Определение по дело №951/2020 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 ноември 2020 г.
Съдия: Илина Венциславова Джукова
Дело: 20204120100951
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 1913

Гр.Горна Оряховица, 19.11.2020 г.

 

РАЙОНЕН СЪД – ГОРНА ОРЯХОВИЦА, Х състав, в закрито съдебно заседание на деветнадесети ноември две хиляди и двадесета година в състав

     РАЙОНЕН СЪДИЯ: Илина Джукова

като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 951 по описа на Районен съд – Горна Оряховица за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.127, ал.3 СК.

Предявен е иск от Г.И.В. срещу Г.С.Г. за прекратяване на брака им с развод поради дълбоко и непоправимо разстройство. И двете страни са направили искания за произнасяне по въпроса за брачната вина. И двете страни претендират предоставяне на упражняването на родителските права по отношение на роденото преди брака дете Симеон Г.Г., определяне на  местоживеенето му при съответната страна, определяне на режим на лични контакти между детето и неупражняващия родителските права родител и присъждане на месечна издръжка.

В откритото съдебно заседание, проведено на 18.11.2020 г., ответникът Г.С.Г. направи искане за определяне на привременни мерки относно режима му на лични контакти с детето. Искането е основано на твърдения, че живее трайно в Германия и когато посещава България ищцата ограничава контактите му с детето, а през лятото на тази година се стигнало до конфликт в тази връзка с намеса на полицията. Моли контактите му със Симеон да бъдат осъществявани в почивните дни на престоя му в България.

Ищцата не възразява срещу режима на лични отношения с исканото от ответника съдържание, ако местоживеенето на Симеон остане при нея и ако е известена предварително за завръщането на ответника в България.

 

Съдът, като взе предвид твърденията на страните и прецени събраните по делото доказателства, намира от фактическа и правна страна следното:

Искането с правно основание чл.127, ал.3 СК за определяне на привременни мерки относно режима на лични контакти като част от грижите за детето, е процесуално допустимо, като сезиран да се произнесе е компетентният районен съд, пред който са предявени и са висящи исковете с правно основание чл.127, ал.2 СК. Произнасянето по искането по необходимост предполага и привременно решаване на въпросите по упражняването на родителските права и местоживеенето на детето, макар такова искане да не е изрично направено.

От събраните до момента доказателства и съвпадащите по съдържание твърдения се установява, че страните са съпрузи от 19.12.2017 г. и родители на малолетния Симеон Г.Г., роден преди сключване на брака, на 30.06.2015 г. Страните сочат, че след раждането на детето първоначално са живели заедно в гр.Габрово, след което, в края на 2017 г., заминали за Германия. Там детето посещавало детска градина и се справяло добре с езика. През месец юни 2020 г. страните се разделили, като ищцата и детето, заедно с дъщеря й от първия брак – Кристина на единадесет години, се върнали в България. Установили се при майката на ищцата, в собствена на ищцата къща в гр.Горна Оряховица, в която детето живее и се отглежда и към момента.

Съгласно установеното при социалното проучване понастоящем основни грижи за Симеон полага ищцата, подпомагана от своята майка. Детето се отглежда при обичаен за възрастта режим, като не са установени специфични здравни, образователни или интелектуални нужди, които да налагат по-различни грижи. Къщата, в която детето живее, е на две нива, стаите са обзаведени с всичко необходимо. Хигиенно-битовите условия са оценени като добри. На детето са осигурени храна, дрехи, лични вещи и достъп до медицински грижи при необходимост. От началото на месец октомври 2020 г. Симеон посещава детска градина „Здравец“ – Горна Оряховица в подготвителна предучилищна група. Социалното проучване е установило, че в резултат на това, детето е започнало да общува по-активно със свои връстници.

Социалното проучване сочи, че майката и детето ползват социална услуга към Център за обществена подкрепа при Сдружение „Център Мария“ с цел стабилизиране на емоционалното и психическо състояние, като по данни от екипа, предоставящ услугата, Симеон е привързан към майка си. Пред социалните работници ищцата е посочила, че ответникът е посетил дома й в края на месец юли 2020 г. и детето се зарадвало да го види. При това посещение, обаче, възникнал конфликт, за предотвратяването на който била ангажирана полицията. За този конфликт потвърди и ответника в откритото съдебно заседание.

Съгласно чл.127, ал.3 ГПК достатъчна предпоставка за определяне на привременни мерки е висящността на спора за родителски права. Определянето на привременни мерки има за цел съдебно уреждане на отношенията между страните по висящото производство и гарантиране на интереса на детето до решаване на делото с влязло в сила съдебно решение. Основен принцип при определяне на мерките относно упражняването на родителските права е интересът на детето, разбиран като необходимостта то да се отглежда и възпитава по начин, който му осигурява нормално физическо, умствено, интелектуално, нравствено и социално развитие, чрез осигуряване на условия и среда, съобразени с нуждите му от образование и възпитание, социално и културно развитие.

Интересът на детето в конкретния случай изисква осигуряване на стабилна среда, сигурност, подкрепа и спокойствие с цел приемане на раздялата между родителите и приспособяване към новата ситуация в живота му. Съдът намира, че молителката понастоящем е осигурила такава среда на детето в дома си. Там на детето е осигурено необходимото, както за задоволяване на физическите му потребности, така и за получаване на нужното спокойствие. Посещението на детска градина не само отговаря на образователните нужди на детето, но и чрез контакт с други деца на същата възраст, осигурява чувство за социално приемане и стабилност. Ищцата е осигурила и ползване на съответна на необходимостите на детето услуга на психолог, което да способства за приемане и адаптация към родителската раздяла. По тези съображения, съдът намира, че в интерес на Симеон е запазването на съществуващото към момента положение и съдът следва да постанови до влизане в сила на крайния съдебен акт, родителските права по отношение на детето да се упражняват от ищцата, като местоживеенето му бъде определено на адреса й.

Предвид предоставяне на родителските права на майката, като привременна мярка, на бащата следва да се определи подходящ режим на лични контакти с детето. Предвид възрастта на детето – на 5 години и обичайното ниво на интелектуално, емоционално и паметово развитие на тази възраст, както и обстоятелството, че бащата и детето не живеят заедно от около половин година и за този период са се виждали само веднъж, режимът на лични контакти следва да бъде подчинен на целта за възстановяване и съхраняване на връзката баща – син, така щото да се предотврати отчуждаване. Понеже ответникът трайно живее и работи в Германия и няма определена регулярност на завръщането му в България, е налице невъзможност да се определи отнапред фиксирана периодичност на контактите. По тази причина ответникът следва да има право да вижда детето в почивните дни събота и неделя по време на престоя си в България, но за да се гарантира възможността детето да прекарва достатъчно от свободното си време и с отглеждащия го родител, контактите с бащата следва да бъдат ограничени до два уикенда в месеца. Поради сравнително ниската възраст на детето, по време на тези контакти не е подходящо детето да пътува от гр.Горна Оряховица до гр.Габрово /където ответникът пребивава когато е в България/, поради което срещите следва да се осъществяват на територията на гр. Горна Оряховица за времето от 10,00 часа до 18,00 часа на съответния ден, без преспиване в дома на бащата. Такъв интензитет и продължителност на контактите ще защити интересите на детето в пълен обем до постановяване на краен съдебен акт, защото отговаря на посочените по-горе потребности на Симеон и е съобразен с възрастта му, осигурява посещение на детската градина през делничните дни и държи сметка за местоживеенето на бащата. Привременният режим на лични отношения между детето и ответника следва да бъде с посоченото съдържание, като се постави и условието, за което двете страни постигнаха съгласие в откритото съдебно заседание – ответникът да уведомява предварително ищцата за дните, през които ще бъде в България, съответно – ще се среща със Симеон, най-малко 10 дни преди завръщането си в страната.

Мотивиран така и на основание чл.127, ал.3 и ал.4 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОПРЕДЕЛЯ привременни мерки относно грижите за детето СИМЕОН Г.Г., ЕГН ********** до приключване на производството по гр.д. № 951/2020 г. по описа на Районен съд – Горна Оряховица с влязъл в сила съдебен акт, както следва:

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете СИМЕОН Г.Г., ЕГН ********** на майката Г.И.В., ЕГН **********,*** и настоящ адрес и фактическо местоживеене ***.

ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на малолетното дете СИМЕОН Г.Г., ЕГН ********** при майката Г.И.В., ЕГН ********** на адрес ***.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения между бащата Г.С.Г., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес *** и фактическо местоживеене във Федерална република Германия, гр.Дисен и малолетното дете СИМЕОН Г.Г., ЕГН **********, както следва: всяка събота и неделя, през която бащата Г.С.Г. се намира в Република България, за времето от 10:00 часа до 18:00 часа на съответния ден /без преспиване при бащата/, на територията на гр.Горна Оряховица, но не повече от два уикенда в месеца, при условие, че Г.С.Г. предварително е уведомил Г.И.В. за началото и продължителността на престоя си в Република България най-малко 10 /десет/ дни преди завръщането си в страната.

Определението не подлежи на обжалване.

                                                                                                               

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: