Решение по дело №1174/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 321
Дата: 27 декември 2019 г. (в сила от 31 януари 2020 г.)
Съдия: Васил Митев Атанасов
Дело: 20192330201174
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 № 321/27.12.2019 г.                                                                              27.12.2019 г.                                                                                      р. Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – Х – ти състав, в публично заседание на седемнадесети декември две хиляди и деветнадесета година:

                                                                                                                  Председател: ВАСИЛ АТАНАСОВ

 

секретар Ж. Чилингирова,

като разгледа докладваното от съдия Атанасов

АНД № 1174/2019 г. по описа на ЯРС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по  жалба на „ГППИДП Д-р И.И.“ ООД гр. Д., представлявано от *** И.Г.Велкова, против Наказателно постановление № ДАИ-0000066/18.09.2019 г. издадено от Зам. Изпълнителния Директор на ИА „АА“-София, с което за нарушения по чл. 11б, т.16 и чл. 11б, т.13 от Наредба № 36/15.05.2006 г. на МТ на  дружеството-жалбоподател, на основание чл. 178в, ал.2, т.9 и чл. 178в, ал.2, т.6 от ЗДвП са наложени имуществени санкции в  размер на 1500 лв. и 1500 лв.

С жалбата се иска от съда да отмени наказателното постановление поради допуснати съществени нарушения на императивните правила, уреждащи реда за реализиране на административно наказателната отговорност, както и за допуснати нарушения на материалния закон. В съдебно задание  дружеството жалбоподател не изпраща представител, на прилага писмена защита, с която се сочи, че при издаването на АУАН са нарушени процесуалните правила, визирани в чл. 40, ал.1 от ЗАНН, както и че в същия и в НП не са изложени обстоятелства, свързани с твърдяните от АНО нарушения, което препятства възможността за преценка имали извършени такива. С оглед на това се иска от съда да отмени атакуваното наказателно постановление.

Въззиваемата страна редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

 

ЯРС, след като прецени събраните по делото доказателства, наведените в жалба доводи, възраженията и изразените становища на страните, прие за установена следната фактическа обстановка:

На  30.08.2019 г. на дружеството- жалбоподател бил съставен АУАН серия А-2018 № 255371 затова, че на 19.06.2019 г., около 09.00 часа в психологическа лаборатория № 293, гр. Я., ул. „К.М.“ № *** от списъка към УР № 112 от 14.11.2014 г. на „Групова практика за първична извънболнична дентална помощ Д-р И. И.“ ООД при проверка на документи от подадена заявка за корекция на данни е установено че: 1. При психологическо изследване на 19.06.2019 г. на В.Н.Д. с ЕГН ********** не е упражнявал контрол за спазване на изискванията за воден на документацията и е допуснала да не бъдат оценени регистрираните показатели и да не бъдат вписани нормативните групи върху бланките на тестовете на същия в познавателната и личностовата сфери. 2. Не е изпълнила отговорността по организиране и провеждане на психологическите изследвания в съответствие с нормативната уредба, като е допуснала на В.Н.Д. да е дадено положително заключение, въпреки несъответстващите на изискванията резултати. В АУАН е било посочено, че по този начин са били нарушени разпоредбите на чл. 11 б, т. 16 и чл. 11 б, т. 13 от Наредба № 36 от 15.05.2006 г. на МТ. АУАН бил съставен в присъствието на упълномощено лице Е.Г.И., който получил екземпляр от него, като на мястото за възражения същия записал, че има такива и ще ги допълни в срок.

В последствие на 18.09.2019 г. при идентично фактическо и юридическо описание на нарушението е било издадено  и обжалваното наказателно постановление, което било връчено на 07.10.2019 г. на лицето Е.Г.И.

            Горната фактическа обстановка  съдът прие за установена от показанията на разпитаните по делото свидетели и от приложените и приобщени по делото писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

 

Жалба е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е   основателна, по  следните съображения:

НП следва да бъде отменено на процесуално основание. Същото е издадено при допуснато особено съществено нарушение на установените в ЗАНН процесуални правила за съставяне на акт за нарушение. Нарушена е разпоредбата на чл.40, ал.1 от ЗАНН, която императивно предвижда, че съставянето на акта по чл.36 от ЗАНН се извършва в присъствие на нарушителя, респ. на неговия законен представител или упълномощено лице. Като изключение от този принцип в ал.2 на същия член е допуснато и неприсъствено съставяне на акта, но само при наличието на някоя от изчерпателно посочените в текста предпоставки – нарушителят, макар и известен, да не е могъл да бъде намерен, и втората – когато същият след покана не се е явил за съставяне на акта. Ако посочените законови предпоставки не са налице, чл.40, ал.1 от ЗАНН задължава актосъставителя да състави акта в присъствието на нарушителя или упълномощено  от него лице. В случая акта е съставен   и връчен лицето Е.Г.И., който според съда не е имал представителна власт да представлява дружеството в  административно наказателното производство.Това е така, тъй  като съгласно приложеното по делото пълномощно същия е упълномощен да представлява дружеството пред ИА „АА“-София и областните отдели във връзка с притежаваното от дружеството удостоверение за регистрация за организиране и провеждане на първо и второ психологическо изследване по чл. 152, ал.1, т.2 и ал.2 от ЗДвП, да подава молби, да получава документи, изхождащи от ИА „АА“ и да се подписва, където е необходимо във връзка с упражняване на предоставените му права. Въпросното пълномощно не съдържа изрично упълномощаване за осъществяване на представителство във връзка с образуваното административно наказателно производство и не се отнася конкретно за него, а касае дейността на дружеството и взаимоотношенията му с администрацията по повод осъществяване на тази дейност. Според съда би следвало такива правомощия да бъдат изрично и конкретно възложени на упълномощеното лице, предвид изключително формалния характер на административнонаказателното производство. В тази насока е и съдебната практика на Административен съд-Ямбол по КАНД № *** г., КАНД № *** г., КАНД № *** г.

Тъй като посоченият порок не може да бъде саниран, то съдът счита, че и издаденото въз основа на посочения АУАН наказателно постановление е неправилно, необосновано и незаконосъобразно, тъй като са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, поради което същото следва да бъде отменено изцяло.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № ДАИ-0000066/18.09.2019 г. издадено от Зам. Изпълнителния Директор на ИА „АА“-София, с което на „ГППИДП Д-р И.И.“ ООД, със седалище гр. Д., обл. К., ул. „Б.“ № **, представлявано от***И.Г.В. за нарушения по чл. 11б, т.16 и чл. 11б, т.13 от Наредба № 36/15.05.2006 г. на МТ,  на основание чл. 178в, ал.2, т.9 и чл. 178в, ал.2, т.6 от ЗДвП са наложени имуществени санкции в  размер на 1500 лв. и 1500 лв.

            Решението може да се обжалва пред Административен съд – Ямбол, в 14 - дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                          

                                                                                                 РАЙОНЕН  СЪДИЯ: