Определение по дело №512/2019 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 5
Дата: 7 януари 2020 г. (в сила от 7 април 2020 г.)
Съдия: Йордан Василев Димов
Дело: 20193600500512
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта

                                      О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 5

                                         

                                                     гр. Шумен, 07.01.2020 г.

 

            Шуменски окръжен съд, в закрито заседание на седми януари през две хиляди и двадесета  година, в състав:

 

                                                        

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Константин Моллов

                                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1. Йордан Димов

                                                                                                    2. Соня Стефанова

 

 

като разгледа докладваното от окръжния съдия Й. Димов, в.гр.д. № 512 по описа за 2019 г. на ОС - Шумен, за да се произнесе взе предвид следното:

Делото е образувано по жалба с вх. № 627/22.10.2019 г., допълнена с уточнение с вх. №5625/06.11.2019 г., подадена от Н.А.А. с ЕГН ********** *** против действията на ДСИ при РС – Н. п., изразяващи се в образуване и водене на изпълнително дело №20193620400070 по описа на СИС при РС – Н. п.. В жалбата се твърди, че принудителното изпълнение е незаконосъобразно предприето, по незаконосъобразно издаден изпълнителен лист и моли съда да отмени действията на съдебния изпълнител по образуването му.

Ответната страна по жалбата С. ***, чрез адв. Р.Н. *** - взискател в изпълнителното производство е депозирал отговор, в който намира жалбата за необоснована, предвид факта, че издаденият изпълнителен лист с № 862 от 20.09.2019 г. по гр. д. № 648/2017 г. на НПРС е издаден правомерно и правомерно е образувано процесното изпълнително дело.

Държавния съдебен изпълнител на основание чл. 436, ал. 3 от ГПК, е приложил становище, в което по хронология е описал  обжалваните действия.

Съдът след като се запозна с материалите по делото намира същата за процесуално недопустима, поради следното:

Съгласно разпоредбите на чл. 435, ал. 2 и ал. 3 от ГПК, длъжникът може да обжалва конкретно и лимитативно определени изпълнителни действия на съдебния изпълнител, изразяващи се в: постановление за налагане на глоба, насочване на изпълнението върху имущество, което длъжникът смята за несеквестируемо, отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението, отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка по реда на чл. 468, ал. 4 и чл. 485 от ГПК, определянето на трето лице за пазач, ако не са спазени изискванията на чл. 470 от ГПК, както и в случаите по чл. 486, ал. 2 от ГПК, отказа на съдебния изпълнител да спре, да прекрати или да приключи принудителното изпълнение и разноските по изпълнението, както и постановлението за възлагане и то само на две основания: наддаването при публичната продан да не е извършено надлежно или имуществото да не е възложено на най-високата предложена цена. Други възможности за обжалване действията на съдебния изпълнител, като незаконосъобразни, от страна на длъжника не са посочени, и такива са налични единствено за изрично предвидените в отделните производства - разпределението по чл.462 и сл. от ГПК, постановлението за определяне на равностойността по чл.521, ал.3 от ГПК, 527, ал.4 от ГПК. Приложимите норми отричат правото на длъжника да обжалва действията на съдебния изпълнител свързани с образуване на изпълнителното производство по представен изпълнителен лист и изпращането на покана за доброволно изпълнение, тъй като тези действия на съдебният изпълнител, не представляват същински изпълнителни действия и не подлежат на съдебен контрол. Изтъкнатите от жалбоподателя доводи и съображения за незаконосъобразност на издадения изпълнителен лист са такива, които подлежат на разглеждане в производството по чл. 407, ал. 1 от ГПК, където е дадена възможност на длъжника да обжалва разпореждането за издаване на изпълнителния  лист.  Ето защо жалбата като  подадена срещу действия на съдебния изпълнител не подлежащи на обжалване по смисъла на чл. 435, ал. 2 и ал. 3 от ГПК е процесуално недопустима и не следва да се разглежда по същество.

По изложените съображения, съдът намира, че така депозираната жалба, като процесуално недопустима следва да се остави без разглеждане, а производството, образувано по нея следва да се прекрати.

Водим от горното, съдът

 

                                                                  О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частна жалба вх. № 27/22.10.2019 г. допълнена с уточнение с вх. № 5625/06.11.2019 г. подадена от Н.А.А. с ЕГН ********** *** срещу действията на ДСИ при РС – Н. п., изразяващи се в образуване и водене на изпълнително дело № 20193620400070 по описа на СИС при РСНП, като процесуално недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.д. №512 по описа за 2019 г. на Окръжен съд - Шумен.

            Определението може да се обжалва с частна жалба пред АпС - Варна, в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.  

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                                  2.