Решение по дело №7560/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4215
Дата: 11 юни 2019 г. (в сила от 11 юни 2019 г.)
Съдия: Емилия Вергилова Александрова
Дело: 20191100507560
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                        РЕШЕНИЕ

град София, 11.06.2019  г.

         СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГО, І-ви въззивен брачен състав, в закрито съдебно заседание на единадесети юни през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМАНА ЙОСИФОВА

                                ЧЛЕНОВЕ: КАТЯ ХАСЪМСКА

                                                    ЕМИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

като разгледа докладваното от съдия Е. Александрова ч. гр. д. № 7560 по описа за 2019 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по ЖАЛБА, вх. № 01414 от 20.05.2019 г. по описа на ЧСИ А.Д., рег. № 853, депозирана от ЗК „Д.З.“ АД, ЕИК ******, срещу разпореждане от 08.05.2019 г. по изп.д.№ 20198530400101 на ЧСИ А.Д., с което е оставено без уважение искането на длъжника да бъде изключено от приетите разноски по изпълнението адвокатското възнаграждение на взискателя в размер на 200 лева

В жалбата се сочи, че жалбоподателят не е съгласен с разпореждането от 08.05.2019 г. на ЧСИ А.Д.по изп.д.№ 20198530400101, връчено му на 10.05.2019 г., с което  ЧСИ е отказал да уважи молбата на дружеството по чл.248 ГПК за изключване на адвокатското възнаграждение на взискателя от приетите разноски по изпълнението. Сочи се, че действието на ЧСИ, обективирано в горното разпореждане, е неправилно и незаконосъобразно, тъй като на взискателя въобще не му се следва възстановяване на възнаграждение по чл. 10 от Наредба № 1 от 09.04.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, като са изложени съображения.

Моли се да бъде отменено, като неправилно и незаконосъобразно обжалваното разпореждане от 08.05.2019 г. на ЧСИ А.Д.по изп.д.№ 20198530400101, с което е отказано изключване на адвокатското възнаграждение на взискателя от приетите разноски по изпълнението.

 Моли се и съответно да бъде намалена пропорционалната такса по т. 26 от ТТРЗЗЧСИ с оглед отмяната, съответно намаляването на адвокатския хонорар, тъй като същият участва във формирането на въпросната такса. Заявена е и претенция за присъждане на разноски, а именно: 25 лв. – държавна такса за разглеждане на жалбата пред съда и 50 лв. за юрк. възнаграждение.  Прави се и възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение за защита на насрещната страна по същото, в случай, че претендира такова присъждане.

В законоустановения срок е постъпил отговор  на жалбата от адв. В.Н.– пълномощник на взискателя М.И., която излага съображения за неоснователност на жалбата.

Постъпили са мотиви по реда на чл. 436, ал.3 ГПК от ЧСИ, в които са изложени аргументи за неоснователност на жалбата.

Софийски градски съд, като взе предвид събраните по делото доказателства, намери следното:

Жалбата е процесуално допустима - подадена е в срок, от лице, легитимирано да обжалва, и е насочена срещу подлежащо на съдебен контрол изпълнително действие по смисъла на чл. 435, ал. 2, т. 7 ГПК.

      Разгледана по същество, жалбата се явява неоснователна по следните съображения:

       В случая,  по молба на М.Г.И., ЕГН **********, с адрес: ***, въз основа на изпълнителен лист, издаден по гр. дело № 2841/2018 г., на Софийски градски съд, I г.о., 21-ви състав, е образувано изпълнително дело № 20198530400101/2019 г. по описа на ЧСИ А.Д., против ЗК "Д.З." АД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление ***, за заплащане на неолихвяема главница в размер 793,71 лв., представляващи съдебни разноски - адвокатско възнаграждение, както и разноски по изпълнението, включващи уговорено и заплатено адвокатско възнаграждение в размер 200,00 лв., съгласно договор за правна защита и съдействие /обективиран  на лист 4 от изп. дело/ от 21.03.2019 г., сключен между М.Г.И., в качеството ѝ на клиент и адв. В.Н.– пълномощник на взискателя /съгласно пълномощно, обективирано на стр. 2 от  лист 4 по изпълнителното дело. 

   Видно от приложеното по изпълнителното дело копие от изпълнителен лист, длъжникът е осъден да заплати на адв. М.Г.И. сумата от 793, 71 лв., представляваща адвокатско възнаграждение, на основание чл. 78, ал. 1, вр. чл. 38, ал2 ЗА.

   Съгласно чл.78, ал. 5 ГПК при прекомерност на заплатеното от страната възнаграждение за адвокат съобразно действителната фактическа и правна сложност на делото, може да бъде присъден по-нисък размер, но той не може да бъде по-малко от минимално определения съобразно чл. 36 ЗА, като Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения определя минималния размер на възнаграждението за съответния вид правна помощ. 

 Възнаграждението за представителство и правна помощ по изп. дела се определя по реда на чл. 10 - 200 лв. за образуване на изп. дело, а за водене на делото и извършване на действия с цел удовлетворяване на парични вземания -1/2 от съответните възнаграждения по чл. 7, ал.2 от Наредбата.

    В случая обаче с жалбата не се оспорва размерът на уговореното и заплатено адвокатско възнаграждение, което в минималния размер съгласно Наредба № 1. Основният довод в нея, е че на взискателя изобщо не му се следва адвокатско възнаграждение, тъй като той самият има качеството на адвокат и „е в нарушение на изискването процесуалните права да се упражняват добросъвестно и съобразно добрите нрави”, възлагайки процесуалното си представителство на друг адвокат, като самият взискател има „нужните знания и опит да образува и води изпълнителни производство по ГПК“.

По същите съображения жалбоподателят се позовава и на нищожност на договора за правна защита и съдействие.

   Настоящият съдебен състав намира този довод за неоснователен.

    Съгласно чл. 122, ал. 1 от Конституцията на Република България,

гражданите и юридическите лица имат право на защита във всички стадии на процеса.

    Съгласно чл. 25, ал. 1 от Закона за адвокатурата, адвокатът или адвокатът от Европейския съюз представлява своя клиент въз основа на писмено пълномощно, а съгласно чл. 36, ал. 1 от Закона за адвокатурата, адвокатът или адвокатът от Европейския съюз има право на възнаграждение за своя труд.

    Съгласно  т. 1 от ТР № 6/2012 г. от 06.11.2013 г. на ВКС, ОСГТК, само,  когато   е   доказано   извършването   на   разноски   в производството, те могат да се присъдят по правилата на чл. 78 ГПК.

   Ето защо, в договора за правна помощ следва да бъде указан вида на плащане, освен когато по силата на нормативен акт е задължително заплащането да се  осъществи    по  определен  начин –

например  по  банков  път.    Тогава, както и в случаите, при които е договорено такова заплащане, то следва да бъде  документално  установено  със  съответните  банкови  документи, удостоверяващи плащането. Когато възнаграждението е заплатено в брой, този факт следва да бъде отразен  в договора за правна помощ, а самият договор  да  е  приложен  по  делото.  В  този  случай  той  има  характер  на разписка, с която се удостоверява, че страната  не само е договорила, но и  заплатила адвокатското възнаграждение. 

   В настоящия случай, сключването на договора и уговарянето на адвокатско възнаграждение е в съответствие със закона /чл. 36, ал. 1 от Закона за адвокатурата/. Видно от представения договор за правна защита и съдействие, договореното възнаграждение между взискателя М.И. и адвокат Н.е в размер на 200 лв., като същото е платено в брой.

    Както се посочи по-горе, съгласно Конституцията на РБ всеки гражданин има право на защита във всички стадии на процеса, като не съществува забрана, установена в нормативен акт, един адвокат да представлява друг адвокат и това да е нарушение на чл. 3 от ГПК.

    Напротив, в чл. 38, ал. 1, т. 3 от Закона за адвокатурата е предвидена и възможността адвокатът или адвокатът на Европейския съюз  да оказва безплатно адвокатска помощ и съдействие на друг юрист, като не е налице забрана,  за оказаната помощ и съдействие от един адвокат на друг, да бъде уговорено съответно възнаграждение.

   Обстоятелството, че взискателят е адвокат и има нужните правни знания да образува и води изпълнителни производство не го задължава да упражни правата си лично, също така не е изключена хипотезата на обективна невъзможност да се води делото или преценката на самия взискател, че това се налага от неговите права и законни интереси. Не е и длъжен да посочва причините, които са мотивирали избора му като носител на правото да упражни правата си като възложи реализирането му на друг адвокат. В правомощията на носителя на правото е да прецени как да го упражни - лично или чрез друг. По изложените съображения, не са налице и данни за нарушения  и на Етичния кодекс на адвоката.

По разноските – с оглед изхода на делото, съдът оставя без уважение претенцията на жалбоподателя за присъждане на разноски и юрисконсултско възнаграждение, като неоснователна. Право на разноски има другата страна, но съдът не се произнася по този въпрос с решението си с оглед обстоятелството, че такива не са заявени, а и липсват доказателства за сторени разноски от тази страна в производството по ч. гр. д. № 7560/2019 г. по описа на СГС, ГО, І-ви въззивен брачен състав.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

Р Е Ш И :

 

        ОСТАВЯ без уважение, като неоснователна, ЖАЛБА, вх. № 01414 от 20.05.2019 г. по описа на ЧСИ А.Д., рег. № 853, подадена от ЗК „Д.З.“ АД, ЕИК ******, срещу разпореждане от 08.05.2019 г. по изп.д.№ 20198530400101 на ЧСИ А.Д., с което е оставена  без уважение  жалба с вх. № 00834/29.03.2019 г. на длъжника „Д.З.“ АД, ЕИК ******, да бъде изключено  от приетите разноски по изпълнението адвокатското възнаграждение в полза на взискателя.

ОСТАВЯ без уважение искането на „Д.З.“ АД, ЕИК ******, за присъждане на разноски по ч. гр. д. № 7560/2019 г. по описа на СГС, ГО, І-ви въззивен брачен състав, а именно: 25 лв.  държавна такса и 50 лв. за юрк. възнаграждение, като неоснователно.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:  1.                         2.