Решение по дело №659/2021 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260580
Дата: 10 май 2021 г. (в сила от 12 юни 2021 г.)
Съдия: Стояна Илиева Илиева Станева
Дело: 20213110200659
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

                                                              

                                            №…………………………../…

                                                                Град Варна

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                 четиридесет и пети състав

На двадесет и седми април                           Година две хиляди и двадесет и първа

В публично заседание в следния състав:

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТОЯНА ИЛИЕВА

Секретар : Маргарита Стефанова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 659  по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

             Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано  по жалба на „ Л.С.Ш.М.” ООД , ЕИК 202 584 673, със седалище и адрес на управление *** , чрез адв.Б. П., САК срещу НП № 03-012442/12.02.2020 год. на директора на дирекция „ Инспекция по труда” Варна, с което за извършено нарушение на чл. 128,т.2, вр.чл.270,ал.2 и ал.3 от КТ, на осн. чл.416,ал.5,вр. чл.414, ал.1 от КТ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2500 лв..

С жалбата се иска отмяна на наказателното постановление като се твърди, че е издадено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Твърди се, че НП е незаконосъобразно, тъй като е издадено от орган, който няма правомощията да налага административни наказания. Според жалбата такова правомощие притежават компетентните органи на Морска администрация, съобразно чл.384,ал.2 и 3 от КТМ / кодекса на търговското мореплаване/  и на Наредбата за трудовите и непосредствено свързани с тях отношения между членовете на екипажа и на обслужващия персонал на кораба и корабопритежателя. Сочи се, че размерът на санкцията бил завишен. В заключение се сочат аргументи за приложението на чл. 28 от ЗАНН.Излагат се доводи за липса на мотиви относно размера на наложената имуществена санкция и за приложението на чл.28 от ЗАНН.

В съдебно заседание, дружеството, редовно призовано, не се представлява.

Въззиваемата страна – Д ИТ Варна, редовно призована се представлява от юк Ошавкова , която моли НП да бъде потвърдено изцяло и по размер.

            Актосъставителят , редовно призован, взема становище по жалбата и поддържа направените констатации в съставения АУАН.

Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление по отношение на неговата законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното наказание, прави следните изводи:

            От фактическа страна:

             С АУАН № 03-012442/03.02.2020 год. административния орган е приел за установено от фактическа страна, че при извършена проверка по спазване на трудовото законодателство на „Л.С.Ш.М.“ ООД, ЕИК 202 584 673 е установено, че работодателя не е изплатил на лицето М.А.Б.ЕГН ********** на длъжност „ втори помощник капитан“ уговореното трудово възнаграждение за извършена работа през месец декември 2019 год., видно от извършена справка и ведомост за заплати за месец декември 2019 год.. Нарушението е извършено на 28.01.2020 год. в гр.Варна, ул.“ Кавала“ № 4- седалище и адрес на управление, до който момент е следвало да бъде изплатено трудовото възнаграждение – нарушение на чл. 128,т.2, вр.чл.270,ал.2 и ал.3 от КТ .

Акта бил съставен и предявен на представляващия дружеството, който в графата бележки и възражения  не отразил,  че има такива.

В срока по чл.44 от ЗАНН  не са направени възражения.

Въз основа на съставения АУАН, АНО издал обжалваното НП, с което за извършено нарушение на чл. 128,т.2, вр.чл.270,ал.2 и ал.3 от КТ , на осн. чл.416,ал.5,вр. чл.414, ал.1 от КТ наложил на дружеството имуществена санкция в размер на 2 500 лв..

В хода на съдебното производство е разпитан в качеството на свидетел актосъставителя Н.З., която потвърждава констатациите в акта. Посочва, че проверката е извършена по повод постъпил сигнал на лица, че не са си получили трудовите възнаграждения, включително и по отношение на М.Б.. При документалната проверка установила, че с Б. имало сключен трудов договор и не му е било изплатено възнаграждение за месец декември 2019 год..

Със съгласието на страната съдът е заличил като свидетел К.Д..

Съдът кредитира показанията на  св. З., тъй като ги намери за обективни, безпристрастни, последователни и непротиворечиви.

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на събраните по делото гласни доказателства: показанията на св. З., дадени в хода на съдебното следствие, и от приложените по делото писмени  доказателства – трудов договор № 107/06.11.2019 год., призовка на осн.чл.45, ал.1 от АПК, идентификационна карта,Протокол Варна, ПР2000411/03.02.2020 год. за извършена проверка на « Л.С.Ш.М. ООД, ведомост на заплати и справки,прочетени и приети от съда по реда на чл.283 от НПК.

От правна страна:

Жалбата е депозирана от надлежно легитимирано лице, спрямо което е издадено атакуваното НП, в установения от закона 7-дневен срок от връчване на НП и пред надлежния съд – по местоизвършване на твърдяното нарушение. Поради това жалбата е допустима и следва да бъде разгледана.

В АУАН и издаденото въз основа на него НП  са съставени в сроковете по чл.34,ал.1 и 3 от ЗАНН.

НП е издадено от компетентен орган – директор на Дирекция Инспекция по труда Варна, съгласно приложената Заповед № 02-80/03.08.2010 год. на изпълнителния директор на ИА ГИТ. АУАН също е съставен от компетентно лице.

Според състава на съда твърдението, изложено в жалбата, че  НП е издадено от некомпетентен орган е неоснователно. Действително по отношение трудовите правоотношения с моряци и други служители на корабособственика са налице специални норми на Кодекса на търговското мореплаване и на Наредбата за трудовите и непосредствено свързани с тях отношения между членовете на екипажа и на обслужващия персонал на кораба и корабопритежателя (Обн. ДВ. бр. 93 от 21 Октомври 2003 г.) (Наредбата).

 

КТМ урежда общи и специфични правила за трудовите правоотношения на членовете на екипажа на морски кораб, като срок на договора, работно време, продължителност на рейса, почивки и отпуски на екипажа. Наредбата от своя страна урежда условия за наемане на работа и сключване на трудов договор, сочи и реквизитите на трудовия договор, в това число и уговаряне на размера на основно и допълнително трудово възнаграждение, както и периодите на изплащането им / чл. 6, ал. 2, т. 7 от Наредбата/. Нито един от двата нормативни документа не уреждат отношенията свързани със срочността на заплащането на работната заплата и съответно последиците от забавата на заплащане. Разпоредбата на чл. 35в от Наредбата касае възможността на членовете на екипажа и на обслужващия персонал да се обърнат за съдействие за изплащане на работната заплата към органите на държавния пристанищен контрол, когато работодателят е забавил изплащането на месечното трудово възнаграждение на член на екипажа или на обслужващия персонал с повече от един месец. Това е една правна възможност за горепосочената категория лица, да потърсят съдействие от органите на пристанищния контрол. Тя не предписва правила за поведение относно изплащане на трудовото възнаграждение в уговорения срок. Ето защо съдът намира, че във връзка със срочността на заплащане на трудовото възнаграждение КТМ в чл. 88д препраща именно към приложимост на КТ и респективно компетентност на служителите на ИА "Инспекция по труда" да извършват проверки и да налагат санкции.

НП е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН, а при издаването на административния акт е спазена разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН. Нарушението е индивидуализирано в степен, позволяваща на жалбоподателя да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. В случая не са налице формални предпоставки за отмяна на обжалваното наказателно постановление, тъй като при реализиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, водещи до порочност на административнонаказателното производство.

Съгласно чл. 13 от Наредбата за договаряне на работната заплата размерът на работната заплата на работниците и служителите се определя в индивидуален трудов договор в съответствие с постигнатите договорености по работната заплата и колективния трудов договор. Съгласно чл. 6, т. 7 от Наредбата за трудовите и непосредствено свързани с тях отношения между членовете на екипажа и на обслужващия персонал на кораба и корабопритежателя (доп. - ДВ, бр. 32 от 2014 г., в сила от 08.04.2014 г.) трудовият договор на членовете на екипажа, какъвто безспорно е Б., работещ на длъжност „ втори помощник капитан”, трябва да съдържа размера на основното и допълнителните трудови възнаграждения на лицето с постоянен характер, както и периодите на изплащането им.

Нормата на  чл. 128, т. 2 от КТ вменява в задължение на работодателя да плаща в установените срокове уговореното трудово възнаграждение, а тази на чл. 270 от КТ определя начините за плащане.

Съгласно чл. 128, т. 2 от КТ, работодателят е длъжен в уговорените срокове да плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа. Начинът, по който трябва да се изплати трудовото възнаграждение е посочен в чл. 270, ал. 3 от КТ – лично на работника по ведомост или срещу разписка или по писмено искане на работника или служителя – на негови близки. По писмено искане на работника трудовото му възнаграждение се превежда в банка.

От събраните по делото доказателства може да се направи категоричен извод за извършено от жалбоподателя и настоящ въззивник нарушение на  чл. 128, т. 2 вр. чл. 270, ал. 2 и ал. 3 от Кодекса на труда.

По делото няма спор по отношение на това, че въззивникът към месец декември 2019 г. има качеството работодател по отношение на М.Б., като и че на за този месец на работника не е изплатено в уговорения срок трудовото възнаграждение за извършената работа. За този месец от страна на работодателя е било начислено трудовото възнаграждение, но то не е било изплатено до 28.01.2019 год., както е уговорено в ТД. В горната насока в същност са и всички събрани по делото доказателства – ведомост за заплати, трудов договор № 107806.11.2019 год. и справки.

Доколкото вмененото на дружеството административно нарушение се осъществява чрез бездействие, то следва да се счита довършено в първия ден след изтичането на срока, до който е следвало да бъде предприето действието по изплащане на основното възнаграждение в пълен размер.

В случая, съдът намира, че правилно е определена датата на извършване на нарушението-28.01.2019 г., защото от този ден работодателят е в забава по отношение изплащането на процесното трудово възнаграждение в пълен размер и това е денят, следващ този, до който е следвало трудовото възнаграждение да бъде изплатено. Поради това дружеството е следвало да изплати пълния размер на заплатата в първия работен ден следващ 28.01.2019 г..

Неизпълнението на задължението от жалбоподателя в качеството му на работодател по  чл. 128, т. 2 от КТ в установените срокове да изплати трудово възнаграждение в уговорения срок за извършената работа на работника в предприятието му – Б. за месец декември 2019 г. по някой от способите, предвидени в чл. 270, ал. 3 от КТ, налага извод за извършено от него нарушение на разпоредбите на  чл. 128, т. 2 от КТ, във връзка с чл. 270, ал. 2 и ал. 3 от КТ.

В случая е ангажирана обективната и безвиновна отговорност на ЮЛ по смисъла на чл. 83, ал. 1 от ЗАНН , като в подобни случаи не се изследва елемента вина по смисъла на чл. 7 от ЗАНН.

 Съгласно разпоредбата на чл. 414, ал. 1 от КТ, работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв.

В случая е определена имуществената санкция в размер на 2500 лева.

Според състава на съда размера на наказанието е  необоснован, доколкото в наказателното постановление не се сочат никакви мотиви за определяне на наказание по-високо от минималното.

            Ето защо съдът счете, че така определеното наказание следва да бъде коригирано към определения от закона минимум от 1500 лв., като намери същото в този му размер за достатъчно за постигане целите на наказанието по смисъла на чл.12 от ЗАНН.

Състава на съда намира, че деянието не следва да се квалифицира като маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, тъй като конкретния случай по нищо не се отличава от обикновените случаи от този род, а и са налице и други допуснати от дружеството нарушения на трудовото законодателство.

По разноските

Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 ЗАНН страните имат право на разноски.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН на Д ИТ Варна следва да се присъди юрисконсултско възнаграждение в размер определен в чл. 37 от Закона за правната помощ ЗПП/, съгласно препращащата разпоредба на чл. 63, ал. 5 от ЗАНН.

Съгласно чл. 37, ал. 1 от ЗПП заплащането на правната помощ е съобразно вида и количеството на извършената дейност и се определя в наредба на Министерския съвет по предложение на НБПП.

В случая за защита по дела по ЗАНН чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ предвижда възнаграждение в размер от 80 до 120 лева.

Производството по делото не се отличава с фактическа или правна сложност, процесуалния представител на въззиваемата страна се е явил само в едно съдебно заседание, поради което следва да се присъди възнаграждение в размер на предвидения в закона минимум от 80 лева.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът  

 

Р Е Ш И:

 

         ИЗМЕНЯ НП № 03-012442/12.02.2020 год. на директора на дирекция „ Инспекция по труда” Варна,  с което на „ Л.С.Ш.М.” ООД , ЕИК 202 584 673, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от О.Д.К.с ЕГН ********** за извършено нарушение на чл. 128,т.2, вр.чл.270,ал.2 и ал.3 от КТ, на осн. чл.416,ал.5,вр. чл.414, ал.1 от КТ  е наложена имуществена санкция в размер на 2500 лв., като НАМАЛЯВА размера на имуществената санкция на 1500 лв..

            ОСЪЖДА Л.С.Ш.М.” ООД , ЕИК 202 584 673, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от О.Д.К.с ЕГН ********** да заплати на Д ИТ Варна сумата от 80.00 лв. представляваща юристконсултско възнаграждение.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр.Варна на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава 12 от АПК, в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: