. Марков

    

при секретаря А.Пушевска, като разгледа докладваното от съдията,

гражданско дело №2519 по описа за 2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод предявена искова молба от С.Г.Т. с ЕГН **********, с адрес: ***, със съдебен адрес ***, адв. С. К. Д. ПРОТИВ С.П.А. с ЕГН ********** с адрес: ***, с правно основание чл.127, ал.2 от СК.

Ищецът основава исковата си претенция на следните фактически твърдения:

Ищецът, който е баща на детето основава исковата си претенция на фактическите твърдения, че страните са родители на детето, като от началото на 2018г. не живеят заедно. Твърди, че страните не могат да постигнат съгласие относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с него, издръжката му, поради което за ищеца е налице правен интерес от разрешаването на възникналият спор по съдебен ред. Намира, че притежава родителски капацитет да полага грижи за детето и може да му осигури добри условия за живот.  Иска от съда да бъде постановено решение, с което да бъде определено местоживеенето на детето при майката, като бъде определен подходящ режим на лични контакти с бащата. Също така се иска бащата да плаща месечна издръжка в размер на 180,00 лв., считано от датата на завеждане на исковата молба, ведно със законната лихва върху тази сума за всяка просрочена вноска до настъпването на законни причини за изменяване или прекратяване на правото на издръжка.

Ответната страна, в рамките на предоставения срок по чл. 131, ал. 1 от ГПК, е депозирала насрещен иск и отговор на исковата молба, в която се оспорват посочените по-горе фактически положения. Иска  упражняването на родителските права да бъдат присъдени на майката, да бъде определен режим на лични контакти на бащата и едновременно с това да бъде осъден бащата да плаща издръжка в размер на 250,00 лева. Прави се искане за плащане на издръжка за минало време на основание чл.149 от СК в размер на 1800,00 лева.

 В съда е депозиран и писмен отговор на насрещният иск, в който се повтарят основанията на ищеца, посочени в исковата му молба и се оспорват направените фактически положения, посочени в насрещният иск.

Ищецът по първоначалния иск и ответник по насрещния иск,  в открито съдебно заседание, лично и чрез представителя си, поддържа исковата молба.

Ответникът на първоначалния иск и ищец по насрещния иск, лично и чрез пълномощник, оспорва предявените искове.

Съдът е събрал като относими по делото представените писмени доказателства: заверени ксерокопия на удостоверение  за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № ***. на Община Шумен; удостоверение  за доходите на ищеца издадено от КРЕЗ България ЕООД гр. Пазарджик, изх. № 198 от 06.11.2020 г.; представените с насрещната ИМ писмени доказателства, както следва: заверени ксерокопия на  Удостоверение  за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № ***. на  Община Шумен; легализиран превод от английски на български език на изследване на детето в Детска болница Грейт  Ормънд Стрийд, отделение по  Педиатрична неврология на 04.05.2017 г.; епикриза на В. С. Т. от Университетска болница МБАЛ „Света Марина“ ЕАД гр. Варна;  експертно решение № 3058 от 193/28.11.2018 г. издадено от ТЕЛК към „МБАЛ Шумен“  АД гр. Шумен; Договор за предоставяне на социални услуги към Център за ранно детско развитие от 27.05.2020 г.; служебна бележка изх. № 273-53/26.11.2020 г. издадена от  Детска градина „Пролетна дъга“ Шумен; амбулаторен лист № 2124/012020 г. издаденото д-р В. Д.; амбулаторен лист № 001212 от 13.05.2020 г. издаден от д-р Д. Д.; етапна епикриза издадена от Ет АПМП-ИП д-р А. З. с дата 26.11.2020 г.; договор за наем на недвижим имот от 01.30.2019 г.; удостоверение  изх. № 2705-94 С-00-4638 1 от 23.11.2020 г. издадено от АСП ДСП Шумен; формуляр за получаване референтен  номер 20088817 от 28.10.2020 г. издаден от  ФАКТОР И.Н. АД Ц. Ц. 2011 ЕООД гр. Нови пазар формуляр за получаване референтен  номер 99799550 от 25.11.2020 г. издаден от  ФАКТОР И.Н. АД  ОВ-О. ЕООД гр. Шумен; поръчка за очила  от отпика Юниглас, ведно с  фискален бон от 15.05.2020 г. и 13.05.2020 г.; социален доклад изготвен от АСП ДСП Шумен изх. № ПР/Д-Н/131-001 от 15.07.2021 г. и писмо от НАП Варна офис Шумен  изх. №  5622 1/17.06.2021 г.; удостоверение за сключен граждански брак, списък на разноски по чл.80 от ГПК; представените от ответника по първоначалната искова молба и ищец по насрещния иск:  амбулаторен лист 1827 от 19.06.2021 г.,  служебна бележка от магистър логопед  от 01.07.2021 г.,  амбулаторен лист от 17.05.2021 г. и рецепта от оптика Юниглас,  ведно със стойността на  изписани очила.

По делото са събрани гласни доказателства чрез разпита на свидетелите, водени от ищцовата страна: В. Е. Ж.,  майка  на ищеца и водени от ответната страна: Я. П.А. и И. Г. И., сестра и брат на ответницата които разказват за впечатленията си от двамата родители, от детето и отношенията им към него.

Съдът, след като взе предвид представените по делото доказателства – по отделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

Между страните не се спори, че нямат сключен граждански брак, живели са на съпружески начала, като от съвместното им съжителство, имат родено дете – В. С.Т.. Това е видно и от приложеното удостоверение за раждане. Не се спори също, че от няколко години, страните са във фактическа раздяла. Детето живеело при майката, която се грижи за него и в момента.

Приобщен по делото е изготвен от Д”СП” – гр. Шумен социален доклад изх. №ПР/Д-Н/136-001/15.07.2021. В него се сочи, че детето живее при майката при добри битови условия. Бащата е с настоящ адрес ***. Двамата родители имат близки роднини, които оказват помощ при отглеждането на детето, което е със заболяване водещо до 95% вид и степен на увреждане с чужда помощ.

Съдът, след като взе предвид установените  фактически констатации,  съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, формира следните правни изводи:

Предявеният в настоящото производство иск намира правното си основание в разпоредбата на чл. 127, ал.2 от СК. Съгласно същата ако родителите не постигнат споразумение по ал. 1, спорът се решава от районния съд по настоящия адрес на детето, който се произнася относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с детето и издръжката му съгласно чл. 59, 142, 143 и 144 от СК.

След преценката на доказателствата, съдът формира мнение, че  в  интерес на детето, към настоящият момент е да се отглежда в семейната среда на майката, за което по същество не се спори между страните.

 В настоящото производство съществува спор относно личните отношения и издръжката за минало и бъдеще време по отношение на детето Владимир Стефанов Т..

   Решаващо значение  при  предоставяне родителските права на единия родител имат интересите на детето. Установено по делото е, че до настоящия момент детето е живяло с майка си, която сама и с помощта на свои близки е полагала преките и непосредствени грижи за него. Не са налице данни и не се установиха факти, които да сочат на невъзможност на същата да ги полага и за напред, или които да опровергаят родителските й качества. Както беше и посочено по-горе, съобразявайки и привързаността на детето към всеки един от родителите, неговия пол и възраст, възможност за помощ от трети лица при обгрижването и възпитанието на детето, така и от съвкупността от обстоятелства, релевантни за решаването на въпроса, съдът намира, че родителските права следва да бъдат предоставени за упражняване на майката, като бъде определено местоживеенето на детето при нея.

На бащата, при гарантираната от закона възможност и с оглед пола и възрастта на детето, следва да се определи режим на личен контакт. Преценката е служебна, извършва се от съда като същият не е ангажиран с конкретно предявената такава от ищеца или тази на ответника. Детето В. е на шест години. Налице са конкретни данни за сериозно влошено здравословно състояние. Родителите на детето живеят в различни населени места. От приложеният по делото социален доклад е видно, че контакти на детето с бащата от фактическата раздяла до настоящият момент са провеждани много рядко. Провеждани са срещи с родителите на бащата, които живеят в гр.Шумен.   Детето не е нощувало до сега извън дома на майката. Заболяването му пречи да се самообслужва. Три пъти седмично посещава детска градина, където остава в присъствието на майка си.

Поради горното, съдът намира, че режимът на лични отношения следва да бъде съобразен и деференциран, към настоящият момент с възрастта и потребностите на детето.  Едновременно с това, съдът е на мнение, че за дете в предучилищна възраст, което не е нощувало до сега извън дома на майката, преспиване вечер извън мястото на местоживеене не е удачно на първо време.

Предвид гореизложеното, съобразявайки горното, както и пола на детето, съдът намира, че личните отношения на бащата с  детето  до 31.08.2022г. /годината, в която детето навършва училищна възраст/, следва да се определят: всяка първа и трета събота и неделя на месеца от 10:00 ч. до 17:00 ч., без преспиване.  След 01.09.2022г.: всяка първа и трета събота и неделя на месеца от 10:00 ч. в събота до 17:00 часа в неделя, с преспиване.

Също с оглед възрастта и потребностите на детето, режимът от една седмица през лятото, през месеците юли или август, когато майката не ползва редовен платен годишен отпуск, също следва да се определи, считано от 2022г.

По отношение на лични, новогодишни и религиозни празници, следва да се отбележи следното:

Общоизвестен факт е, че по време на „Великден“ се празнува и има 4 почивни дни /петък, събота, неделя и понеделник/. Коледните и Новогодишните празници са съответно 3 дни /24, 25 и 26 декември/ и 2 дни /31 декември и 1 януари/. Посочените религиозни и новогодишни празници, са с еднаква продължителност, през всяка календарна година. Съдът е на мнение, че искането за лични контакти по време на религиозни и  новогодишни празници е основателно и полезно. Същото не е прекомерно, тъй като е свързано с упражняването на традиционни обреди, което може да бъде само от полза за възпитанието и развитието на детето.

Установената с решението времева рамка за контактите на отсъстващия от ежедневието на детето родител цели да гарантира минимално необходимите условия за осъществяване на отношенията, като не ограничава родителите по общо съгласие да прилагат и друг по-разширен режим. Същевременно, при необходимост или бъдещо искане на страните, постановеният с настоящото решение режим може да бъде променен, ако е налице последващо изменение на обстоятелствата.

По отношение на предявените искове за издръжка във връзка с чл. 143 и чл.149 от СК, съдът приема следното:

Размерът на издръжката, съгласно разпоредбата на чл. 142, ал.1 от СК се определя от нуждите на лицето, което има право на издръжка и възможностите на лицето, което я дължи.  Детето е на 6 години, със заболяване водещо до 95% вид и степен на увреждане с чужда помощ.

При определяне на размера на издръжката, съдът е задължен да определи размер на издръжката в съответствие с възможностите на родителите да дават такава. По делото се установиха данни за трудовите доходи на бащата и майката. Не се установи в процеса бащата да има алиментни задължения към други малолетни или непълнолетни лица.

 Предвид изложеното, както и съобразявайки нормативно установените задължения, съгласно които родителите имат първостепенна отговорност да осигурят в рамките на своите способности и финансови възможности условията за живот, необходими за развитието на детето, с оглед нуждите му от издръжка, съдът намира, че за детето следва да бъде определена обща месечна издръжка в размер на 438,00 лева. Съдът приема за критерий, потребителският паричен разход необходим за издръжка, средно на един член на семейство в левове, като разходи в домакинствата в РБ, приет от НСИ, за първото тримесечие на 2021г. Съгласно разпоредбата на чл.140, ал.3 от СК тази сума следва да се разпредели между родителите, съобразно с възможностите им. Предвид изложеното относно ответника, съдът намира, че същият следва да участва в издръжката със сумата от 230,00 лева,  който размер е съобразен с възможностите му. Останалата част от издръжката следва да се поеме от майката. Исковата претенция по чл.143 от СК в останалата част до пълният й размер се явява неоснователна и недоказана и следва да се отхвърли като такава. Началният момент на дължимост на издръжката е 08.12.2020г., датата на завеждане на насрещната исковата молба, тъй като се касае за определяне на първоначална издръжка.

Предявени са искове за издръжка за минало време, по смисъла на чл.149 от СК, считано от 08.12.2019г. Поначало издръжката се дължи само за бъдеще време. Но от това правило законодателят е допуснал едно изключение с разпоредбата на чл.149 от СК, според който издръжка за минало време може да се търси най-много за една година преди предявяване на иска. По делото е установено, че страните не живеят заедно от 2018г. В хода на производството се установиха доказателства, че бащата е изпращал парични средства за издръжка на детето в размер на 100,00 лева месечно. Ищцата не е длъжна да доказва нуждата на детето за този период, за това съдът приема, че претенцията за издръжка за минало време е основателна за периода от 08.12.2019г. до 07.12.2020г.

В конкретният случай, страните не спорят, че необходимата за малолетното дете месечна издръжка, която ответника е следвало да осигурява е била 150,00 лв., или общо за процесния период преди завеждане на иска в размер на 1800,00 лева. От тази сума следва да се вземе предвид установеното обстоятелство, че бащата е изпращал парични средства за издръжка на детето в размер на 100,00 лева месечно. Исковата претенция по чл.149 от СК в останалата част до пълният й размер се явява неоснователна и недоказана и следва да се отхвърли като такава.

Съдът основава решението си върху приетите от него за установени обстоятелства.

         На основание чл. 78, ал. 6 ГПК, ответникът следва да бъде осъден да заплати държавна такса за присъдените издръжки за минало и бъдеще време.

         На основание 242, ал. 1 ГПК, съдът следва да постанови предварително изпълнение на решението, в частта относно присъдените издръжки.

Воден от горното, СЪДЪТ

Р Е Ш И:

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето В. С. Т., с ЕГН **********, на майката С.П.А., с ЕГН ********** на основание чл. 127 ал.2 от СК.

ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето В. С. Т., с ЕГН **********при майката С.П.А., с ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на бащата С.Г.Т. ЕГН ********** с детето В. С. Т., с ЕГН **********, като детето до 14-годишна възраст, следва да бъде вземано и връщано в дома на майката, както следва:

 1. до 31 август 2022г.:

-  всяка първа и трета събота и неделя на месеца от 10:00 ч. до 17:00 ч., без преспиване;

-     по време на Коледните празници, от 14:00 ч. до 17:00 ч. на 24.12.2021г., и от 10:00 часа до 14:00 часа на 25 декември 2021г.;

-     от 10:00 часа до 17:00 часа на 01.01.2022г.;

-   от 10:00 часа до 17:00 часа в петък и събота, без преспиване, по време на официалния /религиозния/ празник „Великден“, през 2022г.;

 

2. от 01 септември 2022г.:

-   всяка първа и трета събота и неделя на месеца от 10:00 ч. до 17:00 ч., с преспиване, когато събота и неделя не са официални или религиозни празници;

-  всяка четна година, от 10:00 часа в петък до 17:00 часа в събота, с преспиване, по време на официалния /религиозния/ празник „Великден“;

-  всяка нечетна година, от 10:00 часа в неделя до 17:00 часа в понеделник, с преспиване, по време на официалния /религиозния/ празник „Великден“;

-  всяка четна календарна година, по време на Коледните празници, от 10:00 ч. на 24 декември до 14:00 часа на 25 декември, с преспиване;

-  всяка нечетна календарна година, по време на Коледните празници, от 14:00 ч. на 25 декември до 17:00 часа на 26 декември, с преспиване;

-  всяка нечетна календарна година, по време на Новогодишните празници, от 10:00 ч. на 31 декември до 17:00 часа на 1 януари, с преспиване;

-  една седмица през лятото, по време на ученическата ваканция, когато майката  не ползва платен годишен отпуск -  на основание чл. 127, ал.2 от СК. 

3.    на 20 май:

-      всяка четна календарна година,  считано от 2022г.,  от 14:00 часа до 18:00 часа;

-     всяка нечетна календарна година, считано от 2023г., от 10:00 часа до 14:00 часа.

ОСЪЖДА С.Г.Т. ЕГН **********, да заплаща в полза на детето В. С. Т., с ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител С.П.А. ЕГН **********, месечна издръжка в размер на 230 /двеста и тридесет/ лева, считано от датата на депозиране на исковата молба – 08.12.2020г., ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска с падеж всяко пето число на месеца, за който се дължи, до настъпването на законово основание за изменение или прекратяване, на основание чл. 127, ал.2, във вр. с чл. 143 от СК.

ОСЪЖДА на основание чл.149 от СК С.Г.Т. ЕГН ********** да  ЗАПЛАТИ на С.П.А. ЕГН **********, като майка и законен представител на детето В. С. Т., с ЕГН **********, с постоянен адрес *** сумата от 600,00 лв., представляваща доплащане на дължима издръжка за периода от 08.12.2019г. до 07.12.2020г. 

ОТХВЪРЛЯ в останалата им част исковете предявени с исковата молба и с насрещната искова молба.

ОСЪЖДА С.Г.Т. ЕГН **********, да заплати в полза на Държавата, към бюджета на съдебната власт, по сметка на РС Шумен, с IBAN ***, при ТБ „Алианц България“ АД – Шумен, общо сумата 381,20 лева (триста осемдесет и един лев и двадесет стотинки), представляваща държавна такса върху присъдените издръжки и по двата иска, на основание чл. 78, ал. 6 ГПК и 5,00 лева такса в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

  Постановява предварително изпълнение на решението, в частта относно присъдените издръжки, на основание чл. 242, ал. 1 от ГПК.

 Решението може да се обжалва пред Окръжен съд - Шумен в двуседмичен срок от връчването му страните.

                                                       

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: