Решение по дело №2459/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260112
Дата: 15 септември 2020 г. (в сила от 14 октомври 2020 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20203110202459
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№260112/15.9.2020г.

Година 2020                             Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                     двадесет и трети състав

На  тридесет и първи август                                 Година две хиляди и двадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                                         Съдия  Даниела Михайлова

Секретар   Пламен Пламенов

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 2459  по описа на съда за 2020г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

              Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на   В.С.А. в качеството й на управител на „М.5  “ ЕООД, против Наказателно постановление № 03-011112/ 03.04.2019г. на Директора на Дирекция "Областна инспекция по труда" - Варна, с което на     М.5 ” ЕООД е наложено административно наказание "Имуществена санкция" в размер на  300  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 415 „в“ ал.1 от КТ. 

             В жалбата се твърди, че в хода на производството са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, тъй като документацията е била представена от лице, което не е било надлежно упълномощено, че не става ясно каква е връзката на „Теодора“ ООД с описаното нарушение и др.Навеждат се и доводи за това, че нарушението не е осъществено от обективна страна, тъй като във вътрешните правила за работната заплата е посочено, че възнагражденията се изплащат до 25-то число на месеца, следващ отработения.Поради това се иска отмяна на постановлението, а в условията на алтернативност - намаляване на размера на наказанието.  

           В съдебно заседание въззивната страна, редовно призована, не се явява представител.  

            Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание  се явява упълномощен представител, който оспорва жалбата и моли съда, да потвърди атакуваното наказателно постановление.Иска се и присъждане на разноски.

            След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа   страна следното:     

           На 12.03.2019г. , по повод постъпила жалба,   служители на Д“ИТ“-Варна, една от които св. П.М., извършили проверка за спазване на трудовото законодателство на хотел „Алекта“, стопанисван от „М.5“ ЕООД.Установило се, че между дружеството и работника  Н.Н.  бил сключен трудов договор № 43/14.02.2019г. В него било уговорено, че работникът ще получава основно месечно трудово възнаграждение с еднократно изплащане до 10-то число на  месеца, следващ месеца, в който е положен труда.На 01.03.2019г. било подписано допълнително споразумение към този договор, според което била променена дневната продължителност на работното време на работника и размера на трудовото възнаграждение.Останалите условия в договора останали непроменени.   Н.Н. попълнила декларация, в която посочила, че все още не е получила трудово възнаграждение.Св.М. връчила призовка на служител на дружеството, с която били изискани необходими за приключване на проверката документи.На посочената дата в Д“ИТ“-Варна били представени съответните документи, сред които и платежна ведомост за м.02.2019г. , в която нямало положени подписи от работниците. 

            За установеното при проверката св. М.   изготвила  протокол № ПР 1907910/26.03.2019г., с който дала и съответните предписания. На същата дата-26.03.2019г.,  св.М.  съставила против „  М.5“ ЕООД акт за установяване на нарушение за това, че в качеството си на работодател не е изплатил в уговорения срок договореното   трудово възнаграждение за извършена работа, пропорционално на отработеното време през м.02.2019г. на Н.Н., назначена на длъжност „  администратор хотел“ в обект хотел „Алекта“.  Било прието,  че нарушението е извършено на 12.03.2019г., с оглед  уговорения в  трудовия договор период за изплащане на възнаграждението. Нарушението било квалифицирано като такова по чл.128 т.2 вр. чл.270 ал.2 и ал.3 от КТ.При предявяване на акта , както и в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН не били направени възражения.Било представено копие от платежна ведомост за м.02.2019г., с положени подписи от всички работници, удостоверяващи изплащане на дължимото трудово възнаграждение.

           Въз основа на съставения акт било издадено и атакуваното наказателно постановление, с което наказващият орган приел изцяло описаната в него фактическа обстановка и правната квалификация на нарушението по  чл.128   т.2  и чл.270 ал.2 и ал.3  от КТ.Било прието, че нарушението е отстранено, поради което и  на „  М.5  “ ЕООД била наложена „Имуществена санкция“ в размер на 300лв.

           В хода на съдебното производство бе разпитана свид.    П.М., чиито показания съдът кредитира, като дадени безпристрастно, обективно и пълно. От тях се установи, че нарушението е констатирано при проверка , започнала по сигнал на работник и въз основа  на представените документи. Св.М. уточни,че е приела , че нарушението е извършено на 12.03.2019г. с оглед уговореното в трудовия договор. Свидетелката посочи още, че   в хода на проверката са били представени доказателства за изплащане на дължимото възнаграждение.            

              Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото гласни доказателства и тези по административно-наказателната преписка,   които преценени в тяхната съвкупност са взаимно и логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира.

            Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните правни изводи:

           Жалбата е процесуално допустима , депозирана в срока и от надлежна страна,   поради което и е приета за разглеждане.

             Наказателното постановление № 03- 011112 / 03.04. 2019г. е издадено от компетентен орган- от Директора на Дирекция " Инспекция по труда" гр.Варна на основание чл.416 ал.5 от КТ .В хода на административно наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок.И акта, и постановлението са съобразени с нормите на чл.42 и чл. 57 от ЗАНН, като съдържат пълно описание на нарушението, датата, мястото и обстоятелствата при неговото извършване, както и доказателствата, които го потвърждават.Вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава.Посочени са нарушените материално правни норми, като наказанието за нарушението е индивидуализирано.Правото на защита е било реализирано в пълнота с подаване на жалбата, поради която пък е образувано и настоящото съдебно производство.От направените отбелязвания в приложената по преписката призовка е видно, че същата е била връчена на лице, което е в трудово-правни отношения с дружеството, а от всички приложени писмени доказателства става ясно, че описаните в нея документи са били представени.Поради това и доколкото административно-наказателното производство започва със съставяне на акта за установяване на нарушение, а не с връчването на призовка, съдът намира възраженията в жалбата в тази насока за неотносими. За неоснователни съдът приема възраженията, свързани с изписване на наименованието на друго юридическо лице в постановлението.От всички доказателства по делото се установява, че служителите на Д „ИТ“-Варна са извършили проверка в хотел „Алекта“, който е стопанисван от „М.5“ ЕООД.Поради това и еднократното изписване на „Теодора“ ООД като дружество , стопанисващо хотела, следва да се приеме за техническа грешка.  С оглед на изложеното до тук   съдът намира , че в хода на производството не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

           Правилно административно-наказващия орган е приложил материалния закон, като е съотнесъл установените фактически констатации към хипотезата на правната норма. Съгласно чл. 128 т.2 от КТ работодателят е длъжен в установените срокове да плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа. Видно от приложения към преписката  трудов договор и допълнително споразумение към него  , дължимото възнаграждение на работника е следвало да се заплаща до 10-то число на следващия месец.Действително, в представените вътрешни правила за работната заплата в дружеството е посочено, че възнаграждението се изплаща с първо плащане до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се начислява работната заплата.В трудовия договор обаче, който се отнася до конкретния работник, е посочено, че възнаграждението се изплаща еднократно до 10-то число на следващия месец.Поради това съдът намира, че правилно е било прието, че  след като възнаграждението за м.02.2019г.  не е било изплатено до 10.03.2019г. и като е било отчетено, че този ден е бил неработен и неприсъствен, то нарушението е извършено на 12.03.2019г.  В този смисъл безспорно е било допуснато нарушение на чл.128 т.2 и чл.270 ал.2 и ал.3 от КТ.

           Правилно и  законосъобразно административно – наказващия орган е ангажирал отговорността на     М.5 “ ЕООД  в качеството му на работодател за нарушение на чл.  128 т.2 и чл.270 ал.2 и ал.3  от КТ , чрез налагане на "имуществена санкция".Това по своята правна същност е безвиновна отговорност и представлява обективната отговорност на правния субект за неизпълнение на задължения към държавата, каквото имаме в конкретния случай и се реализира независимо от конкретния извършител, формата на вина, степента на обществена опасност на дееца и т. н.      

            Съобразно представените доказателства,  че нарушението е отстранено   и при липсата на настъпили вредни последици, съдът намира че правилно наказващият орган е приложил санкционната норма на чл.415 „в“ ал.1 от КТ.При определяне размера на наложената санкция обаче не са били взети предвид всички обстоятелства, свързани с извършено нарушение, както и факта че с неговото допускане не е бил засегнат в съществена степен установения в страната правен ред.Поради това съдът намира, че следва да намали размера на наложената на  „ М.5“ ЕООД „Имуществена санкция“ от 300лв. на 100лв., като счита, че това наказание е съответно на допуснатото нарушение и   в цялост ще изпълни целите на ЗАНН.

        С оглед изхода на делото съдът намира, че на Д“ИТ“-Варна не  следва да се присъжда  юрисконсултско възнаграждение.  Разпоредбата на чл.63 ал.3 от ЗАНН сочи, че в съдебните производства страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК.Нормата на чл.143 от АПК пък предвижда, че страните имат право на разноски при отмяна на обжалвания акт , при отхвърляне на оспорването или при оттегляне на жалбата.Т.е. не е предвидена хипотеза, при която на страните следва да се присъдят разноски при изменение на обжалваното постановление.Поради това съдът намира, че не следва на  Д „ИТ“ –Варна да се присъжда юрисконсултско възнаграждение.

            Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                                           Р Е Ш И:

 

            ИЗМЕНЯ   Наказателно постановление № 03-011112/ 03.04.2019г. на Директора на Дирекция "Областна инспекция по труда" - Варна, с което на     М.5 ” ЕООД е наложено административно наказание "Имуществена санкция" в размер на  300  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 415 „в“ ал.1 от КТ, като НАМАЛЯВА размера на наложеното наказание   "Имуществена санкция" от 300лв.  на 100 / сто/  лева.

            Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред  Административен съд-Варна по реда на АПК.

            След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: