Решение по дело №561/2019 на Районен съд - Царево

Номер на акта: 231
Дата: 20 декември 2019 г. (в сила от 9 юни 2020 г.)
Съдия: Мария Атанасова Москова
Дело: 20192180200561
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

                                    20.12.2019г.                  гр.Царево

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Царевският районен съд                                                            наказателен състав

На осемнадесети декември                              две хиляди и деветнадесета година

В публичното заседание в следния състав:

 

                                                    Председател: Мария Москова

 

секретар Стефка Илиева,

като разгледа докладваното от съдия Москова НАХД № 561/2019 по описа на РС-Царево, за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на „С.-3 М" ЕООД, ЕИК:*********, адрес на управление град Стара Загора, ул."Света Богородица" №118, ет.3, ап.5, представлявано от управителя С.Н.М. срещу Наказателно постановление № 7010/08.04.2019г., издадено от Зам.министъра на културата, с което за нарушение на чл. 97 ал.1 т.5 пр.1 от ЗАПСП е наложена „имуществена санкция” в размер на 2500 лева на основание чл.98в ал.1 от ЗАПСП. С жалбата се твърди, че атакуваното постановление е незаконосъобразно и неправилно,  поради което се моли за отмяна на наказателното постановление.

В съдебно заседание за дружеството, редовно уведомен, се явява надлежно управителят С.Н.М., който поддържа жалбата и моли наказателното постановление да бъде отменено.

За ответната страна – Министерството на културата, редовно уведомена,  представител не се явява.

Въз основа на събраните доказателства, съдът установи от фактическа страна следното:

На 06.08.2018 г. св. Ч.П., гл.инспектор в дирекция "Авторско право и сродните му права" при Министерство на културата, в присъствието на колетата си Б.Д., св.А. и св.Д.,  извършил проверка по спазването на Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) в ресторант „Ден и нощ“, находящ се в гр. Приморско, ул. „Трети март" № 58 и стопанисван от „С.-3 М" ЕООД, представлявано от управителя С.Н.М.. Установено е, че ресторанта е с работно време от 12.00 ч. до 23.00 ч. и се озвучава с музика през цялото работно време. По време на проверката е установено е, че ресторант „Ден и Нощ“ е отворен за посетители и се озвучава от колони с усилвател, включен към компютър – плейлиста, като е констатирано публично изпълнение на музикалните произведения: 1/.Andjeo Drugog Reda - в изпълнение на Сеса  и 2/.Srecna Zena - в изпълнение на Lepa Brena. За разпознаване на произведенията е използвано служебно мобилно устройство със сериен № R 58JA6JY54R с инсталирани съгласно Заповед № РД 09-281/19.05.2017 г. програми SoundHound, Shazam, Track ID.

До приключване на проверката на проверяващите не били представени договори, с които да е получено необходимото по закон разрешение от правоносителя/ите за вида използване на посочените произведения. За констатациите на проверяващите е бил съставен Констативен протокол № 7010/06.08.2018 г.,, като със същия представляващият дружеството бил поканен да се яви на 30.08.2018г. от 14.00 до 16.00 часа в Министерство на културата и да представи относимите договори или други документи.

В последствие с писмо с изх.№ 62-00-352/21.08.2018г. АНО е отправил запитване до сдружение „Музикаутор" - Дружество на композитори, автори на литературни произведения и музикални издатели, регистрирано с издадено удостоверение № 62-00-0152 / 27.10.2011 г и № У-62/05.09.2014 г. в регистъра, воден в Министерството на културата, съгласно чл. 40г (отм.) и чл. 94г от ЗАПСП, относно авторите на  описаните в Констативния протокол музикални произведения и управлява ли дружеството техните права при публично изпълнение, има ли договори за взаимно представителство със съответните чуждестранни авторски дружества, както и има ли договор между сдружение „Музикаутор” и стопанисващия обекта на проверката.

„Музикаутор” с писмо с изх. № 108-102/29.08.2018 г., е представило на АНО отговор, в който е посочено, че произведението, записано в констативния протокол под номер 1/.Andjeo Drugog Reda - в изпълнение на Сеса , е идентифицирано с автора си и че той членува в чуждестранни авторски дружество, с което „Музикаутор" има сключени договори за взаимно представителство. Заявено е, че между сдружението и търговеца, стопанисващ обекта на проверката няма договор, с който да са отстъпени права за публично изпълнение на това музикално произведение. За произведението записано в констативния протокол под № 2/.Srecna Zena - в изпълнение на Lepa Brena, е  посочено, че не разполагат с информация.

С писмо с изх. № 62-00-352/25.10.2018 г.  АНО е поканил представляващия дружеството да се яви в Министерството на културата на 05.10.2018г. за съставяне на АУАН, но на посочената дата  не се е явил представител на дружеството.

 Въз основа на така установеното, св.П.  съставил срещу дружеството Акт за установяване на административно нарушение № 7010/05.11.2018 г. за това, че на 06.08.2018 г. в стопанисван от него търговски обект - ресторант „Ден и Нощ“, находящ се в гр. Приморско, ул. „Трети март“ № 68, дружество „С.-3 М“ ЕООД е използвало чрез публично изпълнение на запис произведението: Andjeo Drugog Reda - в изпълнение на Сеса, Автор на текст: JORGOVANOVIC LILJANA /член на сръбското дружество SOKOJ/, Автор на текст: TUCAKOVIC MARINA /член на сръбското дружество SOKOJ/, Композитор: HANDANOVIC DAMIR /член на сръбското дружество SOKOJ/, без необходимото по закон съгласие на авторите или представляваща ги организация за колективно управление на авторски права, в нарушение на разпоредбите на ЗАПСП - чл. 18, ал. 1, ал. 2, т. 3, пр. 2 и ал. 3 във вр. с чл. 35, чл. 36 и чл. 58 от ЗАПСП, като по този начин е осъществен съставът на административно нарушение по чл. 97, ал. 1, т. 5, пр. 1 от ЗАПСП.

Въз основа на така съставения АУАН и след преценка на събраните по административно-наказателната преписка документи, зам.министърът на културата издал атакуваното НП, в което фактическата обстановка е описана по идентичен начин с тази по АУАН, дадена е същата правна квалификация  на нарушението и на дружеството е наложена „имуществена санкция” в размер на 2500 лева на основание чл.98в ал.1 от ЗАПСП.

Препис от така съставеното НП е било връчено на дружеството на  11.04.2019г. видно от известието за доставяне /л.17/.Жалбата срещу НП е подадена на 19.04.2019г., видно от входящия номер на АНО /л.5/. Първоначално жалбата да не е била подписана, в последствие управителят на дружеството е отстранил допуснатата нередовност като е подписал екземпляр от същата и той е приложен по делото.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по АНП писмените доказателства, приобщени към делото по реда на чл.283 от НПК.

При така установената фактическа обстановка, съдът прие от правна страна следното:

При така установената фактическа обстановка, съдът прие от правна страна следното:

Жалбата е подадена в срока за обжалване и от надлежно лице, посочено като нарушител, поради което същата е допустима. Разгледана по същество, същата е частично основателна по следните съображения:

От така събраните по делото доказателства,  се налага категоричният извод, че дружеството-жалбоподател е извършило административно нарушение по чл. 97 ал.1 т.5 пр.1 от Закона за авторското право и сродните му права, тъй като е използвало на 06.08.2018г. в процесния обект чрез публично изпълнение на запис произведението Andjeo Drugog Reda - в изпълнение на Сеса, в нарушение на разпоредбите на ЗАПСП, без необходимото по закон съгласие на авторите или представляваща организация за колективно управление на авторски права, предвидено в чл. 18, ал. 1 и ал. 2, т. 3 и ал. 3, във вр. с чл. 35 и чл. 58 от ЗАПСП.

Според разпоредбата на чл. 18, ал. 2, т. 3 ЗАПСП за един от видовете използване по смисъла на чл. 18, ал. 1 ЗАПСП се смята публичното изпълнение на произведения. Публичното изпълнение на музикални произведения означава изпълнение на едно музикално произведение на каквото и да е достъпно за публиката място - на концерт, в хотели, магазини и други търговски обекти, в заведения за хранене и забава (ресторанти, барове, сладкарници), в обществени транспортни средства и други подобни. Няма значение как се изпълнява произведението - дали на живо или от запис, за какъвто вид публично изпълнение се приема озвучаването чрез песни, звучащи по радиото. Законът не прави разграничение и относно източника на музикалните произведения - той може да е радиоприемник, телевизионен приемник, стерео уредба, компютърна система и т.н. Съгласно чл. 18, ал. 3 ЗАПСП такова публично изпълнение ще е налице, когато изпълнението е извършено по начин, даващ възможност музикалните произведения да бъдат възприети от неограничен брой лица. За съставомерността на деянието не е от значение дали звучащите произведения са били чути в действителност от клиентите на заведението, а е достатъчно да е била създадена тази възможност. Ползвателите на музикални произведения, които трябва да се съобразяват с правото на публично изпълнение и да търсят съгласието на носителите на авторското право, са: фирмите, организатори на концерти, собствениците на заведения за хранене и забава или лицата, които ги стопанисват. В конкретния случай музикалното произведение е било изпълнено чрез запис на такова достъпно за публиката място - ресторант, като не само е била създадена възможност песента да бъде възприета от неограничен брой лица, но и същата е била в действителност чута от присъстващите в заведението клиенти. В стопанисвания от жалбоподателя обект, отворен за посетители към момента на проверката, е прозвучало процесното музикално произведение от колони с усилвател, включен към компютър с плейлиста, без дружеството да има необходимото съгласно чл. 18, ал. 3, чл. 35 и чл. 58, ал. 1 от ЗАПСП съгласие на организацията за колективно управление на авторски права „МУЗИКАУТОР", представляваща авторите й на територията на Р. България. Разрешението за публично изпълнение на това музикално произведение в обекта на жалбоподателя е можело да бъде дадено единствено от „МУЗИКАУТОР", с която организациите за колективно управление на авторски права, в които членуват авторите на произведенията, имат договори за взаимно представителство на територията на Република България.

Жалбоподателят е бил ползвател на защитено произведение, публично го е изпълнявал, поради което авторските права е следвало да бъдат уредени с договор с организацията, упражняваща правата на авторите на музикалните произведения за територията на Р. България, чрез договори за взаимно представителство -„МУЗИКАУТОР". Съгласно издадено Удостоверение за регистрация с № 62-00-0152/27.10.11 г., единствената организация на територията на Република България, която има права за публично изпълнение, за възпроизвеждане на музикални произведения и за излъчване на такива произведения по безжичен път, за предаване и препредаване на такива произведения по кабел или друга електронна мрежа (чл. 18, ал. 2 ЗАПСП) е „МУЗИКАУТОР".

Видно от приложените по делото писмени доказателства, към датата на извършването на проверката – 06.08.2018г., дружеството-жалбоподател е нямало сключен договор със сдружение „МУЗИКАУТОР" за разрешаване публичното изпълнение на музикалното произведение Andjeo Drugog Reda - в изпълнение на Сеса, за озвучаване на стопанисваното от него заведение в гр.Приморско.

Актът е законосъобразен - съставен от надлежно оторизирано с правомощия на актосъставител лице /чл. 98, ал. 1 от ЗАПСП и Заповед № РД 09-255/12.05.2017 г. на министъра на културата/, при спазване на сроковете, предвидени в чл. 34 от ЗАНН, както и на изискванията, относно съставянето и връчването, съгласно чл. 40, ал. 2 и чл. 43, ал. 1 и ал. 4 от ЗАНН, има предписаното по чл. 42 от ЗАНН съдържание. Актът е предявен и подписан срещу разписка на 19.11.2018 г. от представителя на дружеството, след отправена писмена молба за връчване с писмо с изх. № 62-00-352/08.11.2018 г. до кмета на гр. Стара Загора. В графата за възражения в заключителната част на АУАН такива не са направени. В хода на административнонаказателното производство не е постъпило писмено възражение от дружество „С.-3 М“ ЕООД. И процесното наказателно постановление №7010/08.04.2019 г.,  е издадено от надлежен орган /чл. 98в, ал. 1 ЗАПСП и Заповед № РД 09-277/19.05.2017 г. на министъра на културата/, при спазване на изискванията на чл. 52 и сл. от ЗАНН, има предписаното от чл. 57 от ЗАНН съдържание, спазени са и предвидените за издаването му срокове.

Правилно според настоящия съдебен състав АНО е приел, че в конкретния случай не са налице основания за прилагане на чл. 28 от ЗАНН, доколкото процесното нарушение по нищо не се отличава от нарушенията от този вид. Доколкото производството се води срещу юридическо лице и съобразно чл. 83, ал. 1 от ЗАНН от субективна страна не е необходимо да се изследва наличието или отсъствието на вина.

При налагането от АНО на имуществената санкция на дружеството-нарушител, съдът обаче намира че АНО неправилно е определил размера на имуществената санкция в размер на 2500 лева, което е над минималната , определена в закона. В конкретния случай АНО е следвало да вземе предвид, че публичното изпълнение на музикалното произведение има спомагателен характер спрямо предмета на дейност на дружество, както и обстоятелството, че  спрямо дружеството не са налице и данни за влезли в сила наказания за други нарушения на ЗАПСП,  поради което настоящето следва да се счита за първо такова. Предвид това съдът намира, че атакуваното наказателно постановление следва да бъде изменено в санкционната му част, като имуществената санкция следва да бъде в минималния размер, определен от закона, а именно: в размер на 2000 лева.

Водим от горното и на основание чл.63,ал.1, от ЗАНН, съдът

 

                               Р    Е   Ш   И  :

 

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 7010/08.04.2019г., издадено от Зам.министъра на културата, с което на „С.-3 М" ЕООД, ЕИК:*********, адрес на управление град Стара Загора, ул."Света Богородица" №118, ет.3, ап.5, представлявано от управителя С.Н.М., за нарушение на чл. 97 ал.1 т.5 пр.1 от ЗАПСП е наложена „имуществена санкция” в размер на 2500 лева на основание чл.98в ал.1 от ЗАПСП, като НАМАЛЯ размера на имуществената санкция на 2000 /две хиляди/ лева.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване чрез РС-Царево по реда на АПК на основанията предвидени в НПК пред Административен съд-Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                     

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: